Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 29.08.2011, 20:46:10
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Imi pare rau, mult rau , ca nu pot fi la inaltimea sau la asteptarile dvs. fata de mine . Asta arata cu certitudine ca sunt un incurcat in multe feluri de pacate si ca nu lupt asa cum trebuie cu ele pt. a face si eu parte din rindul crestinilor cu viata in duh si adevar.
Va rog insa sa faceti dragoste frateasca cu mine si sa ma rabdati asa cum sunt si pt. aceasta veti primi rasplata cea adevarata de la Hristos . Cei ce mult rabda si iarta , mult vor fi iertati si ei !

M-am gindit insa ca privitor la un titan al credintei nu prea mai avem ce vorbi ci mai mult a face (a ne ruga, a posti, a ierta, a face dragoste frateasca , a face milostenie) pe cita vreme , despre virginitate si castitate , cea din timpurile prezente, nu prea mai avem ce face ci mai mult a vorbi . Si in felul acesta am gresit incercind sa fiu in duhul/rindul lumii cu discutiile.
Pt. toate acestea va cer iertare si va rog , ingaduiti-ma asa cum sunt ! Ar mai fi fost si incercarea de a va ruga sa ma pomeniti si pe mine in rugaciunile dvs. dar aceasta inca nu indrasnesc !

Sa fiti binecuvintata cu pace si bucurie !


NB : apropos, spuneti-mi un nume de thread in legatura cu Sf. Ioan Botezatorul si care a fost rulat astazi !

:) Nici nu stiu cum sa va raspund... sau daca sa raspund. Imi sunteti nespus de drag si n-am ce sa iert la dumneavoastra
Sunteti, fiti convins, in rugaciunile mele!
In link-ul de mai jos gasiti cateva incercari "rasuflate" de vorbire si comentare a vietii Sfantului Ioan Botezatorul:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...708#post394708
Reply With Quote
  #102  
Vechi 31.01.2012, 16:01:06
coenzimaq10 coenzimaq10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2008
Mesaje: 3
Implicit Fete in blugi sau colanti, oare e bine?

Buna ziua,

Oare poate vreo fata crestina sa-mi raspunda si mie de ce majoritatea fetelor, chiar cuminti din ziua de azi, poarta pantaloni in general stramti? Adica blugi / colanti?
Pot aceste fete, de buna vointa, sa se opreasca macar o clipa si sa mediteze daca e bine sa se imbrace asa?
Orice barbat, repet absolut orice barbat va poate spune ca pentru el nu exista nici o diferenta intre ceea ce simte daca se uita din spate la o fata in pantaloni stramti sau daca se uita la o negresa in pielea goala (presupunand ca blugii / colantii sunt negri).
Oare nu va pune pe ganduri aceasta realitate, dragi fete cuminti crestine?
Nu va tulbura gandul ca pentru barbati, pentru creierul nostru, e ca si cum ati umbla dezbracate?
Ati iesi goale pe strada? Ati intra asa in Biserica, dragi fete crestine?
Off, cat as dori ca acest mesaj sa fie constientizat si difuzat la toate fetele de buna vointa...
Oare nu a spus chiar Hristos ca cine se uita la o femeie ca s-o pofteasca a si preacurvit cu ea in inima lui? (Matei 5, 27-35)
Va rog asadar, meditati daca e bine sa va mai imbracati astfel...
Si daca v-am convins, dati mai departe acest mesaj, cine stie, poate va fi citit.
Am tradus si o carticica pe aceasta tema (moda crestina, moda in Biserica), si o recomand: sf-fecioara.ro/moda
Multumesc pentru atentie,
Cristian
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.02.2012, 15:29:37
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Doamne ajuta!

Nu cred ca suntem noi in masura sa judecam, are cine; fiecare din noi are slabiciuni si in plus eu cunosc destul de multe fete ortodoxe care poarta numai si numai fuste de lungime potrivita, asa ca nu e cazul sa generalizam, parerea mea; in plus, nu stim cainta fiecaruia pentru pacatele sale, pentru neputintele sale, ca poate la urma urmei sunt si astea neputinte, dar persoanele respective au alte valori ascunse; se mai poate sa fie si din nestiinta, nu toate fetele, tinerele stiu ce e placut in fata Lui Dumnezeu.
Domnul sa fie cu noi!
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #104  
Vechi 12.02.2012, 18:35:44
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

si penticostalele umbla tot asa, ba mai rau, ca sunt ipocrite, la adunare vin cu fuste lungi si negre iar in oras umbla in mini si merg si la mare, in costum de baie.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 12.02.2012, 18:40:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Fetele cuminti nu mai sunt la moda?
Ei, daca acum nu sunt la moda, din cauza diverselor nebunii si importuri, in curand vine vremea sa fie iar ""la moda""! De la sine va veni aceasta!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 12.02.2012, 19:09:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
si penticostalele umbla tot asa, ba mai rau, ca sunt ipocrite, la adunare vin cu fuste lungi si negre iar in oras umbla in mini si merg si la mare, in costum de baie.
Nu te supara, nu sunt eu avocatul penticostalilor, dar ai fost cumva abuzat de un penticostal sau care e treaba? Ura ta (si nu spuen ca nu e asta) impotriva lor iti iese prin toti porii. Ce legatura au penticostalii? Aici era vorba de ortodocsi. Tainele ortodoxiei nu ii implica si pe penticostali. Cu ortodocsii am inteles cum e, dar nu se intampla la fel si cu baptistii, cu catolicii, cu evanghelistii, cu mai stiu eu ce neoprotestanti? Pot sa inteleg ca esti frustrat, dar macar nu scoate in fata asta de fiecare data.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.02.2012, 19:12:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ei, daca acum nu sunt la moda, din cauza diverselor nebunii si importuri, in curand vine vremea sa fie iar ""la moda""! De la sine va veni aceasta!
Nu nu o sa vina. E parerea mea, dar sunt convins de asta. Dar pana la urma ce ne intereseaza pe noi care e moda? Fiecare are drumul lui: cei care sunt in trend si in pas cu moda au drumul lor spre iad, cei care cauta sa faca voia lui Dumnezeu se straduiesc sa mearga spre Rai. Nimeni nu le garanteaza, dar macar ei au busola si au o destinatie fixata.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 12.02.2012, 19:26:19
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
si penticostalele umbla tot asa, ba mai rau, ca sunt ipocrite, la adunare vin cu fuste lungi si negre iar in oras umbla in mini si merg si la mare, in costum de baie.
ha ha buna asta. intrebare : cand mergeti dumneavoastra la mare, cu ce mergeti imbracat? cu suba? eu inteleg ca, ca si crestini trebuie sa fim mai stricti, da nici picati de pe marte :)
__________________
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta. "(Edith Wharton)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 12.02.2012, 19:31:52
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
ha ha buna asta. intrebare : cand mergeti dumneavoastra la mare, cu ce mergeti imbracat? cu suba? eu inteleg ca, ca si crestini trebuie sa fim mai stricti, da nici picati de pe marte :)
mergeam in tinerete, cand imi permiteam si era o decenta...insa acum litoralul constituie un tablou obscen dezgustator si nu cred ca un crestin isi poate "permite" sa vizioneze trupuri aproape nude.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 12.02.2012, 20:44:36
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
mergeam in tinerete, cand imi permiteam si era o decenta...insa acum litoralul constituie un tablou obscen dezgustator si nu cred ca un crestin isi poate "permite" sa vizioneze trupuri aproape nude.
Ma iertati,insa ceea ce se afla in exterior reflecta ceea ce este in interior...
Deci,nu discutam despre "un tablou obscen dezgustator" (ma gandesc ca nici in tineretea dvs oamenii nu umblau cu cearceaful pe cap pe litoral,ci tot in costum de baie),insa probabil de faptul ca el reflecta anumite dorinte proprii reprimate.Si cu cat ne vom stradui sa reprimam mai abitir un aspect din noi,cu atat el va gasi modalitati de a se manifesta cu o si mai mare intensitate si a ne chinui.
Exteriorul este doar o oglinda a propriei noastre fiinte,iar ceea ce alegem sa vedem,cu bune si mai putin bune,este ceea ce ne reprezinta pe fiecare in parte si nu fugind de noi insine ne vom gasi vreodata vindecarea.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 09:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 19:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 08:11:19