Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.07.2015, 12:34:09
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Yas, tu si sotul; ai el ar manca ardei iute non-stop :))

Sincer, eu nu prea as manca (,) carne; adica, mananc (dar mi-ar ajunge 2 portii pe saptaman lejer), dar de multe ori mananc carne ca nu stiu ce sa mai gatesc, iar sotul cam vrea carne macar 5/7 zile; oricum, de multe ori gatesc ceva ce se poate manca si fara carne, asa pot sa ii dau doar sotului carne. Iar daca ar fi dupa mine, s manca doar pui, peste si curcan; 1 data pe luna si vita; porc de 2 ori pe an (si carne slaba), miel deloc (nici nu mancam; nu ne place deloc niciunuia).

in schimb sunt foarte fericita ca acum sunt de toate pe piata la preturi decente si imi permit sa fac vinete, conopida, dovlecei etc.
Si nu as putea renunta usor la unele lactate: lapte, cascaval, smantana.

Hmmm, am o pofta de ciuperci si de mazare. Cred ca asta urmeaza azi :D

Alin, shaorma cu soia? Suna bine; trebuie inercat; mersi :D
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.07.2015, 12:37:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vezi sa iei din aia granule, gen cubulete mici :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.07.2015, 13:52:41
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Ardei iute non-stop? Nu ii frica sotului tau de hemoroizi? Eu nu vreau sa ma trezesc cu rectul pe post de coada. :)))
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.07.2015, 13:54:50
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu duc dorul :) Dar nici nu pot sa spun ca tin un post auster si sunt nefericita pt mancarea din farfurie. Problema este ca imi place prea mult mancarea vegetariana sau fructele exotice.Ca sa tin cu adevarat un post bun cu folos ar trebui sa mananc pesmeti fara sare cu apa...Dar nu sunt pregatita pt un asa nivel :)

Slava Domnului racesc foarte rar in comparatie cu perioada in care mancam cadavre,si pana si raceala este mai blanda.
Ah si am si o dependenta,dependenta de ardei iute :)
As putea sa merg la concursuri,cu siguranta as castiga macar unul :)
Yasmina, esti tare; imi place cum suna expresia: "mancam cadavre". :))))))))
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.07.2015, 14:33:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am mancat putin (mi-a daruit cineva) mezel din tofu. Nu a fost rau, dar
cumva nu am incredere in astfel de produse.

Mie nu-mi lipseste asa mult carnea. Nu mananc multa in general.
Mai degraba imi lipsesc laptele, branza si ouale (si din alea mananc putine).
Dar lapte si oua se gasesc si in dulciuri si alte produse si sunt foarte greu de evitat. In tara mai poti, in alte tari nu se gasesc produse de post de al nostru.
Imi car din tara biscuiti de post cand ajung.

Nu reusesc sa inteleg produsele vegane. Folosesc niste inlocuitori foarte ciudati.

Eu una ori mananc produsele naturale, cum se fac ele, gustoase, ori daca tin post, mananc numai ce se poate. Deci ciocolata sau inghetata fara lapte si oua nu-mi plac. Nu sunt inghetata si ciocolata. Biscuiti mai treaca-mearga.

Da, si eu am probleme in post cu masa de dimineata. Mie nu-mi place margarina. Deci imi ramane numai gem si miere.

Zilele trecute a fost tema a unui talk-show modul de alimentatie (si nu numai).
Si iar au fost discutii intre cele doua tabere: vegani si omnivori. Vegetarieni (deci care mananca si lapte si oua) nu au fost.
Ca de fiecare data un mare conflict.
Veganii condamna si se simt superiori celorlalti. Fac niste lucruri ciudate chipurile in apararea animalelor. Sunt exagerati.
Si am observat: familii mixte nu prea pot exista.
Un fost macelar traumatizat ca i-au distrus activistii magazinul, existenta, era foarte trist si nu intelege.
Cei omnivori foarte deschisi si toleranti.
Un invitat era singurul omnivor in familia sa. Multa vreme. Pe urma a revenit si fiul la alimentatia omnivora. Acest om mananca ce poate acasa, apoi este fericit cand pleaca cu prietenii si mananca normal si se simte bine.
Cat va rezista (este tanar) asa nu se stie.
Fetita uneia dintre invitate, in familie vegana, mai simte nevoia sa iasa de sub presiune si mananca si ea cu alti copii.
Un copil sa nu bea lapte, sa nu manance o ciocolata, o inghetata, sa nu poata fii la un loc cu ceilalti copii...E cumplit.

(Sunt si copii care urasc carnea. Si nu stiu de ce. Asa din principiu. Nu stiu de ce. De mici, asa ca nu se pune problema cu animalele. Cred ca nu le place gustul, sau nu stiu.)

In fine, se dorea in acea emisiunea toleranta. Domle, fii vegan, fa ce vrei cu viata ta, dar lasa-ma in pace sa traiesc si eu. Si mai ales nu distruge existente si lasa-ti copii in pace. S-a ajuns la concluzia (la care am ajuns si eu) ca ne este frica de vegani.

Cam asta a fost concluzia. Si este si a mea...

Ah, si inca ceva s-a mai discutat. Ce fac veganii care au animale acasa (caini, pisici). Sunt si aia vegani? Se pare ca nu...Dar sunt putini.

ma rog, discutia este mai larga, se pot spune multe.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 08.07.2015 at 14:38:10.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.07.2015, 15:41:49
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, si eu am probleme in post cu masa de dimineata. Mie nu-mi place margarina. Deci imi ramane numai gem si miere.

.
Pt masa de dimineata, eu apelez la variantele astea:
Salata de vinete
Pasta de avocado (lamaie, ulei de masline si putin usturoi)
Icre de fasole
Masline
Cereale cu lapte de soia/orez/ovaz sau chiar si cu ceai am mancat si au fost bune
Biscuiti de post (facuti in casa) si cu ceai
Fructe cu paine (mere, pere, struguri, prune
(depinde de sezon) pentru ca fara paine am probleme cu stomacul si nici nu-mi tin suficient de foame)
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.07.2015, 18:25:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Yas, tu si sotul; ai el ar manca ardei iute non-stop :))

Sincer, eu nu prea as manca (,) carne; adica, mananc (dar mi-ar ajunge 2 portii pe saptaman lejer), dar de multe ori mananc carne ca nu stiu ce sa mai gatesc, iar sotul cam vrea carne macar 5/7 zile; oricum, de multe ori gatesc ceva ce se poate manca si fara carne, asa pot sa ii dau doar sotului carne. Iar daca ar fi dupa mine, s manca doar pui, peste si curcan; 1 data pe luna si vita; porc de 2 ori pe an (si carne slaba), miel deloc (nici nu mancam; nu ne place deloc niciunuia).

in schimb sunt foarte fericita ca acum sunt de toate pe piata la preturi decente si imi permit sa fac vinete, conopida, dovlecei etc.
Si nu as putea renunta usor la unele lactate: lapte, cascaval, smantana.

Hmmm, am o pofta de ciuperci si de mazare. Cred ca asta urmeaza azi :D

Alin, shaorma cu soia? Suna bine; trebuie inercat; mersi :D
De cand am ajuns in State,am inceput nebunia asta cu ardeiul iute;acasa cum parintii mei nu mananca iute ,ma rezumam la mustar si hrean.
Cand eram mica ai mei au ajuns sa incuie condimentele gen mustar,otet,sare,piper pt ca consumam prea mult -exemplut un ou fiert se ducea o treime din borcanul de mustar.

Eu as face shaorma cu cartofi,maioneza vegetala,muraturi,rosii,ceapa,avocado si fasole boabe. Si sos iute,bineinteles :)

Azi este miercuri,una din zilele cand se organizeaza piata bio de legume si fructe aici,de la fermele locale. Abia astept sa cumpar niste rosii adevarate ,ardei,salata ,capsuni etc
Vreau sa fac gazpacho -o supa cruda de rosii,castraveti,ardei,ceapa,dovlecei,usturoi,otet .
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.07.2015, 18:31:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Ardei iute non-stop? Nu ii frica sotului tau de hemoroizi? Eu nu vreau sa ma trezesc cu rectul pe post de coada. :)))
scuze pt un subiect, dar ardeiul iute este exact opusul formarii hemoroizilor-deoarece acestia se formeaza numai la persoane constipate;ori ardeiul iute creeaza spasme in colon ,astfel ca deseurile nu ajung sa stea acolo cu zilele ci colonul se desearta frumusel fara effort si presiune(ca atunci cand esti constipat).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.07.2015, 19:01:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Irita pe cei care au deja.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.07.2015, 19:23:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am mancat putin (mi-a daruit cineva) mezel din tofu. Nu a fost rau, dar
cumva nu am incredere in astfel de produse.

Mie nu-mi lipseste asa mult carnea. Nu mananc multa in general.
Mai degraba imi lipsesc laptele, branza si ouale (si din alea mananc putine).
Dar lapte si oua se gasesc si in dulciuri si alte produse si sunt foarte greu de evitat. In tara mai poti, in alte tari nu se gasesc produse de post de al nostru.
Imi car din tara biscuiti de post cand ajung.

Nu reusesc sa inteleg produsele vegane. Folosesc niste inlocuitori foarte ciudati.

Eu una ori mananc produsele naturale, cum se fac ele, gustoase, ori daca tin post, mananc numai ce se poate. Deci ciocolata sau inghetata fara lapte si oua nu-mi plac. Nu sunt inghetata si ciocolata. Biscuiti mai treaca-mearga.

Da, si eu am probleme in post cu masa de dimineata. Mie nu-mi place margarina. Deci imi ramane numai gem si miere.

Zilele trecute a fost tema a unui talk-show modul de alimentatie (si nu numai).
Si iar au fost discutii intre cele doua tabere: vegani si omnivori. Vegetarieni (deci care mananca si lapte si oua) nu au fost.
Ca de fiecare data un mare conflict.
Veganii condamna si se simt superiori celorlalti. Fac niste lucruri ciudate chipurile in apararea animalelor. Sunt exagerati.
Si am observat: familii mixte nu prea pot exista.
Un fost macelar traumatizat ca i-au distrus activistii magazinul, existenta, era foarte trist si nu intelege.
Cei omnivori foarte deschisi si toleranti.
Un invitat era singurul omnivor in familia sa. Multa vreme. Pe urma a revenit si fiul la alimentatia omnivora. Acest om mananca ce poate acasa, apoi este fericit cand pleaca cu prietenii si mananca normal si se simte bine.
Cat va rezista (este tanar) asa nu se stie.
Fetita uneia dintre invitate, in familie vegana, mai simte nevoia sa iasa de sub presiune si mananca si ea cu alti copii.
Un copil sa nu bea lapte, sa nu manance o ciocolata, o inghetata, sa nu poata fii la un loc cu ceilalti copii...E cumplit.

(Sunt si copii care urasc carnea. Si nu stiu de ce. Asa din principiu. Nu stiu de ce. De mici, asa ca nu se pune problema cu animalele. Cred ca nu le place gustul, sau nu stiu.)

In fine, se dorea in acea emisiunea toleranta. Domle, fii vegan, fa ce vrei cu viata ta, dar lasa-ma in pace sa traiesc si eu. Si mai ales nu distruge existente si lasa-ti copii in pace. S-a ajuns la concluzia (la care am ajuns si eu) ca ne este frica de vegani.

Cam asta a fost concluzia. Si este si a mea...

Ah, si inca ceva s-a mai discutat. Ce fac veganii care au animale acasa (caini, pisici). Sunt si aia vegani? Se pare ca nu...Dar sunt putini.

ma rog, discutia este mai larga, se pot spune multe.

Nu stiu,dieta mea este o problema personala,dar eu chiar am avut de suferit mereu la toate petrecerile si intalnirile de familie.
Toti mananca carne si prepara si legumele cu unt sau parmesan,astfel incat nu te poti atinge de nimic si tot ei imi spun"vezi sa-ti aduci ceva de mancare pt tine ca nu avem nimic vegan"-adica nu vrem sa preparam nici macar o salata sau o portie de cartofi pt tine.

O alta experienta proasta a fost chiar la biserica mea;m-am dus pt voluntariat intr-una din zilele mele libere,ei organizeaza in fiecare an Festivalul grecesc,unde vand produse grecesti,mancare greceasca,icoane,etc ...
Voluntarii ajuta,prepara mancarea si apoi stau la taraba si o vand.

Dupa 4-5 ore au o pauza in care li se da ceva sa manance. In anii trecuti,puteai sa mananci ceva la juma'de pret sau gratis din mancarea care se pregatea pt client; anul asta a fost un bucatar desemnat care sa faca mancare pt voluntary special,adica ciurucuri si lucruri rele,ieftine- in spiritul americanesc cremvusti si hamburgeri.S-a mai facut si o oala cu fasole verde(ca aia romaneasca cu rosii) dar pe cand am ajuns eu la masa se terminase. Bucatarii,care erau la o treia sticla de vin,mi-au spus veseli:help you out!

Erau niste bucati de pui uscate,o galeata cu salata vestejita (veche de 5 ore)care se intorsese de la tarabe,inlocuindu-se cu salata proaspata si oala asta cu urme de fasole verde. Am intrebat cu ce sa ma servesc ca fasole nu mai este...
Zic ei,"las ca facem acum niste hamburgeri si cremvursti"!
Am zis "lasati nu-I nevoie ca ma intorc la taraba mea unde se vinde salata greceasca si cartofi prajiti si-mi cumpar de mancare de acolo. Am vrut sa-mi cumpar,dar sefa tarabei imi spune ca nu este nevoie sa platesc ,ca voluntar mai ales ca nu este vb decat despre niste amarati de cartofi prajiti si o salata chioara. Dar femeia care o ajuta mi-a aruncat o privire foarte graitoare si mi-a pus in farfurie nu mai putin decat 6-8 paie de cartofi prajiti...M-am uitat la ei,neintelegand cum o sa ma satur din ei si m-am intors sa-i mai cer un pic si atunci am vazut ca nu a fost un accident ci pura rautate. Mi-a mai intins 3 cartofi prajiti,rotindu-si ochii peste cap de parca ii cerusem sa inoptez la ea.
Apoi vb cu alta,ca unii voluntari fac nazuri,ca nu le convine mancarea care le-a fost pregatita. De parca faceam nazuri si cerusem cine stie ce delicatese,cand era vb doar de niste cartofi ieftini si o salata simpla. Fara sa mai zic ca cerusem sa platesc ca sa imi pot permite o portie intreaga,nu firimiturile la masa bogatilor.
Tare m-am mai amarat cu festivalul ala,ce oameni rai

Vezi,intoleranta vine din partea carnivorilor,care te considera nebun,aiurea,deplasat,sectar,etc

Ai inteles foarte gresit(iarasi nu ma mira)chestia aia cu animalele de companie ale vegetarienilor/veganilor.
Noi nu consideram ca omul este construit carnivor(vezi Geneza);dar nu contestam alcatuirea altor animale care au trasaturi clare in vederea sustinerii unei diete carnivore.
Nu ca mi-ar place sa vad caprioarele mancate de vii de lupi sau pasari prinse de pisici,dar asta este legea lor.
Una este sa faci supravietuire si alta este sa"vanezi"carnea prin supramarket.
Ah ca sunt unii care sunt dependenti de carnea la gratar,asta-i alt subiect!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 08.07.2015 at 19:26:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Nu exista cristiboss56 Vrajitoria 14 25.05.2007 21:16:27
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 14:48:29