Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 15.09.2015, 23:43:19
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
acel citat este ca nuca-n perete dacă-l corelezi cu ultimele tale mesaje.
Păi nu e deloc ca nuca-n perete. Că dă turma peste tine si... restul Domnul stie. Gata, am încheiat discutiile pe tema asta.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 15.09.2015, 23:46:59
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară....
Cum adică urcă ... invers?
Pășind cu spatele?
Pe partea cealaltă a scării? (asta e mai degrabă pentru purec, decât pentru om).
Sau cum vine cu urcușul ăsta?.....
P.S. Ca să nu fie interpretări și supărări, din nou, vreau să precizez clar că îl admir mult mai mult pe Dan Puric în arta lui, decât în incursiunile băgărețe din ultimii ani. Desigur, actorul poate zice și face tot ce vrea, mai ales că are farmec și istețime cât cuprinde, precum și oarece mimă de cultură, însă cred că aparițiile lui publice ar fi fost ideal să rămână la cele pe care le practică de minune.

Last edited by Ioan_Cezar; 16.09.2015 at 01:44:34.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 16.09.2015, 00:19:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Păi nu e deloc ca nuca-n perete. Că dă turma peste tine si... restul Domnul stie. Gata, am încheiat discutiile pe tema asta.
Concluzia era că nu ai dat un răspuns potrivit turmei...în cazul de față inima nu este prea largă cum pare să fie, dacă vrei să pricepi, dacă nu ține nasul pe sus, îți șade "bine"...facem și o poză să o punem pe topicul Lucruri minunate in imagini. :))

Last edited by ovidiu b.; 16.09.2015 at 01:00:55.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.09.2015, 11:32:50
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul


Avea cineva o vorbă pe-aici: "Prietenii rămân prieteni. Cei care nu rămân... înseamnă că n-au fost."
dar mai este o vorba: apara-ma Doamne de prieteni...!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.09.2015, 14:25:30
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar mai este o vorba: apara-ma Doamne de prieteni...!
Hai, nu mai pune și tu sare pe răni...:)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.09.2015, 02:03:24
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mirela, dacă aș alege un cuvânt de-al lui Dan Puric (e chiar în volumul "despre omul frumos", la pagina 143), unul care să îmi placă la modul sănătos, l-aș alege mai degrabă pe acesta:

Sunt femei ale acestui neam care sunt sfinte și care au ajutat să nu se piardă credința.
Deasupra Craiovei era un duel aerian. O țărăncuță, undeva în marginea Craiovei, printr-un sat, urmărea înspăimântată cum trăgeau cu mitralierele în aer unul într-altul; și, la un moment dat, un avion românesc cade în flăcări.
Și ce-a putut să facă femeia aia?
A luat niște lumânări și, de pe câmp, în goană, a strâns niște floricele, să-i ducă pilotului mort, acolo, la căpătâi,
pentru că știa că are și ea un copil care este pilot.
Și alergînd cu lumânările și cu florile - avionul era în flăcări -, ea se ducea suspinînd,
fără să știe că cel din avion era chiar fiul ei.


Spre deosebire de alte texte, pline de emfază și de pretenția că informează ori învață (ce să învețe excesul de artificiu retoric, cabotin?), acest fragment face un lucru foarte bun, foarte sănătos: emoționează puternic, mai exact încununează un sentiment frumos (provocat de gestul femeii) cu măreția tragică (moartea fiului, pe care ea îl cinstește fără să știe, sub puterea tainei).
Nu poți citi un astfel de text fără să te simți chemat în miezul marilor experiențe ale vieții. Noi oamenii de azi (mai ales) nu avem nevoie de frecții la picior de lemn precum dulcegăriile sentimentale și gâdilările rafinate ale egoului din lumea babiloniei contimporane, ci de povești ca acestea - simple, cutremurătoare, înălțătoare. Altminteri, inclusiv patriotismul - ca să amintesc un sentiment înălțător - va pieri în derizoriu, ca multe altele... Câte n-au pierit dizolvate în bancuri și glumițe pe valurile neiertătoare ale istoriei!...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.09.2015, 12:32:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Hai, nu mai pune și tu sare pe răni...:)
chiar NU am vrut sa fac asta!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.09.2015, 22:27:00
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

https://www.youtube.com/watch?t=48&v=JZyo2G42SeM
Nu cumva este vorba de moschea care este construita pe locul unde
a fost templul lui Solomon ?
Era o profetie parca (s-ar putea sa ma insel) ca Antihristul se va inscauna
in viitorul templu al lui Solomon, unde este acum aceasta moschee.
Asta insemna ca din "greseala" moschea se va darma.

Last edited by Copacel; 17.09.2015 at 22:42:51.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.09.2015, 07:05:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
chiar NU am vrut sa fac asta!
...doar puțin ardei iute...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #80  
Vechi 16.11.2016, 00:16:28
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit Parintele Paisie Olaru

Am ezitat o vreme daca sa continui sa postez pe unul dintre topicele incinse de orgolii, sau in alta parte. Ce-i drept am incercat si acea varianta, dar spiritele raman incinse, desi postul a inceput deja. Si pentru ca a inceput, poate n-ar strica o pregatire pentru spovedanie...
Am mai spus-o si cu alte ocazii, iar acum cu atat sunt mai convins de sfintenia Parintelui Paisie Olaru. Am urmarit toate conferintele Parintelui Rafail Noica, despre Parintele Sofronie, caruia i-a fost ucenic si care a intrat in randul sfintilor. Atat de patrunzator vorbeste despre el incat nu poti sa nu fii miscat si cu adevarat convins ca Parintele Sofronie a fost cu adevarat un om sfant. Si totusi, nici nu stim ca avem chiar aici, in preajma noastra un Parinte care a fost cel putin la inaltimea sfinteniei Parintelui Sofronie. Am fost in doua randuri si am privegheat la mormantul Parintelui Sofronie. Nimic nu ma grabea, nimic nu-mi tulbura prezenta, fiind singur cu gandurile mele. Nu asteptam si nu cautam sa se intample ceva anume, fiindca nu eram acolo pentru a mi se indeplini o dorinta, ci fiindca eram in acea lume doar pentru o vreme, si acel loc era de departe cel mai plin de sfintenie, dupa parerea mea. Nu voiam sa pierd acele sanse. Era ca si cum as trece prin Grecia, si nu m-as opri la Sf Nectarie, sau Sf Ioan Rusu...
In cimitirul din Sihastria, era mereu cate cineva la crucea parintelui Cleopa... Multe femei veneau, se asezau un genunchi si plangeau in hohote... M-am asezat undeva la distanta pe o banca, aproape fara ganduri, dar cu toata pacea in suflet. Un monah se strecura printre cruci, adaugand ulei in fiecare candela, si avand grija ca tote sa fie curate si aprinse... Si deodata, fara motiv, am fost coplesit de o smerenie care n-o mai simtisem niciodata in acel fel. Imi venea sa plang, dar nu isteric, nu patimas, ci undeva in interior, in adancul inimii... Parca era o boare de iubire care-mi coplesea intreaga fiinta, si care venea de undeva... Directia era catre mormantul Parintelui Cleopa, si m-am ridicat apropiindu-ma incet, in timp ce plangeam aparent fara motiv... Si cu cat ma apropiam, cu atat sentimentul era mai puternic. Am ocolit crucea Parintelui Paisie, dand sa ma apropii de cea a Parintelui Cleopa. Si totusi, NU de acolo venea acea "adiere", ci chiar de la Parintele Paisie... Nu stiu cat a durat totul. Poate 2 minute, poate 3, poate 5... Nu stiu... Dar as fi vrut sa nu se mai ternine... Am sarutat crucea si am multumit lui Dumnezeu pentru tot. Dar eu nu eram acolo sa cer ceva, sau sa caut ceva... Eram... in trecere... De-atunci, pentru mine, Parintele Paisie Olaru, nu are egal intre duhovnicii Romaniei. Pentru mine! Din fotografia inramata, si asezata pe birou, ma priveste zilnic, cu ochi usor dojenitori si mainile impreunate... Mi-e atat de drag incat nu stiu cum sa-i fac mai mult loc in inima mea, ca parca niciodata nu-i deajuns... Acum am gasit ceva nou despre Parinte. Si cum e timpul postului si al spovedaniei, si cum as dori ca duhul pacii sa se aseze macar pe durata postului, pe forumul nostru... ortodox, as zice sa lasam orgoliile, sa nu ne mai facem tulburare unii altora, ci sa privim mai mult in interiorul nostru, ca avem ce vedea!...

Iata si mesajul de care vorbeam:
http://www.ganduridinierusalim.com/d...intele-paisie/
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde