Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2007, 00:01:48
TNTman TNTman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2007
Mesaje: 9
Implicit

Salutare,


Sunt student la Teologie Ortodoxa Pastorala anul 3 in Bucuresti si am o mica mare problema:
De 5 luni vorbesc cu o fata care este catolica ....tin foarte mult la ea . . .si ea tine la mine foarte mult...dar ma gandesc daca asta inseamna un obstacol pentru viitor din cauza ca este catolica. . .. adevarul este ca in asa putin timp am ajuns sa o iubesc enorm si sa tin la ea .....si nu vreau sa se rupa ceea ce s-a creat intre noi....vreau sa stiu daca se poate sa ma casatoresc cu ea si sa nu afecteze eventuala mea hirotonie. . . !
multumesc!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.04.2007, 01:45:30
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Nu cred ca chiar ai nevoie de sfaturile noastre, TU stii mai bine care-ti sunt prioritatile...
Sa va dea Dumnezeu sanatate!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2007, 13:19:42
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TNTman
De 5 luni vorbesc cu o fata care este catolica ....tin foarte mult la ea . . .si ea tine la mine foarte mult...dar ma gandesc daca asta inseamna un obstacol pentru viitor din cauza ca este catolica. . .. adevarul este ca in asa putin timp am ajuns sa o iubesc enorm si sa tin la ea .....si nu vreau sa se rupa ceea ce s-a creat intre noi....vreau sa stiu daca se poate sa ma casatoresc cu ea si sa nu afecteze eventuala mea hirotonie. . . !
Draga TNTman, bine ai venit printre noi!

Inteleg ca sunt niste sentimente intre voi. Eu una pun ca prioritara implinirea mea in Hristos. Dupa cum ai studiat si tu la facultate, stii ca dupa schisma catolicii sunt in erezie, ca toate inovatiile facute i-au dus in afara Bisericii adevarate. Mie mi-e greu sa inteleg iubirea a doi oameni daca nu e in primul rand implinire spirituala. Cred ca stii, canonic nu te poti casatori cu o catolica, mai ales in vederea preotiei. O sa detaliez mai jos aspectele canonice. Poate Dumnezeu te-a pus in calea ei ca sa fii lumina si sa o intorci spre ortodoxie. Dar pentru asta, tu trebuie sa fii un ortodox autentic si sa cunosti aspectele care au separat si separa ortodoxia de catolicism. Deci daca vrei sa te casatoresti cu ea, expune-i acest lucru, dar spune-i ca o prima conditie e sa devina ortodoxa, o a doua e sa devina practicanta!!!

De ce practicanta? Fiindca tu ca preot va trebui dupa hirotonie sa slujesti 40 de Liturghii in infranare, sa tii posturile, sa ai o curatie legata de sarbatori, sa fii al Bisericii. Preoteasa trebuie sa fie mana dreapta a preotului, fiindca ea, de multe ori e cea care discuta cu oamenii din biserica, care ii sfatuieste, care da un exemplu. Deci daca vrei sa te casatoresti cu ea, discuta deschis aspectele acestea, iar daca ea nu e de acord, atunci alegi intre 1. a fi al lui Hristos si a-L sluji pe El sau 2. a fi al lumii de aici si a-L pune pe El pe loc secund. Varianta a doua sa stii ca dupa scurt timp te va intrista amarnic. O sa te simti ca Petru dupa ce s-a lepadat. Dar e decizia ta si asumarea ta.

Atentie ca nu conteaza numai aspectele legate de a fi ortodox, ci si de a intra in stare de feciorie in casatorie (amandoi!), de a nu fi cazut in pacate de moarte, de a nu fi furat, jurat stramb, etc. (vezi in Trebnic 1108). Discuta toate astea cu duhovnicul tau, banuiesc ca te spovedesti lunar, nu?! Deci ai ocazia sa discuti. El ce zice?

O sa-ti spun ce cred eu, desi o sa te doara pe moment. Cred ca tu inca n-ai inteles prea bine dimensiunea si maretia de a fi preot. Vezi preotia ca o slujba, ca o meserie, pe cand ea e misiune, lepadare de toate pentru a-L sluji pe Dumnezeu. Cand o sa vezi asta, o sa-ti dai seama ca intrebarea ta nu-si mai avea sensul. Si inca ceva, ca sa vezi mai clar ce ti se intampla, ramai o perioada de o luna la distanta de ea, roaga-te si vezi daca apoi mai esti dornic de a fi langa ea.

Revin imediat cu aspectele legate de canoane.

Elena

Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2007, 13:52:14
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

In vederea hirotoniei, duhovnicul tau si al sotiei va scrie o adeverinta in care trebuie sa va prezinte cum sunteti, "duhovniceste" vorbind. Abaterea de la credinta cea adevarata (la unul din cei doi) este impedimentul primordial al hirotoniei (citeste Ancira 1,2,3,12; Sf. Petru 10,12,14 si Sf. Vasile 81). Deci singura solutie e ca ea sa devina ortodoxa. Expune-i framantarile tale si dorinta ta de a-L sluji pe Hristos si ce ar implica in perspectiva de a fi cu ea. Daca ea se va converti si tu vei ajunge preot apoi, sa-mi dai si mie coordonatele, ca sigur mare e bucuria in ceruri pentru un om care pune ca prioritara viata sa in si cu Hristos si cred ca Dumnezeu va lucra intr-un mod special prin tine.

Elena
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.04.2007, 14:13:20
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TNTman
Salutare,


Sunt student la Teologie Ortodoxa Pastorala anul 3 in Bucuresti si am o mica mare problema:
De 5 luni vorbesc cu o fata care este catolica ....tin foarte mult la ea . . .si ea tine la mine foarte mult...dar ma gandesc daca asta inseamna un obstacol pentru viitor din cauza ca este catolica. . .. adevarul este ca in asa putin timp am ajuns sa o iubesc enorm si sa tin la ea .....si nu vreau sa se rupa ceea ce s-a creat intre noi....vreau sa stiu daca se poate sa ma casatoresc cu ea si sa nu afecteze eventuala mea hirotonie. . . !
multumesc!
Doamne ajuta!
Salut, TNT. Din cate stiu, ai putea avea probleme serioase atunci cand vei vrea sa te hirotonesti. Procedurile, la ora actuala, sunt asa:

Orice student, absolvent de teologie, inainte de casatorie, trebuie sa ceara o binecuvantare de casatorie de la ierarhul locului. Printre actele care se cer pt. obtinerea binecuvantarii se numara certificatele de botez ale viitorilor miri. Si nu numai, ci si recomandari din partea preotilor parohi din parohiile din care proveniti etc.

Atunci cand iti vei depune dosarul pt. hirotonire, ti se va cere binecuvantarea de casatorie de la ierarh... Daca ea lipseste, nu vei putea sa te hirotonesti.

Cred insa ca cel mai bine ar fi sa suni la secretariatul eparhial de care apartii si sa intrebi. Fii totusi precaut (anonim)... intreaba cu titlu informativ. Ai putea sa mai intrebi pe pr. prof. Ispas (de la Sf. Vineri) sau pe pr. asist. Gherasim pe drept...

Oricum, mai ai timp de informare si de gandire... Mult succes!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2007, 14:19:27
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

TNT, tocmai pt. ca esti la teologie, stii pozitionarea BOR fata de catolicism... In nici un caz NU ii considera eretici.

Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2007, 14:49:05
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
TNT, tocmai pt. ca esti la teologie, stii pozitionarea BOR fata de catolicism... In nici un caz NU ii considera eretici.
Odin, te rog sa-mi spui si mie care e pozitionarea BOR fata de catolicism. Ii considera schismatici? Daca vrei sa detaliezi putin. Eu nu-s din categoria voastra, adica a celor cu studii in alte Teologiei, asa ca as vrea sa aflu. Multumesc.

Elena
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.04.2007, 15:18:54
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de odin
TNT, tocmai pt. ca esti la teologie, stii pozitionarea BOR fata de catolicism... In nici un caz NU ii considera eretici.
Odin, te rog sa-mi spui si mie care e pozitionarea BOR fata de catolicism. Ii considera schismatici? Daca vrei sa detaliezi putin. Eu nu-s din categoria voastra, adica a celor cu studii in alte Teologiei, asa ca as vrea sa aflu. Multumesc.

Elena
Elena, cred sincer ca excluzi din start posibilitatea sa am dreptate...

BOR considera Biserica Catolica, `Biserica sora`...: http://www.patriarhia.ro/Patriarhul/mesaj7.html

Mi-ar lua cam mult sa expun aici relatiile si evolutia lor dintre BOR si BC, incepand de la ridicarea anatemelor. Uite, poti gasi aici un articol interesant:

http://www.crestinism-ortodox.ro/html/11/11h_ortodocsi_si_catolici_in_cautarea_unitatii.htm l

Trebuie sa avem puterea sa vedem deosebirile reale care exista intre cele doua. Dar totodata, trebuie sa fim atenti sa nu lasam prejudecatile sa vorbeasca in locul nostru.

Nu consider insa constructiv sa incepem o discutie pe tema asta la acest topic. Exista oricum, suficiente topicuri in care ortodocsii pot afurisi si trimite la `uciga-l toaca` pe eretici. Eu nu am de gand sa fac asta.

In rest, respect pt. lucrurile frumoase pe care le zici pe la un topic sau altul.


Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.04.2007, 16:33:16
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Elena, cred sincer ca excluzi din start posibilitatea sa am dreptate...
Odin, doream numai niste informatii legate de pozitionarea BOR fata de catolicism. Nu sunt la curent cu ce face BOR si doream sa aflu. Eu observ mai mult "radacinile", nu ce face biserica ortodoxa romana, rusa, greaca, etc. Multumesc pentru link-uri.

Imi pare tare rau ca ai avut senzatia ca exclud din start posibilitatea sa ai dreptate. Nu pot sa inteleg de ce ai simtit asta, dar sigur e ceva in neregula la mine, ca am mai intrat si ieri intr-un mic "conflict" de pareri cu cineva pe aici. Cred ca imi trebuie o pauza de forum ca sa ma analizez mai bine si sa ma mai imbunatatesc si eu. Asa ca te rog sa ma ai in rugaciune si sa ma ierti daca chiar te-am necajit.

Elena
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.04.2007, 17:07:03
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Nu ma necajesti, poate ca am judecat eu gresit, insa evit pe cat se poate astfel de discutii, fiindca de cele mai multe ori, interlocutorii de pe forum chiar nu doresc sa se informeze ci vor sa auda afirmatii pe care sa le conteste mai apoi.

Modul in care atat oficiali ai BOR (Patriarh, PS Vincentiu de la Relatii Externe, IPS Daniel al Moldovei, IPS Bartolomeu Anania, profesori universitari de teologie: Raduca Vasile, Remete, Ica Jr s.a.), cat si oficiali catolici poarta discutiile este departe de termeni precum `eretici`, `schismatici`, `indraciti` etc. Inclin sa respect acest mod civilizat in care pot sa dialoghez si cu altcineva care nu este de aceiasi confesiune cu mine.

Nu cred ca ar fi ceva in `neregula` cu tine, insa pe acest forum sunt destul de suspicios, si de multe ori pe buna dreptate... Din cauza asta am judecat gresit dorinta ta de informare. Nu cred ca este cazul sa chiulesti de pe forum. Iarta-ma pt. neincredere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 19:28:07
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
casatorie viitor preot livadarufelix Generalitati 61 17.01.2011 15:50:18