Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2013, 21:22:34
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit intoarcere la Dumnezeu...neasteptata

deschid acest topic deoarece imi face placere atunci cand citesc despre o anumita persoana ca se intoarce la Dumnezeu.si aceasta intoarcere e cu atat mai minunata,cu cat persoana respectiva era inainte fie o vedeta,fie un profesor universitar sau avea alte functii importante in societate.

m-am gandit ca ar fi frumos sa postam aici exemple de astfel de persoane,despre care am citit sau poate avem avut norocul sa le cunoastem.

...incep eu:nu mica mi-a fost mirarea cand,aflandu-ma intr-o minilibrarie (ca sa zic asa),vad pe coperta unei reviste(LUMEA CREDINTEI) o poza cu un calugar(asa credeam eu,adevarul e ca purta o camasa neagra :D).am luat-o in mana pt. a o studia mai bine.calugarul imi parea f.cunoscut,eram sigura ca l-am mai vazut undeva si,totusi,numele lui (era scris pe coperta) nu-mi spunea nimic.rasfoind revista,am ramas uimita sa aflu ca acel calugar nu era altul decat Nelu Curca(Actorul MIHAI COADĂ) din serialul "La bloc" de pe PROTV.nu-mi puteam crede ochilor:actorul care juca intr-un serial ce nu avea nimic in comun cu Dumnezeu (cine a vazut serialul stie ca erau chiar multe situatii care sa zicem ca nu erau in concordanta cu Dumnezeu) era acum intr-o revista,vorbind despre relatia lui cu Dumnezeu.

atasez si 2 poze cu actorul(prima e facuta in perioada cand juca in serial,a 2-a e poza din revista) pt. a se vedea diferenta.



...si acesta este interviul din revista:http://www.lumeacredintei.com/sct_4/...spre_altar.htm

astept sa aflu despre cat mai multe astfel de cazuri fericite :D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2013, 21:29:00
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15362
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2013, 23:09:53
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

!!!!???? Wwooww
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2013, 08:40:37
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

imi pare foarte rau,nu am observat ca mai este un astfel de topic.
il voi ruga pe administrator sa-l stearga.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2013, 08:45:04
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
imi pare foarte rau,nu am observat ca mai este un astfel de topic.
il voi ruga pe administrator sa-l stearga.
Nu mi se pare o problemă că ai deschis un topic nou, am vrut doar să dau și celelalte exemple :-)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2013, 12:53:38
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Da. Am urmarit dupa sarbatori un interviu pe Trinitas-TV. Am ramas surprins cand l-am vazut fiindca nu-l stiam cu barba si nu-l asociam cu un crestin prea "ortodox"...
Mi-a placut cum a vorbit, desi in prima faza eu chiar am avut impresia ca s-a calugarit. Dar ideile lui nu pareau dintre cele mai patrunzatoare duhovniceste, ca din partea unui monah si abia mai tarziu am inteles ca este doar un crestin intors la credinta. Cu un lucru nu am fost de acord. A mai vorbit acolo despre credinta extraordinara a unor actori dintre care si Vasile Murariu (sper sa fi scris corect numele), care fusese si el invitatul acelei emisiuni de pe Trinitas. Eu nu stiu cata credinta are Murariu (l-am vazut si in Londra la biserica) dar stiu ca a parodiat de atat de multe ori preotii si biserica, incat nu se poate sa nu fi avut intre timp mustrari de constiinta. Si totusi, a continuat cu acel rol de cate ori i s-a pus scenariul in brate!
Cred ca dintre toate meseriile, actoria este cea mai mare incercare, fiindca e foarte greu sa poti alege!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2013, 14:14:40
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am avut bucuria sa-l intalnesc pe actorul Mihai Coada in postura de psalt. Acesta face parte din Grupul psaltic Horevma al Manastirii Turnu, Prahova.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2013, 17:32:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am avut bucuria sa-l intalnesc pe actorul Mihai Coada in postura de psalt. Acesta face parte din Grupul psaltic Horevma al Manastirii Turnu, Prahova.

un link? să-l ascultăm și noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2013, 22:00:49
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

da... impresionanta schimbarea si numai pt ochi. :) Din mascarici s-a transformat in OM.

Numai Dumnezeu cel adevarat poate gati masa in mijlocul desertului...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2013, 01:06:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cea mai spectaculoasa convertire de acest fel s-a petrecut in jurul anului 300, sub domnia lui Diocletian. Convertitul era actorul roman pagan Genesius (Ghelasie). Trupa lui de actori, afland ca insusi imparatul Diocletian vrea sa vina la un spectacol, s-a gandit la o comedie care sa-i ia in tarbaca pe crestini, lucru foarte pe placul sangerosului Diocletian. Scenariul prevedea ca Genasius, machiat ca un batran, sa coboare niste trepte si sa spuna ceva de genul "imi simt sfarsitul aproape! O, dar ce greutate ma apasa ?!" Alti actori urmau sa il intrebe cu ce il pot ajuta, iar Genasius sa raspunda, in bataie de joc "un botez !". Zis si facut, dar chiar in clipa in care a dat replica actorul a vazut ingeri oprindu-se in fata lui cu un pergament pe care erau scrise toate pacatele vietii lui. Convertit intr-o clipa, actorul a cerut botez real. O vreme nici spectatorii, nici ceilalti actori nu s-au prins, credeau ca improvizeaza in continuare pe tematica piesei. Cand s-au prins, imparatul era turbat de manie. L-a chemat pe prefect, care l-a pus pe Genesius sa jertfeasca idolilor. Acesta refuzand, i s-a taiat capul.

Genesius este patronul actorilor si clownilor. O fraternitate dedicata cultului sfantului reuneste actori ferventi laici si se afla in remarcabila expansiune: http://www.stgenesius.com/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calea de intoarcere Pilu Homosexualitatea 26 29.03.2010 01:13:10