Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.12.2010, 10:51:15
Monachos Monachos is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Mesaje: 39
Implicit

Dar preotul care nu mai e in ascultare cu episcopul sau in ce relatie e cu parohia sa?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.12.2010, 11:06:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monachos Vezi mesajul
Probabil la catolici neascultarea nu prespune ruperea comuniunii! N-am de unde stii acest lucru.
Iar dvs. personal, nu ati scris asa ceva (inca) dar Biserica dvs. asa afirma "Biserica subzista in Biserica Catolica".
Despre doctrina noastră în această privință am mai scris, dar am să mai scriu și pentru dv. Unele adevăruri trebuie repetate, în speranța că vor beneficia cât mai mulți de ele.
Așadar, noi credem că Biserica Catolică, promisă de Dumnezeu din Vechiul Testament și pregătită de Isus în timpul misiunii Sale publice pe pământ, a fost înființată tainic prin jertfa Sa pe cruce și în mod vizibil în ziua de Pentecoste, când "Petru și ceillalți" fiind împreună Spiritul Sfânt S-a coborât asupra lor și s-au convertit "ca la 3000 de credincioși" (reproduc din memorie). În Biserica Catolică se află plinătatea adevărului. În celelalte Biserici și religii, se află adevăruri parțiale, amestecate cu neadevăruri într-un raport destul de proporțional cu distanța la care se află de Biserica lui Cristos, care este Biserica Catolică. De exemplu, hindușii spun un adevăr când afirmă existența sufletului nemuritor, dar un neadevăr când afirmă că acesta este încorporat în trupuri în vieți succesive. Fiind foarte aproape de catolicism, Biserica Ortodoxă afirmă adevărul în raport covârșitor față de neadevăruri. De altfel, dacă s-ar limita doar le cele ale celor 7 sinoade ecumenice și la doctrina Sfinților și Dumnezeiștilor Părinți, Biserica Ortodoxă nu ar învăța niciun neadevăr.

Despre dogma "în afara Bisericii nu există mântuire" am deschis un topic dedicat ( http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11315 ). Eventuala continuare a discuției, vă rog, acolo.

Citat:
Scuze fata de ce? Fata de faptul ca papa de la Roma se vrea stapan peste Bisericile Ortodoxe?
Ar fi mai bine sa explicati publicului larg si evenimentele de la Conciliul Vatican I, unde un patriarh uniat a plecat din Conciliu si cand a revenit papa i-a pus piciorul pe cap ca sa-l umileasca.
Biserica Catolică are vocație universală. Din poruncă divină ("mergând, învățați neamurile!") a făcut operă de evanghelizare și misiune, fiind azi răspândită pe întregul pământ. Urmând dorința Capului Cristos ca să fie "o turmă și un păstor", Biserica Catolică, prin opera ecumenică, a căutat, caută și va căuta să încorporeze pe toți cei ce își spun creștini. În cadrul Bisericii, există Biserici Locale (Particulare) și există un nivel universal al Bisericii. Papa este păstor universal, iar episcopii sunt păstori în diecezele lor, și numai în această privință pot fi numiți "stăpâni". Nu alta este perspectiva ortodoxă, în care păstorul considerat legitim este salutat în Imnul Arhieresc astfel "Pre STĂPÂNUL și arhiereul nostru..."

În ritul romano-catolic, preoții hirotoniți (=ordinați, în limbaj apusean) adoptă în vederea primirii harului preoției poziția numită "marea prosternare", stând complet culcați pe burtă, în vreme ce episcopul consacrator întreabă: "îmi făgăduiești mie și urmașilor mei ascultare și respect ? " (Răspuns: făgăduiesc). Acest lucru arată nu raportul de stăpân-sclav pe care îl au preoții față de episcop și papa, ci spiritul de completă submisiune față de Biserica lui Cristos, care este instrumentul salvării spre care sunt chemați toți oamenii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.12.2010 at 11:11:48.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 29.12.2010, 11:16:58
Monachos Monachos is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Mesaje: 39
Implicit

Vocatia universala de care dvs. pomeniti o are si Biserica Ortodoxa. Nu e exclusiv pentru dvs.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 29.12.2010, 11:27:24
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monachos Vezi mesajul
Vocatia universala de care dvs. pomeniti o are si Biserica Ortodoxa. Nu e exclusiv pentru dvs.
Atunci de ce nu face operă de evanghelizare și misiune pe întregul pământ ?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 29.12.2010, 12:19:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu știu, dar pe cei de la Slătioara îi cred câteva sute de mii re români...
Se pare ca dvs. credeti orbeste tot ce spune un stilist, inclusiv ca el spune ca e adevarata BO. Stilistii erau la recensamantul din 1992 putin peste 32.000 . Iar in 2002 nu au fost trecuti separat. Ca sa nu mai vorbim ca acum sunt si cateva grupari disidente, in numar de trei sau patru, care isi zic tot adevaratii crestini pe stil vechi, desprinsi din primii.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 29.12.2010, 12:27:36
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Despre doctrina noastră în această privință am mai scris, dar am să mai scriu și pentru dv. Unele adevăruri trebuie repetate, în speranța că vor beneficia cât mai mulți de ele.
Așadar, noi credem că Biserica Catolică, promisă de Dumnezeu din Vechiul Testament și pregătită de Isus în timpul misiunii Sale publice pe pământ, a fost înființată tainic prin jertfa Sa pe cruce și în mod vizibil în ziua de Pentecoste, când "Petru și ceillalți" fiind împreună Spiritul Sfânt S-a coborât asupra lor și s-au convertit "ca la 3000 de credincioși" (reproduc din memorie). În Biserica Catolică se află plinătatea adevărului. În celelalte Biserici și religii, se află adevăruri parțiale, amestecate cu neadevăruri într-un raport destul de proporțional cu distanța la care se află de Biserica lui Cristos, care este Biserica Catolică. De exemplu, hindușii spun un adevăr când afirmă existența sufletului nemuritor, dar un neadevăr când afirmă că acesta este încorporat în trupuri în vieți succesive. Fiind foarte aproape de catolicism, Biserica Ortodoxă afirmă adevărul în raport covârșitor față de neadevăruri. De altfel, dacă s-ar limita doar le cele ale celor 7 sinoade ecumenice și la doctrina Sfinților și Dumnezeiștilor Părinți, Biserica Ortodoxă nu ar învăța niciun neadevăr.

Despre dogma "în afara Bisericii nu există mântuire" am deschis un topic dedicat ( http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11315 ). Eventuala continuare a discuției, vă rog, acolo.



Biserica Catolică are vocație universală. Din poruncă divină ("mergând, învățați neamurile!") a făcut operă de evanghelizare și misiune, fiind azi răspândită pe întregul pământ. Urmând dorința Capului Cristos ca să fie "o turmă și un păstor", Biserica Catolică, prin opera ecumenică, a căutat, caută și va căuta să încorporeze pe toți cei ce își spun creștini. În cadrul Bisericii, există Biserici Locale (Particulare) și există un nivel universal al Bisericii. Papa este păstor universal, iar episcopii sunt păstori în diecezele lor, și numai în această privință pot fi numiți "stăpâni". Nu alta este perspectiva ortodoxă, în care păstorul considerat legitim este salutat în Imnul Arhieresc astfel "Pre STĂPÂNUL și arhiereul nostru..."

În ritul romano-catolic, preoții hirotoniți (=ordinați, în limbaj apusean) adoptă în vederea primirii harului preoției poziția numită "marea prosternare", stând complet culcați pe burtă, în vreme ce episcopul consacrator întreabă: "îmi făgăduiești mie și urmașilor mei ascultare și respect ? " (Răspuns: făgăduiesc). Acest lucru arată nu raportul de stăpân-sclav pe care îl au preoții față de episcop și papa, ci spiritul de completă submisiune față de Biserica lui Cristos, care este instrumentul salvării spre care sunt chemați toți oamenii.
sunteti prost informat si tendentios.biserica ortodoxa a ramas doar la cele 7 sinoade pe cand catolicii au introdus invataturi noi[filioq celibatul preotilor, primatul papal ,etc]sunt doar cateva exemple de inovatii si greseli catolice!!!mai straduiestete ???
Reply With Quote
  #87  
Vechi 29.12.2010, 12:29:03
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Atunci de ce nu face operă de evanghelizare și misiune pe întregul pământ ?
de unde stii ca nu face
Reply With Quote
  #88  
Vechi 29.12.2010, 12:34:45
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Foarte frumos, BC se va întoarce încet încet la ortodoxie. Bine că totuși mai e mult până se va finaliza acest proces, când se vor întoarce toate bisericile la ortodoxie, va fi sfârșitul lumii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58
muzica bizantina Traditie si practica grecu Muzica Bisericeasca 9 10.10.2007 18:21:04