Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.09.2007, 16:55:44
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

desigur ca nu toti musulmanii sunt cum s-a scris pe site,am intalnit un musulman de 24 de ani,foarte dragut,cu un suflet de aur ,credincios si care isi pastreaza virginitatea pentru casatorie.problema nu sunt ei,ci islamul.
am scris aici profetii din Biblie care fac referire la venirea profetilor.iti pot da si coranul in romana daca imi lasi mailul in mesaj privat.
,,matei 7:15. Feriti-va de proorocii mincinosi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinauntru sunt lupi rapitori.
16. Dupa roadele lor îi veti cunoaste. Au doara culeg oamenii struguri din spini sau smochine din maracini?
17. Asa ca orice pom bun face roade bune, iar pomul rau face roade rele.
18. Nu poate pom bun sã faca roade rele, nici pom rau sã facã roade bune.
19. Iar orice pom care nu face roada buna se taie si se aruncã în foc.
20. De aceea, dupa roadele lor îi veti cunoaste.
21. Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra în împaratia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri.
,,

roadele islamului le poti vedea la televizor.

,,1 tesaloniceni 5:20 ,,Proorociile sa nu le dispretuiti.
21. Toate sa le incercati; tineti ce este bine;
22. Feriti-va de orice înfatisare a raului,,

daca ai citit coranul si cunosti viata profetului mohammed ti-ai da seama la ce se refera aceasta profetie,si bineinteles nu numai la el ci si la toti profetii care au aparut dupa Iisus Hristos.

matei 24: 24. ,,Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi.
25. Iata, v-am spus de mai înainte ,,

islamul intr-adevar i-a amagit chiar si pe cei alesi,preoti,oameni de stiinta,personalitati.in coran sunt asa-zisele minuni referitoare la stiinta despre care profetul vorbeste cu 1500 de ani inainte ca acestea sa fie descoperite.bineinteles ca aceste minuni sunt mai mult superficiale si lasa loc interpretarii.

corinteni 11:13. ,,Pentru ca unii ca acestia sunt apostoli mincinosi, lucratori vicleni, care iau chip de apostoli ai lui Hristos.
14. Nu este de mirare, deoarece insusi satana se preface in inger al luminii,,
nu este deci lucru mare daca si slujitorii lui iau chip de slujitori ai dreptatii,al caror sfarsit va fi dupa faptele lor,,

mohammed este cel caruia i s-a aratat ,,ingerul luminii,,

1 timotei 1 ,,dar Duhul graieste lamurit ca,in vremurile cele de apoi,unii se vor departa de la credinta,luand aminte la duhurile cele inselatoare si la invataturile demonilor
2 prin fatarnicia unor mincinosi care sunt infierati la cugetul lor
3 acestia opresc de la casatorie si de la unele bucate,pe care Dumnezeu le-a facut spre gustare cu multumire pentru cei credinciosi si pentru cei ce au cunoscut adevarul.,,

intr-adevar in vremurile din urma,care sunt acestea pe care le traim noi,oamenii s-au indepartat de la credinta si s-au luat dupa duhurile inselatoare-asta include si islamul-fiind relgia cu cea mai mare raspandire la ora actuala.
mohammed este cel care interzice anumite mancaruri-carnea de porc


galateni
6.Ma mir ca asa degraba treceti de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la alta Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât ca sunt unii care va tulbura si voiesc sa schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacã noi sau un înger din cer v-ar vesti alta Evanghelie decat aceea pe care v-am vestit-o - sa fie anatema!
9. Precum v-am spus mai inainte, si acum va spun iarasi: Daca va propovaduieste cineva altceva decat ati primit - sa fie anatema!

mesajul este clar
  #12  
Vechi 12.09.2007, 15:07:45
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Da e pacat sa te rogi pentru pagani,ei nu ajung sa se mantuiasca,ba mai rau batjocoresc si defaimeaza credinta noastra,pe noi ca oameni,traditiile noastre.,au daramat Bisericile noastre,au dat foc satelor noastre,au violat femei,au oprit clopotele noastre sa mai bata in Constantinopol...sunt vampiri energetici,tre sa fii prea naiva, sa stai cu un musulman..pierzi sansa de a te mantui
Si musulmanii au facut-o IN NUMELE LUI ALLAH-ca asa le-a cerut Allah...credinta lor le cere sa fie astfel.

Aveti grija de voi fetelor si nu va lasati amagite
  #13  
Vechi 12.09.2007, 15:13:25
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
desigur ca nu toti musulmanii sunt cum s-a scris pe site,am intalnit un musulman de 24 de ani,foarte dragut,cu un suflet de aur ,credincios si care isi pastreaza virginitatea pentru casatorie.problema nu sunt ei,ci islamul.
Si islamul cu tot tacamul lui le-a spalat creierele intratat incat din tanarul dragut pe care il cunosti, dupa ce devii proprietatea lui personala-casatoria islamica, va deveni un demon fara prejudecati capabil sa te distruga...si toate astea le face din considerentele si credinta pe care o imbratiseaza. Poate divorta in orice moment caci asa a facut Mohamed, poate fi poligam ca asa a facut Mohamed, poate viola femei necredincioase ca asa a facut Mohamed, poate casatori copii de 6 ani ca asa a facut Mohamed, poate jefui necredinciosii ca asa a facut Mohamed si asa mai departe. El se comporta "dragut" in mediul ostil sa se faca placut pana intra in gratiile "kafirilor"(necredinciosilor) ca dupa ce te invaluieste ca un paiajen, sa ii gusti veninul....
ATENTIE!
  #14  
Vechi 12.09.2007, 15:21:30
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicola06
Buna Alexandra!
Mai cunosc si eu site-uri ortodoxe, dar ai putea sa imi dai tu repere de unde ai luat citatele, exact suportul informational... pt a prezenta ortodoxismul. Cred ca ai facut teologia, sau poate esti mai citita ca mine. NU pot sa ma laud ca am citit toata Biblia si nu as sti unde sa pot gasi citatele respective. Poate ai vreu dosarel pe calculator sau niste fituici cu cele prezentate, orice material m`ar ajuta.
Vad ca toata lumea, spune de a fugi de musulmani pentru.... n motive... care de care mai dure si mai infricosatoare. Nu se poate generaliza pentru un popor, nu se poate spune ca toti sunt la fel, depinde de la persoana la persoana.
Toata lumea da sfaturi de a fugi de ei, dar poate ca nimeni nu a fost in situatia de iubi un musulman, de a-l cunoaste. E usor sa dai sfaturi. Poate pe de o parte sunt bune sfaturile, dar nu sunt usor de realizat pentru ca nu toti musulmanii sunt ca in descrierile pe care le`am citit...
Educatia in islam adica spalarea creierului incepe din momentul in care s-au nascut. Si musulmanul dupa ce te are in plasa isi arata adevarata fata. Inca nu ai aflat motivele pentru care oamenii te sfatuiesc de bine, adica sa eviti musulmanii si islamul? In primul rand modul cum sunt tratate femeile, viata de dependenta din toate punctele de vedere pe care o are femeia intr-o familie musulmana (caci el fiind musulman copii vor fi musulmani (daca ea nu are personalitate si traiesc intr-o tara musulmana), sotia chiar de este crestina va duce o viata musulmana din toate punctele de vedere, de la pat si bucatarie pana ... la pierderea sufletului. De doresti detalii, iti voi posta versete din Coran cu duiumul...si sa ai in vedere ca orice musulman chiar de nu este prea instruit in ale religiei...are sadit in suflet ura pentru kafiri (necredinciosii lui Allah) si rautatea.
  #15  
Vechi 12.09.2007, 15:29:39
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
ai dreptate urzicuta dar nu trebuie sa uitam ca si ei sunt oameni si trebuie sa-i ajutam daca vedem ca exista o speranta.daca nu noi,atunci cine?trebuie sa intelegem ca traiesc intr-o societate unde nu pot face ce vor,nu isi pot spune punctul de vedere iar religia le este bagata pe gat.trebuie sa incercam sa-i ajutam cumva ca sa se bucure si ei de dragostea lui Hristos.este foarte greu, sa sti,pentru ca imaginea crestinilor in lume este deplorabila,ceea ce stiu ei despre noi este foarte urat.ar trebui sa fim un exemplu,ca natiune,ca sa ii atragem.asa,daca vad peste tot numai sex,dezmat,droguri,femei goale,cred ca asta este si religia noastra.
nu uita ca la ei nu ai voie sa faci propaganda religioasa,asa ca de unde sa-L cunoasca ei pe Hristos?!
eu una nu am de gand sa ma casatoresc nici macar cu un ex-musulman decat daca as gasi un suflet curat dar asa, cu un unul cum sunt majoritatea nu mi-as dori pentru ca stiu ca as fi ca intr-o inchisoare unde as fi privata chiar si de familia mea sau chiar si de copilul meu,lucru care imi ia mintile
Va sfatuiesc sa aveti mai intai grija de sufletul vostru. Urzicuta are dreptate..fugiti de ei. Daca ei doresc sa isi deschida sufletul lui Hristos o vor face si fara ajutorul vostru si sunt Biserici si preoti care o pot face foarte bine. Nu va implicati in relatiile cu un musulman caci veti cadea in plasa, ei sunt mai puternici cu creierele prespalate...veti sfarsi ca voi sa le credeti cuvintele mieroase dar veninoase...nu va lasati indusi in eroare de invitatiile preacurtenitoare la masa pentru a le experimenta cultura, credinta etc. De il vor pe Hristos, o vor face singuri. De doresc informatii fiti fermi, nu va deschideti sufletul prea mult, indrumatii la vreun preot sau sfatuitii ce carti sa citeasca, mai ales Biblia... Fugiti de ei! Tin minte ca intr-o epistola ,Sf. Pavel i-a sfatuit pe credinciosi sa ii izoleze pe pacatosi pana se vor indrepta. Si daca se indreapta primitii cu bratele deschise.
  #16  
Vechi 12.09.2007, 15:45:06
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

dillemA si eu ma indoiesc ca poate o tanara fata sa converteasca un musulman...trebuie lasata pe seama preotului sau cel putin a unui barbat treaba asta..altfel veti ramane si batute si.cu banii luati...ei sunt obisnuiti sa domine femeile nu se lasa cu una cu doua..vorba bancului un musulman bun e un musulman mort(scuze pt.duritate).
  #17  
Vechi 12.09.2007, 15:48:02
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicola06
NU pot sa ma laud ca am citit toata Biblia si nu as sti unde sa pot gasi citatele respective. Poate ai vreu dosarel pe calculator sau niste fituici cu cele prezentate, orice material m`ar ajuta.
Sa iti spun un lucru...majoritatea musulmanilor stiu Biblia cum nici un crestin nu o stie...dar Biblie interpretata de musulmani. E ffffffoarte greu sa convingi un musulman...si daca reusesti tot va avea apucaturile de musulman pe care le-a avut in timpul cat a imbratisat islamul. Este aproape incurabil. Islamul consdiera orice religie gresita, il ponegreste pe Hristos razandu-ti in fata...ehhh IIsus -D-zeu cre plange, care sufera, care a fost om...etc. O ponegresc pe Maica Domnului. Nu ii recunosc pe apostoli...de fapt refuza orice nu e musulman si mai mult...ii chiar au dreptul sa ii ucida pe necredinciosii in numele lui Allah Conform Coranului. Sinucigasii care se detoneaza ucigand nevinovati este o fapta justificata in Coran. Vor avea 72 de virgine in rai cu care vor face sex fara intrerupere si dupa actul sexual acele femei divine vor redeveni virgine dupa...ciudata obsesie nu?

Iti povestesc o intamplare cu un musulman evlavios din Pakistan. Din greseala acest individ a scapat Coranul in foc, rudele au vazut, vecinii au auzit, au inceput sa il bata cu ce apucau acuzandu-l de blasfemeie, au venit mai multi din toate colturile localitatii, multimea bolnava si setoasa de violenta il loveau si mai cu inversunare considerand ca fiecare lovitura care o vor da le va asigura locul in rai. A venit Politia intre timp, dar un politist mai evlavios l-au dat pe bietul om pe mainile multimii salbatice. Imamii au constatat ca bietul om trebuia judecat conform Coranului si Sharia si au decretat ca trebuie ucis cu pietre pentru apostazie si blasfemie, dupa care au ars corpul viu inca si l-au tarat pe strazile localitatii tras de o motocicleta.
Iata cine sunt musulmanii.

Poti sa vii cu tot felul de citate din Biblie caci ei vor nega, ba mai mult vor ponegri Biblia, crestinismul, pe tine si mai ales pe HRISTOS.
Asa ca mai bine ati face sa va rugati pentru ei...este tot ce se poate face ca voi sa nu fiti atinsi
  #18  
Vechi 12.09.2007, 16:06:39
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..oricum nu vor tine seama de ceea ce am postat noi aici...ei sunt atat de curtenitori si vicleni.joaca atat de bine...ca fetele vor fi victime inainte sa se dumireasca ce vor ..apoi f.greu va vor mai slabi latul..daca veti mai apuca..am prietene care s-au crezut f.istete ,femei cu personalitate care ar fi facut din gunoi bici ,din orice barbat rau unul mai bun..iar respectivii domni pe care i-au cunoscut erau din Emirate si Arabia Saudita nu din orice amarata de tara musulmana..unde se presupune ca atat femeile cat si barbatii sunt emancipati ...si din niste domni cu o purtare impecabila s-au transformat in niste bestii acolo,la ei acasa,,,le-au retinut si pasapoartele desi nu erau casatoriti,pe una din fostele mele colege a ranit-o cu un cutit in mana ,de fapt a vrut s-o omoare..doar fiindca unul dintre prietenii respectivului s-a uitat la ea iar ea la randul ei l-a privit..a fost multa vreme internata in spital nu stiu daca si-o mai fi revenit..Si asta nu e tot...acolo mai aveau cateva amante si cate o nevasta doua...practic le-au sechestrat,iar mamele acestor barbati au fost complice si ele..da,acele mamaite infofolite ..sunt adevaratii cerberi ai casei,cu niste fii educati in ascultare totala fata de ele.Nu este un scenariu de film ce am relatat eu aici este realitate 100%...si sunt convinsa de veridicitatea faptelor,am mai auzit zeci de povesti similare.
  #19  
Vechi 12.09.2007, 16:59:48
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

este adevarat ca in cadrul casatoriei cu un musulman,situatia femeii poate deveni un calvar dar referitor la converire,daca tu devii un exemplu de viata pentru el si tu il controlezi,acesta te poate urma.desi se bat cu pumnul in piept pentru religia lor,in interiorul tarilor musulmane se simt ca intr-o cusca din care vor sa scape.acolo ei nu isi pot alege preferintele religioase pentru ca asta inseamna crima,deci le este aproape imposibil sa se converteasca.
daca femeia le face toate poftele si le canta in struna ,normal ca ei fac ce vor din ele.daca chiar vrei sa fii cu un musulman trebuie sa fii mai puternica decat el,pentru ca nu te pui cu oricine,ci te ,,pui cu dracu,, cum se spune.
trebuie invatati si obisnuiti de la inceput cu obiceiurile noastre,acestui prieten al meu i se parea ceva de neconceput ca eu sa-mi pun pe net poze in fusta,acum,dupa ce l-am educat si i-am aratat ca nu imi pasa de ideile lui preconcepute,chiar ma lauda cat de bineimi sta in fusta.si tot timpul imi spune ca vrea sa se schimbe dar trebuie sa am rabdare cu el pentru ca vine din alta cultura si nu este prea usor.
desi suntem foarte sinceri unul cu altul si vorbim despre orice,ii simt acea perversitate si agresivitate.se abtine mult pentru ca am cazut de comun acord sa ramanem prieteni pentru ca o relatie intre noi este aproape imposibila din cauza diferentelor religioase si de cultura.dar inainte,mi-a spus ca daca m-ar vedea cu unul m-ar lovi pana mi-ar vedea sangele.
eu zic sa va feriti cat puteti de a avea o relatie cu un musulman dar daca credeti ca il puteti aduce pe calea cea dreapta,faceti tot ce va sta in putere,macar initiati-l pe calea asta si apoi lasati-L pe Dumnezeu sa decida.eu zic ca merita acest sacrificiu,de noi depind si faptele celorlalti iar daca ii putem ajuta cu siguranta vom fi rasplatiti in ceruri.
  #20  
Vechi 13.09.2007, 13:58:01
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

nu cred ca este treaba noastra sa catehizam un musulman,decat daca vrem sa primim cu violul ca-n bancul cu Mos Craciun
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19