Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.02.2015, 12:26:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bon.
Ca medic creștin, ce înțelegi prin "planing familial"?
Planingul familial inseamna masuri care ajuta un cuplu sa aiba numarul dorit de copii, atunci cand doreste.

Planingul familial nu este condamnabil decat daca foloseste metode sau tehnici contraceptive. Contraceptia, si nu lanificarea este pacat de moarte.

Contraceptia inseamna masuri care fac ca, la un act sexual, conceptia sa nu se produca. Prin urmare, inseamna masuri impotriva vietii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.02.2015, 12:39:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ai talent de politician: să vorbești fără să spui ceva concret.

Hai să te întreb eu: dpdv al medicului creștin catolic, metoda calendarului e metodă contraceptivă sau nu?

Că dpdv al medicului creștin ordox e.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.02.2015, 12:52:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Hai să te întreb eu: dpdv al medicului creștin catolic, metoda calendarului e metodă contraceptivă sau nu?
Nu, in niciun caz metoda calendarului nu este o metoda contraceptiva. Metodele contraceptive sunt acelea care extrag stafidele din tort. Un act sexual reprezinta consumarea unui pacat al contraceptiei daca la acel act sexual am luat masuri ca sa reduc posibilitatea conceptiei cu scopul de a nu avea copii.

Citat:
Că dpdv al medicului creștin ordox e.
Stiu, desi nu am citit niciun document megisterial ortodox care sa afirme asta.
La urma urmei, intrebarea centrala a topicului este cum fac preotii ortodocsi ca nu au mai multi copii. In subminimal, eu simt nu o intrebare, ci o afirmatie: "asa-i ca folosesc metoda calendarului, deci contraceptia ?".

Desigur, putem ocoli intrebarea prin dictonul "nu zi ce face popa, fa ce zice popa", caz in care ASTA inseamna talent de politician. Sau, putem recunoaste ceea ce stim deja. Ca marea majoritate a oamenilor traieste in pacat, dintre care unii sunt preoti, altii suntem laici.
In sfarsit, putem dezbate daca metoda calendarului este o metoda contraceptiva. Presupunand ca asta e cea folosita si nu pilula, steriletul, cauciucul, etc. In cazul acesta, asa cum am spus, plasarea subiectului la "preoti" nu e cea optima. A strica imaginea preotilor este ultimul lucru pe care mi-l doresc. Problema intereseaza pe toti casatoritii, laici sau preoti, precum si pe cei si pe cele care se pregatesc pentru primirea sfantului sacrament al casatoriei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.02.2015, 12:57:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei, hai întâi să ne lămurim dacă e sau nu metodă contraceptivă, că de acolo pleacă "nerușinarea" mea.

Asta una.
A doua fiind evidentă: nu mă interesează pe mine cum și de ce duhovnicul meu (preot de mir) n-are decât 3 copii. Nu m-ajută cu nimic la mântuire. Ba, aș îndrăzni să zic, din contră!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.02.2015, 13:15:36
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Nici bagatul capului in nisip nu ajuta prea mult la mantuire
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.02.2015, 13:26:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De acord.
Cum nici categorisirea drept eretic a președintelui, nu. Și mai ales clamarea acestui lucru cu disperare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.02.2015, 13:41:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ei, hai întâi să ne lămurim dacă e sau nu metodă contraceptivă, că de acolo pleacă "nerușinarea" mea.
Păi este, din moment ce este o metodă care previne concepția.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.02.2015, 13:54:13
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine, dupa unii si abstinenta cu acest scop este "hula contra Sf. Duh". Greu de crezut in asa un fanatism.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.02.2015, 16:01:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dacă femeile ar naște natural și ar alăpta măcar doi ani fără întrerupere, șansele de a rămîne însărcinate în perioada asta ar fi minime. S-a observat la popoarele din lumea a treia, mai puțin ”civilizate”, că numărul de copii per familie nu e mare deși cuplurile nu practică absinența. Am observat asta și în cazul nostru, soția a rămas din nou însărcinată abia după ce primul copil a ajuns la 2 ani și 4 luni. Înțărcarea s-a produs gradual, fără impact asupra fetiței.

Acum că s-a născut băiețelul (natural după cezariană, slavă Domnului!), după două sarcini grele se impune o pauză neapărat necesară pentru ca organismul mamei să se refacă, să se odihnească și pentru ca alăptarea băiețelului să fie îndelungată. Există o singură soluție pentru asta și nu presupune nici contraceptive, nici calendar. Vorba nevestei, a fi creștin implică sacrificii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.02.2015, 16:19:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dar de ce sa fie metoda calendarului contraceptiva?
Atunci inseamna ca si abstinenta este impotriva bisericii si contraceptiva.
Si atunci de ce sa mai traim ca fratii (inclusiv monahii), daca rezultatul este impiedicarea unei sarcini si este interzisa de biserica.

Prin nici una din cele doua nu omori nimic si nu opresti un copil.

Cred ca autorea firului are dreptate. Preotii ar trebui sa ne lamureasca in problemele nostre si atunci cel mai simplu ar fi sa ne dea exemplu concret.
Acum nu ne intereseaza ce se intampla la ei in familie, dar anumite lucruri pot isca intrebari totusi (se poate sa ti sa para ca in familia lui nu respecta niste reguli ale bisericii, pe drept sau nu).
Plus ca si viitori preoti si viitoare (amatoare) preotese pot fi interesate, ca sa stie ce ii/le asteapta.

Chiar nu inteleg de ce nu trebuie sa stim si este atat de secret cum procedeaza un preot din moment ce el este un exemplu pentru mireni, trebuie sa ne invete.
Si daca el singur nu stie anumite lucruri este greu sa invete pe altii.

Si inca ceva pentru CristianR: totusi biserica se amesteca in viata intima si foarte personala a oamenilor, atunci cand impune postul trupesc si alte lucruri (daca (prin tratament) si cati copii sa faci si etc.). Eu asa consider.
Sunt niste lucruri foarte sensibile. Nici nu-si da nimeni seama ce dureri se provoaca.

In fine, nu stiu daca la preoti sunt si lucruri mai severe decat la mireni, sau poate si unele mai simple decat al noi (poate cu ei superiorii sunt mai indulgenti). Nu stiu.
Dar ma gandesc si la preoteasa...Ca si ea este afectata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 04.02.2015 at 16:30:31.
Reply With Quote
Răspunde