Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.11.2014, 18:23:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Suficiente pentru a genera o teorie. Am pricepit.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #22  
Vechi 13.11.2014, 18:25:36
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Suficiente pentru a genera o teorie. Am pricepit.
Nu este o teorie. Sunt suficiente pentru a demonstra ca ipoteza cu pacatele este gresita.
  #23  
Vechi 13.11.2014, 18:36:32
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Mama mea a suferit un avort spontan la prima sarcina dintr-un motiv medical. A fost traumatizant pentru ea, isi dorea tare mult un copil, si se rugase la Maica Domnului un an intreg pentru asta. A fost extrem de fericita sa afle ca este insarcinata, ca la 6 sapmanani sa piarda sarcina.
Mama este o femeie credincioasa, se roaga, merge la biserica, da bunuri si alimente saptamanal saracilor.

Argumentul cum ca avortul spontan nu este un rezultat al proceselor anatomice, ci un rezultat al urii sau al pacatelor, este unul invalid, din fericire.
Măi, cum să-ți spun, așa cum oamenii cunosc astăzi legile fizicii, matematica etc., precum dealtfel îți și place să reamintești desori (și știi că îmi place și mie, dealtfel, deoarece nu pun sub obroc lumina științei omenești binecuvântate de Dumnezeu),
așa medicii și psihologii au descoperit că între micul ou care prinde viață în uterul matern și organismul gazdei au loc mulțime de schimburi care ajută viața sau o împiedică.
E foarte ușor de înțeles acest proces de schimb deschis la ambele capete dacă sesizezi ce urmare au pentru viața copilului o serie de acte necugetate ale mamei.
E mai greu de cunoscut și de acceptat însă că viața intrauterină se tulbură atunci când mama conține în suflet sentimente negative - ură, gânduri de rău, tensiune, conflict, frustrări etc. Totuși, încă din vechime, oamenii au sesizat că de modul cum trăiește mama atârnă, în grade diferite, și viața și sănătatea fătului.
Cel mai bine sunt sistematizate aceste informații în cărțile de specialitate - medicină și psihologie a femeilor gravide.
Dacă vei răsfoi colecția de reviste puse gratuit la dispoziția publicului de către spitale sau vândute în librării, vei întâlni mulțime de articole care informează despre legătura dintre viața și comportamentul mamei și viața intrauterină a copilului.
Tu care te mândrești cu știința și, ca bun ateu, ridici mereu în slăvi puterea de cunoaștere și de făptuire a omului, nu știu de ce tocmai aici unde problema e de viață și de moarte o dai cotită și te faci cârcotaș ca ultimul ignorant.
Răspunsul e cam unul singur: îți place să te pui mereu câș, să te afirmi ca Gică-contra, să valorizezi rebeliunea de dragul rebeliunii fără a viza vreun folos sau vreo coerență. Te afirmi mereu ca unul care se împotrivește, dar ce valoare are afirmarea în sine dacă nimic înțelegător, în fond, nu este?
Tu îmi pare că semeni cu puștiul acela care, cam pe când împlinise frumoasa vârstă de 3 anișori și se prinsese în el primul licăr al conștiinței de sine, al unui eu distinct de simbioza maternă pe care tocmai o părăsea, colinda pe la ușile vecinilor, bătea tare și, când vecinul ieșea puștiul își punea mâinile în șold și zicea cu toată convingerea: "NU!". Apoi pleca mândru-foc la următoarea ușă...
Dacă la acest copil comportamentul e de înțeles și face parte din micile delicii ale dezvoltării personalității, în cazul tău însă ce rost mai are o asemenea conduită programatic rebelă?
Ai un munte de literatură pe tema relației mamă-făt. De ce nu citești ca să te lămurești pe-îndelete?
  #24  
Vechi 13.11.2014, 18:50:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ai un munte de literatură pe tema relației mamă-făt. De ce nu citești ca să te lămurești pe-îndelete?
Eu nu zic ca este gresit faptul ca starea de spirit a mamei poate influenta dezvoltarea copilului. Ar fi asemanator cu efectul Placebo, in care starea de spirit a pacientului, siguranta de sine, poate avea efecte benefice asupra organismului.

Dar in cazul mamei, a avut probleme hormonale, provenite de la tiroida, fiind expusa norului de radiatii de la Cernobal. Acele dezechilibre hormonale i-au determinat numeroase probleme in viata, printe care si dificultatea de a ramane si a pastra o sarcina. Pe mine m-a avut dupa ce a facut in prealabil un tratament pe baza de hormoni ca sa-si echilibreze corpul.
  #25  
Vechi 13.11.2014, 19:04:45
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Exista multe cazuri medicale in care ar muri si mama si copilul daca nu s-ar face avort. Deci e mai bine sa moara si mama si copilul decat sa se faca avort?
La asta, pana si majoritatea pro-vitarilor zic da.
Eu personal zic da.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #26  
Vechi 13.11.2014, 19:06:09
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Eu nu zic ca este gresit faptul ca starea de spirit a mamei poate influenta dezvoltarea copilului. Ar fi asemanator cu efectul Placebo, in care starea de spirit a pacientului, siguranta de sine, poate avea efecte benefice asupra organismului.

Dar in cazul mamei, a avut probleme hormonale, provenite de la tiroida, fiind expusa norului de radiatii de la Cernobal. Acele dezechilibre hormonale i-au determinat numeroase probleme in viata, printe care si dificultatea de a ramane si a pastra o sarcina. Pe mine m-a avut dupa ce a facut in prealabil un tratament pe baza de hormoni ca sa-si echilibreze corpul.
Admirabila femeie, mama ta.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #27  
Vechi 14.11.2014, 03:12:00
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu, dar avand in vedere ca exista multe alte femei care au numerosi copii, dar care fumeaza, bea, si n-au legatura cu religia, atunci da, este invalid.
Amesteci lucrurile.... Care e subiectul logic al aserțiunii: avortul sau păcatul? Nu putem schimba subiectul după plac, avînd aerul că facem logică.
Afirmația că în culisele unui avort spontan se află păcatul (fie și neconștientizat, fie și al altei persoane decât mama) nu implică și nici nu neagă afirmația (falsă) că păcatele unei femei însărcinate duc obligatoriu la avort.
Cele două afirmații sunt independente, validitatea uneia nu se probează prin cealaltă și nu atârnă în nici un fel de ea.

E sigur că moartea e plata păcatului,
dar nu cunoaștem în ce fel va lucra păcatul săvârșit, în ce fel se va manifesta și asupra cui.

Dacă un fenomen se produce, e sigur că are o cauză. Și o putem identifica.
Dar dacă un fenomen se produce, nu știm mereu ce efect va urma. Pot apărea mereu alți factori care duc, împreună, la efecte foarte diverse.

Viața nu decurge după șabloane. Chiar dacă știm mereu cauza morții.

Last edited by Ioan_Cezar; 14.11.2014 at 03:17:39.
  #28  
Vechi 14.11.2014, 12:18:54
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
E sigur că moartea e plata păcatului,
dar nu cunoaștem în ce fel va lucra păcatul săvârșit, în ce fel se va manifesta și asupra cui.
Atunci nu mai deplangeti soarta copiilor avortati. Ei isi platesc pacatele. Si-o merita!
Cine suntem noi, bieti pacatosi, sa intervenim in planul lui Dumnezeu?

Intrebari:
1) Toti copiii avortati pana acum au platit pentru pacate?
2) Daca intervenim impotriva avortului le spalam noi pacatele copiilor, care, in caz contrar, ar fi fost avortati ca urmare a pacatuirii?

Last edited by Inorogul; 14.11.2014 at 12:30:47.
  #29  
Vechi 14.11.2014, 12:50:26
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da' tu ai impresia că mama ta, o femeie respectabilă, desigur, e o sfântă?
Gasesc ca asta este un mod de gandire profund defectuos. Ideea ca lucrurile urate se intampla doar pacatosilor si, eventual, sunt direct proportionale cu pacatul este de o mizerie inimaginabila.

Te-ar incanta gandul, ca la priveghiul mamei tale, invitatii sa se gandeasca ca poate a fost o femeie de moravuri usoare?
Da, se ducea la biserica in fiecare zi, ajuta sarmanii cu haine si mancare si parea o familista convinsa. Da' a facut ea ceva urat acolo, de l-a suparat de Domnu'.

Nu e suficient ca omul si cei apropiati sufera. ...Lipsea stigmatizarea.

Toti care au murit la Revolutia din '89 nu erau, cel mai probabil, niste sfinti in acceptiunea crestina. Da' sa crezi ca i-a pus Dumnezeu in fata gloantelor, ca parte dintr-un maret plan, pt. ca erau pacatosi... e scarbos de-a dreptul. Putin respect!
  #30  
Vechi 14.11.2014, 13:04:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Atunci nu mai deplangeti soarta copiilor avortati. Ei isi platesc pacatele. Si-o merita!
Cine suntem noi, bieti pacatosi, sa intervenim in planul lui Dumnezeu?
Intrebari:
1) Toti copiii avortati pana acum au platit pentru pacate?
2) Daca intervenim impotriva avortului le spalam noi pacatele copiilor, care, in caz contrar, ar fi fost avortati ca urmare a pacatuirii?
Iti raspund eu la intrebari. Cred ca 85 de mesaje sunt mai mult decat suficiente. Te-ai distrat, dar de unul singur, ar fi mai placut pentru tine sa o faci cu ateii din cartier, care poate ar gusta si glumitele. Aici esti in plus, pentru ca nu stii despre ce vorbesti si nu te obosesti sa cauti informatii.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare