Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.01.2008, 17:10:43
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Nu stiu ce fac celelalte culte crestine sau semi-crestine,atat stiu ca aceasta minune care se petrece in Biserica Ortodoxa este constanta si va ramane ca marturie pt toti ca Orodoxia este dreapta credinta si ceea ce s-a randuit in ea este perfect in regula si adevarat.Spui ca te iei doar dupa Biblie,nu este deloc bine.Sfanta Scriptura este rodul Sfintei Traditii.De unde oare stia Sfantul Apostol Pavel ca IIsus a spus:Mai fericit este a da,decat a lua.In nicio Evanghelie nu este scris acest lucru.La fel si Sfantul Apostol Toma:De unde stia el numele vrajitorilor egipteni care s-au impotrivit lui Moise?Nicaieri nu este scris in Biblie acest lucru.Chiar nu am gasit in nicio carte de Istorie Ortodoxa faptul ca pana in sec.iv se serba sambata.Insa am scrieri ale Sfintilor Parinti din sec 1,2 si 3 care arata clar ca se serba Duminica.Cat despre ceea ce spun Catolicii si care sunt interesele lor,nici nu ma obosesc sa ascult.Sa nu uitam ca nu degeaba ne-am despartit de ei in 1054(chiar daca a fost cam tarziu).Ei aveau abateri de la dogme inca din sec.3.Deci nu sunt vrednici de luat in seama.Cat despre interpretarea anumitor versete din Biblie dupa capul meu,nu o voi face niciodata.De acest lucru s-au ocupat Sfintii Parinti care au fost luminati de Duhul Sfant,iar eu cred doar ceea ce spun ei.Nimeni nu te opreste sa citesti Biblia,dar nu trebuie sa o interpreteze fiecare dupa capul sau.Din acest motiv doar,au iesit atatea secte care afirma cu nesimtire ca detin adevarul.Parintele Cleopa a spus clar:Scriptura are oase tari si noi avem dinti de lapte.Si in alt loc:Cine nu stie sa inoate in marea Scripturii,se ineaca.Vezi si singur cat de adevarate sunt aceste cuvinte.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.01.2008, 17:12:29
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
Paradoxal , o zi BINECUVANTATA SI SFINTITA de Dumnezeu, pana in primele secole crestine ,este data la o parte, si o zi despre care nu se face nici o referire spre sfintire , o zi despre care si istoria ortodoxa si cea catolica arata ca s-a impus cu buna stiinta fara baza biblica , e la loc de cinste.

Asta este! se mai intampla ...(cam des totusi)
"7. In ziua intai a saptamanii (Duminica) adunandu-ne noi sa frangem painea, Pavel, care avea de gand sa plece a doua zi, a inceput sa le vorbeasca si a prelungit cuvantul lui pana la miezul noptii."

Deci duminica nu au lucrat, din moment ce le-a cuvantat pana la miezul noptii, plus ca frangerea painii cred ca reprezinta impartasania. Tot din Fapte.

"14. Iar ei, trecand de la Perga, au ajuns la Antiohia Pisidiei si, intrand in SINAGOGA, intr-o zi de sambata, au sezut.
15. Si dupa citirea Legii și a Proorocilor, mai-marii sinagogii au trimis la ei, zicându-le: Barbati frati, dacă aveti vreun cuvant de mangaiere catre popor, vorbiti. "

Deci au propovaduit in sinagoga, in care, evident, era sabat. Nu puteau propovadui evreilor duminica, din moment ce ei se adunau la sinagoga sambata. In plus a fost vorba de o cuvantare adresata multimii din sinagoga, nimic altceva. Nu s-a frant paine.

"4. Si vorbea in sinagoga in fiecare sambata si aducea la credinta iudei si elini. "
Aceleasi observatii ca si mai sus. Vorbea in SINAGOGA sambata, pentru ca atunci se adunau oamenii, care NU ERAU CRESTINI, si caruia le propovaduia Cuvantul.

Acelasi lucru e valabil pentru toate situatiile pe care le-ai citat.
Deci crestinii (NOI subliniat mai sus se adunau si nulucrau duminica). Dar propovaduiau in sinagogi sambata, cand se aduna lumea.








Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.01.2008, 17:20:46
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

Tocmai cu privire la ce spui tu apare cercul vicios. Traditia explica Scriptura ???sau Scriptura ar trebui sa poata explica practicile si ideile din traditie???

Biblia trebuie sa fie la Baza. Iar daca vorbim despre cele 10 porunci despre care catehismul ortodox spune ca sunt conditie necesara si suficienta pentru mantuire (pe site-ul patriarhiei)este respectarea legii morale: cele 10 porunci , atunci sa le respectam

Avem pe Hristos care pune pct-ul pe i: "Sabatul a fost facut pentru om....." si avem apostoli care au respectat acest sabat cu neamurile. Deasemenea exista istorie ortodoxa si catolica.

Acestea sunt dovezi mai mult decat suficiente.

Tu zici ca ideile catolicilor nu au valoare. Imi permit sa te contrazic. Marea schisma dateaza din 1054. In sec 4 nu exista catolic sau ortodox, ci doar biserica crestina. Cand un catolic face o afirmatie cu privire la o schimbare a legii "prin puterea data de Hristos"(asa zic ei), el nu face referire doar la catolici. Implicit afirmatia vizeaza si biserica din rasarit , pentru simplul motiv ca atunci nu exista catolic sau ortodox.

Si biserica din rasarit a fost de fata ca parte integranta a bisericii si a fost de acord cu aceasta schimbare a legii scrise de Insusi Dumnezeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.01.2008, 17:28:17
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Router!Ceea ce am avut de spus am spus,daca nu vrei sa intelegi,eu nu pot face nimic.Ai atatea argumente puternice in favoarea cinstirii Duminicii si asupra faptului ca Scriptura este rodul Traditiei si nu invers.Tu crezi ce vrei si cum vrei.Dumnezeu sa te lumineze!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.01.2008, 17:28:20
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
Paradoxal , o zi BINECUVANTATA SI SFINTITA de Dumnezeu, pana in primele secole crestine ,este data la o parte, si o zi despre care nu se face nici o referire spre sfintire , o zi despre care si istoria ortodoxa si cea catolica arata ca s-a impus cu buna stiinta fara baza biblica , e la loc de cinste.

Asta este! se mai intampla ...(cam des totusi)
"9. Acum insa, dupa ce ati cunoscut pe Dumnezeu, sau mai degraba dupa ce ati fost cunoscuti de Dumnezeu, cum va intoarceți iarasi la intelesurile cele slabe si sarace, carora iarasi voiți sa le slujiti ca inainte?
10. Tineți zile si luni si timpuri si ani?"

"1. Stati deci tari in libertatea cu care Hristos ne-a facut liberi si nu va prindeti iarasi in jugul robiei.
2. Iata eu, Pavel, va spun voua: Ca de va veti taia imprejur, Hristos nu va va folosi la nimic.
3. Si marturisesc, iarasi, oricarui om ce se taie imprejur, ca el este dator sa implineasca toata Legea.
4. Cei ce voiti sa va indreptati prin Lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har;"

Zilele si lunile si anii se refera la sabat, cred eu, dar si la celelalte reguli iudaice mai ciudate, pe care nu le stiu si nu face sa ma obosesc sa le caut.



Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.01.2008, 17:29:17
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

gabriel , ei frangeau painea in fiecare zi. nu numai duminica. Asta e atestat istoric. Asta nu dovedeste cu nimic ca era o zi de inchinare in locul sambetei, sau ca nu au lucrat.

In alta parte Pavel le spune sa stranga ajutoare pentru saraci duminica , si el o sa treaca sa le ia de la ei in aceeasi zi. Deci nici pe departe o noua zi stabilita pentru inchinare.

Ai uitat ceva. Cetatile erau de neamuri. Iudeii erau minoritari

Fapte 13, 44 Iar în sâmbăta următoare, mai toată cetatea s-a adunat ca să audă cuvântul lui Dumnezeu.

Cetatea nu era de evrei. Era de neamuri. Neamurile l-au rugat sa vorbeasca si sambata urmatoare!!!!

Nu era normal ca intr-o cetate majoritara necrestina Pavel sa le explice simplu si categoric ca :
1.Sambata este parte din legea veche.
2.Sambata s-a desfintat.
3.Duminica trebuie sa ne intalnim.

Era cat se poate de normal. Neamurile il roaga sa le vorbeasca si sabatul viitor. Si in alta localitate tot straina , el le vorbeste 3 sabate la rand.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.01.2008, 17:32:42
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

Srajeru! Multumesc pentru sfat. Iti doresc acelasi lucru. Din pacate , Istoria si Biblia aduc numai argumente impotriva schimbarii legii lui Dumnezeu.

Un principiu/atribut/calitate in ce priveste caracterul lui Dumnezeu este ca Dumnezeu este neschimbator.

"Acelasi ieri azi si in veci"

Poate nu a-ti observat , dar cele 10 porunci arata chiar caracterul Sfant al lui Dumnezeu. Este ceea ce il defineste ca si caracter Sfant.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.01.2008, 17:42:07
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
gabriel , ei frangeau painea in fiecare zi. nu numai duminica. Asta e atestat istoric. Asta nu dovedeste cu nimic ca era o zi de inchinare in locul sambetei, sau ca nu au lucrat.
Chiar daca frangeau painea in fiecare zi, din citatul pe care ti l-am dat si din tot textul din continuare, rezulta extrem de clar doua lucruri:
1) Era o intalnire INTRE CRESTINI.
2) In acea zi nu a lucrat nici unul din ei.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.01.2008, 17:47:25
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

gabriel ,
cu prima idee sunt de acord. Era o intalnire intre crestini. Pavel a vorbit cu ei pana la miezul nopti cand Eutih a cazut pe geam.

A doua idee e doar speculatie. Faptul ca eu ma intalnesc intr-o seara cu prieteni , frati in Hristos poate demonstra ca eu in acea zi nu am fost la servici si ca a fost zi de sarbatoare???
Nici pe departe. Mai ales ca ei faceau acest lucru in fiecare zi, lucru cu care esti de acord. Inseamna ca nu lucrau in nici o zi???

Eu sunt de acord ca poti sa speculezi si ca exprimarile in orice limba sufera un Polisemantism, dar sa ramanem la ce spune textul , nu la ce nu spune.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.01.2008, 17:55:46
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
Ai uitat ceva. Cetatile erau de neamuri. Iudeii erau minoritari

Fapte 13, 44 Iar în sâmbăta următoare, mai toată cetatea s-a adunat ca să audă cuvântul lui Dumnezeu.

Cetatea nu era de evrei. Era de neamuri. Neamurile l-au rugat sa vorbeasca si sambata urmatoare!!!!

Nu era normal ca intr-o cetate majoritara necrestina Pavel sa le explice simplu si categoric ca :
1.Sambata este parte din legea veche.
2.Sambata s-a desfintat.
3.Duminica trebuie sa ne intalnim.

Era cat se poate de normal. Neamurile il roaga sa le vorbeasca si sabatul viitor. Si in alta localitate tot straina , el le vorbeste 3 sabate la rand.
Da, cetatile erau de neamuri, dar cuvantarile de care e vorba au fost in sinagogi. Din moment ce cuvantarile le tineau in sinagoga, sambata, era normal ca neamurile sa le ceara sa le propovaduiasca din nou asa cum stiau ca se petrec lucrurile la sinagoga: in sambata urmatoare.
Ce concluzie sa tragem de aici, ca si neamurile tineau sabatul?
Pe vremea aceea nu era o distinctie clara intre evrei si crestini, abia atunci incepeau sa se limpezeasca apele. Neamurile ii considerau pe crestini ca fiind evrei, si de fapt majoritatea chiar erau. Cei doisprezece apostoli chiar au fost evrei, deci era firesc sa fie considerati evrei de neamuri si sa li se ceara sa propovaduiasca sambata in sinagoga.
Stii bine ca inclusiv intre crestini au existat dispute - scrie in Biblie - in legatura cu taierea imprejur si respectarea legii. Deci multi crestini se considerau pe atunci inca evrei.
In concluzie, dupa cum spui, era cat se poate de normal sa li se ceara de catre neamuri sa le vorbeasca si sambata viitoare. Dar si mai semnificativ este faptul ca la acele cuvantari, intruniri sau cum vrei sa le zici, NU se frangea paine.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 01:40:58
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 15:39:56
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 117 08.11.2008 09:46:27
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 19:06:19
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 115 12.03.2008 03:11:17