Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.12.2009, 19:36:10
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

drept ii, nu tb generalizat. doar ca ei fac mare tam-tam, si islamul nu e ceea ce pare. cititi coranul si o sa vedeti ca nu are un fir cronologic, faptele sunt amestecate, un fel de amalgam.
mohamed a avut un vecin crestin cu care statea la povesti. ce concluzie tragem de aici????






Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Vreau sa fac si eu o precizare: religia musulmana are multe confesiuni, asa cum are si religia crestina. Asa cum sunt crestini ortodocsi, crestini catolici, crestini baptisti, adventisti etc. , asa sunt si musulmanii impartiti pe confesiuni. Si tot asa cum toate confesiunile crestine au Biblia dar fiecare a interpretat-o cum a vrut, asa si musulmanii au Coranul pe care l-au interpretat in mod diferit.
Eu cred ca atunci cand se discuta de musulmani trebuie luat in considerare si acest aspect.
Ortodocsii, de exemplu, sar in sus atunci cand sunt luati la pachet cu catolicii intr-un enunt de genul: ,, Biserica crestina a facut foarte mult rau( inchizitia). ŽŽ,,-A...Pai stai asa, ca nu Biserica Ortodoxa a facut asta ci cea catolica.ŽŽ
Cam asa sta treaba si cu musulmanii. Nu trebuie generalizat si luati la gramada.
  #12  
Vechi 19.12.2009, 19:39:52
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

bine punctat !!! mohamed in anul 600 si ceva si-a impus islamul prin violenta, cei care nu treceau la islam erau omorati.


Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Islamistii n-au fost violenti doar în ultimele decenii. Întreaga istorie a islamului e caracterizata de violenta împotriva nemusulmanilor, inclusiv împotriva evreilor. E drept ca pentru unele perioade si în unele locuri a existat o coexistenta pasnica între musulmani si alte grupuri religioase dar ea a fost întrerupta de pogromuri si alte persecutii si era punctata de nelipsita discriminare împotriva nemusulmanilor existenta în toate tarile islamice pâna în sec. 19-20 si existenta pâna azi în câteva tari islamice.

Musulmanii din Iudeea s-au aliat cu nazistii lui Hitler în anii 40 (îi unea ura împotriva evreilor), în deceniile urmatoare au avut loc numeroase atentate teroriste, cum ar fi uciderea echipei Israeluli la jocurile olimpice din Munchen în 1972.

De asemeni atentate teroriste islamice nu au loc doar împotriva SUA sau Israelului ci împotriva multor alte state, popoare si grupuri religioase (câteva exemple: atentate împotriva hindusilor în India, împotriva crestinilor în Nigeria, Sudan, Turcia, Indonezia, Filipine). Practic unde sunt musulmani sunt atentate teroriste.



Musulmanii sunt cei care au inventat însemnarea evreilor cu steaua galbena, nu nazistii. De fapt musulmanii au introdus însemnarea unor grupuri umane în scopul marginalizarii lor, înca de acum 1300 ani:
http://en.wikipedia.org/wiki/Yellow_badge




Bazele terorismului islamic sunt în curan si hadituri. În curan sunt versete care îndeamna la macelarirea nemusulmanilor sau care spun ca allah insufla teroare în rândul lor. În hadituri întâlnim:


Narrated Abu Huraira: Allah's Apostle said, "I have been sent with the shortest expressions bearing the widest meanings, and I have been made victorious with terror (cast in the hearts of the enemy), and while I was sleeping, the keys of the treasures of the world were brought to me and put in my hand." Abu Huraira added: Allah's Apostle has left the world and now you, people, are bringing out those treasures (i.e. the Prophet did not benefit by them).
al-Bukhari Vol. 4, Bk 52, No. 220 (autentic).
  #13  
Vechi 21.12.2009, 02:29:47
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
bine punctat !!! mohamed in anul 600 si ceva si-a impus islamul prin violenta, cei care nu treceau la islam erau omorati.
D-na MIRABELA de unde stiti ca profetul muhammed avea un vecin crestin si se documenta?sincer va inselati!!este exact cum eu as vorbi de o religie care habar nu am si vin pe acest site si spun numai vorben vint.va laudati ca ati citit coranul? de cine era tradus?in coran scrie destul de clar ca daca ucizi un om este ca si cum ai ucide intreaga suflare iar daca salvezi o viata este ca si cum ai salva intrega suflare.va rog nu vorbiti din rautate.dece spuneti ca cei ce nu treceau la islam erau omoriti? in acele timpuri lumea se rugau la pietre si asa mai departe nu credeau in allah -dumnezeu.nu va inteleg dece spuneti ca nu sintem pasnici?fortele americane ce cauta in irak ? un ucigas ramine tot ucigas indiferent de nationalitatea lui sau religia lui.si nu uitati zecile de mii de copii morti din cauza americanilor,evreilor sau la asta nu v-ati gindit .as putea sa va intreb sinteti MAMA!!!!
  #14  
Vechi 21.12.2009, 04:53:18
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Wink

un ucigash ramane tot un ucigash?MDA...dar daca ii pare rau, si se caieste, oare poate cere iertare? da in ortodoxism, nu in islam !!!!!

va intreb eu daca sunteti musulmana sau nu, oare uitati sa folositi cuvinte precum, is'sha'allah sau m'asha'allah???? o buna musulmana stie ca mohammed a avut un vecin crestin !!!!

un coran in limba romana am citit, cel de la liga islamica din romania !!!


Ea a plecat atunci cu Profetul - Allah sã-l binecuvânteze ºi sã-l
miluiascã - la vãrul ei, Uaraqa bin Naufal bin Asad bin ‘Abd Al-‘Uzza, care
îmbrãþiºase creºtinismul în perioada preislamicã ºi transcria acum Biblia în
limba ebraicã. El era bãtrân ºi orb. Khadija a spus: “Vere al meu!Ascultã-l pe nepotul tãu!” Uaraqa a spus: “O, nepoate! Ce ai vãzut?”
Mesagerul lui Allah - Allah sã-l binecuvânteze ºi sã-l miluiascã - i-a povestit
ce i se întâmplase.
Uaraqa a rãspuns: “Acesta este Namus[1], îngerul pe care Allah l-a
trimis la Moise. Aº vrea sã fi fost mai tânãr. Aº vrea sã pot trãi pânã în
ziua în care poporul tãu se va lepãda de tine”. Muhammed - Allah sã-l
binecuvânteze ºi sã-l miluiascã - l-a întrebat: “Mã vor alunga ei?” Uaraqa a
rãspuns afirmativ ºi a spus: “Oricine a venit cu un asemenea Mesaj a fost
tratat cu duºmãnie ºi, dacã aº mai trãi pânã în ziua aceea, atunci te-aº
sprijini cu putere”. sursa: www.islam.ro

deci a avut un var crestin !!!!!!!


[19:18]
A zis ea: "Caut apãrare la Cel Milostiv faþã de tine! Dacã tu eºti cuvios, [nu te apropia de mine]!"

[19:19]
I-a rãspuns el: "Eu sunt numai un trimis al Domnului tãu ca sã-þi vestesc un prunc curat!"

[19:20]
Însã ea a zis: "Cum sã am eu un prunc, dacã nu m-a atins nici un bãrbat ºi nici târfã nu sunt?"

[19:21]
I-a rãspuns el : "Aºa este! Dar Domnul tãu a zis: "Acesta pentru Mine-i [un lucru] uºor! ªi-l vom face Noi un semn pentru oameni ºi o îndurare din partea Noastrã! Acesta-i un lucru [de mult] hotãrât!"

[19:22]
ªi ea l-a zãmislit ºi s-a retras cu el într-un loc depãrtat .


[19:7]
"O, Zaharia, Noi îþi aducem buna vestire a unui prunc, al cãrui nume fi-va Ioan , aºa cum nu am numit pe nimeni mai înainte de el!"

[19:8]
A zis : "Doamne, cum sã am eu un prunc, când muierea mea este stearpã, iar pe mine bãtrâneþea mult m-a prea ajuns?"

[19:9]
A zis : "Aºa va fi! Cãci grãit-a Domnul tãu: Aceasta va fi neînsem- natã faptã, dupã ce te-am creat pe tine, înainte de aceasta, fãrã ca tu sã fi fost nimic!"

[19:10]
A zis : "Doamne, dã-mi mie un semn!" ªi i-a rãspuns [atunci]: "Semnul tãu este cã nu vei vorbi cu nici un om vreme de trei nopþi, mãcar cã tu eºti [om] întreg!"

[19:11]
ªi a ieºit el din altar înaintea neamului sãu ºi le-a fãcut lor semn sã aducã laude dimineaþa ºi seara.


[19:29]
Ea [Maria] a fãcut semn spre el , dar ei au zis: "Cum sã vorbim cu acela care este un prunc de leagãn?"

[19:30]
Dar el [pruncul] a zis: "Eu sunt robul lui Allah! El mi-a dãruitScriptura ºi m-a fãcut profet!

[19:31]
ªi El m-a binecuvântat, oriunde aº fi , ºi mi-a poruncitRugãciunea [As-Salat] ºi Dania [Az-Zakat] , cât voi trãi,[19:32]
ªi bunãcuviinþã faþã de nãscãtoarea mea! ªi nu m-a fãcut pe mine trufaº, nici ticãlos!

[19:33]
ªi pacea fie asupra mea în ziua în care m-am nãscut ºi în ziua în care voi muri ºi în ziua în care voi fi adus la viaþã [din nou]!"

CUM SA PLATEASCA IISUS ZAKATUL, DACA ISLAMUL A APARUT LA 600 ANI DE LA NASTEREA LUI !!!!



am adus argumente din coran si despre viata lui mohamed. despre varul din viata lui care era crestin si ......


nu e problema ta viata mea....singurul carui ii dau o explicatie e bunu d-zeu !!!

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
D-na MIRABELA de unde stiti ca profetul muhammed avea un vecin crestin si se documenta?sincer va inselati!!este exact cum eu as vorbi de o religie care habar nu am si vin pe acest site si spun numai vorben vint.va laudati ca ati citit coranul? de cine era tradus?in coran scrie destul de clar ca daca ucizi un om este ca si cum ai ucide intreaga suflare iar daca salvezi o viata este ca si cum ai salva intrega suflare.va rog nu vorbiti din rautate.dece spuneti ca cei ce nu treceau la islam erau omoriti? in acele timpuri lumea se rugau la pietre si asa mai departe nu credeau in allah -dumnezeu.nu va inteleg dece spuneti ca nu sintem pasnici?fortele americane ce cauta in irak ? un ucigas ramine tot ucigas indiferent de nationalitatea lui sau religia lui.si nu uitati zecile de mii de copii morti din cauza americanilor,evreilor sau la asta nu v-ati gindit .as putea sa va intreb sinteti MAMA!!!!
  #15  
Vechi 21.12.2009, 08:44:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca cei din Islam accepta psalmii,zice la Psalmi,Sfantul prooroc David:
"zi-a Domnul Domnului meu:Sezi de-a dreapta mea pana ce voi pune pe vrajmasii Tai asternut picioarelor Tale".Iata ca Dumnezeu Iisus Hristos e Dumnezeu a Sfantului prooroc David,ca Sfantul prooroc David il numeste Dumnezeu.
(psalmul 109).
Apoi la Sfantul Mormant se pogoara Sfanta Lumina,adica ceva gen fulger/curent electric/foc care nu arde la inceput,si patriarhul crestin ortodox de acolo se roaga lui Dumnezeu Iisus Hristos sa pogoare aceasta Sfanta Lumina.
Dumnezeu Iisus Hristos a inviat morti,Sfantul Macarie cel Mare a rugat pe Dumnezeu Iisus Hristos si a inviat morti si alti Sfinti la fel,dar Mohamed nu a inviat vreun mort,asa cum cum Sfantul Ilie a facut,cu rugaciunea la preabunul Dumnezeu,cum scrie in Sfanta Scriptura,Vechiul Testament.
Sfantul Ilie precum scrie in Sfanta Scriptura,Vechiul Testament pe care si musulmanii o accepta,a lucrat preabunul Dumnezeu prin el si a facut sa nu se mai termine ulei si faina vaduvei sarmane care il primise.

Ce minuni a facut Mohamed?Ca Sfintii toti fac minuni.

Last edited by mihailt; 21.12.2009 at 08:55:42.
  #16  
Vechi 21.12.2009, 13:15:27
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Daca cei din Islam accepta psalmii,zice la Psalmi,Sfantul prooroc David:
"zi-a Domnul Domnului meu:Sezi de-a dreapta mea pana ce voi pune pe vrajmasii Tai asternut picioarelor Tale".Iata ca Dumnezeu Iisus Hristos e Dumnezeu a Sfantului prooroc David,ca Sfantul prooroc David il numeste Dumnezeu.
(psalmul 109).
Apoi la Sfantul Mormant se pogoara Sfanta Lumina,adica ceva gen fulger/curent electric/foc care nu arde la inceput,si patriarhul crestin ortodox de acolo se roaga lui Dumnezeu Iisus Hristos sa pogoare aceasta Sfanta Lumina.
Dumnezeu Iisus Hristos a inviat morti,Sfantul Macarie cel Mare a rugat pe Dumnezeu Iisus Hristos si a inviat morti si alti Sfinti la fel,dar Mohamed nu a inviat vreun mort,asa cum cum Sfantul Ilie a facut,cu rugaciunea la preabunul Dumnezeu,cum scrie in Sfanta Scriptura,Vechiul Testament.
Sfantul Ilie precum scrie in Sfanta Scriptura,Vechiul Testament pe care si musulmanii o accepta,a lucrat preabunul Dumnezeu prin el si a facut sa nu se mai termine ulei si faina vaduvei sarmane care il primise.

Ce minuni a facut Mohamed?Ca Sfintii toti fac minuni.
domnule draga ati pomenit ce minuni a facut MUHAMMET,vreau sa va intreb ceva ?da Iisus a facut minuni !!dar dece nu amintiti si ceilalti profeti ce minuni au facut??????sau voi vedeti numai dumnezeu,fecioara Maria si Iisus?aratati-mi ce minuni au facut ceilalti la fel ca Iisus,si daca ne gindim mai mult aici este alta intrebarea CONCEPTII GRESITE DESPRE ISLAM ,dar se vede ca dam din una in alta.
  #17  
Vechi 30.12.2009, 19:11:02
RauL15 RauL15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2009
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
D-na MIRABELA de unde stiti ca profetul muhammed avea un vecin crestin si se documenta?sincer va inselati!!este exact cum eu as vorbi de o religie care habar nu am si vin pe acest site si spun numai vorben vint.va laudati ca ati citit coranul? de cine era tradus?in coran scrie destul de clar ca daca ucizi un om este ca si cum ai ucide intreaga suflare iar daca salvezi o viata este ca si cum ai salva intrega suflare.va rog nu vorbiti din rautate.dece spuneti ca cei ce nu treceau la islam erau omoriti? in acele timpuri lumea se rugau la pietre si asa mai departe nu credeau in allah -dumnezeu.nu va inteleg dece spuneti ca nu sintem pasnici?fortele americane ce cauta in irak ? un ucigas ramine tot ucigas indiferent de nationalitatea lui sau religia lui.si nu uitati zecile de mii de copii morti din cauza americanilor,evreilor sau la asta nu v-ati gindit .as putea sa va intreb sinteti MAMA!!!!
Citeste cum a fost omorat Brancoveanu si de ce.Istoria vorbeste!
  #18  
Vechi 06.01.2010, 01:36:14
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RauL15 Vezi mesajul
Citeste cum a fost omorat Brancoveanu si de ce.Istoria vorbeste!
Te rog las-o naibi de istorie.ce vrei sa demonstrezi ca musulmani cer supunere si sint teroristii? te rog intra pe acest site si vezi cu adevarat cine este TERORIST SI CARE CER SUPUNERE!!! WWW.PALESTINA LACRIMA MEA.RO si sper ca te vei documenta mai mult in ce situatie este palestina http://palestinalacrimamea.blogspot.com/ si astept un raspuns cine este cu adevarat TERORIST.
  #19  
Vechi 07.01.2010, 21:50:06
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

te rog frumos sa ne respecti istoria sfanta a acestei tari !!!!!! brancoveanu si fii sai au fost decapitati pt ca nu au vrut sa treaca la islam !!! tu nu traiesti in palestina ci in romania !!! si apropos parca esti turcoaica ...sau e altcineva care scrie putin mai corect ca si tine !



Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
Te rog las-o naibi de istorie.ce vrei sa demonstrezi ca musulmani cer supunere si sint teroristii? te rog intra pe acest site si vezi cu adevarat cine este TERORIST SI CARE CER SUPUNERE!!! WWW.PALESTINA LACRIMA MEA.RO si sper ca te vei documenta mai mult in ce situatie este palestina http://palestinalacrimamea.blogspot.com/ si astept un raspuns cine este cu adevarat TERORIST.
  #20  
Vechi 07.01.2010, 23:09:25
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
Te rog las-o naibi de istorie.ce vrei sa demonstrezi ca musulmani cer supunere si sint teroristii? te rog intra pe acest site si vezi cu adevarat cine este TERORIST SI CARE CER SUPUNERE!!! WWW.PALESTINA LACRIMA MEA.RO si sper ca te vei documenta mai mult in ce situatie este palestina http://palestinalacrimamea.blogspot.com/ si astept un raspuns cine este cu adevarat TERORIST.
Ar trebui sa-ti fie rusine pentru ceea ce ai scris mai sus! Mergi pe site-urile islamice si insira cate ocari vrei, acolo vei avea cu siguranta simpatizanti.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Idei gresite cu privire la Crestinism ioanna Religia Islamica 8 21.03.2015 20:58:48
preceptii gresite sau mituri rautacioase despre credintele altora Theodor_de_Mopsuestia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 89 06.05.2013 23:21:47
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 02.04.2012 23:37:38
Cei care-si sacrifica viata pentru idei gresite... laurastifter Morala Crestina 38 07.02.2012 19:29:22