Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.11.2008, 12:34:41
elena_si elena_si is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2008
Mesaje: 1
Implicit Baptisti

Va rog am si eu cateva nelamuriri.....Daca intradevar baptisti sunt asa numitii "pocaiti"...situatia e urmatoarea soacra mea s-a "botezat" la baptisti dar gresala ei a fost ca si-a dus si pe cei 2 baieti la baptisti.....sotul meu nu e deacord cu baptisti dar pacatul meu a fost ca l-am pus sa "minteasca" pe parintele care ne-a cununat defapt nu a mintit ca de mic a fost botezat la orodoxi....tin un mare secret in sufletul meu acela ca nu am spus la nimeni ca sotul meu e defapt baptist...va rog din suflet sa ma ajutati macar cu un sfat...va multumesc.....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.11.2008, 12:45:28
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este nevoie de mai multa coerenta in mesajul dumneavoastra. Initial sustineti ca sotul dumneavoastra "nu e de acord cu baptistii", apoi ca "a mintit ca e ortodox", apoi ca de fapt "n-a mintit", pentru ca in final sa spuneti ca e de fapt baptist.

Daca s-ar afla despre incurcatura in care va aflati, probabil i-ati supara atat pe baptisti cat si pe ortodocsi. Aspectele ce decurg dintr-o casatorie mixta din punct de vedere religios trebuiau discutate inainte de casatorie si ca a fost o gresala sa le ignorati. Mai devreme sau mai tarziu tot ies la suprafata.
Alternativele sunt:

- va convertiti cu totii la ramura specifica de baptism din care face parte sotul dumneavoastra;
- discutati cu sotul dumneavoastra si il convertiti la ortodoxie;
- nu faceti nimic si mentineti status quo-ul
- va convertiti amandoi la alta religie/cult
- deveniti atei / agnostici

Alegerea unei optiuni religioase e o problema fundamentala, personala. Dumneavoastra ce optiune din cele de mai sus credeti ca si se potriveste?
Cu alte cuvinte, ce doriti sa se intample?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.11.2008, 13:37:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena_si Vezi mesajul
Va rog am si eu cateva nelamuriri.....Daca intradevar baptisti sunt asa numitii "pocaiti"...situatia e urmatoarea soacra mea s-a "botezat" la baptisti dar gresala ei a fost ca si-a dus si pe cei 2 baieti la baptisti.....sotul meu nu e deacord cu baptisti dar pacatul meu a fost ca l-am pus sa "minteasca" pe parintele care ne-a cununat defapt nu a mintit ca de mic a fost botezat la orodoxi....tin un mare secret in sufletul meu acela ca nu am spus la nimeni ca sotul meu e defapt baptist...va rog din suflet sa ma ajutati macar cu un sfat...va multumesc.....
Adevarul! Spune-i preotului adevarul si acesta nu-ti va taia capul. Iti va dadea un canon spre indreptare; un acatist sau doua de citit. Stii cat de greu apasa la inima o minciuna?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.11.2008, 13:39:47
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scrabble, credinta nu se schimba cu usurinta cu care iti schimbi o camasa sau o locuinta.
Fiind fara credinta, nu ai cum sa intelegi acest lucru; deci nici sfat nu poti da; nu unul viabil.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2008, 15:08:51
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-am spus ca este usor sau dificil sa-ti schimbi credinta. Doar am enumerat logic toate posibilitatile in care se poate termina situatia descrisa, printre ele aflandu-se si pastrarea credintei actuale.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2008, 17:40:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena_si Vezi mesajul
Va rog am si eu cateva nelamuriri.....Daca intradevar baptisti sunt asa numitii "pocaiti"...situatia e urmatoarea soacra mea s-a "botezat" la baptisti dar gresala ei a fost ca si-a dus si pe cei 2 baieti la baptisti.....sotul meu nu e deacord cu baptisti dar pacatul meu a fost ca l-am pus sa "minteasca" pe parintele care ne-a cununat defapt nu a mintit ca de mic a fost botezat la orodoxi....tin un mare secret in sufletul meu acela ca nu am spus la nimeni ca sotul meu e defapt baptist...va rog din suflet sa ma ajutati macar cu un sfat...va multumesc.....
Din pacate nu se intelege clar situatia, soacra dumneavoatra s-a convertit la baptisti si copii ei au crescut intre baptisti desi fusesera botezati ortodocsi in copilarie? ca asta inteleg eu
daca sotul dimitale nu a fost botezat in cultul baptist el e tot ortodox daca la ortodocsi a fost botezat, faptul ca a participat la serviciile religioase ale baptistilor nu-l face automat baptist daca el nu a fost botezat
deci raspunsul depinde de situatie, 1: daca sotul tau a fost botezat in copilarie la ortodocsi aoi a fregventat adunari baptiste dar in acelea n-a fost botezat, atunci nu-i nicio minciuna, sotul tau nu a fost baptist ci doar simpatizant
2: Daca sotul tau a fost botezat la ortodocsi apoi ulterior botezului ortodox a fost botezat la baptisti, trebuie sa i se administreze Taina mirungerii ca sa revina in ortodoxie, banuiesc ca doreste din moment ce s-a si cununat in rit ortodox
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.12.2009, 16:05:08
ayabinha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena_si Vezi mesajul
Va rog am si eu cateva nelamuriri.....Daca intradevar baptisti sunt asa numitii "pocaiti"...situatia e urmatoarea soacra mea s-a "botezat" la baptisti dar gresala ei a fost ca si-a dus si pe cei 2 baieti la baptisti.....sotul meu nu e deacord cu baptisti dar pacatul meu a fost ca l-am pus sa "minteasca" pe parintele care ne-a cununat defapt nu a mintit ca de mic a fost botezat la orodoxi....tin un mare secret in sufletul meu acela ca nu am spus la nimeni ca sotul meu e defapt baptist...va rog din suflet sa ma ajutati macar cu un sfat...va multumesc.....
In fond,omul este ceea ce se simte.Doar ptr ca a frecventat Biserica Baptista,nu a devenit baptist.Doar ptr ca a pus piciorul intr-un lacas baptist,nu a dvent baptist.Daca el e de acord cu doctrina ortodoxa,atunci e ortodox
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2010, 14:01:33
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

cel mai greu, dar si cel mai sigur este adevarul. odata cu minciuna, ii faci cuib incornoratului.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2010, 15:02:39
jorjet jorjet is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2009
Mesaje: 1
Smile credinta

Citat:
În prealabil postat de elena_si Vezi mesajul
Va rog am si eu cateva nelamuriri.....Daca intradevar baptisti sunt asa numitii "pocaiti"...situatia e urmatoarea soacra mea s-a "botezat" la baptisti dar gresala ei a fost ca si-a dus si pe cei 2 baieti la baptisti.....sotul meu nu e deacord cu baptisti dar pacatul meu a fost ca l-am pus sa "minteasca" pe parintele care ne-a cununat defapt nu a mintit ca de mic a fost botezat la orodoxi....tin un mare secret in sufletul meu acela ca nu am spus la nimeni ca sotul meu e defapt baptist...va rog din suflet sa ma ajutati macar cu un sfat...va multumesc.....
Faptul, ca sotul tau este baptist nu este un lucru rau.Cred ca e baptist cu numele ,nu cu sufletul.In cer nu o sa fim nici baptisti,nici ortodoxi,nici un cult ,vom fi copiii ai Domnului.Du-te la adunarea bisericii sotului tau si ai sa afli dc este vreo diferenta in dogma crestina intre ortodoxie si cultele evanghelice.Deschide-ti sufletul si mintea la Cuvantul Domnului.Sunt ortodoxa,nu habotnica si nici religioasa.
Studiaza Biblia si fii atentala predicile din ambele biserici.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2010, 16:17:37
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Mai nu mai citati reguli si canoane ca nu e asa de simplu. Scrabble are o logica asa... usor cu pluta.... dar e o idee acolo: mai intai trebuie sa stiti in ce credeti si nu numai atat, trebuie sa fiti ferm convinsi ca acolo este adevarul.
Mai departe am sa dau indicatii despre ortodoxie pentru ca acolo cred ca este adevarul.
Daca el a fost botezat la ortodocsi (eu asa am inteles) si apoi la baptisti dar nici una dintre ele nu l-au pasionat in mod deosebit, iar acum si-a dat seama ca ortodoxia detine adevarul, mai intai sa mearga la spovedanie si sa explice totul. Acolo preotul ii va da cea mai buna solutie.Din moment ce omul a fost la baptisti nici el nu stie de ce, botezul ala e ca si cand a fost la scaldat, de asta zic ca la spovedanie preotul vede ce-i trebuie omului. E posibil si sa-i faca mirungerea sa se mai sfinteasca si el, sa se intareasca. Treaba cu mirungerea se face ereticilor sau celor care cu buna stiinta au imbratisat o alta religie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau Ioana-Andreea Secte si culte 44 06.11.2010 21:39:48
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00