Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.12.2008, 05:27:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am gasit acest site cu raspunsuri la multe intrebari, printre care si despre spovedanie, Sf. Impartasanie, canoane, etc (Pr. Cleopa si Pr. Ioanichie Balan)
http://www.orthodoxphotos.com/books/LFC/pacat.shtml
Interesanta descoperire ai facut. Multumim pentru cautarile tale !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.12.2008, 17:04:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite, Cristian, tocmai la asemenea replici ar trebui sa renuntam, caci sunt nefolositoare si neziditoare.
Linkul era pentru cei, care se spovedesc pentru prima data si au multe intrebari la care nu au raspuns. In nici un caz nu m-am gandit ca ar fi pentru cineva, care le stie pe toate, adica pentru tine. Eu am gasit aici raspunsuri la intrebari, pe care inca nu le cunosteam.

Ti-am scris si pe privat sa te opresti cu aceste intepaturi. Oare nu realizezi ca TIE iti faci rau, nu mie?!? Incearca sa practici IERTAREA, uitand daca cineva ti-a facut ceva rau sau ti-a spus ceva ce nu ti-a convenit. Daca ti le tot amintesti, nu ajungi in veci la iertare. Iar cel, care nu iarta, nu va fi nici el iertat.
"Si ne iarta noua greselile noastre, precum iertam si noi gresitilor nostri."
Ne rugam zilnic, dar doar de forma, devreme ce nu ajungem sa si FACEM ceea ce spunem ca facem.
Ti-am cerut iertare, dar vad ca continui. In locul tau m-as duce repede sa ma spovedesc si sa ma pocaiesc de pacatele mele.
"Fericiti cei curati cu inima, caci aceia vor vedea pe Dumnezeu."
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.12.2008, 18:08:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Asta da, trebuie a ma spovedi , dar zilnic , atata timp cat tu la randu-ti nu -ti schimbi stilul si nu renunti la ranchiuna. Si mie si lui Marina si la altora ne-ai adus jigniri mai mult sau mai putin directe pe privat. In general nu -i suporti pe cei ce au ca prieten pe pagina lor pe Mirela, acesta este marele si tristul adevar care efectiv ma doare. Cuvantul iertare la tine este formal Anca, ranchiuna in schimb este la loc de frunte. Nu la mine este problema, Anca , ci la tine, intelege odata pentru totdeauna.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.12.2008, 19:07:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inteleg ca voi folositi MP pentru a vorbi verzi si uscate despre colegii de forum, printre care despre mine. Asta se cheama barfa si este pacat care trebuie spovedit. Acum iti inteleg reactia. Iti multumesc ca m-ai luminat.
Dar ia sa vedem ce si cum ii scriu eu pe MP Marinei:

Draga Marina, imi pare rau ca ai reactionat asa. Nu cu acest gand am scris, ci pentru a-ti aminti ca oricine poate apela la rugaciunea celor de pe forum, atunci cand au nevoie.
si mie imi pare rau de Jan.
Te rog iarta-ma daca te-am ranit cu cuvintele mele. Faceam doar apel la memorie pentru a-l intelege mai bine pe cel in suferinta.
Cu drag,
anca

Draga Marina, nu ne-ai mai spus cum se simte mama ta. Sper ca e bine.
Cu drag,
anca

La multi ani! si viata lunga si imbelsugata va doresc.
Ma bucur ca printre picaturi ai gasit timp sa-mi raspunzi. Prea nu auzisem nimic si atunci am indraznit.
parintele Porfirie a spus ca din cauza de gelozie putem face cancer. Oare cine nu a fost gelos in viata lui? Cred ca cunoastem cu totii acest sentiment devastator, dar nu m-am gandit ca poate face asa ravagii. Cancerul este o boala prin care Dumnezeu ne face atenti ca am rupt legatura cu El. Poate ca daca constientizam aceste lucruri, vom trece mai usor prin boala, intelegandu-i rostul.
Multa sanatate mamei tale si insanatosire grabnica.
Iar tie, draga Marina, si sotului tau, fericire conjugala. Ca tineri casatoriti aveti inca multi ani de miere.
Cu drag,
anca

Acestea sunt totate mesajele mele catre MarinaAlca. Care mesaj crezi ca a jignit-o dintre acestea?

Iar de comentariile voastre personale la adresa mea, nu ma consider raspunzatoare.
In caz ca nu ai observat, Cristian, eu combat unele idei pe care le consider gresite, indiferent ale cui sunt, caci nu e bine sa vehiculam idei gresite, mai ales in aceste vremuri.

Ti-ai format o imagine despre mine; te priveste. Sa nu ai insa pretentia ca e corecta, atata timp cat nu ma cunosti, nu stii ce e in inima mea. Nu poti de aceea sti ca imi cer iertare de forma. Ba este chiar sincera indiferent ca accepti sau nu cuvintele de iertare sau nu. In general nu spun cuvinte fara rost. Am observat ca sunt unii care interpreteaza gresit cuvintele mele, dar cum am zis, nu raspund eu de gandurile lor, ci vor da seama in fata lui Dumnezeu, la fel cum si eu voi da socoteala de cuvintele si gandurile mele.
Si acum as vrea sa-mi spui ce discutati voi despre mine pe MP, dar asa ca sa vada toti forumistii.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.12.2008, 19:30:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Esti dusa rau Anca , rau de tot ! Inveninarea ta e fara margini. Rusine sa-ti fie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.12.2008, 19:48:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

3.Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.
4. Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
5. Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
6. Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
7. Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.
8. Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
9. Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
10. Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.
11. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea.
12. Bucurați-vă și vă veseliți, că plata voastră multă este în ceruri, că așa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.12.2008, 20:10:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Fericit barbatul, caruia nu-i va socoti Domnul pacatul, nici nu este in gura lui viclesug ( Ps.31). Chiar omul cu care eram in pace, in care am nadajduit, care a mancat painea mea, a ridicat impotriva mea calcaiul. (Ps.40) . Ce te falesti intru rautate , puternice ? Faradelege toata ziu, nedreptate a vorbit limba ta; ca un brici ascutit a facut viclesug. ( Ps. 51 ) .Pleaca , Doamne, urechea Ta si ma auzi, ca sarac si necajit sunt eu. Dumnezeule , calcatorii de lege s-au sculat asupra mea si adunarea celor tari a cautat sufletul meu si nu Te_au pus pe Tine inaintea lor. Fa cu mine semn spre bine, ca sa vada cei ce ma urasc si sa se rusineze, ca Tu Doamne, m-ai ajutat si m-ai mangaiat. (Ps. 85 ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.12.2008, 21:03:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Maria, cauta-ti un Duhovnic mai intelegator care sa nu te opreasca cu lunile sau cu anii cum o fac multi.

TU AI NEVOIE DE VINDECARE si ACCES la TAINELE VINDECATOARE IMEDIAT, nu peste 10 ani!

...dupa care tine aproape de biserica! si NU MAI PACATUI! si o sa fie bine

...insa grabeste-te!
Si nici cand sa nu uitam cuvintele : " Cand ridicati mainile voastre catre Mine, Eu imi intorc ochii in alta parte, si cand inmultiti rugaciunile voastre, nu le ascult. Mainile voastre sunt pline de sange; spalati-va, curatiti-va ! Nu mai faceti rau inaintea ochilor Mei. Incetati odata ! " ( Isaia 1 , 15-16)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.12.2008, 05:57:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Esti dusa rau Anca , rau de tot ! Inveninarea ta e fara margini. Rusine sa-ti fie !
Citind pe "Razboi intru cuvant" cuvintele Pr. Rafail Noica despre ganduri, am realizat urmatorul lucru: Stiu acum, ca aceste cuvinte de mai sus au menirea de a-mi pune rabdarea la incercare. Voi sunteti practic putinii cu care vorbesc, iar Dumnezeu ma incearca prin oameni.
Suntem in perioada de post, o perioada plina de incercari.
Imi cer iertare, ca incercarile mele le resimtiti si voi toti.
Voi face restul postului pauza de forum, ca sa nu va supun si la alte incercari de acest gen. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.12.2008, 21:30:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Dumnezeu ne-a chemat sa fim asemenea Lui si asemenea lui Dumnezeu suntem atunci cand iertam. Puterea de a ierta este insusire Dumnezeiasca. Iertand celor ce ne gresesc ne facem partasi la dragostea cu care iubeste Dumnezeu lumea" (Ieromonai Savatie B. ) Iertarea nu in cuvant declarativ , ci in fapta noastra cea de zi cu zi. Cuvantul iertare se pronunta extrem de repede, dar esenta si fapta intru iertarea efectiva se-nvata in ani si ani pe drumul greu, dar nu imposibil al pocaintei. Sa dea Bunul Dumnezeu sa trecem cat mai repede de la vorba la fapta!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare