Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.02.2013, 23:13:04
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Nu stiu ce sa fac.Sa ma rog Maicii Domnului sau Sf Nectarie?Nu ma pot ruga amandorura,nu stiu cum sa procedez,ma tot gandesc si am mintea parca inebunesc....hellp......CE SA CITESC?
Daca pentru unii ai devenit un punct de amuzament, pe mine m-ai pus pe ganduri... Te simt mult prea "imprastiata" sau nehotarata si nici nu este de mirare avand in vedere ca te complaci de atata vreme intr-o situatie care contravine voii lui Dumnezeu. Eu zic ca cel mai prioritar este sa-ti rezolvi problema casatoriei, daca tot spui ca esti insarcinata. Consfinteste in fata Sf Altar, legatura voastra, fara a cauta prea mult alai si harmalaie. Odata cu asta, bineinteles ca va avea loc si spovedania dinaintea casatoriei, care il va pune pe ispititor pe fuga. Deocamdata, eu te vad de parca ai fi Maria Egipteanca pe cand tot incerca sa intre in biserica, iar o putere nevazuta o tintuia pe dinafara. Cine vrei tu sa te ajute, daca faci jocul celui rau?
Altfel, daca ai sufletul curat (in sensul unei constiinte smerite), nu te mai crampona atat; citeste dimineata acatistul sf Nectarie, iar noaptea, Paraclisul Maicii Domnului. Sau invers! Daca NU POTI, nu cauta ajutorul aici, fiindca si noi suntem niste pacatosi slabi, si coplesiti de multe compromisuri pe care le facem cu propria noastra constiinta, pentru care intr-o zi vom da socoteala!...
Normal, trebuie sa iei legatura cu un preot-duhovnic, care sa te lamureasca mai bine, dar oricum, nu el "face minuni", ci credinta ta. Daca nu constientizezi in ce mocirla esti, indraznind inconstient sa intri in audienta "acolo sus", ca si cum ai fi imbalsamata in mir, nu trebuie sa pari contrariata. Toate ni se intampla dintr-un motiv anume. Cerceteaza-ti sufletul, vezi unde ai gresit, "spala-ti" constiinta, "curata-ti" pacatele grele, iar mai apoi, avand "haina curata", toate usile ti se vor deschide larg. (Nu intelege ca iti cer eu socoteala pentru viata ta, fiindca asta este intre tine si Dumnezeu!)
Ai ascultat vreodata acest tropar? Este cu totul divin si chiar se potriveste in cazul tau:

Camara Ta, Mantuitorule, o vad impodobita
Si imbracaminte nu am, ca sa intru întrânsa!
Lumineaza-mi haina sufletului meu,
Datatorule de Lumina
Si ma mantuieste!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.02.2013, 08:56:03
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

[quote=Mosh-Neagu;502233]Daca pentru unii ai devenit un punct de amuzament, pe mine m-ai pus pe ganduri... Te simt mult prea "imprastiata" sau nehotarata si nici nu este de mirare avand in vedere ca te complaci de atata vreme intr-o situatie care contravine voii lui Dumnezeu. Eu zic ca cel mai prioritar este sa-ti rezolvi problema casatoriei, daca tot spui ca esti insarcinata. Consfinteste in fata Sf Altar, legatura voastra, fara a cauta prea mult alai si harmalaie. Odata cu asta, bineinteles ca va avea loc si spovedania dinaintea casatoriei, care il va pune pe ispititor pe fuga. Deocamdata, eu te vad de parca ai fi Maria Egipteanca pe cand tot incerca sa intre in biserica, iar o putere nevazuta o tintuia pe dinafara. Cine vrei tu sa te ajute, daca faci jocul celui rau?
Altfel, daca ai sufletul curat (in sensul unei constiinte smerite), nu te mai crampona atat; citeste dimineata acatistul sf Nectarie, iar noaptea, Paraclisul Maicii Domnului. Sau invers! Daca NU POTI, nu cauta ajutorul aici, fiindca si noi suntem niste pacatosi slabi, si coplesiti de multe compromisuri pe care le facem cu propria noastra constiinta, pentru care intr-o zi vom da socoteala!...
Normal, trebuie sa iei legatura cu un preot-duhovnic, care sa te lamureasca mai bine, dar oricum, nu el "face minuni", ci credinta ta. Daca nu constientizezi in ce mocirla esti, indraznind inconstient sa intri in audienta "acolo sus", ca si cum ai fi imbalsamata in mir, nu trebuie sa pari contrariata. Toate ni se intampla dintr-un motiv anume. Cerceteaza-ti sufletul, vezi unde ai gresit, "spala-ti" constiinta, "curata-ti" pacatele grele, iar mai apoi, avand "haina curata", toate usile ti se vor deschide larg. (Nu intelege ca iti cer eu socoteala pentru viata ta, fiindca asta este intre tine si Dumnezeu!)
Ai ascultat vreodata acest tropar? Este cu totul divin si chiar se potriveste in cazul tau:

Camara Ta, Mantuitorule, o vad impodobita
Si imbracaminte nu am, ca sa intru întrânsa!
Lumineaza-mi haina sufletului meu,
Datatorule de Lumina
Si ma mantuieste!
[/QUOTE








Acum in primavara urmeaza sa facem cununia religioasa,duhovnic am,de spovedit ma spovedesc dar pur si simplu nu stiu ce e cu mine,i-am spus ca Sf Nectarie m-a ajutat foarte mult si a spus sa il iau ca sfant ocrotitor al familie mele si sa ma rog lui daca simt ca ma ajuta,nu mi-a spus sa fac un canon sau sa citesc ceva anume,de aceea incerc sa gasesc raspuns la dvs pentru ca eu din pacate am indoiele,incerc sa nu mai privesc in urma si am inceput a citi Paraclisul Maicii Domnului, pentru o perioada si sper sa ma linistesc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.02.2013, 10:35:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vezi că l-ai găsit pe fratele Ioan. Pe topicul unde zici că ești cine nu ești.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.02.2013, 10:46:03
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vezi că l-ai găsit pe fratele Ioan. Pe topicul unde zici că ești cine nu ești.
Va rog sa terminati cu prostiile.Si care anume este fratele IOAN?ce nume are ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.02.2013, 10:55:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E psiholog. Te poate pune (la o adică) în legătură și cu un psihiatru.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.02.2013, 11:03:00
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Smile

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
E psiholog. Te poate pune (la o adică) în legătură și cu un psihiatru.



Sa va ierte Dumnezeu ca va luati de mine si habar nu aveti ce vorbiti.Nu ma supar pentru ca nu ma simt.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.02.2013, 11:07:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pe tine nu te-oi minți.
Să ne ierte Dumnezeu pe toți, dar nu se ia nimeni de tine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.02.2013, 11:18:03
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pe tine nu te-oi minți.
Să ne ierte Dumnezeu pe toți, dar nu se ia nimeni de tine.
Din acuzatile care le faceti,aveti ceva cu mine,imi pare rau dar va asigur ca gresiti persoana.Oricum Dumnezeu este sus si stie mai bine,sigur va face dreptate cu cel care minte,va mai rog inca odata frumos sa incetati cu aberatiile.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.02.2013, 11:32:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Care ACUZAȚIE soro?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.02.2013, 11:38:32
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Roaga-te la amandoi.De ce nu te poti ruga la amandoi?Citeste o rugaciune pentru Maica Domnului si rugaciune pentru Sfantul Nectarie.Daca nu poti si nu poti roaga-te la Maica Domnului PRIMA INTRE SFINTI si MAICA LUI DUMNEZEU!PREACURATA NASCATOARE DE MANTUITORUL IISUS HRISTOS!Sfintii nu se supara ca nu te rogi la ei,daca Il iubesti pe Hristos si pe Maica Domnului e de ajuns.Nu se supara un Sfant ca te rogi la altul etc.Sfintii se bucura ca descoperim credinta in Mantuitorul !Insa eu te sfatuiesc sa incerci sa te rogi la AMANDOI!Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde