Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2016, 20:52:29
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Postul

Ce ar trebui sa facem si cum sa ne comportam cand postim , inafara de faptul de a nu manca de dulce si a incerca sa nu pacatuim?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2016, 12:04:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Ce ar trebui sa facem si cum sa ne comportam cand postim , inafara de faptul de a nu manca de dulce si a incerca sa nu pacatuim?
(Mai intru si mai citesc (ca sa mai aflu una si alta si sa mai invat) si dau de cate o discutie care ma impresioneaza in mod deosebit pozitiv (ca acesta de ex.), sau dimpotriva ma socheaza (cum e cel cu divortul de acum 2 zile) si atunci trebuie sa-mi spun parerea...)

Ar trebui sa avem mai multa smerenie (renuntat la petreceri, spectacole etc.) si iubire de aproape. Ar trebui sa ne retragem putin din lume, in sensul de a acorda timp mai mult tugaciunii, faptelor bune, lucrului in social, de a ne informa mai mult intru credinta (citit carti, materiale, discutat cu preoti sau monahi), de a ne indrepta atentia mai mult spre interiorul nostru in legatura noastra cu Dumnezeu (un fel de meditatie si discutie cu Dumnezeu si sfintii Sai). Intr-un cuvant sa cautam sa fim mai buni.
Postul alimentar si trupesc nu inseamna nimic fara restul.
Si postul trebuie facut cu convingere si proprie initiativa si nu ca asa scrie in calendar sau asa spune unul sau altul. O faci pentru tine, pentru Dumnezeu si dupa puterile tale. Abia atunci este bine primit si are si un anume rezultat.

Eu asa gandesc.

Vreau sa fac si o observatie: ma deranjeaza acest accent exagerat pe "sa nu facem pacate", pacatul, spovedanie Si apoi ramane "casa" sufletului si cugetului nostru goala si vin mai multe duhuri rele s-o umple. Exista o pilda frumoasa in acest sens. Golul acela trebuie mereu umplut cu bine, cu fapte bune, cu iubire. Aici trebuie pus accentul, pe bine si pe iubire, ori nu se face (destul).

Si mai scriu si aici o fraza a unui nume din ierarhia ortodoxa (nu reusesc sa retin numele), o fraza care mi-a ramas la suflet: "...unii care mananca numai paine si apa toata ziua dar il mananca tot timpul pe aproapele..."

Sau cum spune preotul nostru: "faptele, nu oala cu laptele".
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2016, 12:27:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi știi tu... Fapte poate fac și păgânii și ateii și gheiii și, și...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde