Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2007, 22:44:35
arle arle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2007
Mesaje: 8
Implicit

Sunt o fata tanara cu multe pacate pe care le regret.Parintii mei nu stiu daca cred in Dumnezeu asa cum cred eu....Totusi povestea: de curand pe la 2 juma (am) m-am trezit...in filmu un caz de exorcizare spunea ca 3(am) e ora diavolului si yo cred in asta....in disperare am incercat sa adorm da in zadar de frik am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ma apere eram super speriata imima imi batea la un moment dat mi s-au infundat urechile si am inceput sa aud un suntet si o vece care se tot repeta o forta apasa tot corpu meu ma ganeam la Dumnezeu Doamne Iisus Sfanta Fecioara Maria si forta devenea mai puternica si dintr-o data am spus cu voce tare si din suflet Iisuse! si dintr-o data forta s-a retras sunetele nu mai tipau in urechea mea ca inainte eram speriata la culme stiam ca a fost cera rau ceva demonic am inceput sa ma rog pt mila din partea Domnului Sfintei fecioare La Sfanta Treime si aja am continuat o ora pana m-a apucat somnu si am adormit f greu dupa ce mi s-a-ntamplat......aqm mi-e frica de mor sunt traumatizata nu stiu la cine sa apelez pentru ajutor sunt disperata
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2007, 00:21:06
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Arle,apeleaza la un Parinte Duhovnic care iti inspira tie incredere si care sa fie compatibil cu sufletul tau,sa te inteleaga si sa se roage pt.tine dar sa te si sfatuiasca ce sa faci.Oricum,roaga-te,tine post,mergi mai des la Biserici si Manastiri si Dumnezeu sa iti ajute!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2007, 01:29:06
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Sebastiana are dreptate in tot ce spune insa pina ajungi la o minastire nu ar strica sa vezi si un doctor generalist deoarece simptomele de care spui sunt similare atacurilor de panica si anxietate
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2007, 11:18:37
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Cozia,ai dreptate cand spui ca trebuie sa mearga si la doctorul trupesc,nu numai la cel sufletesc care este Preotul caci Dumnezeu lucreaza prin amandoi la fel de bine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2007, 11:51:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arle
Sunt o fata tanara cu multe pacate pe care le regret.Parintii mei nu stiu daca cred in Dumnezeu asa cum cred eu....Totusi povestea: de curand pe la 2 juma (am) m-am trezit...in filmu un caz de exorcizare spunea ca 3(am) e ora diavolului si yo cred in asta....in disperare am incercat sa adorm da in zadar de frik am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ma apere eram super speriata imima imi batea la un moment dat mi s-au infundat urechile si am inceput sa aud un suntet si o vece care se tot repeta o forta apasa tot corpu meu ma ganeam la Dumnezeu Doamne Iisus Sfanta Fecioara Maria si forta devenea mai puternica si dintr-o data am spus cu voce tare si din suflet Iisuse! si dintr-o data forta s-a retras sunetele nu mai tipau in urechea mea ca inainte eram speriata la culme stiam ca a fost cera rau ceva demonic am inceput sa ma rog pt mila din partea Domnului Sfintei fecioare La Sfanta Treime si aja am continuat o ora pana m-a apucat somnu si am adormit f greu dupa ce mi s-a-ntamplat......aqm mi-e frica de mor sunt traumatizata nu stiu la cine sa apelez pentru ajutor sunt disperata
Si eu sunt un baiat tanar (cam trecut dar ce-areaface) care am avut si mai am astfel de trairi duium???, ma trezesc noaptea si daca sunt singur si e noapte imi vajaie capatzana, imi tziuie urechile, imi bate inima, transpir, ma blochez si alte alea... uneori chiar ma panichez. Si ce e de facut?!, poate sa tzi becul aprins, sau sa aprinzi televizorul, chiar sa spui o rugaciune asha cum spui ca ai facut, sau sa dai un telefon pe mobil la cineva drag. Ce e trist, si sper sa nu te distrezi de mine, este ca eu am unele senzatii din astea si ziua... asha ca daca la tine doar la ora 3 nici nu e asha grav :). Uneori mai imi si trece... sper :satisfied: :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2007, 15:48:16
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Arle, mergi si te marturiseste, incepe sa mergi la biserica , macar Duminica la Sfanta Liturghie pentru inceput, la Sfantul Maslu, si poate ar fi bine sa stropesti cu agheazma prin casa, sa arzi tamaie, o lumanare de la biserica, dar cel mai bine te sfatuieste preotul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2007, 22:28:14
arle arle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2007
Mesaje: 8
Implicit

oare o sa fiu crezuta o nebuna?totusi yo deobicei nu fac crize sau ceva asemanator....multumesc ca ma ajutati:thumbsup:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2007, 03:07:45
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arle
Sunt o fata tanara cu multe pacate pe care le regret....La Sfanta Treime si asa am continuat o ora pana m-a apucat somnu si am adormit f greu dupa ce mi s-a-ntamplat......aqm mi-e frica de mor sunt traumatizata nu stiu la cine sa apelez pentru ajutor sunt disperata
Draga Arle,

Bine ai venit printre noi! Sa nu te mai simti singura, noi suntem langa tine cu inima si cu gandul. Iar daca noi suntem langa tine, cu atat mai mult Dumnezeu este permanent langa tine. Ce ti s-a intamplat e ca sa Il simti pe El, a Carui prezenta nu o mai constientizai. S-a intamplat asa ca sa reintri intr-o legatura cu Tatal nostru, Cel Care da pace, liniste, bucurie. Starea de frica e o lipsa de credinta si e insuflata de diavol.

Tu crezi ca ora 3 noaptea e a celui rau, eu ti-as spune ca cel rau nu are ora fixa, el e permanent treaz, nu doarme, ci mereu unelteste cate ceva. Nu vreau sa te sperii, ci sa constientizezi mai mult ca trebuie sa alergi spre Dumnezeu si sa-L lasi sa te acopere cu iubirea si ocrotirea Sa. El chiar te iubeste, si Il doare sa te vada in suferinta, dar nu poate sa intre cu forta in viata ta daca nu-I dai libertatea asta.

Ceea ce ii da loc diavolului in viata si-n inima ta e caderea in pacat. Si din ce accepti pacatul, din asta devii roaba pacatului si incepi sa conlucrezi cu cel rau. Ceea ce trebuie facut e sa incerci sa iesi din starea aceasta. E o lupta, o lupta grea. Dar Dumnezeu este langa tine sa te ajute, numai sa-I ceri.

Primul pas pe care sa-l faci e sa pastrezi tacere, sa-l rogi pe Dumnezeu sa-ti arate si sa vezi cu ce te mustra constiinta ca ai gresit in fata Lui. Apoi mergi si spovedeste-te la un preot. Te va curati de aceste pacate si te va elibera. Vei invia cu Hristos si vei redeveni copilul lui Dumnezeu, nu unealta a satanei. Preotul iti va spune ce sa faci. Cere-i sa vina sa faca sfestanie in casa. Vezi ca vei avea tot felul de piedici ca sa nu ajungi la spovedanie sau sa discuti cu preotul. Cel rau o sa-ti creeze tot felul de conjuncturi ca sa te impiedice. Mergi fara teama!

Incepe sa postesti, mergi la Biserica, roaga-te, citeste Biblia. Dar toate cu binecuvantare de la preot, nu te apuca singura, ca diavolul va prinde putere asupra ta. Prin ascultarea de duhovnic tu te smeresti si diavolul nu mai poate sa se apropie de omul smerit, dar daca tu te apuci sa faci ce crezi tu ca e bine, atunci diavolul va profita de mandria ta si se va instala de vei ajunge la o frica si mai mare. Deci mergi la un preot sa te spovedesti.

Imi vin in gand niste randuri din Psaltire care sper sa te faca sa intelegi ca Dumnezeu te apara in orice incercare: "Domnul este luminarea mea si mantuirea mea; de cine ma voi teme? Domnul este aparatorul vietii mele; de cine ma voi infricosa?"

Astept sa apara zambetul linistirii pe fata ta si soarele bucuriei in inima ta.

Elena
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.05.2007, 14:00:58
arle arle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2007
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de arle
Sunt o fata tanara cu multe pacate pe care le regret....La Sfanta Treime si asa am continuat o ora pana m-a apucat somnu si am adormit f greu dupa ce mi s-a-ntamplat......aqm mi-e frica de mor sunt traumatizata nu stiu la cine sa apelez pentru ajutor sunt disperata
Draga Arle,

Bine ai venit printre noi! .....Tu crezi ca ora 3 noaptea e a celui rau, eu ti-as spune ca cel rau nu are ora fixa, el e permanent treaz, nu doarme, ci mereu unelteste cate ceva......
eu nu zic ca are o ora fixa de as-i face relele ci ca la ora 3 fix are un minut sa se dezlantuie.... sa isi dezlantuie raul...cred ca si de asta nu a continuat sa incerce "sa ma tortureze" cel putin aja mi s-a parut mie..........sau m-a aparat Dunezeu in continuare de raul acela..nici nu mai stiu ce sa cred deja..nu mai sunt la fel de traumatizata da aqm sunt confuza........ce ciudate devin lucrurile..........
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2007, 18:56:38
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Arle, iti recomand sa mergi mai intai la un medic bun. In acelasi timp poti merge la un duhonvic bun.
Oricum prioritara este respectarea tratementului medical, si, daca este cazul, consultarea mai multor medici.

Nimeni nu te crede nebuna. Dar pe baza simptomelor prezentate de tine un medic iti poate da un diagnostic care sa nu aiga de-a face cu psihiatria. Uneori dereglarile hormonale dau senzatii asemanatoare celor prezentate de tine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 22:58:02
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 16.08.2010 00:53:40
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 23:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 17:04:52