Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.06.2017, 00:07:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Unele din mesajele la filmul de mai sus:Quit social media | Dr. Cal Newport | TEDxTysons,intaresc ceea ce sustine filmul,initial am pus si varianta in engleza dar mesajul era prea lung:
1.Amy M-acum 8 luni
Am renuntat la toate mijloacele mele de social media și sunt mai fericita cu viața mea pentru că o trăiesc, nu o înregistrez, nu o împărtășesc, nu postez despre ea și nu o verific pe a altora! Nu există comparații nesănătoase, nici relații sociale simulate, nici timp pierdut verificand informatie pe care nu trebuie să o știu, doar momente reale și o experiență deplină, care nu a fost postată online, pentru oamenii cu care am fost la scoala cu ani în urmă . FĂ-O!
Are 1242 de like-uri.

2.BeastBrook - acum 4 luni
Acum trei saptamani mi-am dezactivat Fcebook si ma simt cu adevarat ca si cum as fi iesit din Matrix.
Are 916 like-uri.

3. AdamAKTV-acum 3 luni
Mi-am șters toate conturile mele de pe rețele sociale. Facebook, Instagram, Snapchat și chiar ticălosul Tinder. Și mă simt extraorrdinar, nu simt că trebuie să mai demonstrez nimic. Are 794 like-uri.

4.Atli Tobiasson-acum 5 luni
Singurul mesaj pe care social media mi l-a dat, este că mă simt mai puțin activ decât prietenii mei, ceea ce mă face să mă simt singur, gelos, mai rău și mai deprimat.
Are 591 like-urri. Asta pune degetul pe rana ,unde este problema principala la multi tineri ,scaderea stimei de sine.Si mesajul de dedesubt la fel.

5.Talia Hart- acum 5 luni
Am 15 ani si am renuntat la social media ,ptr ca ma facea sa ma compar cu altii, si imi scadea respectul de sine.Ma facea saa ma simt atat de rau dar sunt mult mai fericita acum.
Are 431 like-uri.

Acesti tineri au luat o decizie. Altii nu pot, asa cum spunea in filmul lui Cal Newport,sa ia o decizie majora, nu au putere sa se detaseze de turma. Aici in film se vorbeste de lucrurile care dauneaza la social media ,mai mult soft. Nu s-a vorbit nimic de lucruri si mai daunatoare decat anxietate,pierdere de timp,scaderea ancorari in prezennt etc, nu sa vorbit de hartuire, vorbe dure.
Mai sunt multe mesaje care sustin ideea filmului, despre iesirea din social media,ceea ce este mai rreprezentativ decat orice studiu, cum am spus sutele de like-uri,la unele mesaje ,unele si cu peste o mie cum am aratat.

Eu nu-i inteleg de fel pe acestia care se plang de self esteem raportat la activitatea pe conturile de socializare. Mai precis care este resortul prin care iti submineaza personalitatea si linistea interioara?Trebuie intradevar sa fi gelos ,rautacios si ofticos din fire ca sa te indispui ca un alt coleg sau"prieten" tocmai a avut un succes.

La urma urmei,tot trebuie sa iesi din casa si sa accepti realitatea ca nu provii dintr-o familie cu bani,de succes si ca trebuie sa infrunti viata cu orice pret posibil.
Eu gasesc chiar un efect constructiv ,in faptul ca oamenii isi dezvaluie momente si activitati din vietile lor care pot fi interpretate drept interesante de urmat sau inspirationale.

Acela care are probleme de adaptare si acceptare a unor oameni de succes ,acela denota niste trasaturi de boala sufleteasca ,care vor duce ulterior la chestii mai grave.
Faptul ca nu poti sa accepti existenta ta mult mai banala decat a altuia ,sa zicem a unui rock star -spune multe despre echilibrul tau interior;spune multe depre ego-ul tau necopt si multe altele.
Ca sa nu mai spunem,ca noi ca si crestini trebuie sa ne cunoastem lungul nasului si sa ne ocupam de chestii mult mai profunde.


Care este diferenta intre viata reala la un colegiu national ,sa zicem,unde invata in pondere mai multi adolescenti cu familii de succes si ceilalti care nimeresc acolo ,din intamplare si care provin din familii marginale?
Mai este nevoie de Facebook,Tinder ,Snapchat si alte dracovenii ca sa te simti inadaptat intr-o comunitate de invatamant?

Scuze ,pt comentariul cam off topic, insa eu nu inteleg care este treaba cu atata super-protectie ,sa nu ranim sentimentele unor oameni slabi,bolnaviciosi sufleteste ,care sunt atat de centrati in propria satisfactie incat succesul si evenimentele fericite ale altora ,le fac rau si-i nefericeste.

Poate nu am inteles eu bine si chiar as dori explicatii in acest sens.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote