Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 03.06.2009, 15:15:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Multumesc!Intr-adevar nu este deloc usor sa citesti Biblia in engleza, mai ales din cauza formelor vechi ale cuvintelor (thee, thou, hast, art, etc).Ceea ce imi ridica dificultati sunt paradoxurile aparente dintre natura benevola a lui Dumnezeu si unele acte pe care, daca ar fi fost realizate de catre un om, le-am fi atribuit cruzimii si monstruozitatii morale.Si nu am de gand sa ma multumesc cu raspunsuri gen "cine suntem noi sa-L judecam pe Dumnezeu", sau cu raspunsuri date la Marele si Romanescul Sthow, la care vad ca unii oameni sunt foarte abili.
Stai linistit, ca au fost destule acte facute si de oameni care atunci erau normale si acum le-am incadra in aceeasi categorie, a cruzimii si monstruozitatii morale.
Dar pentru credinciosi nu e nimic anormal in asta. Sterg totul cu buretele, eventual pastreaza citeva pilde pozitive, si spun ca gata, odata cu Hristos, Dzeu s-a razgindit si ne-a indrumat catre un alt tip de morala.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ilie costel Diverse Sarbatori 33 19.07.2014 21:26:30
Ilie ortodox? tara tara vrem ostas Generalitati 22 21.07.2011 21:46:46
La Multi Ani ILIE! Melissa Generalitati 0 20.07.2011 09:30:28
sf. Ilie..derivatii nume??? jupinu Biserica Ortodoxa Romana 1 02.07.2007 21:16:18