Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2010, 02:00:47
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Marsul Distrugatorului

Postez un fragment din :

MARȘUL DISTRUGĂTORULUI, VIZIUNEA ANULUI 1909

DESCOPERIREA UNUI CREȘTIN DIN RUSIA. LUCIFER ORDONĂ DEMONILOR CUM SĂ PREGĂTEASCĂ ATACUL CREDINȚEI ÎN SECOLUL XX

"Această misiune v-o încredințez vouă: legiunii lui Palada și Moloh. Iar ție - legiunea șarpelui negru - iată ce îți poruncesc: să urmăriți pas cu pas și să supravegheați neabătut oamenii erudiți, înzestrați cu talent și genialitate. Aceștia sunt cei mai dotați oameni; ei se străduiesc să cerceteze și să pătrundă toate formele de existență și toate tainele vieții, întru slava Creatorului și a cunoașterii înțelepciunii Lui de neconceput. Destinația și scopul sunt atât de clare și de mărețe, încât dacă vor izbuti șă-și atingă scopul, atunci toată viața oamenilor se va întoarce spre slăvirea Ziditorului, și oamenii vor reveni la nemurire și veșnica fericire, și vor descoperi atunci toată bucuria și fericirea vieții și credința va deveni pentru ei piatră de diamant, iar pământul, cu toți viețuitorii săi - Împărăția Celui Înviat. Și atunci toate mijloacele noastre de luptă și tot sorocul hărăzit nouă vor lua sfârșit.

Grăbește-te, legiune a șarpelui negru! Grăbiți-vă, legionari, să mergeți pe urmele acestor aleși, oameni ai științei și genii întru slava Crucii, și insuflați-le precauție, pe ascuns, că în lume nu e nimic supranatural și tainic și că diversitatea naturii, frumusețea și armonia formelor ei se dezvoltă după principiul autocreației, iar pentru a le pecetlui convingerea, folosiți cuvântul latin evoluție [...]

Sugerați-le, cu precauție, pe măsura progesării lor în experiențele de cercetare a structurii materiei și a formelor ei, tăinuind în sine sufletul și spiritul - prin puterea atotcuprinzătoare a Creatorului - că, de fapt, acest suflet dătător de viață sau așa numita putere, în genere, nu există, că el este doar aparență, precum e mișcarea, [...] că este numai materie sau o substanță vizibilă și palpabilă, și că în procesul mișcării sale se autocrează.

Această influențare este atât de lesnicioasă, încât oamenii vor începe să nege cu multă ușurință existența sufletului și a lui Dumnezeu, Creatorul universului, și atunci substanța va fi divinizată, precum și închipuirea despre ea - dumnezeirea ei - și se vor uni imaginar în mintea omului; astfel, oamenii se vor umple de mândrie și se vor ridica împotriva credinței în Unul Dumnezeu. " (pp. 352-353)

Alte Resurse:
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.04.2010, 02:04:11
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Alte Resurse :
Attached Files
File Type: rar Pecetluirea666.rar (228,5 KB, 4 views)
File Type: rar Profetii despre Antihrist.rar (80,7 KB, 3 views)
File Type: rar Semnele timpului de Cuv. Paisie Aghioratul.rar (15,0 KB, 6 views)
File Type: rar Fetele antihristului de Arh. Mina Dobzeu.rar (6,8 KB, 7 views)
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 11.04.2010 at 02:06:55.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.04.2010, 02:26:09
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Postez un fragment din :

MARȘUL DISTRUGĂTORULUI, VIZIUNEA ANULUI 1909

DESCOPERIREA UNUI CREȘTIN DIN RUSIA. LUCIFER ORDONĂ DEMONILOR CUM SĂ PREGĂTEASCĂ ATACUL CREDINȚEI ÎN SECOLUL XX

"Această misiune v-o încredințez vouă: legiunii lui Palada și Moloh. Iar ție - legiunea șarpelui negru - iată ce îți poruncesc: să urmăriți pas cu pas și să supravegheați neabătut oamenii erudiți, înzestrați cu talent și genialitate. Aceștia sunt cei mai dotați oameni; ei se străduiesc să cerceteze și să pătrundă toate formele de existență și toate tainele vieții, întru slava Creatorului și a cunoașterii înțelepciunii Lui de neconceput. Destinația și scopul sunt atât de clare și de mărețe, încât dacă vor izbuti șă-și atingă scopul, atunci toată viața oamenilor se va întoarce spre slăvirea Ziditorului, și oamenii vor reveni la nemurire și veșnica fericire, și vor descoperi atunci toată bucuria și fericirea vieții și credința va deveni pentru ei piatră de diamant, iar pământul, cu toți viețuitorii săi - Împărăția Celui Înviat. Și atunci toate mijloacele noastre de luptă și tot sorocul hărăzit nouă vor lua sfârșit.

Grăbește-te, legiune a șarpelui negru! Grăbiți-vă, legionari, să mergeți pe urmele acestor aleși, oameni ai științei și genii întru slava Crucii, și insuflați-le precauție, pe ascuns, că în lume nu e nimic supranatural și tainic și că diversitatea naturii, frumusețea și armonia formelor ei se dezvoltă după principiul autocreației, iar pentru a le pecetlui convingerea, folosiți cuvântul latin evoluție [...]

Sugerați-le, cu precauție, pe măsura progesării lor în experiențele de cercetare a structurii materiei și a formelor ei, tăinuind în sine sufletul și spiritul - prin puterea atotcuprinzătoare a Creatorului - că, de fapt, acest suflet dătător de viață sau așa numita putere, în genere, nu există, că el este doar aparență, precum e mișcarea, [...] că este numai materie sau o substanță vizibilă și palpabilă, și că în procesul mișcării sale se autocrează.

Această influențare este atât de lesnicioasă, încât oamenii vor începe să nege cu multă ușurință existența sufletului și a lui Dumnezeu, Creatorul universului, și atunci substanța va fi divinizată, precum și închipuirea despre ea - dumnezeirea ei - și se vor uni imaginar în mintea omului; astfel, oamenii se vor umple de mândrie și se vor ridica împotriva credinței în Unul Dumnezeu. " (pp. 352-353)

Alte Resurse:

Am dat-o si eu exemple in cateva randuri. Foarte interesanta vedenia. Iar daca la vremea respectiva nu se stia in multe randuri la ce anume se refera, acum se stie exact, pentru ca traim vremurile descrise....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.04.2010, 02:42:17
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Am dat-o si eu exemple in cateva randuri. Foarte interesanta vedenia. Iar daca la vremea respectiva nu se stia in multe randuri la ce anume se refera, acum se stie exact, pentru ca traim vremurile descrise....
Exact. Da-i bine sa mai amintim ce vremuri traim...Asa ca sa n-o scrantim....
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.04.2010, 03:07:30
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Din aceeasi lucrare :

"Acum va dau voua o noua putere a sarpelui negru, puterea influentei, indemnati si sugerati neincetat; aceasta este unica arma impotriva liberei vointe a omului pentru a-i inclina vointa spre stanga, de partea noastra, atragand astfel dusmanul in cursa si incercuindu-l din toate partile, iar despre sugestii, oamenii vor crede ca sunt propriile lor ganduri si le vor urma neabatut, plasmuind noi teorii, scoli si stiinte, iar dintre acestea, voi trebuie sa impletiti plasa sarpelui negru, pana cand gandirea oamenilor se va incurca cu totul in ea, incat vor inceta a se mai intelege unul cu altul, nu vor mai deosebi adevarul de minciuna si nu vor fi in stare sa-si puna problema mantuirii si a salvarii pierzand capacitatea de a si-o mai dori. Atunci lumina din ei va polariza cu intunericul, iar intunericul este al nostru si ei vor numi intunericul lumina, iar lumina adevarata le va parea intuneric si atunci ei se vor inrola in legiunile noastre; atunci partea stanga va deveni pentru ei dreapta, iar partea dreapta-stanga, si aceasta stanga se va considera dreapta, adevarata si robie, iar robia o vor considera adevarata libertate, care inseamna samavolnicie. Iar de aici, inca un pas si vom distruge tot ce este viata pe pamant. Oamenii vor tinde, alaturi de noi, spre distrugere si nimicire definitiva. Ura!.. Ura!.., a rasunat infernul de strigate dementiale".
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2010, 03:49:03
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Alte resurse :
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.04.2010, 18:24:59
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Zorii Apocalipsei
Carte
Attached Files
File Type: rar zorii-apocalipsei.rar (679,7 KB, 7 views)
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.04.2010, 18:35:33
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Este interesant ce am citit mai sus,dar cine este totusi acest crestin care a avut respectiva vedenie?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.04.2010, 18:44:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Topicul asta trebuia sa intre la topicul "Crezurile ortodoxului modern", subcapitolul: "invatati din greselile altora".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.04.2010, 20:54:29
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Este interesant ce am citit mai sus,dar cine este totusi acest crestin care a avut respectiva vedenie?
MARȘUL DISTRUGĂTORULUI
Lucrare tipărită cu binecuvântarea
Preasfințitului CALINIC
Episcopul Argeșului
© Copyright: Editura „Credința Strămoșească" 2004
ISBN 973-87018-1-3


Consilier editorial: Preot Nicolae Tănase
Ediție îngrijită de: Preot Simeon Adrian
Distribuitor
„PELERINUL" - IAȘI; Stradela Grădinari 39; Bl. B2; Sc. B;
Et. 3; Ap. 3; cod 6600; Telefon: 0744. 91 50 69
Editura primește spre tipărire:
cărți, manuscrise, poezii, casete audio
și video; toate cu conținut ortodox.


În loc de introducere

Problemele lumii de astăzi sunt de o gravitate extremă, nemaiîntâlnită; niciodată nu s-au ivit astfel de dificultăți. Cauza lor este una: lucrarea antihristică a duhurilor necurate, acum, la sfârșit de veac. Cel mai slab punct este acela că omeni*rea nu știe cu cine luptă, pentru că, după cum se va vedea, dușmanul este stăpânul minciunii și al diversiunii. De aceea socotim de bun augur publicarea acestei vedenii care s-a petrecut în 1905, în care sunt prezentate foarte convingător toate cursele drăcești care împresoară lumea civi*lizată de astăzi. Pentru că prezentarea este cam sumbră, am adăugat câteva note pentru a lămuri unele aspecte duhovnicești și pentru a da unele soluții din experiența Bisericii Ortodoxe.

Notă asupra ediției
Cu câtva timp în urmă, unul din editorii aces*tei cărți a primit de la părintele său duhovnicesc o scrisoare din care reproducem câteva pasaje:
Iubite întru Domnul părinte!
Este a patra zi de când viețuiesc în singurătate, acolo unde doar cerul și pământul vestesc minunatele lucrări ale Domnului. Această singurătate, însă, nu numai că nu m-a făcut să dau uitării tot ce se întâm*plă cu oamenii și în lume, ci urâțenia dramei omenești al cărei scenarist a fost și este vrăjmașul - luptător împotriva lui Dumnezeu, sa conturat parcă și mai deslușit pe fondul naturii pașnice și ascultătoare voinței lui Dumnezeu.
Iată că, acum și aici, se impune urgent necesitatea de a publica pentru omenirea orbită și întunecată aceste două vedenii-revelații, apărute în Rusia în ace*lași timp și rămase neobservate și neînțelese până în ziua de azi.
Cu toate că nu mai există nici o speranță că în prezent ele vor fi apreciate la justa lor valoare, aș dori totuși să îndrept, iarăși și iarăși, asupra lor atenția Rusiei aproape pierdute. Poate măcar astăzi vor auzi, măcar acum, când întregul program odios a fost deja îndeplinit până la capăt. Acesta ar fi singurul lucru care mai poate contribui la mântuirea noastră.
Poate că această cărticică îi va oferi fiecărui cititor înțelegerea a tot ce sa petrecut și va trasa calea unică către renaștere.
Siliți-vă, iubiții mei, nu putem privi liniștiți la agonia Rusiei (a României, n.ed.).
Cu dragoste întru Hristos...
Una dintre aceste publicații este N. P. Rîșkovski1, Marșul distrugătorului, Zaraisk, 1905.

Vedenia
Ce-a fost nu știu. Poate că vis sau o viziune extatică sau pur și simplu o halucinație prelun*gită și complicată... Adevărul e că mi s-a întâm*plat în realitate, fără pierderea cunoștinței2.
Și simt o putere de neînvins, care mă silește să transmit, să povestesc tot ce-am văzut și auzit3, să descriu acele îngrozitoare figuri monstruoase4, care mi-au apărut în fața ochilor în timp ce dormeam sau nu dormeam, sau poate deliram într-un anume fel, aievea și conștient, față-n față cu acel tărâm sumbru și înfricoșător, care s-a deschis în fața mea.
În timp ce ședeam la masa de scris, în camera de lucru, pe la orele unu după miezul nopții5, mi s-a părut deodată că mă scufund cu repeziciune într-o prăpastie întunecoasa, în interiorul pământu*lui6, undeva la o adâncime de 550 de mile7. Nu știu cum, dar cifra aceasta mi s-a întipărit în memorie.
De jur împrejur era întuneric beznă, iar în fundul iadului ardeau focuri, ce se înălțau ca niște limbi alungite și se prelingeau în vâlvătăi stacojii de culoarea sângelui. Iar întunericul era negru, mai negru decât o noapte ploioasă fără stele; în el licăreau flăcărui sferice, ce pătrundeau peste tot, parcă mușcând cu limbi de șarpe. Am deslușit într-un târziu că acestea se asemuiau cu niște ființe desfigurate, de o hidoșenie înfioră*toare, ca și acel întuneric, iar flăcăruile sferice, înțepătoare erau ochii lor8.
Auzeam acolo, în beznă, voci stridente, ase*mănătoare zăngănitului unor plăci de cupru, la auzul căruia ți se oprește inima-n loc, cade și îngheață și îți vine greață9. Auzeam sporovăială necuviincioasă și citeam gândurile acestor ființe ale beznei și toate tainele lor s-au descoperit îna*intea mea. Și mai era Cineva10 lângă mine și mă sprijinea, ca să nu mor - și prin El eu eram mai tare decât bezna11.
Fie ca toate acestea să fie interpretate de cititori cum vor găsi de cuviință12, dar eu voi descrie tot ce s-a întâmplat și voi comunica ceea ce e scris aici și intitulat de mine: „Marșul distrugătorului". Voi îndeplini acest lucru cu smerenie.

17 aprilie 1909 N.P. Rîșcovski

____________________________
(vezi nota subsol)
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 19.04.2010 at 21:02:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marsul pentru viata ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 3 20.03.2012 20:22:39
Marsul vietii la Paris (22 ian. 2012) laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 48 04.02.2012 22:25:19
Marsul distrugatorului -viziune extraordinara dinainte de anul 1905 flying Resurse ortodoxe on-line 2 25.05.2011 11:42:02
Marsul pentru normalitate al Noii Drepte 2010 fall3n Generalitati 97 30.05.2010 09:25:22