Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2015, 02:02:47
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit De ce exista Islamul?

Buna tuturor. Am o mare nedumerire. Eu citesc cu placere despre Islam, despre religia musulmana si o apreciez, desi nu ma identific cu ea fiind crestin ortodox, dar daca nu as fi crestin probabil as fi musulman, dar am o intrebare. Noi credem ca adevarul este Hristos, ca este implinirea tuturor lucrurilor si ca nu este altceva decat Hristos, dar, de ce Dumnezeu a permis sa apara Islamul? De ce Dumnezeu a permis sa apara aceasta religie, sa prinda si atati de multi urmasi care au o credinta foarte statornica (uneori extremista) si de neclintit si este si asa de intinsa pe tot globul. De ce Hristos a permis Islamului sa existe daca nu ii o religie placuta lui Dumnezeu?

Musulmanii spun ca oamenii, dupa Hristos, i-au starnit mesajul facandu-l Dumnezeu, pentru ca ei nu cred in divinitatea lui Hristos, si Dumnezeu a trebuit sa mai trimita un profet ca sa stabileasca credinta odata pentru intotdeauna.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2015, 02:41:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Am o mare nedumerire. Eu citesc cu placere despre Islam, despre religia musulmana si o apreciez, desi nu ma identific cu ea fiind crestin ortodox, dar daca nu as fi crestin probabil as fi musulman, dar am o intrebare. Noi credem ca adevarul este Hristos, ca este implinirea tuturor lucrurilor si ca nu este altceva decat Hristos, dar, de ce Dumnezeu a permis sa apara Islamul? De ce Dumnezeu a permis sa apara aceasta religie, sa prinda si atati de multi urmasi care au o credinta foarte statornica (uneori extremista) si de neclintit si este si asa de intinsa pe tot globul. De ce Hristos a permis Islamului sa existe daca nu ii o religie placuta lui Dumnezeu?

Musulmanii spun ca oamenii, dupa Hristos, i-au starnit mesajul facandu-l Dumnezeu, pentru ca ei nu cred in divinitatea lui Hristos, si Dumnezeu a trebuit sa mai trimita un profet ca sa stabileasca credinta odata pentru intotdeauna.

Liber arbitru+ diverse ramificatii istorice incuantificabile pentru mintea umana daca nu s-ar fii intamplat, in opinia mea.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2015, 08:35:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Liber arbitru
Motivul pentru aparitia oricarei religii din lume.

Motivul pentru raspandirea ei? Asta s-ar putea sa aiba legatura si cu un pic de sabie...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2015, 09:36:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.apologeticum.ro/2015/01/i...crestinatatii/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2015, 16:24:23
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Motivul pentru raspandirea ei? Asta s-ar putea sa aiba legatura si cu un pic de sabie...
Si comert+influente politico-culturale, ca orice artefact cultural.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2015, 16:43:58
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Tot ce e posibil din punct de vedere uman se va intampla.
Dumnezeu nu intervine in aceste lucruri
Pot apare religii,la fel cum va fi ingaduit sa apara si antihristul
Orice s-ar mai intampla de acum inainte ,nimic nu trebuie sa ne faca sa ne indoim de Hrisots
Hristos, aparut la mijlocul istoriei ,nu la finalul ei , dar este adevarul ultim , prin aceea ca este prototipul omului.
Nu exista ceva care sa ne poata departa de Hristos sau de credinta in El
Nu exista alt adevar a lui Dumnezeu , alta potrivire a lucrurilor, care sa ne arate mai explicit dumnezeirea.
Hrsitos e alfa si omega inceputul si sfarsitul
Oricate rataciri ar mai cunoaste neamul omenesc,toate trebuiau sa se intample
Toate ne sunt date pentru a ne incerca credinta si a ne ajuta sa alegem intotdeauna Asdevarul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2015, 00:05:51
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Tot ce e posibil din punct de vedere uman se va intampla.
Dumnezeu nu intervine in aceste lucruri
Pot apare religii,la fel cum va fi ingaduit sa apara si antihristul
Orice s-ar mai intampla de acum inainte ,nimic nu trebuie sa ne faca sa ne indoim de Hrisots
Hristos, aparut la mijlocul istoriei ,nu la finalul ei , dar este adevarul ultim , prin aceea ca este prototipul omului.
Nu exista ceva care sa ne poata departa de Hristos sau de credinta in El
Nu exista alt adevar a lui Dumnezeu , alta potrivire a lucrurilor, care sa ne arate mai explicit dumnezeirea.
Hrsitos e alfa si omega inceputul si sfarsitul
Oricate rataciri ar mai cunoaste neamul omenesc,toate trebuiau sa se intample
Toate ne sunt date pentru a ne incerca credinta si a ne ajuta sa alegem intotdeauna Asdevarul
Excelent spus, slavă Domnului. Dumnezeu să-ți dea sănătate, frate Iustin.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare