Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.08.2014, 10:42:05
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In Scripturi nu scrie ca suntem pedepsiti pt pacatele vecinului.
Desi pt starea decazuta a societatii de azi toti suferim : cataclisme ,boli ,etc.
In Scripturi scrie :"parintii mananca agurida si la copii se strepezesc dintii".
Dumnezeu nu pedepseste ,in psalmi scrie "Domnul m-a certat dar mortii nu m-a dat" .Mai grav e cand il maniem pe Dumnezeu.
Crestinismul este in esenta comunitar.

Daca avem partasie cu dragostea altora, de ce sa nu avem partasie si cu pedeapsa cuvenita lor?

In toate impreuna - la bine si la rau. Fie ca este vecinul, prietenul sau dusmanul nostru.

Daca unul greseste, in esenta toti gresesc.

Daca unul sufera pedepsa, in esenta aceasta trebuie purtata cu dragoste si de ceilalti.
__________________

Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.08.2014, 15:17:24
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dacă putem vorbi de o cunoaștere, eu cred că este prin Descoperire de Sus. O altă cunoaștere e cel mult o gnoză, adică o iluzie fabricată din abaterea consecventă de la calea Crucii, a Evangheliei.
Nu cred că ajută să căutăm sens logic suferinței, dar să găsim fiecare sensul ontologic al suferinței personale sau/și colective. Sensul care învie, omorâre a morții din noi.
Suferința prilejuiește (dacă e asumată în Duhul lui Hristos) o deșertare de sine, o kenoză și o înaintare în devenirea întru Ființă.

Iată câteva gânduri despre suferință ale unui bărbat înduhovnicit:

"Inima îmi era ca ceara înfierbântată.
Însă durerea-i era, în chip curios, de viață făcătoare.
O oarecare moarte scârboasă se mistuia de către lacrimile fierbinți, așa cum se mistuia murdăria..."

"Nu este lipsă mai cumplită decât a nu cunoaște pe Adevăratul Dumnezeu.
În întunerecul necunoașterii (lui Dumnezeu - n.m.), nu numai durerile și suferințele, ci până și bucuriile și mulțumirile, și îndeobște totul își pierde sensul.
Dimpotrivă, un dar mai mare ca întâlnirea cu Dumnezeul Cel Viu nu există.
În lumina acestei cunoașteri, nu numai stările plăcute, ci și cele întristătoare și chinuitoare sunt pline de sens, și drept aceea devin cu putință a le purta, se îndreptățesc."
(Arhim, Sofronie Saharov - "Vom vedea pe Dumnezeu precum Este.")
Multumesc si pentru articolele din ”Taina suferintei” de Simeon Kraiopoules.
Deci ,sa inteleg ca suferinta in principal ajuta la descoperirea lui Dumnezeu de catre om,ca numai in suferinta omul isi da seama de neputinta lui si se afla in starea lui cea mai sincera in fata lui Dumnezeu;numai suferinta duce la o intoarcere completa a inimii omului catre Dumnezeu.Totodata ,mai inteleg ca suferinta celorlalti este ingaduita de Dumnezeu pentru a spori solidaritatea si iubirea noastra fata de aproapele nostru.Dar,in societatea actuala,acest ”sens” al suferintei nu este vizibil absolut deloc.Multi copii bolnavi sunt condamnati la moarte pentru ca nu au bani pentru un transplant ,de exemplu,in timp ce mass-media promoveaza ”vedete” care cheltuiesc mii de euro pe o pereche de pantofi.Am ajuns la concluzia ca ,daca la inceput il ”invinuiam ” intr-un fel pe Dumnezeu pentru suferinta noastra am ajuns la concluzia ca eu sunt vinovata pentru suferinta celui de langa mine pentru ca nu pot renunta la ”capriciile mele ”pentru a-l ajuta.Totodata,nici macar de BOR nu am auzit sa se foloseasca vreodata de acest sens al suferintei ,nu am auzit sa plateasca operatia vreunui copil ,in timp ce risipeste bani pentru dialogurile inter-religioase.
Acestea le-am inteles din ceea ce mi-ati explicat cu totii,iar in ceea ce priveste suferinta copiilor care sunt nevinovati cred ca aici este o mare taina pe care numai Dumnezeu o cunoaste...dar stiu ca acesta ne poate fi noua de ajutor pentru a ne vedea rautatea noastra si pentru a ne spori iubirea.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.08.2014, 15:24:54
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

Aceste trupuri au diferite consistente. Ele sunt baza manifestarii suferintelor ca efecte ale pacatelor anterioare.
Pe ce temei scripturistic afirmati aceasta ? Care sfant parinte face referire la faptul ca sufletul imbraca mai multe trupuri ?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.08.2014, 16:09:48
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Pe ce temei scripturistic afirmati aceasta ? Care sfant parinte face referire la faptul ca sufletul imbraca mai multe trupuri ?
Pai el nu se refera la dogma ortodoxa, el este cu budismul/taoismul/hinduismul .Religii pagane, fara Hristos.Secte :D
Si pentru ca nu este bagat in seama , se baga singur in seama.Scopul lui nedeclarat este de a racola crestini-ortodocsi spre ai convertii la religii pagane.De aceea se baga in topicuri cu teme ortodoxe.

Last edited by oaie_cugetatoare; 14.08.2014 at 16:13:12.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.08.2014, 20:36:22
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai el nu se refera la dogma ortodoxa, el este cu budismul/taoismul/hinduismul .Religii pagane, fara Hristos.Secte :D
Si pentru ca nu este bagat in seama , se baga singur in seama.Scopul lui nedeclarat este de a racola crestini-ortodocsi spre ai convertii la religii pagane.De aceea se baga in topicuri cu teme ortodoxe.
Este adevarat ca "sunt si cu budismul" dar nu este adevarat ca racolez crestini ortodocsi.

Expun opinii si interpretari utilizand ambele religii. Aici se rezuma atat scopul declarat cat si cel "nedeclarat".

Parerea mea este ca cele doua religii sunt foarte asemanatoare in aspectul lor fundamental.

Iar pana in prezent acest forum a permis dezbaterea de idei religioase.
__________________

Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.08.2014, 23:08:54
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Multumesc si pentru articolele din ”Taina suferintei” de Simeon Kraiopoules.
Deci ,sa inteleg ca suferinta in principal ajuta la descoperirea lui Dumnezeu de catre om,ca numai in suferinta omul isi da seama de neputinta lui si se afla in starea lui cea mai sincera in fata lui Dumnezeu;numai suferinta duce la o intoarcere completa a inimii omului catre Dumnezeu.Totodata ,mai inteleg ca suferinta celorlalti este ingaduita de Dumnezeu pentru a spori solidaritatea si iubirea noastra fata de aproapele nostru.Dar,in societatea actuala,acest ”sens” al suferintei nu este vizibil absolut deloc.Multi copii bolnavi sunt condamnati la moarte pentru ca nu au bani pentru un transplant ,de exemplu,in timp ce mass-media promoveaza ”vedete” care cheltuiesc mii de euro pe o pereche de pantofi.Am ajuns la concluzia ca ,daca la inceput il ”invinuiam ” intr-un fel pe Dumnezeu pentru suferinta noastra am ajuns la concluzia ca eu sunt vinovata pentru suferinta celui de langa mine pentru ca nu pot renunta la ”capriciile mele ”pentru a-l ajuta.Totodata,nici macar de BOR nu am auzit sa se foloseasca vreodata de acest sens al suferintei ,nu am auzit sa plateasca operatia vreunui copil ,in timp ce risipeste bani pentru dialogurile inter-religioase.
Acestea le-am inteles din ceea ce mi-ati explicat cu totii,iar in ceea ce priveste suferinta copiilor care sunt nevinovati cred ca aici este o mare taina pe care numai Dumnezeu o cunoaste...dar stiu ca acesta ne poate fi noua de ajutor pentru a ne vedea rautatea noastra si pentru a ne spori iubirea.
Domnul fie lăudat!
Societatea actuală are prioritățile și dumnezeii ei. Sacrificiile sunt tot mai des umane. Pe de altă parte, nici Biserica (fecioare înțelepte și nebune laolaltă, mulți chemați etc.) nu mai e cum a fost...
Copiii cei nevinovați nu sunt, însă, izolați de restul omenirii. Lumea întreagă formează un Atotom înlăuntrul căruia funcționează principiul tranzitivității - păcatul meu afectează întreaga omenire, virtutea mea priește omenirii întregi. Nu suntem chiar așa rupți între noi, precum pare (prin lentila fumurie și mânjjită cu sânge a individualismului). Purtăm fiecare, oricât ar suna de (doar aparent!) pompos, responsabilitatea și șansa întregii lumi. Lumea e un macrosistem în care fiecare influențează pe fiecare, mai mult sau mai puțin evident și puternic. Sunt grade variate de interinfluență.

Cât privește BOR, dacă nu o reducem la declarațiile oficiale din întâlnirile cu presa, cercetăm și găsim, slavă Domnului, că Biserica noastră a înțeles și a trăit întotdeauna suferința în sensul Evangheliei, al Crucii.
BOR e formată și din creștinii vrednici ai neamului, din cuvioși și din sfinți, din mucenici și martiri, din sfinții închisorilor, din creștinii anonimi care au dus o viață evlavioasă, de muncă cinstită și rugăciune și care pe toate le-au primit ca din Mâna Domnului, spunînd, precum Iov, "Domnul a dat, Domnul a luat, fie Numele Domnului lăudat!"
Suferința este o poartă prin care putem păși în adevărata noastră identitate și devenire ca fii ai lui Dumnezeu. Nu trebuie să căutăm suferința cu lumânarea, întrucât de iconomia ei se ocupă, în taină, Însuși Dumnezeu, Învățătorul și Proniatorul nostru. Putem doar să o acceptăm și să o utilizăm (preschimbată, dincolo de cea mai tare alchimie, prin puterea dragostei lui Dumnezeu) ca pe cel mai nobil "combustibil" în ascensiunea noastră către Cer. Cu puterea Harului Dumnezeiesc, cu rugăciunile sfinților Părinților noștri și ale fraților de credință împreună trăitori cu noi.

Nu în clipele de odihnă și de huzur ne dăruim cu adevărat Vieții și Împărăției.
Ci în testul aspru al încercărilor, al suferinței, când ne arătăm sau nu gata să Îl primim pe Hristos. Învățînd de la El, din modelul pe care ni L-a oferit neîncetat în timpul slujirii Lui pe pământ, printre noi.
Nu suferim prostește, ci cu un scop mai nobil decât tot aurul lumii: acela de a dobândi starea și modul de a fi care să ne apropie de Iubirea lui Dumnezeu. Pentru că noi, noi singuri prin modul în care trăim, ne-am depărtat de Ea.

Un discurs lămuritor pe tema sensului suferinței la omul creștin puteți găsi în cartea "Jurnalul Fericirii" sau în colecția de reviste "Memoria". Precum și în toate cărțile bune...:)

http://revista.memoria.ro/?location=view_article&id=839

Last edited by Ioan_Cezar; 15.08.2014 at 00:13:17.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.08.2014, 00:04:22
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit A suferi cu sens creștinesc

"Frica, groaza ne cuprinde când se deschid înaintea noastră ultimele trepte ale suferinței.
Însă lucrul prin care se deosebește calea creștină
este tocmai faptul că, paralel cu pogorârea în latura chinurilor, devine cu putință
înălțarea duhului omenesc în tărâmurile Luminii Nefăcute.
Când cad asupra noastră sfâșieri de nesuportat, așa cum ne apar nouă,
atunci neașteptat ni se deschide ieșirea
către
acel nețărmurit prinos al vieții; atunci începem a cunoaște mai adînc pe Hristos,
și în Omenirea Sa, și în Dumnezeirea Sa.
Iar duhul nostru prăznuiește
și se uimește de minunea pe care a făcut-o cu noi Dumnezeu."
(Arhim. Sofronie Saharov - "Vom vedea pe Dumnezeu precum Este")
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.08.2014, 09:08:51
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit


Citat:
A suferi cu sens creștinesc
Citat:
"Frica, groaza ne cuprinde când se deschid înaintea noastră ultimele trepte ale suferinței.
Însă lucrul prin care se deosebește calea creștină
este tocmai faptul că, paralel cu pogorârea în latura chinurilor, devine cu putință
înălțarea duhului omenesc în tărâmurile Luminii Nefăcute.
Când cad asupra noastră sfâșieri de nesuportat, așa cum ne apar nouă,
atunci neașteptat ni se deschide ieșirea
către
acel nețărmurit prinos al vieții; atunci începem a cunoaște mai adînc pe Hristos,
și în Omenirea Sa, și în Dumnezeirea Sa.
Iar duhul nostru prăznuiește
și se uimește de minunea pe care a făcut-o cu noi Dumnezeu."
(Arhim. Sofronie Saharov - "Vom vedea pe Dumnezeu precum Este")
Cand Eul intra in criza si iese la suprafata din barlogul lui, in mare suferinta, poate fi vazut si inteles in integralitatea sa.

Aceasta este vindecarea vesnica.

Caci duhul necunostintei este nimicit.
__________________

Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.08.2014, 10:25:56
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

- sa fim mai buni daca acceptam suferinta
- sa cunoastem mai mult
- sa apreciem binele prin comparatie
- sa trecem testul unei eventuale razvratiri impotriva lui Dumnezeu
- sa fim mai uniti intre noi
- sa se arate ajutorul lui Dumnezeu/al celorlati prin vindecare
- daca avem mostenite anumite inclinatii spre rau sa fie corectate sau "platite" in avans
- etc.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.08.2014, 16:33:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Paradoxul invins




Să trăim curați într-o lume murdară, să fim lumină în întuneric, să mulțumim când avem și eșecuri, să rămânem în picioare când alții s-au prăbușit, să slujim când toți vor să se relaxeze, să binecuvântăm pe cel ce ne blesteamă, să facem bine celui ce ne face rău, să facem măcar un pas în plus când toți s-au oprit… Asta e dorința lui Hristos cu privire la noi. Un ansamlu de paradoxuri.

Paradoxul este o ciudățenie. O absurditate. Este o părere contrară adevărului unanim recunoscut. El ridică o barieră: “Pe aici, nu se trece!” În spatele ei unii se blochează, alții se lamentează și cei mai mulți dau dosul, fug înapoi. Totuși, cineva mearge liniștit înainte.

Paradoxul e un enunț contradictoriu dar în același timp și demonstrabil. Asta face Creștinismul versus celelalte religii. Creștinul în raport cu lumea. Paradoxul creștinismului e că vedem lucrurile care nu se văd; câștigăm atunci când renunțăm; suntem înălțați atunci când ne smerim; suntem mari atunci când ne facem mici; ne odihnim atunci când purtăm jugul; suntem stăpâni atunci când slujim; devenim liberi atunci când ne facem robi; ne îmbogățim atunci când dăruim; trăim atunci când murim!
Sf. Pavel ne spune că demonstrăm paradoxul când trăim în belșug deși avem sărăcie, ne bucurăm când suntem întristați, suntem tari atunci când suntem slabi. Iar toate lucrurile sunt ale noastre fiindcă noi numai suntem ai noștrii.

Ce ne-ar mai trebui pentru o viață fericită? Dinamică. Plină de evlavie. De bucurie? Atunci, de ce n-o avem? Căcii unii dintre creștini suntem mohorâți de nefericire. Nu doar acasă, nu doar pe străzi. Ci și în biserici! Iar un creștin nefericit, e adevărat paradox!
Reply With Quote
Răspunde