Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.05.2011, 15:27:34
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Esti cumva Radianta ?
Nu si nici nu stiu cine este!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.05.2011, 15:27:37
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Ma intreb daca un crestin ar trebui sa aiba o masina scumpa,sa spunem de la 20.000 euro in sus. Nu este o sfidare la adresa celor care nu isi permit sa cumpere o paine? Sau cata milostenie ar trebui sa faca un crestin care isi poate permite o masina de lux?
Știi cum zice Sf.Ap. Pavel: „Și chiar dacă mi-aș împărți toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aș da trupul să fie ars, și n-aș avea dragoste, nu-mi folosește la nimic.” (1. Corinteni 13,3)
Nu poți măsura câtă milostenie trebuie să faci sau cât de mult să-i ajuți pe alții. Chiar de ți-ai da toată averea, important este cât iubești.
Deci dacă ajungi să-i iubești pe ceilalți cu adevărat, atunci problema e rezolvată. Vei ști singur să alegi între tine și ei.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.05.2011, 15:29:02
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Ma intreb daca un crestin ar trebui sa aiba o masina scumpa,sa spunem de la 20.000 euro in sus. Nu este o sfidare la adresa celor care nu isi permit sa cumpere o paine? Sau cata milostenie ar trebui sa faca un crestin care isi poate permite o masina de lux?
Sigur ca poate sa detina o astfel de masina. Atat timp cat ii este de folos si chiar are nevoie de o astfel de masina, nu vad care ar fi problema.

Daca respectivul are si o familie, investitia aceasta ar trebui sa se faca cu cap astfel incat familia sa nu sufere; adica,de exemplu, sa nu reduca cheltuielile legate de familie (hrana, hainele, educatia copiilor etc) in detrimentul bunei cresteri a copiilor sau in detrimentul intelegerii intre soti. Altfel spus, un crestin poate avea o asemenea masina si atat timp cat nu-si leaga sufletul de ea si atat timp cat nu o achizitioneaza pentru a atrage slava desarta asupra lui sau pentru a o folosi in scopuri rele.

Sfidare fata de cei care nu-si permit o masina scumpa nu cred ca e. Daca ar fi sa o luam asa eu ar trebui sa-mi vand casa si tot ce am si sa traiesc din mila altora, pe strazi. Pot sa-mi arat respectul si grija fata de cei mai putin instariti si altfel. Daca oamenii au o problema cu faptul ca unii sunt bogati cand ei nu au ce manca, atunci, sa recunoastem, ca asta poate duce in multe cazuri la invidie (evident din partea celor care nu au). In acest caz problema nu mai e la cei care isi permit (atat timp cat le este de folos si au nevoie de acel lucru scump si il folosesc in scopuri bune), ci la cei care nu au si il mai si judeca pe acela care are.
__________________
"Scopul este să trăim ortodox, nu numai să vorbim și să scriem ortodox." (Cuviosul Paisie Aghioritul)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.05.2011, 15:32:27
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

eu sunt contra masinilor, sunt atatea in bucuresti si in tara ca ne polueaza...in loc sa fim mai ecologisti....poluam...detest masina..am carnet..dar o detest...prefer bicla....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.05.2011, 15:40:59
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Știi cum zice Sf.Ap. Pavel: „Și chiar dacă mi-aș împărți toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aș da trupul să fie ars, și n-aș avea dragoste, nu-mi folosește la nimic.” (1. Corinteni 13,3)
Nu poți măsura câtă milostenie trebuie să faci sau cât de mult să-i ajuți pe alții. Chiar de ți-ai da toată averea, important este cât iubești.
Deci dacă ajungi să-i iubești pe ceilalți cu adevărat, atunci problema e rezolvată. Vei ști singur să alegi între tine și ei.
Deci ,dupa parerea ta,daca imi iubesc semenii,pot sa am linistit un Audi Q7...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.05.2011, 15:44:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Deci ,dupa parerea ta,daca imi iubesc semenii,pot sa am linistit un Audi Q7...
După părerea mea, iubirea se vede în fapte nu în vorbe. Iar o mașină scumpă spune cât de mult mă iubesc pe mine însumi și spune și cât de mult mă preocupă durerile și nevoile altora.
Dacă l-aș iubi pe celălalt ca pe mine însumi poate aș dori ca și el să își poată lua o mașină scumpă...
O concluzie greșită ar fi: Nu-mi iau mașină scumpă ca să nu vadă ceilalți cât de mult... nu-i iubesc.

Last edited by N.Priceputu; 27.05.2011 at 15:53:12.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.05.2011, 15:55:23
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
eu sunt contra masinilor, sunt atatea in bucuresti si in tara ca ne polueaza...in loc sa fim mai ecologisti....poluam...detest masina..am carnet..dar o detest...prefer bicla....
Aici sunt de acord cu tine!
Am cunoscut un francez care are case prin toata lumea si yacht de un milion de euro. In oras circula cu un Renault Clio absolut banal. Cand merge la chestii oficiale scoate niste masini de-ti cad plombele. Dar nu ii e rusine sa mearga cu o masina mica in oras. La noi se chinuie cu Q7-le prin cele mai mari aglomeratii, se invart de 7 ori si tot nu gasesc loc de parcare dar tot nu renunta la magaoaie!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.05.2011, 15:56:30
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Ma intreb daca un crestin ar trebui sa aiba o masina scumpa,sa spunem de la 20.000 euro in sus. Nu este o sfidare la adresa celor care nu isi permit sa cumpere o paine? Sau cata milostenie ar trebui sa faca un crestin care isi poate permite o masina de lux?
Mașina scumpă e un moft. Pentru necesitate, îți faci treaba cu cea mai ieftină. Ce rămâne sunt numai mofturi, comodități și plăceri...pofte care nu pot fi săturate...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.05.2011, 16:00:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De la un anumit nivel încolo, așa e, mașina scumpă e un moft.
Dar rămâne întotdeauna problema fiabilității, securității și de ce nu, a confortului pe care nu prea le poți avea fără a plăti ceva.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.05.2011, 16:04:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Parere

Nu conteaza f mult ce masina ai, ci cum te raportezi la lucruri.
Eu am condus mai multe masini, dar cel mai mult m-am mandrit cu prima, o dacie, pt. ca prietenii sau colegii nu aveau masina (eram f tanara).

Am condus si masini scumpe, dar acum ma lasa indiferenta acest aspect (bine, nu am incarcat jaguar, bentley.. Etc. Poate ca m-as umfla de mandrie, nu stiu). Mi-e f egal ce conduc (tocmai m-a anuntat sotul ca va inlocui masina mea.. Sincer nici nu ma intereseaza cu ce o inlocuieste. As prefera totusi alta culoare :). )

Eu gasesc mii de alte prilejuri de a pacatui in lipsa masinii.
As fi o ipocrita sa cred ca masina ma impiedica pe calea mantuirii cand eu pana la 9 dimineata strang un morman de pacate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuresti -> Prislop fara masina? Nicador Generalitati 18 08.04.2015 20:18:48
Si cand simti ca nu mai poti... cer_indurare Intamplari adevarate 23 12.02.2012 09:26:34
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 09:29:26
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 11:19:48
LA MULȚI ANI, scumpa mea mamă.... geo.nektarios Diverse Sarbatori 18 06.03.2009 23:01:16