Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.02.2006, 17:50:35
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

raspuns din cartea ,,Calauza ortodoxa in familie si societate" de Arhimandrit Ioanichie Balan: se poate casatori un tanar sau o tanara ortodoxa cu cineva care este mahomedan, evreu, budist, teosof, yoghin sau ateu? In ce conditii poate avea loc o astfel de casatorie?
O asemenea nunta se poate face numai daca tanarul(a) care nu crede in Hristos sau este teosof, yoghin, etc, daca are Botezul ortodox si accepta sa practice religia ortodoxa. Numai dupa indeplinirea acestor conditii obligatorii, cei doi tineri se pot logodi si cununa in Biserica. Fara aceste conditii, nu se pot casatorii tineri ortodocsi cu tineri pagani, adica necrestini, cu atei sau cu tineri de alta religie crestina.
Cei ce se casatoresc, totusi, cu tineri pagani, atei sau sectanti, care refuza Botezul ortodox, nu pot fi niciodata cununati si traiesc in desfranare si concubinaj, spre alor osanda. Acestia nu pot da slujbe la biserica, nu pot fi nici spovediti, nici uniti cu Hristos, nici inmormantati cu preot la cimitir, pana nu primesc Botezul ortodox.
Ce pacat greu savarsesc acele femei ortodoxe, care renunta la Biserica lui Hrostos si se castoresc cu soti pagani pentru bani si desfrau?
Acele femei ortodoxe care se lasa amagitem de bani, de daruri sau de placeri trupesti si se casatoresc, spre a lor osanda, cu barbati pagani care nu cred in Hristos- ba inca renunta si la credinta ortodoxa, la parinti si la patrie si pleaca in tari straine pt. scopuri pamantesti- sunt considerate lepadate de Hristos, apostate si nu pot fi pomenite niciodata la slujbele Bisericii, neavand mantuire, Daca totusi traiesc in concubinaj cu paganii, dar de credinta ortodoxa nu s-au lepadat, se osandesc ca femei desfranate si nu pot fi pomenite la Biserica, pana ce nu parasesc barbatii necrestini cu care traiesc sau ii conving sa treaca la Ortodoxie si sa se pocaiasca de pacatele lor. In toate cazurile de acest fel sa se ceara sfatul preotului si al episcopului locului.
Daca asemenea casatorii nu se pot desface si sotiile sunt inca ortodoxe, sa-si boteze macar copiii in religia ortodoxa si sa le dea o educatie crestina. Astfel, fara pocainta si fara Botezul ortodox, fara Spovedanie si cainta pana la moarte, nu pot avea mantuire.
  #22  
Vechi 03.02.2006, 21:04:30
Qandulak Qandulak is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2006
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc pt raspuns Mircea. Este f. trist ceea ce citesc, mai ales pt mine, dar tb sa ne supunem vointei lui Dumnezeu.

Inca odata multumesc
  #23  
Vechi 06.02.2006, 09:44:58
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu placere. Dar parerea mea este ca e bine sa mergi sa-ti intrebi duhovnicul. Sa vorbesti si cu prietenul tau si impreuna sa mergeti sa discutati cu duhovnicul. Eu cred ca doi oameni care se iubesc, prin dialog pot depasii toate obstacolele. Doamne ajuta!:)
  #24  
Vechi 29.03.2006, 11:20:30
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Nu uita ca cel ce iubeste pe mama sa ,pe tatal sau ,pe sora sa mai mult decat pe Iisus Hristos nu este vrednic de El. Asadar daca nu poti sa il faci pe aproapele tau sa intre cu tine in Biserica intra singur!
  #25  
Vechi 22.04.2006, 18:50:23
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Qandulak
Ma intereseaza subiectul pt ca sunt direct implicata, si in consecinta m-am informat cat de cat:

1. ca femeie NU trebuie sa iti schimbi religia, NU tb sa treci la Islam. Barbatii musulmani se pot casatorii cu femei evreice sau crestine.
2. Pe mine prietenul meu nu m-a maltratat niciodata, nu a ridicat glasul la mine, nici nu s-ar pune problema sa ma loveasca. Deci nu putem spune ca toti musulmanii isi maltrateaza prietenele, sotiile, etc.

Cred insa ca intre doi oameni de religii diferite exista urmatoarele probleme, la care eu inca nu am gasit raspuns:
1. Ce religie sa aibe copiii,
2. Daca voi fi casatorita de catre un mullah - adica in fata lui Allah, de ce nu pot sa fiu si binecuvantata de catre Dumnezeu?.

Stie cineva cum s-au rezolvat in alte cazuri aceste probleme?
Buna sa-ti fie inima siDumnezeu sa-ti lumineze calea pe care mergi!Eu sunt casatorita de 23 de ani cu un cetatean sirian musulman si ii multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi la dat.Avem 4 copii-21,20,p..16,10 ani.Eu am ramas la religia crestina-ortodoxa,pentru ca cu aceasta religie m-am nascut si e mare pacat sa-ti schimbi religia ,dar copiii nostri cu toate ca au fost botezati la nastere in Romania [2] cind am ajuns in Siria mi sa spus ca sunt musulmani dupa tata si au si cetatenia tatalui.Incepind clasa intii au inceput sa practice religia islamica in scoala si paralel le explicam si eu despre Domnul Isus Hristos ,mai ales ca si la scoala ii invatau inceputul Coranului despre vechiul si noul Testament[in citeva capitole scurte],apoi pina in clasa a 12-a se invata numai religia islamica .Pentru nimic in lume nu as putea sa-i conving ca ei sunt botezati crestini. au argumente puternice ca ei sunt musulmani.Dar ma respecta foarte mult .de sarbatori ma felicita toata familia ,vopsim oua impreuna ,le dam si la prieteni musulmani.Nu te lasa influentata de nimeni [nici de mine] si ia hotararea cea mai buna dupa ce discuti cu un preot si apoi discuta cu sotul tau.Hristos a inviat! Paste fericit![Doina-najhat]






  #26  
Vechi 22.04.2006, 21:06:10
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Da, este adevarat, ai ramas crestin-ortodoxa, dar ai binecuvantarea casatoriei? Daca nu te intereseaza sa-ti practici religia, nu-i nici o problema, dar ce scuze ai putea invoca la Judecata? Dar daca vrei acest lucru, apar o serie de impedimente si iata de ce:
1. Nici un preot nu va binecuvanta o casatorie intre un crestin si un musulman, decat daca musulmanul trece la crestinism.
2. Despre Impartasanie nici nu poate fi vorba, din aceleasi motive, iar fara Trupul si Sangele Domnului nu exista viata vesnica.
Şi le-a zis Iisus: Adevarat, adevarat zic voua, daca nu veti manca trupul Fiului Omului si nu veti bea sangele Lui, nu veti avea viata în voi. Cel ce manancă trupul Meu şi bea sangele Meu are viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua cea de apoi. Trupul este adevarata mancare si sangele Meu, adevarata bautura. Cel ce mananca trupul Meu şi bea sangele Meu ramane intru Mine şi Eu intru el. (Ioan 6, 53-56)
Crestinismul este exclusivist in acest sens. "Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevarul şi Viata. Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine." (Ioan 14,6). Eu cred ca esti intr-o mare dilema.
In ceea ce priveste binecuvantarea casatoriei, am sa-ti redau pe scurt din memorie, o istorioara a Sfantului Lavrentie al Cernigovului. A venit la el un satean caruia-i disparuse vaca. Sfantul l-a intrebat: "Esti casatorit la biserica?" "Nu", i-a raspuns acesta. "Atunci nu vei putea tine nici macar o gaina, dar o vaca", i-a spus Sfantul. Apoi, dupa ce a obtinut promisiunea ca se va casatori religios, i-a spus: "Maine dimineata, du-te in satul... si intreaba prima persoana care-ti apare inainte, daca nu stie ceva de o vaca straina, si-ti va spune unde sa o gasesti". Asa a facut. Prima persoana intalnita a fost o femeie, care i-a raspuns: "Du-te la familia... ca au de trei saptamani o vaca straina".
Dumnezeu sa-ti ajute sa-ti limpezesti situatia.
  #27  
Vechi 23.04.2006, 23:42:09
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Da, este adevarat, ai ramas crestin-ortodoxa, dar ai binecuvantarea casatoriei? Daca nu te intereseaza sa-ti practici religia, nu-i nici o problema, dar ce scuze ai putea invoca la Judecata? Dar daca vrei acest lucru, apar o serie de impedimente si iata de ce:
1. Nici un preot nu va binecuvanta o casatorie intre un crestin si un musulman, decat daca musulmanul trece la crestinism.
2. Despre Impartasanie nici nu poate fi vorba, din aceleasi motive, iar fara Trupul si Sangele Domnului nu exista viata vesnica.
Şi le-a zis Iisus: Adevarat, adevarat zic voua, daca nu veti manca trupul Fiului Omului si nu veti bea sangele Lui, nu veti avea viata în voi. Cel ce manancă trupul Meu şi bea sangele Meu are viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua cea de apoi. Trupul este adevarata mancare si sangele Meu, adevarata bautura. Cel ce mananca trupul Meu şi bea sangele Meu ramane intru Mine şi Eu intru el. (Ioan 6, 53-56)
Crestinismul este exclusivist in acest sens. "Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevarul şi Viata. Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine." (Ioan 14,6). Eu cred ca esti intr-o mare dilema.
In ceea ce priveste binecuvantarea casatoriei, am sa-ti redau pe scurt din memorie, o istorioara a Sfantului Lavrentie al Cernigovului. A venit la el un satean caruia-i disparuse vaca. Sfantul l-a intrebat: "Esti casatorit la biserica?" "Nu", i-a raspuns acesta. "Atunci nu vei putea tine nici macar o gaina, dar o vaca", i-a spus Sfantul. Apoi, dupa ce a obtinut promisiunea ca se va casatori religios, i-a spus: "Maine dimineata, du-te in satul... si intreaba prima persoana care-ti apare inainte, daca nu stie ceva de o vaca straina, si-ti va spune unde sa o gasesti". Asa a facut. Prima persoana intalnita a fost o femeie, care i-a raspuns: "Du-te la familia... ca au de trei saptamani o vaca straina".
Dumnezeu sa-ti ajute sa-ti limpezesti situatia.
Hristos a inviat! Iti multumesc pentru ca incerci sa ma luminezi, omul cit traieste invata chiar si de la persoane mai tinere.E adevarat m-am casatorit la tribunal si nu am facut casatorie religioasa.Eram tinara si nimeni nu a deschis subiectul acesta despre religie cu mine[19 ani].Pentru mine casatoria este un lucru sfint, atita timp cit amindoi avem frica de Dumnezeu ,ne respectam religia rciproc fara nici un fel de insinuari-daca este ceva de neinteles discutam si analizam.Pot sa iti spun ca ieri am fost condusa de sotul meu la slujba de inviere [dupa un post de 7 saptamini de curatenie spirituala si trupeasca] ,m-am spovedit si m-am impartasit.Ii multumesc sotului meu pentru ca ma inteles si ma respectat aceste 7 saptamini.Da, ai dreptate citeodata ma simt intr-o mare dilema dar am mare incre dere in Domnul Isus Hristos ca ma va ierta atita timp cit eu ma rog Lui si pentru sotul meu si copiii mei si sufletul meu cel pacatos.Si cum imi va fi scris asa se va implini!Doamne ajuta!
  #28  
Vechi 24.04.2006, 00:19:05
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

HRISTOS A INVIAT! Te felicit ca ai reusit sa te impartasesti, nu vreau sa fiu rautacios, dar probabil nu i-ai spus preotului toata situatia ta (sau poate, in Siria, exista alte puncte de vedere). Problema e mult mai delicata. E adevarat ca nu ai stiut ce faci atunci, stiu cum era pe vremea aceea, cand fiecare cale de a parasi tara era considerata buna, iar acum... e cam tardiv de indreptat ceva. Cu totii la tinerete facem greseli mai mult sau mai putin grave (in mod sigur nu sunt mai tanar decat tine) si nu stim cum vom plati pentru ele. Adica, de ce crestinismul este exclusivist? Pentru ca islamul, ca religie a aparut cam la 500 si ceva de ani dupa Hristos, cand, profetul Mahomed, considerand ca Hristos n-a lasat suficiente jaloane pentru mantuire (desi exista Biserica cu tot ce trebuie) a scris, in urma unor "revelatii", Coranul. Problema e dificila fiindca, din cate am citit, Mahomed suferea de epilepsie, care e o boala demonica, asa ca si acele revelatii pot fi puse sub semnul indoielii.
Dar nu dispera, la Dumnezeu toate sunt cu putinta, noi nu stim ce ne asteapta in viitor si ce cale va gasi Dumnezeu, Care nu are pe nimeni de pierdut. Si apropos, nu ti-e scris nimic dinainte, ceea ce se intampla cu noi, cu fiecare, este rezultatul actiunilor noastre anterioare si al purtarii de grija a lui Dumnezeu, Care toate le face spre mantuirea oamenilor.
  #29  
Vechi 24.04.2006, 02:19:20
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
HRISTOS A INVIAT! Te felicit ca ai reusit sa te impartasesti, nu vreau sa fiu rautacios, dar probabil nu i-ai spus preotului toata situatia ta (sau poate, in Siria, exista alte puncte de vedere). Problema e mult mai delicata. E adevarat ca nu ai stiut ce faci atunci, stiu cum era pe vremea aceea, cand fiecare cale de a parasi tara era considerata buna, iar acum... e cam tardiv de indreptat ceva. Cu totii la tinerete facem greseli mai mult sau mai putin grave (in mod sigur nu sunt mai tanar decat tine) si nu stim cum vom plati pentru ele. Adica, de ce crestinismul este exclusivist? Pentru ca islamul, ca religie a aparut cam la 500 si ceva de ani dupa Hristos, cand, profetul Mahomed, considerand ca Hristos n-a lasat suficiente jaloane pentru mantuire (desi exista Biserica cu tot ce trebuie) a scris, in urma unor "revelatii", Coranul. Problema e dificila fiindca, din cate am citit, Mahomed suferea de epilepsie, care e o boala demonica, asa ca si acele revelatii pot fi puse sub semnul indoielii.
Dar nu dispera, la Dumnezeu toate sunt cu putinta, noi nu stim ce ne asteapta in viitor si ce cale va gasi Dumnezeu, Care nu are pe nimeni de pierdut. Si apropos, nu ti-e scris nimic dinainte, ceea ce se intampla cu noi, cu fiecare, este rezultatul actiunilor noastre anterioare si al purtarii de grija a lui Dumnezeu, Care toate le face spre mantuirea oamenilor.
Hristos a inviat!Iti multumesc ca imi raspunzi.Iarta-ma daca trebuie sa te luminez intr-un anumit punct de vedere.Casatoria mea nu are nici un rol cu plecarea din tara sau cu un trai mai bun.M-am casatorit cu un student [pe vremea aceea] sarac, parintii au facut eforturi sa-l tina in facultate,n-a ascuns niciodata lucrul acesta.Am plecat in Siria cu 2 copii[ceilalti 2 i-am nascut in Siria] si cu sotul cu odiploma de inginer si cu speranta ca va gasi incurand un post de munca intr-o tara noua pentru mine.Am stat 9 ani in Siria ,ani frumosi si grei in acelasi timp,apoi Dumnezeu i-a ajutat sotului meu sa-si gaseasca un post in Abu dhabi unde suntem de 5 ani si jumate.eu nu lucrez ,numai sotul[de la 6.30a.m-21sau 22pm].Pot sa-ti spun ca in tara asta iei banii cu o mana si ii dai cu doua.Facultatile copiilor costa enorm, chiriile la fel[facilitati doar pentru europeni],pina la ora actuala noi nu avem o casa a noastra sau masina dar multumim lui Dumnezeu ca avem copiii sanatosi, un sot bun care ne ofera cat poate din banii lui cistigati cinstiti.Crede-ma Eugen ,eu ma multumesc cu cit mi-a dat Dumnezeu.Totusi eu nu consider aceasta o greseala a tineretii,si cum ai spus tu,toti gresim mai mult sau mai putin si nu stim cum vom plati.In legatura cu Profetul Mohamed [dupa cit stiu de la copii] in Coran nu scrie despre aceasta boala.Eu personal nu am citit Coranul-tradus,ce stiu este din ce imi povesteste sotul,copiii,emisiunile religioase de la tv.Multumesc Eugen,esti un adevarat crestin ca esti alaturi de mine sufleteste si ma indrumi si imi dai sperante ca Dumnezeu nu ma va uita.Dumnezeu sa-ti lumineze calea.
  #30  
Vechi 24.04.2006, 18:11:32
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

najhat.. sti .... uneori este foarte greu pt un crestin adevarat sa ramana cu credinta in Dumnezeu si sa nu o ia pe alte cai ,influentat fiind.Cred ca singura ta sansa este sa fi cat mai aproape de Dumnezeu prin tot ce faci si sa mergi cat mai des posibil la Biserica....pt ca eu cred ca tu esti intr-o situatie delicata ...si familia pe care tu o iubesti te poate indeparta cu timpul de Ortodoxie chiar daca acum iti respecta religia ta (dar de ce ma tem eu de asta?) ,aceste religii sunt prea diferite pt ca o familie sa fie unita.daca ar fi sa alegi in intre familia ta si Iisus, pe cine ai alege?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 17:14:41
O crestina va fi spanzurata de musulmani Pelerinul Generalitati 43 13.11.2010 10:07:45
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24