Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2006, 19:10:50
anamariagabriela anamariagabriela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2006
Mesaje: 2
Implicit

am si eu o problema si vreau sa cer un sfat pentru ca nu mai inteleg nimic ce se intampla. Sunt casatorita si am fost foarte fericita cu sotul meu pana in luna iunie. De atunci sotul meu a inceout sa viziteze regulat o alta femeie si s-a apropiat foarte mult de ea pretextand ca sunt doar prieteni. Pana acum relatia noastra s/a deteriorat de tot astfel incat el vrea sa divorteze.Inteleg ca oamenii se despart pentru ca nu se mai inteleg dar sotul meu s-a schimbat cu desavarsire si se comporta ingrozitor. Cel mai rau este ca persoana despre care este vorba sta usa in usa cu mine, iar el a venit si si-a luat lucrurile si cred ca s-a mutat la ea, in ciuda faptului ca sustin in continuare ca sunt doar amici. Vreau sa intreb si eu ceva cu toate ca parea o tampenie. Eu am suferit foarte mult in aceasta perioada, dar pur si simplu nu il mai recunosc pe acest om. Am trait sase ani impreuna, ne-am mai ciondanit ca oricine, dar acum face niste gesturi absolut deplasate si mi le reproseaza tot mie. S-a schimbat si este alt om, nu s-a purtat asa fata de nimeni niciodata si parca in perioda asta de cand au inceput problemele tot mai voia sa faca ceva, dar ceva tot il atragea sa se duca acolo. Cealalta femeie este foarte rea si a facut multe lucruri urate la viata ei. El nu este o persoana credincioasa, eu cred in Dumnezeu cu toate ca din pacate nu reusesc sa imi indeplinesc intotdeauna indatoririle de bun crestin. Acum ce vreau eu sa intreb, este posibil avand in vedere ca eu pur si simplu nu il mai recunosc pe omul asta, este posibil ca acest om sa fie vrajit. M-a anuntat ca vrea sa divorteze de Ziua Sf. Parascheva si de atunci tot asa o tine si nici nu introduce divort si spune ca n-are bani de avocat, va intreb inca o dat este posibil sa fi fost vrajit de femeia asta si daca da ce as putea sa fac?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.11.2006, 05:12:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamariagabriela
El nu este o persoana credincioasa,
Nu ca as fi adepta vrajitoriei (Doamne fereste!) dar eu cred ca e posibil ca cineva sa-i fi facut vraji, mai ales ca spui ca nu e credincios, deci acestea il pot afecta cu usurinta.

Cred ca singurul lucru pe care poti sa il faci ca sa rezolvi problema este sa discuti cu un preot care sa te sfatuiasca mai in amanunt. Eu as zice ca daca poti sa tii si tu post in perioada asta in care vezi ca iti merge atat de rau, sa te rogi cat poti si sa citesti Acatistul Maicii Domnului (miercurea) si/sau Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos (vinerea). Daca poti, da si ceva de pomana, la biserica sau la saraci.

In rest, Dumnezeu cu mila.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.11.2006, 12:33:05
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Draga Anamariagabriela,
oamenii se despart din multe motive fara sa fie vrajiti. Trebuie sa fii sincera cu tine si sa te gindesti daca nu cumva l-ai sufocat cu personalitatea ta, dorintele tale, iubirea ta....
In privinta vrajilor. Daca sinteti cununati la biserica sinteti una.Asa ca daca sinteti una poti sa crezi si pentru el.Si ar trebuii sa incepi sa o faci. Cauta un duhovnic bun si cere sfat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2006, 11:08:57
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cere sfatul duhovnicului, roaga-te si Domnul te va ajuta. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.11.2006, 10:54:09
bld bld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2006
Mesaje: 9
Implicit

Eu inca nu-s casatorit, dar as vrea sa-mi zici, te rog, fara sa consideri ca te iau la misto sau rad de tine, cum se pot intelege ca sot si sotie un barbat necredincios(care nu duce o viata conform cu crestinismul) si o femeie credincioasa(care vrea sa traiasca dupa invataturile lui Hristos)...Se poate asa ceva?
Te intreb, pt ca stiu oameni care vor sa se casatoreasca, unul fiind "credincios", iar partenerul "necredincios"...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.11.2006, 21:45:10
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Nu stiu cui ai pus intrebarea bld dar problema pusa de tine e departe de a fii amuzanta.Ba mai mult raspuns la ea n-am gasit nici pe Athos. Cel mai simplu este sa nu se casatoreasca doi oameni cu religii diferite.Daca tot o fac pe linga certurile curente o sa se mai adauge si cele din cauza practicarii credintei sau a nepracticarii ei.Rezolvarea fericita este ca cel necredincios sa devina....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2006, 11:28:23
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

anamaria, nu da vina pe vraji pentru caracterul nestatornic al sotului tau. El e de vina in totalitate. Daca a plecat lasa-l in pace. Divorteaza si cauta-ti pe altcineva. Nu cred ca D-zeu e adeptul tzinerii oamenilor impreuna cu de-a sila. Si fii atenta la urmatoarea alegere desi majoritatea sunt atei, afemeiati poate ai noroc. Daca te rogi poate gasesti pe altcineva asa cum meriti. Chiar nu are rost sa pierzi timpul ca nu iti da nimeni tineretea inapoi. Sper ca nu aveti copii....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2006, 11:29:56
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

a,,,am uitat . Adulterul e motiv solid in fata lui D-zeu de divort, deci ai toata dreptatea de partea ta. Vina e 100% a lui asa ca poti divorta linistita.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2006, 13:31:06
bld bld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2006
Mesaje: 9
Implicit

Pai nici nu am vrut sa starnesc vreun amuzament, ci doar am ridicat o problema serioasa. Intrebarea am pus-o Anamariei Gabriela, ca ea este in situatia asta concreta...De fapt voaim sa intreb, daca pana la treaba asta cu vraja, se intelegea bine cu sotul ei "necredincios"?

Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2006, 17:19:29
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamariagabriela
am si eu o problema si vreau sa cer un sfat pentru ca nu mai inteleg nimic ce se intampla. Sunt casatorita si am fost foarte fericita cu sotul meu pana in luna iunie. De atunci sotul meu a inceout sa viziteze regulat o alta femeie si s-a apropiat foarte mult de ea pretextand ca sunt doar prieteni. Pana acum relatia noastra s/a deteriorat de tot astfel incat el vrea sa divorteze.Inteleg ca oamenii se despart pentru ca nu se mai inteleg dar sotul meu s-a schimbat cu desavarsire si se comporta ingrozitor. Cel mai rau este ca persoana despre care este vorba sta usa in usa cu mine, iar el a venit si si-a luat lucrurile si cred ca s-a mutat la ea, in ciuda faptului ca sustin in continuare ca sunt doar amici. Vreau sa intreb si eu ceva cu toate ca parea o tampenie. Eu am suferit foarte mult in aceasta perioada, dar pur si simplu nu il mai recunosc pe acest om. Am trait sase ani impreuna, ne-am mai ciondanit ca oricine, dar acum face niste gesturi absolut deplasate si mi le reproseaza tot mie. S-a schimbat si este alt om, nu s-a purtat asa fata de nimeni niciodata si parca in perioda asta de cand au inceput problemele tot mai voia sa faca ceva, dar ceva tot il atragea sa se duca acolo. Cealalta femeie este foarte rea si a facut multe lucruri urate la viata ei. El nu este o persoana credincioasa, eu cred in Dumnezeu cu toate ca din pacate nu reusesc sa imi indeplinesc intotdeauna indatoririle de bun crestin. Acum ce vreau eu sa intreb, este posibil avand in vedere ca eu pur si simplu nu il mai recunosc pe omul asta, este posibil ca acest om sa fie vrajit. M-a anuntat ca vrea sa divorteze de Ziua Sf. Parascheva si de atunci tot asa o tine si nici nu introduce divort si spune ca n-are bani de avocat, va intreb inca o dat este posibil sa fi fost vrajit de femeia asta si daca da ce as putea sa fac?
Draga Gabriela, inainte de toate, ieri a fost ziua Sf. Arhanghel al carui nume il porti asa ca iti urez "La multi ani pe drumul spre mantuire!"

Legat de ce intrebi, eu as merge pe calea rabdarii. Dumnezeu, daca o sa vada ca tu iti pui nadejdea in El, o sa-l aduca pe sotul tau inapoi. Roaga-te! Nu lua in considerare ce spun oamenii pe aici "sa divortezi ca esti indreptatita", "ca adulterul e motiv solid". In nici un caz, e numai un pretext de joasa speta, "Ceea ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desparta".

Sotul tau trece printr-o mare ispita si cadere. Roaga-te pentru el, mergi la Biserica si discuta cu un preot ca si el sa se roage, fii ca o flacara vie a credintei. Pentru iubirea care v-a legat, pentru bucuria pe care ai avut-o timp de 6 ani langa el, nu-l lasa. Eu cred ca pentru rabdarea si iubirea ta, Dumnezeu o sa-l intoarca si nu oricum, o sa-i deschida si ochii sa vada cat esti tu de minunata, cu cata iubire si jertfa l-ai asteptat. Lupta pana la sfarsit!

Intrebi daca "este posibil ca acest om sa fie vrajit". Nu asta trebuie sa te preocupe. Oricum, omul cand este in conlucrare cu diavolul este ca vrajit, nu mai este el. Iar Dumnezeu ar dori sa-l scoata din starea respectiva, dar nu poate sa-i incalce libertatea lui. Totusi, pentru rugaciunea ta - ca voi sunteti UNA prin Taina Casatoriei - El are voie sa patrunda in inima sotului tau si sa-l intoarca spre tine. Dar pentru asta, trebuie ca Dumnezeu sa-ti auda rugaciunea. Asa ca incearca sa devii o crestina autentica! Mergi la Biserica la Sf. Liturghie de la inceput si da pomelnic la proscomidie, spovedeste-te, fa canonul dat, impartaseste-te, incearca sa ai o viata de rugaciune acasa, pe strada, mereu, posteste, bine ar fi sa tii un post negru (dar vezi ce spune duhovnicul), si roaga-te pentru mantuirea voastra. Prin post si rugaciune puse pe o structura de smerenie si ascultare vei putea sa cladesti o casa in care sa se intoarca si sa devina si el crestin si sa traiti vesnic langa Dumnezeu. Totul sta in vointa ta acum, ca Dumnezeu sa transforme. Asteptam vesti!

Cu drag,
Elena


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 21:56:35
O carte care-i desfiinteaza pe toti ! Nu-i multa filozofie ! E simplu ! ionion Secte si culte 3 27.10.2010 16:32:14
Un apel simplu si firesc laurschepsis Umanitare 23 23.05.2010 19:04:07
credinta omului simplu iustin10 Generalitati 21 31.01.2010 17:41:46