Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.01.2012, 23:32:01
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Colegul Scotland The Brave

Dragi colegi de forum,
Doamne ajută!

Am observat acum câteva minute că Scotland The Brave nu se mai numără între membrii forumului nostru. Evident, el NU este banat de către administrator, ci a ales să se retragă din această comunitate de discuții online. Întrucât în ultimele câteva săptămâni am participat foarte puțin la discuțiile de aici, nu știu ce motive l-au determinat pe acest coleg al nostru să se întristeze atât de tare, încât să solicite ștergerea contului său... dar m-aș bucura mult să-l convingem să revină în comunitatea forumului crestinortodox.
Așa cum toți știm, acest creștin autentic a postat pe forum multe mesaje deosebit de interesante, ziditoare de suflet și foarte bine documentate. Citindu-i multe dintre postări, am rămas foarte plăcut impresionată de atitudinea deschisă, cu adevărat creștină pe care a păstrat-o în toate împrejurările ivite în discuțiile de aici. A inițiat multe topic-uri foarte interesante și utile despre diverse probleme teologice și/sau duhovnicești, întărindu-ne de multe ori în credință și în înțelegerea Sfintei Scripturi.

Îmi cer scuze față de Scotland The Brave, dacă l-am întristat cu ceva și vă propun tuturor să încercăm - în nădejdea că va citi acest topic - să-l convingem ca, depășind disensiunile apărute între el și alți membrii ai forumului, să se reînscrie aici și să ne ofere în continuare câte ceva din talanții duhovnicești dăruiți lui de Dumnezeu.

Cu dragoste și respect,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.01.2012, 23:43:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Am vorbit pe privat aseara cu el , si dorinta lui a fost sa se retraga . Il cunosc extrem de bine , dar va spun extrem de sincer ca nu-i plac astfel de discutii , nu-i place sa fie in centrul atentiei , cum au facut alti semeni de ai nostri cand au spus ca vor sa paraseasca forumul. Multi au facut aceasta ca sa-si testeze popularitatea , sa fie in centrul atentiei , pe cand la Scot este complet altceva . Culmea e vorba de smerenie la el , la el protestantul ! O lectie de bun simt si smerenie ! Sa traiesti prietene oriunde ai fi .
Reiau pentru ultima data mesajul scris de mine pe telefonul mobil in urma cu cateva minute , pe un topic redeschis de Mirela pe aceasi tema !
Scot , este unul dintre cei mai de nădejde prieteni ai mei . Spun este, căci el este , ne urmărește cu drag și cu regret în același timp , un regret al despărțirii temporare de noi . Sunt sigur că va reveni , căci el nu este un învins , ci doar a obosit puțin , căci nu-i lucru ușor a citi mult și a diseca lucrurile cu meticulozitatea și răbdare. Un suflet sensibil , darnic și extrem de înțelegător. Din partea lui am pestet 30-40 de cărți de suflet și două icoane deosebite , iar Biserica Mercurie a primit din partea lui o donație impresionantă de cărți. Dacă toți protestanții ar fi ca el , ei s-ar numi ortodocși , iar dacă toți ortodocșii ar fi ca el , mulți s-ar reântoarce la ortodoxie ! Da , Scot, îți mulțumesc ca m-ai înțeles, că m-ai ajutat , și m-ai iertat când ți-am greșit. Te așteptăm prietene ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.01.2012, 00:10:48
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am vorbit pe privat aseara cu el , si dorinta lui a fost sa se retraga . Il cunosc extrem de bine , dar va spun extrem de sincer ca nu-i plac astfel de discutii , nu-i place sa fie in centrul atentiei , cum au facut alti semeni de ai nostri cand au spus ca vor sa paraseasca forumul. Multi au facut aceasta ca sa-si testeze popularitatea , sa fie in centrul atentiei , pe cand la Scot este complet altceva . Culmea e vorba de smerenie la el , la el protestantul ! O lectie de bun simt si smerenie ! Sa traiesti prietene oriunde ai fi .
Reiau pentru ultima data mesajul scris de mine pe telefonul mobil in urma cu cateva minute , pe un topic redeschis de Mirela pe aceasi tema !
Scot , este unul dintre cei mai de nădejde prieteni ai mei . Spun este, căci el este , ne urmărește cu drag și cu regret în același timp , un regret al despărțirii temporare de noi . Sunt sigur că va reveni , căci el nu este un învins , ci doar a obosit puțin , căci nu-i lucru ușor a citi mult și a diseca lucrurile cu meticulozitatea și răbdare. Un suflet sensibil , darnic și extrem de înțelegător. Din partea lui am pestet 30-40 de cărți de suflet și două icoane deosebite , iar Biserica Mercurie a primit din partea lui o donație impresionantă de cărți. Dacă toți protestanții ar fi ca el , ei s-ar numi ortodocși , iar dacă toți ortodocșii ar fi ca el , mulți s-ar reântoarce la ortodoxie ! Da , Scot, îți mulțumesc ca m-ai înțeles, că m-ai ajutat , și m-ai iertat când ți-am greșit. Te așteptăm prietene ! ! !
Doamne ajută!
Foarte frumos ați scris... M-a impresionat profund mesajul dvs.
Eu mă gândeam că l-a supărat cineva... Dacă s-a retras din motive independente de atitudinea noastră față de el, atunci înseamnă că, așa cum ați scris și dvs, va reveni în curând.
Într-unul dintre topic-urile pe care le-a înființat (acela despre Iona) i-am pus link-ul acesta. În momentul respectiv, acest topic conținea doar mesajul meu, dar acum îmi dau seama că, citind ceea ce ați scris dumneavoastră aici, va rămâne profund impresionat... pentru că este o persoană foarte sensibilă și sinceră.

Să aveți o seară binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2012, 00:29:25
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit Bine ca a plecat ereticul Scotian!

Si vai de toti cei care au murdarit sfanta credinta incheind vreo intelegere cu dansul.
Este cu totul nerecomandata purtarea familiara cu acest eretic si schismatic pe care Scriptura nici nu-l numeste om ci
- caine,
- lup,
- porc si
- anticrist.
Pe unul ca Scotland nu se cuvine sa-l iubesti cu dragoste crestina sau se te intretii cu el ci, mai degraba sa te bucuri ca a plecat si sa-ti doresti sa fie urmat de toti ceilalti eretici si schismatici de pe acest forum ortodox care trebuie sa ramana ortodox.
Doamne ajuta!


P:S - Dupa cum este scris:
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
[font=verdana]
"Vai acelora care se intineaza cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeiestile Scripturi! Vai de cei citi murdaresc sfinta credinta cu eresuri sau incheie vreo intelegere cu ereticii!

... Sa fugi de purtarea familiara fata de schismatici si eretici!

"Pe eretici, ca pe niste blasfemiatori si vrajmasi ai lui Dumnezeu, Scriptura nu i-a numit oameni, ci ciini si lupi si porci si antihristi, dupa cum zice Domnul: Nu dati cele sfinte ciinilor! (Matei 7:6). Si Ioan zice ca multi antihristi s-au aratat (I Ioan 2:18). Pe acestia deci, nu se cuvine sa-i iubim, nici sa ne intretinem cu ei, nici sa ne rugam impreuna cu ei, nici sa mincam impreuna, nici sa-i primim in casa, nici sa-i salutam, ca sa nu ne facem partasi faptelor lor celor viclene."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2012, 00:48:47
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

hey, penticostalule, nu mai pune paie pe foc (in stilul caracteristic?!).

Eu cred ca Scotty a luat o pauza in semn de solidaritate (stim noi cu cine) si de sictir (fata de ... ). Dar mai ales ca sa se pregateasca, in liniste, pentru pelerinajul pe care are de gand sa-l faca in Tara Sfanta de Paste.

Speram insa ca nu a parasit forumul de tot, si il asteptam sa revina cu . Edit : sau poate ar trebui să te asteptăm cu , asta ca să nu dăm loc la interpretări greșite !

Am si niste dedicatii pentru el, care sper sa-l mai inveseleasca. :)
http://www.youtube.com/watch?v=X8VxL...eature=related "Nebunul care te iubeste"
http://www.youtube.com/watch?v=ezSD8...eature=related "Pseudofabula"

Last edited by mirela.t; 27.01.2012 at 21:50:55.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2012, 01:03:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dar raspundeti si @penticostalului,chiar a pus intrebari bune... Si eu sunt curios.

PS va reveni scotianul,a mai "plecat" el de cateva ori (cei mai vechi de pe forum stiu).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2012, 01:05:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Draga Scotty, Omule a lui Dumnezeu, (iata ca nici nu stiu care iti este numele de botez, desi mi-ai scris de atatea ori), eu nu prea stiu ce se petrece pe aici si nu stiu ce te-a suparat de ai plecat pe nesimtite. As vrea sa cred ca eu nu te-am dezamagit atat de rau incat sa nu ma fi iertat. Probabil am dat dovada de lasitate intr-un anumit moment si nu ti-am luat apararea asa cum tu ai fi meritat. Iarta-ma, Omule.
Poate totusi intr-o zi ai sa revii. Ai mai facut-o si alta data. Daca Dumnezeu va orandui sa mai fiu pe aici, vei gasi in mine pe cel care iti cauta mesajele cu placere. Oricum, raman un rugator pentru mantuirea ta si a familiei tale.
Iar daca ajungi pe acolo unde pasii Mantuitorului au umblat odata, aminteste-ti si de fratele Neculai, hodorog si putregai...

Dumnezeu sa te binecuvinteze cu Harul Lui cel sfant. Amin.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2012, 01:12:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ne pare rau pt dansul ca a parasit acest cerc de discutii online,insa daca asta a fost dorinta dansului nu ne ramane decat sa-i dorim mult bine si sa-i respectam alegerea!
Tin sa-i multumesc mult pt publicarea materialului"Cele 2 lumi",care mi-a placut f mult!
Sa ne revedem cu bine,Scotianule!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2012, 01:13:18
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar raspundeti si @penticostalului,chiar a pus intrebari bune... Si eu sunt curios.
Frate Raul, e mult mai usor sa faci rau, decat sa faci bine. Oricum, ce simte fiecare in sufletul lui, e greu de inteles. Macar de s-ar intelege pe sine, pentru ca "cine seamana vant, culege furtuna". Asa ca nu da si tu "pacea pe galceava"...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2012, 01:23:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar raspundeti si @penticostalului,chiar a pus intrebari bune... Si eu sunt curios.

PS va reveni scotianul,a mai "plecat" el de cateva ori (cei mai vechi de pe forum stiu).
Hahahaha,mai Raoul...apoi penticostalul este doar sarcastic,nici asta n-ai observat?!?!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde