Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2014, 11:39:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Avortul contravine moralei naturale

O recenta descoperire arheologica din Alaska: un mormant, datand din perioada glaciatiunii Wurm, in care s-au descoperit mai multe schelete de copii, ingropate cu tot ritualul ciudat al acelor timpuri.

Da, numai ca nu toti copiii sunt nascuti. Unul dintre ei este copil nenascut. Sau, cum se spune in Nouvorba: "un produs de conceptie".

Cititi aici (pe englezeste): http://thewestsidestory.net/2014/11/...500-years-ago/

Deci, pe vremea cand oamenii se luptau cu mamutii, "produsii de conceptie" erau socotiti oameni si inmormantati ca oameni si cu oameni.
Da, dar, intre timp am "evoluat": acum omoram "produsii de conceptie" la cerere. Si nu mai ajung in morminte, ci in galeata de infecte a cate unui avortuar care se cheama, ironic, "clinica ginecologica".

Ceva e putred in Danemarca.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.11.2014 at 11:54:03.
  #2  
Vechi 13.11.2014, 12:25:45
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Interesant... Interesant și trist.

Cunosc femei care au acest păcat, sau care declară că l-ar face, pentru că li se pare greu că crească (prea mulți) copii. Sau cine știe din ce alte motive.
Dar nu știu de unde vine atitudinea aceasta.
Lipsa dragostei, împietrirea inimii și a conștiinței față de ce înseamnă un avort...?
  #3  
Vechi 13.11.2014, 16:09:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Consider ca avortul este egal cu crima, deoarece din momentul in care copilul a fost conceput, vorbim de o noua viata si de un suflet.

Bineinteles ca inainte de a concepe un copil trebuie sa fii sigur ca il faci cu cineva cu care vrei sa fii toata viata si reciproc, si ca poti a-i asigura toate conditiile morale, spirituale si materiale pentru cresterea si educarea sa.

Daca totusi sunt cazuri in care o femeie ramane insarcinata, si constata ulterior ca nu-i poate asigura aceste conditii, atunci este solutia de a-l da in grija statului si a asistentilor maternali. Dar sub nici o forma nu trebuie sa faca avort.
  #4  
Vechi 13.11.2014, 16:21:10
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

@ forever

Cunoști femei, dar ... nu cunoști bărbați. Poate dacă ai cunoaște și bărbații acestor femei, te-ai mai lămuri în privința motivației și "tăriei" lor de a se lepăda de copil ca de un furuncul.
Dar ia vezi, ce zic mamele lor? Nu cumva majoritatea au avortat, la rândul lor, droaie de prunci pe vremea lui Ceaușescu? Și dacă atunci era cu risc mare, acum ce le-ar mai putea reține pe "mame" (așa se autointitulează făpturile astea) - când femeia e "liberă", "stăpână" pe "corpul ei" și pe "viața ei", pe "cariera ei" și pe nesfârșitele "drepturi"?

Dar care e atmosfera în care conviețuim de fapt cu toții - femei, copii, bărbați?
Ce atitudini, sentimente, convingeri sunt dominantele lumii noastre? Unde poate găsi omul răgazul să mediteze la viață, la bine și la rău, la iubire și la moarte, etc.? Când totul e grăbit, accelerat, petrecut pe negîndite - ca într-o ședință colectivă de hipnoză care a picat pe mâna unui nebun sângeros...

Îți amintești, când ai intrat pe forum căutam la înfiriparea unui topic despre frumusețea din biserici - ca să nu privim mereu în golul negru care crește primprejur și pe dinăuntru, pretutindeni...
  #5  
Vechi 13.11.2014, 16:38:45
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
@ forever

Dar care e atmosfera în care conviețuim de fapt cu toții - femei, copii, bărbați?
Ce atitudini, sentimente, convingeri sunt dominantele lumii noastre? Unde poate găsi omul răgazul să mediteze la viață, la bine și la rău, la iubire și la moarte, etc.? Când totul e grăbit, accelerat, petrecut pe negîndite - ca într-o ședință colectivă de hipnoză care a picat pe mâna unui nebun sângeros...
Este adevărat ce scrii, știu și văd foarte bine că e așa.
Dar mai știu că Dumnezeu stă la ușa inimii fiecăruia dintre noi și bate.
Poate nu avem timpul, sau educația, de a merge la biserică. Poate că suntem cuprinși de vârtejul muncii, carierei, vânării succesului sau mai știu eu ce (filme, shopping, mall, țări străine, alcool, țigări, cluburi...?). Sau vrem numai doi copii, sau numai unul...
Dar eu cred că Dumnezeu îi vorbește fiecăruia dintre noi, există un timp, o clipă, când conștiința adormită este trezită de un gând, un cuvânt al unui apropiat sau al unui necunoscut... Poate o carte, sau un film, sau un cântec ne pune pe gânduri... că viața e mai mult decât ceea ce enumeram mai sus.
Sau pur și simplu ne plictism de toate cele de mai sus, și căutăm un sens. Atunci Domnul ne întâmpină în căutările noastre. Ne trebuie puțină sinceritate și memorie. Memorie a ajutorului primit și a promisiunilor făcute.
Ai dreptate, nu e de mirare că - în contextul descris - inima noastră nu vede un suflet în pruncul avortat, ci doar o soluție pentru vreo încurcătură oarecare. Dar până când?
  #6  
Vechi 13.11.2014, 16:50:51
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ar fi dragut sa avem legi care sa sprijine mame care vor sa faca avort voluntar cu nici un motiv intemeiat, adica sa le ajute cu bani, cu resurse, in asa fel incat sa nu se ajunga totusi la avort.

Am o intrebare, voi sunteti de acord cu avortul din motiv medical?
  #7  
Vechi 13.11.2014, 17:17:15
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Am o intrebare, voi sunteti de acord cu avortul din motiv medical?
Avortul ramane o crima, indiferent de motiv - fie el si medical! In incercari de genul acesta ni se vadeste adevarata credinta.
  #8  
Vechi 13.11.2014, 17:32:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de negruta Vezi mesajul
Avortul ramane o crima, indiferent de motiv - fie el si medical! In incercari de genul acesta ni se vadeste adevarata credinta.
Exista multe cazuri medicale in care ar muri si mama si copilul daca nu s-ar face avort. Deci e mai bine sa moara si mama si copilul decat sa se faca avort?
  #9  
Vechi 13.11.2014, 17:43:24
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Exista multe cazuri medicale in care ar muri si mama si copilul daca nu s-ar face avort. Deci e mai bine sa moara si mama si copilul decat sa se faca avort?
Mama devine martira.
Ia raspunsul de mai sus ca fiind singurul pe care ti-l pot da la toate intrebarile legate de avort. Desi scurt, e complet. Dar sa te mai lamureasca si alti colegi..
  #10  
Vechi 13.11.2014, 17:55:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Este adevărat ce scrii, știu și văd foarte bine că e așa.
Dar mai știu că Dumnezeu stă la ușa inimii fiecăruia dintre noi și bate.
Poate nu avem timpul, sau educația, de a merge la biserică. Poate că suntem cuprinși de vârtejul muncii, carierei, vânării succesului sau mai știu eu ce (filme, shopping, mall, țări străine, alcool, țigări, cluburi...?). Sau vrem numai doi copii, sau numai unul...
Dar eu cred că Dumnezeu îi vorbește fiecăruia dintre noi, există un timp, o clipă, când conștiința adormită este trezită de un gând, un cuvânt al unui apropiat sau al unui necunoscut... Poate o carte, sau un film, sau un cântec ne pune pe gânduri... că viața e mai mult decât ceea ce enumeram mai sus.
Sau pur și simplu ne plictism de toate cele de mai sus, și căutăm un sens. Atunci Domnul ne întâmpină în căutările noastre. Ne trebuie puțină sinceritate și memorie. Memorie a ajutorului primit și a promisiunilor făcute.
Ai dreptate, nu e de mirare că - în contextul descris - inima noastră nu vede un suflet în pruncul avortat, ci doar o soluție pentru vreo încurcătură oarecare. Dar până când?
Domnul bate, bate, iar noi parcă nu suntem acasă... Urechi de auzit parcă nu mai avem, ochi de văzut iarăși nu avem. Mereu ne reține ceva, mereu un lucru atrăgător și promițător pare mai urgent, pare prioritatea absolută. Ce ușor ne e furată atenția, mai întâi!
Iar atenția, odată abătută, face ca tot mersul minții și al inimii să o ia razna, căpătînd, în cheie străină, vuietul mai dulceag sau mai amărui al unei simfonii mereu urlate și grăbite, mereu contrafăcute - simfonia fărădelegii și a morții.
Și de ce o ia razna atenția omului? Sau de ce atenția unora e ușor de deplasat și condus iar a altora nu poate fi momită și manevrată?

Cum de unele mame nu sunt atente la minunea reînfiripării vieții în corpul lor, la tonul unei noi revărsări a iubirii în viața noastră omenească, la șansa întregirii familiei cu încă un suflet, la prilejul de a ne îndrepta, poate, unele din greșelile pe care le-am făcut în creșterea celorlalți prunci sau față de soț

în schimb devin foarte atente la lucruri precum: ce-o să zică alea când oi fi iar borțoasă? cum îl mai țin pe "al meu" dacă iar sunt gravidă, apoi lăuză etc.? ce mă fac dacă îmi cade părul de la sarcină? dar dacă mi se strică tenul (apar pete), picioarele, fundu, dantura? dar cu banii ce vom face? - cum ne mai ajungem, cum o mai ducem binișor și frumușel? dar dacă copilul va fi bolnav și vom avea cheltuieli? dar dacă îmi pierd serviciul, că așteaptă atâtea să-mi ia locul?

Hrănind cu atenția (combustibilul cel mai nobil din magazia Creației) astfel de gânduri, mișcînd astfel coloane surde și gigantice de forțe care vin din imperiul morții, femeia și uneori bărbatul iau hotărârea cumplită că, lasă, poate data viitoare, acuma nu-i momentu. Și pleosc. Simplu. Lepezi copilașul, ca pe un rest oarecare al vreunui lucru ordinar pe care îl azvârli la coș, să nu rămâie mizerie...

Până când?
Domnul e îndelung răbdător. Uluitoare îmi pare răbdarea Lui când văd câte ticăloșii îngăduie să se petreacă, în fiecare clipă, în lumea noastră, în noi înșine.

Până când? Pentru unii așa va fi mereu, zeci de ani în șir, adunînd munți de ticăloșie fără frică de semeni și de Dumnezeu. Fără pic de compasiune înțelegătoare, fără pic de mișcare frumoasă a inimii, fără pic de Cer.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare