Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2008, 04:09:22
EDI EDI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2007
Mesaje: 27
Implicit Minune

Va relatez o intamplare pe care cred ca nu o sa uit toata viata:intr-o seara am vazut o lumina in geamul usii de la camera(oare sa fi fost lumina divina?),apoi peste cateva zile un duh probabil Sfantul Duh mi-a spus ca o sa fiu seful Sfintilor Ortodocsi apoi dupa 2 ani ca o as fiu al 2-lea Dumnezeu om(intre timp mereu chiar si acum am in gand si cred acest lucru bineninteles fara sa am o certitudine dar in adancul sufletului meu cred).Am intrebat mai multi preoti dar parerea lor nu v-o spun ca sa nu va dau si raspunsul.Care este parerea voastra?(Nerabdarea cred ca se intelege)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2008, 06:38:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga EDI, cum eu nu te cunosc, pot spune doar urmatoarele:
Avem exemple in biblie de oameni care s-au nascut din voia lui Dumnezeu si care au avut un rol deosebit pentru omenire:

- in primul rand Fecioara Maria, care s-a nascut din Sf. Ioachim si Ana, pentru rugaciunile lor fierbinti adresate lui Dumnezeu. Fecioara Maria a devenit Maica Domnului, dand viata lui Iisus Hristos, al carui Tata a fost Tatal Ceresc, prin Duhul Sfant. Iisus Hristos, Om si Dumnezeu totodata, a fost rastignit pe cruce, pentru a sterge pacatele oamenilor.
- in al doilea rand Sf. Ioan Botezatorul, ai carui parinti erau preotul Zaharia si Elisabeta, oameni in varsta, care au dat nastere botezatorului Domnului, de unde si numele Lui. Este stiut ca Sf. Ioan Botezatorul a sfarsit prin martiraj, fiindu-i taiat capul.

Iti spun aceste lucruri, pentru a sti la ce sa te gandesti, pentru a afla singur raspuns la intrebarea ta.
- Sunt parintii tai niste "ingeri in trup" precum exemplele de mai sus, care stau in rugaciune si carora Dumnezeu le-a putut da un fiu, pentru salvarea omenirii?
- Esti tu evlavios si preocupat de rugaciune, pentru a te intari in vederea unui martiraj, adica sa-ti dai viata pentru Iisus Hristos, daca ti se cere?
- Esti preocupat de pastrarea fecioriei, pentru a te pastra curat, in eventualitatea unui rol atat de important pentru omenire?
- Ce inseamna pentru tine "al 2. Dumnezeu" si ce implicatii are? Te simti pregatit pentru asa ceva? Noi, ortodocsii, avem UN Dumnezeu si nu scrie nicaieri ca ar mai fi un Dumnezeu.
Poate vrei sa spui ca te vei indumnezei si vei deveni sfant. Te consideri sfant? Daca da, aminteste-ti repede cat esti de pacatos, caci toti oamenii sunt pacatosi.
Ai foarte mare grija sa nu-ti joace o festa cel rau si viclean.

In functie de raspunsul pe care ti-l dai, vei sti, daca lumina care ti s-a aratat e adevarata, adica de la Dumnezeu, sau nalucire, adica iluzie si minciuna de la cel rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2008, 06:49:05
EDI EDI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2007
Mesaje: 27
Implicit

Anca-Miha iti multumesc pentru ca ai citit ce am scris si pentru ca mi-ai raspuns.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2008, 08:50:46
EDI EDI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2007
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Draga EDI, cum eu nu te cunosc, pot spune doar urmatoarele:
Avem exemple in biblie de oameni care s-au nascut din voia lui Dumnezeu si care au avut un rol deosebit pentru omenire:

- in primul rand Fecioara Maria, care s-a nascut din Sf. Ioachim si Ana, pentru rugaciunile lor fierbinti adresate lui Dumnezeu. Fecioara Maria a devenit Maica Domnului, dand viata lui Iisus Hristos, al carui Tata a fost Tatal Ceresc, prin Duhul Sfant. Iisus Hristos, Om si Dumnezeu totodata, a fost rastignit pe cruce, pentru a sterge pacatele oamenilor.
- in al doilea rand Sf. Ioan Botezatorul, ai carui parinti erau preotul Zaharia si Elisabeta, oameni in varsta, care au dat nastere botezatorului Domnului, de unde si numele Lui. Este stiut ca Sf. Ioan Botezatorul a sfarsit prin martiraj, fiindu-i taiat capul.

Iti spun aceste lucruri, pentru a sti la ce sa te gandesti, pentru a afla singur raspuns la intrebarea ta.
- Sunt parintii tai niste "ingeri in trup" precum exemplele de mai sus, care stau in rugaciune si carora Dumnezeu le-a putut da un fiu, pentru salvarea omenirii?
- Esti tu evlavios si preocupat de rugaciune, pentru a te intari in vederea unui martiraj, adica sa-ti dai viata pentru Iisus Hristos, daca ti se cere?
- Esti preocupat de pastrarea fecioriei, pentru a te pastra curat, in eventualitatea unui rol atat de important pentru omenire?
- Ce inseamna pentru tine "al 2. Dumnezeu" si ce implicatii are? Te simti pregatit pentru asa ceva? Noi, ortodocsii, avem UN Dumnezeu si nu scrie nicaieri ca ar mai fi un Dumnezeu.
Poate vrei sa spui ca te vei indumnezei si vei deveni sfant. Te consideri sfant? Daca da, aminteste-ti repede cat esti de pacatos, caci toti oamenii sunt pacatosi.
Ai foarte mare grija sa nu-ti joace o festa cel rau si viclean.

In functie de raspunsul pe care ti-l dai, vei sti, daca lumina care ti s-a aratat e adevarata, adica de la Dumnezeu, sau nalucire, adica iluzie si minciuna de la cel rau.
Daca ar fi o iluzie m-as gandi mereu la ea?Sunt 4 ani de cand in fiecare zi am in gand ideea aceasta(nu stiu intreb)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2008, 09:03:15
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Red face

Citat:
În prealabil postat de EDI Vezi mesajul
Va relatez o intamplare pe care cred ca nu o sa uit toata viata:intr-o seara am vazut o lumina in geamul usii de la camera(oare sa fi fost lumina divina?),apoi peste cateva zile un duh probabil Sfantul Duh mi-a spus ca o sa fiu seful Sfintilor Ortodocsi apoi dupa 2 ani ca o as fiu al 2-lea Dumnezeu om(intre timp mereu chiar si acum am in gand si cred acest lucru bineninteles fara sa am o certitudine dar in adancul sufletului meu cred).Am intrebat mai multi preoti dar parerea lor nu v-o spun ca sa nu va dau si raspunsul.Care este parerea voastra?(Nerabdarea cred ca se intelege)

sa fii mai sigur decat e cerul si pamantul ca a fost ceva de la diavol!A vrut sa te faca sa creasca mandria in tine foarte mult :|.....si mie uneori imi veneau in gand tot felul de lucruri parca nu le spuneam eu...Imi ziceam ca sunt asa de curat ca o sa fiu mare sfant si sunt cineva important....Sa fii sigur ,chiar mai sigur decat daca ti-ar spune cineva ca Pamantul e rotund!Ai primit gand de la diavol...deseori diavolul se infatiseaza sub forma unui inger,frumos ce nu iti inchipui,majoritatea celor care au interactionat cu Hristos Cel Adevarat au avut si ei incercari de la diavol.


Ai grija si sa nu mai bagi in seama asa ceva.Doamne Ajuta-nE!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.12.2008, 09:19:00
EDI EDI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2007
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de goldfinger17 Vezi mesajul
sa fii mai sigur decat e cerul si pamantul ca a fost ceva de la diavol!A vrut sa te faca sa creasca mandria in tine foarte mult :|.....si mie uneori imi veneau in gand tot felul de lucruri parca nu le spuneam eu...Imi ziceam ca sunt asa de curat ca o sa fiu mare sfant si sunt cineva important....Sa fii sigur ,chiar mai sigur decat daca ti-ar spune cineva ca Pamantul e rotund!Ai primit gand de la diavol...deseori diavolul se infatiseaza sub forma unui inger,frumos ce nu iti inchipui,majoritatea celor care au interactionat cu Hristos Cel Adevarat au avut si ei incercari de la diavol.


Ai grija si sa nu mai bagi in seama asa ceva.Doamne Ajuta-nE!
goldfinger17 iti multumesc pentru cele ce mi-ai scris.Totusi vreau sa-ti spun ceva(desi am spus ca nu o sa fac cunoscut),am intrebat mai multi preoti cum era si normal primul la care am fost mi-a spus ca si tine ca a fost diavolul altul actualul meu duhovnic mi-a spus la fel dar cu mentiunea ca si Mantuitorului nostru tot diavolul i-a spus ca va fi Judecatorul lumii si asa a si fost,in plus de asta eu inainte de a mi se arata lumina nu mergeam la biserica nu tineam post acum merg aproape in fiecare duminica la biserica tin post ma spovedesc si impartasesc iau anafora si agheasma ma miruiesc etc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.12.2008, 09:25:55
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Iarta-ma ca ma bag, dar ai cerut pareri nu verdicte:)
Si pe mine m-a obsedat o vreme ceva in care in strafundul inimii credeam (era legat de rolul meu pe pamant, mai ales in viata religioasa). Totul s-a spulberat in momentul in care a aparut o unda de smerenie. A fost ca o palma de trezire si de scoatere din orbire. Deci eu chiar cred ca smerenia (daca o ai sau nu) iti va da raspunsul.
Parerea mea e ca lui dracu nu-i convine ceva si incearca sa te pacaleasca. (M-a amuzat partea cu seful Sfintilor Ortodocsi... da ce, is asa prapaditi saracii de e nevoie sa se nasca unul mai breaz ca sa le fie sef? Oare nu L-au avut si il au pe Hristos? Tot traiesc cu convingerea ca in Cer ierarhia e ceva mai subtila ca aici, adica, in smerenia lor toti sfintii i-au vazut pe ceilalti mai mari si s-au vazut pe ei cei mai mari pacatosi.)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.12.2008, 12:57:29
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Sunt doua posibilitati: esti un troll sau ai probleme de perceptie a realitatii.


În al doilea caz, dracii pot crea lumini ca cele vazute de tine iar Dumnezeu e Fiinta care exista din veci, care stie toate, ori tu nu stii nimic. Iar ca sa fii sfânt trebuie sa traiesti ca un sfânt, nu e un titlu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.12.2008, 13:58:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mai Edi, tu ne ceri sa fim de acord cu aberatiile? Ai grija, nu mai continua sa crezi asemenea lucruri. Vei ajunge intr-o zi sa crezi ca nu esti tu. Sau poate doresti sa vezi, daca suntem capabili sa scriem la orice topic. Suntem, dar nu uita ca la un mormant mergem cu lumanari, nu cu prajituri. Asa ca mare grija la ce postezi. La lucruri care nu au nimic in comun cu viata duhovniceasca, nu putem veni cu bratele deschise.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.12.2008, 17:45:02
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EDI Vezi mesajul
Va relatez o intamplare pe care cred ca nu o sa uit toata viata:intr-o seara am vazut o lumina in geamul usii de la camera(oare sa fi fost lumina divina?),apoi peste cateva zile un duh probabil Sfantul Duh mi-a spus ca o sa fiu seful Sfintilor Ortodocsi apoi dupa 2 ani ca o as fiu al 2-lea Dumnezeu om(intre timp mereu chiar si acum am in gand si cred acest lucru bineninteles fara sa am o certitudine dar in adancul sufletului meu cred).Am intrebat mai multi preoti dar parerea lor nu v-o spun ca sa nu va dau si raspunsul.Care este parerea voastra?(Nerabdarea cred ca se intelege)
Sfantul Diodoh al Foticeii [sec. IV dupa Hristos] ne atentioneaza in scrierile sale sa ne ferim de orice vedenii si vise, caci in marea lor majoritate vin de la diavol, iar, noi, oamenii, nu avem discernamantul de a sti care vise si vedenii sunt de la Dumnezeu si care sunt de la diavol. De aceea, spune Sfantul Diodoh, Dumnezeu nu se supara pe noi, simplii credinciosi, chiar daca respingem vedeniile si visele care ar veni de la El. Asa ca, frate EDI, trebuia sa fugi ca dracul de tamaie de acea vedenie a ta cu lumina si s-o marturisesti parintelui duhovnic ca pe o inselare. Ca te-a facut acea lumina sa mergi regulat la Biserica, sa te spovedesti, impartasesti, iertare, dar si diavolul ne poate indemna uneori la ravna exagerata, tocmai pentru a ne pierde mai tarziu prin mandria pe care ne-o incuiba astfel in suflet. Sa stii, frate, tot ce este exagerat vine de la diavol, iar ce este din dreapta socotinta de la Dumnezeu.

Razvan
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Minune!!! camy_d Despre Biserica Ortodoxa in general 187 19.12.2012 18:02:23
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 09:25:11
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 11:23:12
Minune la Iasi!!! BogdanF2 Generalitati 31 23.03.2010 12:25:12