Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.10.2010, 20:05:31
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

a trecut mai, dar a avut de furca.. este in pateric, astazi l-am citit, dar sunt si Sfinti mai mari, ca Sf Macarie de care dracii nu se apropiau.. dar si de Sfa Antonie s-au legat simult a plans pentru asta desi nu mai avea pacate in el dar inventau si i-au adus suparare .. dar repet Sfintii cei mari trec liber si direct in cer.. lui Sf Macarie dracii ii spuneau neputand sa-l atace" o Macarie, de ce slava te-ai invrdnicit!" ca o ultima ispita.. si Macarie le-a raspuns , ba inca nu am scapat si la porti iarasi l-au laudat dracii ca sa -l ameteasca si sa cada si iar s-a ferit Sfantul si cand a intrat atunci au inceput sa scarasneasca din dinti de oftica iar Sf a zis cu harul lui Hristos abia acum pot spune ca am scapat de voi! asa ca sa luam aminte ca e greu pentru noi pacatosii care putim si dormim in pacate.. vai noua si iarasi zic, vai noua in ziua aceea, ca nimeni nu ne va mai putea ajuta ,ce a afost savarsit asa ramane si inapoi nu se mai intoarce, de nuplangem acum, cat avem timp, vom plange atunci o vesnicie!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.10.2010, 20:07:04
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
Nu cred in aceste vami si tot ce este legat de ele (sunt de sorginte pagana). Eu cred in invataturile Dommnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli.

Am citit acest articol al parintelui Cleopa, referitor la "drumul sufletului dupa moarte".
http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm
Citeste-l, te rog, si dumneata, si arata-mi, unde ne-au invatat Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli, asemenea grozavii.
esti ortodox? ma refer ca pretentie nu neaparat morala, ci daca ai afinitati cu Biserica Drept Maritoare..?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.10.2010, 20:09:19
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
esti ortodox? ma refer ca pretentie nu neaparat morala, ci daca ai afinitati cu Biserica Drept Maritoare..?
Nu am "afinitati" cu nici o biserica. Am afinitati cu Adevarul (si cu Apostolii Sai).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.10.2010, 20:11:54
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Apreciez aceste sfaturi, dar problema este ca nimeni nu a murit ca sa experimenteze 30 de zile in rai, 30 in iad, si numai stiu cate zile inainte de judecata, ca apoi sa se reintoarca in viata si sa scrie o carte unde sa te avertizeze pe tine ce te asteapta dupa moarte.
Astfel imi pare un pic eretice aceste scrise, cum a zis utilizatorul de mai sus, deoarece nu merg pe aceasi linie cu Biblia.
Numai bine si tie.
ba tocmai ca cineva s-a intors! citeste viata Sfantului Vasile cel Nou! este Sfanta Traditie din care s-a nascut si Sfanta Scriptura .. Sfanta Scriptura nu a fost decat de foarte putine secole,in cazul meleagurilor noastre mai putin de unul, in rest toate erau una in Sfanta Traditie! Biserica le-a separat dar nu exista separat, si toate sunt la fel de veridice! vamile vazduhului sunt experienta Cuvioase Teodora , o fiica duhovniceasca a acestui Sfant.. te provoc sa citesti cartea o ai si pe net, este sublima si sa citesti cum aintrat in rai si in iad si vei vedea in inima ta ca sunt asa cum zice acolo.. vei vedea..chiar multe le vei intelege mai bine ulterior.. o sa vezi, numai fa putina ascultare si gusta, nu lepada inainte de a proba ca nu e de glumit cu astea..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.10.2010, 20:13:24
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Eu personal nu cred in asazisele vami, ele nu apar nici in Scriptura si nici nu sunt o dogma a ortodoxiei, nu au fost adoptate de niciun sinod si sunt pareri personale a unor parinti bisericesti , nefiind insa ridicate la invatatura bisericeasca, multi teologi ortodocsi sunt impotriva acestor invataturi, s-au scris si carti pe marginea acestui subiect
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.10.2010, 20:14:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Apreciez aceste sfaturi, dar problema este ca nimeni nu a murit ca sa experimenteze 30 de zile in rai, 30 in iad, si numai stiu cate zile inainte de judecata, ca apoi sa se reintoarca in viata si sa scrie o carte unde sa te avertizeze pe tine ce te asteapta dupa moarte.
Astfel imi pare un pic eretice aceste scrise, cum a zis utilizatorul de mai sus, deoarece nu merg pe aceasi linie cu Biblia.
Numai bine si tie.
Nu fiecare experimenteaza aceste momente la fel.. Iti recomand "Traditia ortodoxa despre viata dupa moarte de Jean Claude-Larchet".. E o carte foarte buna care trateaza subiectul acesta cu marturii de la sfintii..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.10.2010, 20:17:37
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
Nu am "afinitati" cu nici o biserica. Am afinitati cu Adevarul (si cu Apostolii Sai).
adica esti ceea ce numesc Sfintii un cazut in "PARELNICIE" sora cea urata a mandriei.. demonul te-a separat de trup si te va duce hat in padure si te va omora.. afara din corabie e greu sa te mantuiesti.. e greu inlauntru d-apoi afara..pariu ca nu-ti plac preotii ca le vezi pacatele peste tot, ca vezi mafie peste tot si celelalte .. eu nu pot decat sa iti recomand sa nu inchizi de tot usa asta ca nu e de glumit.. daca te-ai nascut ortodox si ai iesit de buna voie.. mantuirea ta e in mare pericol.. alta era daca te nasteai in copacii protestanti, aveai o scuza.. Dumnezeu sa aiba mila si de tine si de noi ortodocsii , sa te lumineze si sa ne mantuiasca pe toti ca toti suntemvictime, iar tu nu esti asa din rautate ci ca oricare dintre noi.. ai cazut ascultand sfaturile vicleanului..repet, nu inchide usa Bisericii.. citeste Sfintii Sai si iti vei reveni.. nu sta asa, ca te va usca de tot vicleanul
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.10.2010, 20:19:25
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
ba tocmai ca cineva s-a intors!
S-au intors mai multi. Au avut loc invieri foarte multe: inainte de intruparea Mantuitorului, in timpul lucrarii pe pamant a Mantuitorului (cunoasteti invierile facute chiar de Domnul Iisus Hristos) si dupa inaltarea Mantuitorului (invieri facute de Sfintii Apostoli). Nici unul dintre cei inviati nu a povestit ceva despre cele intamplate dupa moarte (nici nu aveau ce). Despre grozaviile pomenite de dumneata ... nici vorba. Nu stiu cine si de unde le-a scornit (gasim ceva asemanator prin mitologia greaca ... cu ceva fantezie si adaugiri de la noi, iese de cateva vami).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.10.2010, 20:20:48
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Eu personal nu cred in asazisele vami, ele nu apar nici in Scriptura si nici nu sunt o dogma a ortodoxiei, nu au fost adoptate de niciun sinod si sunt pareri personale a unor parinti bisericesti , nefiind insa ridicate la invatatura bisericeasca, multi teologi ortodocsi sunt impotriva acestor invataturi, s-au scris si carti pe marginea acestui subiect
vino te rog cu un exemplu de Sfant care le reneaga.. de unde culegeti astfel de informatii fratilor? ba mai mult, cine a zis ca sinoadele le le reneaga? insusi Sf Ap Pavel spune ca "sa nu afle vina in noi vrajmasul in ziua aceea".. si mai sunt o gramada.. da uite, citeste pe Parintele Larchet! are dreptate!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.10.2010, 20:24:23
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
adica esti
Nu persoana mea este subiectul acestei discutii (tema este cu totul alta).


Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
afara din corabie e greu sa te mantuiesti..
Corabia este Domnul Iisus Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din 24 de Vami idealist Pocainta 5 14.03.2010 21:44:22
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58