Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.09.2010, 12:04:39
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul

Nu agreez muzica rap sau dance. Am alte gusturi.
Sunt cantece crestine africane (de exemplu ) cu care, cat as incerca, nu ma pot identifica.

Dar nu pot sa spun ca tot ce este diferit de mine e rau si gresit.
Dar nici nu pot afirma ca cei care canta altfel decat mine sunt pierduti.

Si am un dinte impotriva celor care se cred atotstiutori si cred ca toti cei care sunt diferiti de ei sunt pe nicaieri.

Nu va puteti identifica, normal, pentru ca fiecare lucru isi are locul sau si rostul sau pe acest pamant.
ultima expresie este generala si extrem de fortata. Oare cel care se crede autostiutor crede ca cei care sunt diferiti de ei sunt pe nicaieri? De unde stiti ce crede un autostiutor? ca sa trageti concuzia asta?
credeti ca un autostiutor deci intelept pune semnul egal intre :
cei diferiti = cei pe nicaieri?
Vreti sa vorbim despre cei diferiti? sau sa vorbim despre cei ce sunt pe nicaieri?

Daca puteti identifica un autostiutor si il puteti judeca inseamna ca sunteti mai bun ca el. nu sunteti si dvs un autostiutor inca si mai bun? sau asa va credeti?

Antonie cel mare: Filocalia vol.1:
``1. Oamenii se socotesc rationali, insa pe nedrept ca nu sunt rationali. Unii au invatat cuvintele si cartile vechilor intelepti. Dar rationali sunt numai aceia care au sufletul rational, pot sa deosebeasca ce este binele si ce este raul, se feresc de cele rele si vatamatoare sufletului si toata grija o au spre cele bune si folositoare sufletului. iar acestea le savarsesc cu multa multumire de Dumnezeu. Numai acestia trebuie sa se numeasca oameni rationali.``

Si astea au fost scrise pe la anul 270 dupa Hristos.
  #42  
Vechi 17.09.2010, 12:16:04
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Spălarea de creiere "evanghelică" carismatică

http://www.youtube.com/watch?v=VgrXG_4oewA

Imaginile sunt filmate dintr-o "biserică" carismatică din Timișoara, Agape. Se poate vedea că "evanghelicii" nu prea mai au nici cea mai mică legătură cu ce se vroia odată reforma protestantă. Astfel de muzică nu are absolut nimic duhovnicesc în ea; totul este lumesc, iar ținând cont de instrumentele folosite și atmosfera creată aș putea spune că este un duh chiar mai rău decât cel lumesc, însă mă abțin pentru a nu se simți alții jigniți. Un astfel de video clip ne poate demonstra în ce hal de degradare i-a adus pe unii "libertatea evangheliei" încât într-o așa-zisă "biserică" se cântă cântări "lui Isus" într-un fel mai mult decât jignitor la adresa lui Dumnezeu. Ce mai este de observat este vârsta fragedă a participanților la astfel de "laude către Isus", acest lucru nefiind întâmplător știind că adolescenții și tinerii sunt țintele predilecte ale spălătorilor de creiere datorită minții lor mai deschise (chiar și la astfel de spurcăciuni), datorită sângelui mai cald și mai neastâmpărat al tinerilor, și în principal datorită faptului că adolescenții și tinerii sunt mai rebeli, mai lipsiți de discernământ în treburile spirituale și astfel pot fi mai ușor înșelați de astfel de lupi îmbrăcați în piei de oaie. Aceste lucruri din videoclip arată decăderea într-un duh foarte lumesc, care nu are nici o legătură cu Duhul Sfânt, chiar dacă prestatorii urlă ca descreierații numele Gizăs, și trebuie spus tare și răspicat că ce se întâmplă acolo nu are nici o legătură cu Hristos și cu Duhul Sfânt și că este evident manifestarea unei false credințe "creștine", urlatul numelui Gizăs nefiind un criteriu pentru stabilirea adevăratei credințe și adevăratei Biserici. Faptul că astfel de spurcăciuni și înșelări menite spălării de creiere se propagă prin intemediul unei "biserici" nu face decât să dovedească faptul că respectiva "biserică" nu are nici cea mai mică legătură cu Biserica lui Hristos călăuzită de Duhul Adevărului.
  #43  
Vechi 17.09.2010, 12:18:03
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Sunteti profet cumva?
De unde aveti dumneavoastra siguranta ca se duc la o terasa sa dea pe gat cateva beri?

Sunt multi tineri evanghelici care n-au dat pe gat nici o bere in toata viata lor. Nu va mai grabiti spre judecata!

P.S. Nu ma simt dator sa-i apar pe tinerii din clip. Ceea ce eu am afirmat este ca exista multe tipuri de muzica in care Dumnezeu poate fi laudat. Iertati-ma, in opinia mea, muzica bizantina este unul dintre ele, nu singurul.
Aratau tinerii din clip, a tineri asa zis evanghelici? oare atitudinea unui tanar asa zis evanghelic nu trebuie sa fie o atitudine smerita si iubitoare? gesturile lor, comportamentul lor exprima iubire si smerenie?
Acea muzica, acel spectacol nu exprima nici iubire nici smerenie. m-am uitat atent la cel de la tobe, si am vazut pe fata lui anumite grimase, specifice celor de la metallica care se stie ca au versuri de multe ori destinate satanei si antihristului. Gesturile, muzica si miscarile nu erau ale unor tineri smeriti si iubitori.
Aceste ``multe tipuri de muzica in care Dumnezeu poate fi laudat `` inseamna orice si oricum?
Nu judec pe nimeni, incerc sa analizez cu puterea mintii mele ceea ce vad.

Nu sunt profet, dar am vazut de prea multe ori tineri iesind de la acest gen de spectacole, care infierbantati de atata zbantuiala si topait si strigat s-au aruncat repede intr-un bar sa isi impartaseasca impresiile. Nu spun nimic nou, cu siguranta si altii au vazut asta.
  #44  
Vechi 17.09.2010, 12:26:22
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Practicile psihologice ale cultelor

Enhancing Ethiopians health through understanding the psychological practices of cults

http://www.youtube.com/watch?v=Q94oE...eature=related
  #45  
Vechi 17.09.2010, 12:37:04
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
m-am uitat atent la cel de la tobe, si am vazut pe fata lui anumite grimase, specifice celor de la metallica care se stie ca au versuri de multe ori destinate satanei si antihristului.
Nu, nu "se stie". Va rog sa dati exemple concrete de asemenea versuri. In caz contrar, sa va cereti scuze si sa recunoasteti ca acest gen de atitudine ("se stie" - fara nici o dovada) sta la temelia modului in care ii atacati in mod nediscriminatoriu pe cei care nu sunt ca dumneavoastra.
  #46  
Vechi 17.09.2010, 12:43:30
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Practicile de manipulare psihologică ale unor culte

Enhancing Ethiopians health through awareness & understanding of Hypnosis via Music

Video Below is a Fair Use sized clip from a great DVD set called The Signs and Wonders Movement Exposed. I have posted the clip for educational purposes. The clip is just a short portion of a section about how false teachers use a form of mass hypnosis to keep followers in a suggestible state. The chanting, music, raising and lowering of hands are all part of techniques used by stage hypnotists.

http://www.youtube.com/watch?v=00JBq...eature=related
  #47  
Vechi 17.09.2010, 12:59:05
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu, nu "se stie". Va rog sa dati exemple concrete de asemenea versuri. In caz contrar, sa va cereti scuze si sa recunoasteti ca acest gen de atitudine ("se stie" - fara nici o dovada) sta la temelia modului in care ii atacati in mod nediscriminatoriu pe cei care nu sunt ca dumneavoastra.
Imi cer scuze ca postez pe acest site un astfel de link. Asta pentru toti cei credinciosi si cu frica de Dumnezeu.
http://www.youtube.com/watch?v=MD0iHZw1SAg

am spus asa:
``m-am uitat atent la cel de la tobe, si am vazut pe fata lui anumite grimase, specifice celor de la metallica care se stie ca au versuri de multe ori destinate satanei si antihristului.``

se pare ca fraza mea a fost greu de inteles de dvs si vreti exemple. am spus celor de la metalica ( celor care canta muzica gen metallica) care de multe ori au astfel de versuri. asta nu inseamna intotdeauna.
in exemplul dat de mine se vad cruci intoarse pe piept, zbenguiala ciudata, tipete, si gesturi si grimase totul in numele antihristului.
cand am vazut tanarul de la tobe si grimasele discrete ce le facea exact aceasta imagine mi-a venit instantaneu in minte a exemplului dat de mine acum. oare nu trebuia sa imi vina in minte imaginea lui Hristos?

inca odata imi cer scuze pentru link, nu e cea ce imi place nici cea ce ma reprezinta dar domnul de mai sus vroia exemple concrete de muzica metallica care are versuri si gesturi dedicate satanei.
  #48  
Vechi 17.09.2010, 13:13:37
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit False Teachers use Hypnosis via Music Against Christians

It is just a short portion of a section about how false teachers use a form of mass hypnosis to keep followers in a "suggestible" state. The chanting, music, raising and lowering of hands are all part of techniques used by stage hypnotists.

http://www.youtube.com/watch#!v=Z_Qi...eature=related
  #49  
Vechi 17.09.2010, 13:17:02
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Aceste ``multe tipuri de muzica in care Dumnezeu poate fi laudat `` inseamna orice si oricum?
Nu, inseamna doar ca Dumnezeu poate fi laudat si cu cantari ale caror melodii dumneavoastra sa nu le apreciati.
Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Nu sunt profet, dar am vazut de prea multe ori tineri iesind de la acest gen de spectacole, care infierbantati de atata zbantuiala si topait si strigat s-au aruncat repede intr-un bar sa isi impartaseasca impresiile.
Incercati sa o intoarceti ca la Ploiesti. Ati spus ca acei tineri „ cu siguranta se vor aduna la o terasa sa dea pe gat cateva beri”.

Hotarati-va ce vor face!
Adica ce acuzatii va ganditi sa le mai puneti in carca.
  #50  
Vechi 17.09.2010, 13:20:46
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

``Precum se vede, satanismul „modern” este un nihilism simplu, care tălmăcește pe dos Biblia, a face lucrurile pe dos fiind chiar felul de a fi al Satanei și al diavolilor lui. Iar mijlocul cel mai la îndemînă pentru a propovădui acest satanism simplificat, calea cea mai ușoară de a intra în legătură cu duhurile cele rele, este acela al muzicii, și anume al așa-numitei muzici „rock”, pe care tinerii o ascultă cîteva ore pe zi, căci rock-ul este pentru ei o filosofie de viață, o RELIGIE. Această cale nu este numai la îndemîna fiecăruia, dar e și îngăduită, pentru că se ascunde sub înfățișarea „artei”, iar de „artă” nimeni nu îndrăznește să se atingă, fiind un idol cinstit de toată lumea. Astfel încît acești preoți ai celui rău numiți „rock-staruri” nu numai că nu se ascund, ci săvîrșesc la vedere slujbe închinate stăpînului lor, la care adună deodată chiar și un milion de „credincioși”. Căci asta sînt concertele rock, adunări satanice în care tinerii se îndrăcesc prin sunete, prin texte și prin mișcare. Fără să intru în multe amănunte, voi zice că gălăgia tobelor și a altor instrumente ritmice duce la pierderea minților. La aceasta se adaugă acele mișcări nebunești, care duc la pierderea stăpînirii asupra trupului, acesta ajungînd să se miște așa-zicînd de la sine. În sfîrșit, vorbele rostite nu sînt altceva decît rugăciuni către duhurile căzute și către înainte-stătătorul lor, diavolul cel mare. Astfel, rocker-ii nu fac nimic altceva decît să aducă pe stadioane și în săli de concert vechea vrăjitorie a șamanilor (a tuturor vrăjitorilor), care izbesc în tobe, se învîrt pînă amețesc și cheamă demonii pentru a intra în legătură nemijlocită cu ei (ceea ce se și întîmplă, întotdeauna). Și, atît vrăjitorii „tradiționali”, cît și rocker-ii se ajută de ierburi sau de prafuri de nebunie, pe care noi le numim acum „droguri”.

Lăsînd la o parte muzica propriu-zisă (de care s-a ocupat părintele Dan Bădulescu în scrierile sale), vreau să aduc aici cîteva din textele și din spusele celor mai cunoscuți „hard-rocke-eri” de azi, pentru a ne lămuri oarecum că nu avem a face cu glume și copilării, ci cu lucruri cît se poate de adevărate și înfricoșătoare. Iar mai înfricoșător decît toate e că țara noastră ortodoxă este unul din locurile cele mai căutate de cei mai aprigi rock-eri. Să răsfoim de pildă presa de acum doi ani:

„Marilyn Manson, Reamonn, Alice Cooper, Faithless [Fără credință], Wu-Tang Clan, Kasabian, Pink, Hooverphonic și Morcheeba concertează în România, în cadrul B-ESTIVAL. În zilele de 29, 30 iunie și 1 iulie va avea loc în România primul festival după exigențe internaționale: pe parcursul a trei zile, nu mai puțin de 20 de nume, artiști de renume mondial alături de trupe autohtone, vor zgudui scena de la «B-ESTIVAL», un eveniment organizat de Emagic Entertainment cu sprijinul Romexpo! […] Unul dintre headlinerii B’ESTIVAL-ului va fi nimeni altul decît Marilyn Manson, vedeta rock autoproclamată «Anticrist-ul Superstar»! Indiscutabil, una dintre cele mai celebre și mai controversate apariții din lumea showbiz-ului, Marilyn Manson a reușit să-și atragă milioane de fani din rîndul publicului tînăr. [...] Pe numele lui adevărat Brian Hugh Warner, Marilyn Manson a avut drept surse de inspirație pentru alegerea pseudonimului pe actrița Marilyn Monroe și pe criminalul în serie Charles Manson, considerați în America drept cea mai iubită și, respectiv, cea mai detestată persoană.”

În interviuri, Marilyn Manson mărturisește cu mîndrie (după cum citim pe NET): „Din fericire, lumea își va aminti de mine ca de acela care a pus sfîrșit creștinismului.” Manson este „reverend” al Bisericii Satanice. El se mutilează pe scenă, rupe Biblia și scuipă hule împotriva Domnului Hristos. Pe tricourile lui scrie: „Ucideți-vă părinții!” Manson zice că discul său „Antichrist Superstar” („Antihrist super-vedetă”) i-a fost insuflat de o putere suprafirească, ceea ce e cît se poate de adevărat. Manson nădăjduiește aceasta: „Cred că de cîte ori oamenii ascultă acest album («Antichrist Superstar») poate că Dumnezeu va fi nimicit în mințile lor.” „Cînd eram copil – își amintește Manson - mama îmi spunea: Dacă blestemi la vremea nopții, diavolul va veni la tine în somn. Și eu mă emoționam, căci chiar voiam ca aceasta să se întîmple... O voiam. Voiam aceasta mai mult decît orice.” Manson zice: „Nu știu dacă cineva a înțeles cu adevărat ce încercăm noi să facem… Odată ce i-am prins pe oameni, putem să le dăm MESAJUL nostru.”

``tot acum doi ani a venit la noi și Robert Plant de la Led Zeppelin. Formația aceasta a adus în piesele muzicale versuri satanice inserate subliminal, nescrise pe coperta discului – o cale ascunsă de a vîrî în conștiința ascultătorului anumite mesaje fără ca el să-și poată da seama, care îl pot face mai tîrziu să treacă și la fapte. Cîntecul „Stairway to Heaven” („Scară la cer”) al grupului „Led Zeppelin” („Zeppelinul de plumb”) este cel mai cunoscut cîntec din istoria rock-ului. Unul dintre stihuri zice așa: „Știți că uneori cuvintele au două înțelesuri.” Trebuie să se știe că acest cîntec este îmbibat în amăgire satanică! Cînd e rulat înainte, zice: „Da, sînt două căi pe care poți merge, dar pe calea cea lungă este vreme să schimbi drumul.” Atunci cînd e ascultat pe dos, se aude limpede: „Este dulcele meu Satan... O, voi cînta pentru că trăiesc cu Satan.” Cîntecul lui „Zeppelin”, „Houses of the Holy” („Casele sfîntului”) zice: „Lasă muzica să fie stăpînul tău! Ia seama la chemarea stăpînului! O Satan!” Ceea ce se știe mai puțin e că formația „Led Zeppelin” este următoare lui Aliester Crowley, un vestit ocultist și satanist mărturisit. Aleister Crowley a fost întemeietorul revistei „Lucifer”. În templul lui satanic din Londra se cîntă „Imnul către Pan”, se rostesc rugăciunile pentru liturghia compusă de el, pe mormîntul său discipolii rostesc formule sataniste și cîntă „Imnul către Satana” al lui Carducci, iar formații celebre de muzică rock l-au avut idol pe Carducci. Membrii formației „Led Zeppelin” au cumpărat vila din Londra a lui Crowley, unde au locuit o vreme.``


am citat din ``Satanismul muzicii rock`` scris de Dan Stuparu.
link: http://axa.info.ro/arhiva/anul-ii/ax...l-muzicii-rock

Last edited by dobrin7m; 17.09.2010 at 13:42:37.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24