Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 03.07.2014, 09:50:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Uite aici: http://www.marturieathonita.ro/scris...rhul-ecumenic/

Mă rog, sunt din Nord America. :)
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 03.07.2014 at 09:54:48.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 03.07.2014, 09:58:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Link please... până una, alta, asta e poziția Greek Orthodox Archdiocese of America : http://www.goarch.org/news/observer
Eu, unul, nu vad nici cea mai mica incompatibilitate intre pozitia Arhidiocezei Greco-Ortodoxe din America si ce spune Sf Efrem Sirul. Asadar, niciun update nu e necesar.

Astfel, Sfantul Efrem Sirul, catolic (a trait si a murit in deplina comuniune cu urmasul lui Petru), se refera la eretici, nu la...Papa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #283  
Vechi 03.07.2014, 10:05:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce drăguț ești, țucate-aș!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #284  
Vechi 03.07.2014, 10:09:14
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Aici răspund sfinții părinți din Pateric :
Mulțumesc de răspuns. Deci tot de un update ar fi vorba, din câte înțeleg.
Eu cred că, pur și simplu, discernământul propriu ne este pus la încercare. Trebuie să am responsabilitatea propriilor fapte/ atitudini/ cuvinte, fără a refuza ajutorul oamenilor sfinți și înțelepți.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 03.07.2014, 11:37:57
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit ispite

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Aici răspund sfinții părinți din Pateric :
Ispite sunt deja ,dar daca noi ne dam cu ecumenistii cum sa ne mai ajute SF.Duh sa le facem fata?
Reply With Quote
  #286  
Vechi 03.07.2014, 11:44:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Răspunde părintele Nicolae Steinhardt : "Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși."
Da ,este politicos ,dar politetea nu mantuieste ,nu tine loc de iubire.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 03.07.2014, 14:19:13
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Da ,este politicos ,dar politetea nu mantuieste ,nu tine loc de iubire.
-asta asa este, politete pot sa aiba si masonii,satanistii...

Cuv. Paisie Aghioratul: "Cu durere in suflet marturisesc ca, dintre toti filounionistii (ecumenistii n.e.) pe care i-am cunoscut, nu am vazut pe nici unul sa aiba nu miez, dar nici macar coaja duhovniceasca. Cu toate acestea, stiu sa vorbeasca despre dragoste si unire, desi ei insisi nu sunt uniti cu Dumnezeu, fiindca nu L-au iubit."

-nu inteleg nici aspecte ecumenistii

Care este diferența între ecumenicitate și ecumenism

Una este ECUMENICITATEA - DEPLINĂTATEA, universalismul, sobornicitatea Bisericii Ortodoxe
și alta este ECUMENISMUL, mișcare INTERNAȚIONALISTĂ care vrea să amalgameze toate ”bisericile” (auto)intitulate ”creștine”, inclusiv sectele recente gen ”Martorii lui Iehova”, devenite între timp ”confesiuni” ”creștine”).
În dogmă nu există concesie - ceea ce propune ecumenismul. Între altele, ce noimă poate avea ”dialogul” - nu mai vorbim de unitate - cu anglicanii, de exemplu, când aceștia ”binecuvântează” căsătorii homosexuale?

Biserica Ortodoxă este ECUMENICĂ (universală), dar NU ECUMENISTĂ. Și rămâne ecumenică atâta vreme cât nu cade în ispita ecumenismului.
ECUMENICITATEA constituie expresia deplinătății Bisericii și se propune și celorlalți, fără să se împartă sau să se ajusteze după concepțiile omenești
Faptul că ortodocșii refuză, pe baza hotărârilor canonice (ale Sfinților Apostoli și ale celor șapte Sinoade Ecumenice), orice contact cultic și sacramental cu eterodocșii, nu înseamnă că privează de dragostea creștină oamenii în general, în planul relațiilor social-umane.

Biserica Ortodoxă se roagă, conform poruncii scripturistice, pentru pace în lumea întreagă (”să faceți cereri, rugăciuni, mijlociri, mulțumiri pentru toți oamenii... ca să petrecem viața pașnică” - Timotei), dar misionarismul social, ospitalitatea creștină, buna cuviință nu trebuie să aibă a face cu promovarea minimului dogmatic.
Biserica Ortodoxă este definită chiar în DEX ca fiind ”singura confesiune creștină care a păstrat neschimbate dogmele, tradiția, cultul și organizarea bisericească fixate încă de la începuturile creștinismului, prin Sinoadele Ecumenice"


Ce este ecumenismul?

Ecumenismul s-a născut în sânul Protestantismului la începutului secolului al XX-lea, ca un efort de redobândire a unității pentru o lume protestantă împărțită în nenumărate grupări și ramificații. Ecumenismul nu are absolut nici o legătură cu ecumenicitatea și catolicitatea Bisericii, care este pe deplin păstrată, atât geografic cât și ecleziologic, în Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească Biserică, adică Biserica Ortodoxă, care continuă să creadă ceea ce a fost crezut "întotdeauna, pretutindeni și de către toți." Existența ereziilor nu neagă nici unitatea, nici ecumenicitatea și nici catolicitatea Bisericii. Biserica continuă să fie una și universală.

Erezii și schisme ca "bisericile" "catolice" și protestante ale Apusului sau cele anti-calcedoniene ale Răsăritului nu sunt bisericile locale autentice și legitime ale acelor ținuturi; aceste biserici redobândesc unitatea și catolicitatea, devin adevărate biserici, doar atunci când sunt reintegrate în credința și viața Bisericii Ortodoxe Sobornicești (Catolice), care nu este doar adevărata Biserică, ci și singura Biserică. Prin urmare, de la bunul lui început și până în ziua de astăzi, așa-numitul "Conciliu Mondial al Bisericilor", ca vehicul (purtător) al ecumenismului protestant, este, într-un adevărat sens ecleziologic, un "Conciliu Mondial al ereziilor și schismelor."

(Din concluziile conferintei teologice inter-ortodoxe "Ecumenismul: Origini. Asteptari. Demistificare" - 2004

Ecumenismul nu are nici o baza in traditia si istoria Bisericii Ortodoxe: nici un sfant ortodox nu a fost vreodata ecumenist, nu a participat la intalniri cu ereticii ca sa faca schimb de experienta, nu s-a rugat impreuna cu ereticii. Ba din contra, falsele "uniri" care s-au realizat in Istoria Ortodoxiei au fost anatemizate si cei care s-au opus tradarii au fost trecuti in randul sfintilor si cinstiti de poporul drept-credincios care nu s-a unit cu minciuna si a aparat dreapta si sfanta credinta ortodoxa cu pretul sangelui.

Last edited by cristirg; 03.07.2014 at 14:46:24.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 03.07.2014, 17:56:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Istoria Bisericii Ortodoxe Romane - Pr Prof Mircea Pacurariu

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #289  
Vechi 03.07.2014, 20:29:04
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Mircea Pacurariu - Istoria bisericii ortodoxe romane (Vol. 1).pdf 5.5 MB: https://mega.co.nz/#!NdInmATQ!iGeW3j...N2ZtXbKkTUswY4

Mircea Pacurariu - istoria bisericii ortodoxe romane (Vol. 2).pdf 5.6 MB: https://mega.co.nz/#!FA4ABTBI!EAXJrC...zG1iBqwvd8_tMs
Reply With Quote
  #290  
Vechi 03.07.2014, 21:23:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
Biserica Ortodoxă este ECUMENICĂ (universală), dar NU ECUMENISTĂ.
Corect. Și eu și Patriarhul Bartolomeu suntem creștini ortodocși ecumenici, nu ecumeniști. Aviz amatorilor grăbiți să pună etichete. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
recomandari editoriale catalinabalhui Generalitati 12 13.11.2012 03:04:13
aparitii editoriale gratia47 Stiri, actualitati, anunturi 1 14.03.2008 23:52:04