Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 03.06.2015, 16:37:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Da, dar aceleasi imbogatiri se pot observa si in alte religii, nu numai in crestinismul ortodox. De aceea ziceam ca n-ai cum sa cunosti care este adevarata. Faptul ca pentru persoana proprie, religia ta este de un adevar absolut si simti asta prin suflet si trup, este alta treaba. Dar aceeasi motivatie o au si alti oameni, de religie diferita.
Dacă ai cunoaște un strop din experiența creștinului ortodox, ai înțelege că nu e vorba despre motivație și religii, despre teorii și concepții etc. Astea nu sunt treburi care țin de convențiile intelectuale, de preferințe și gust etc.
Impresia că toate religiile sunt înșirate în același plan și că sunt aceeași Mărie cu altă pălărie vine doar din necunoaștere. Ai auzit și tu pe la școala ateistă pe care ai absolvit-o, pe la teveu, prin baruri și prin marea presă lumească ideea asta cu egalitatea dintre religii și, dintr-un spirit "obiectiv" și dornic de "adevăr" ai sărit s-o îmbrățișezi. Numai că te-ai cam grăbit, nebănuind că ai îmbrățișat o minciună, o pânză artificială scornită din mintea unor alți viețuitori pe orizontală (unii destul de mlădioși și sâsâitori,ce-i drept) care au destule motive să o țeasă la nesfârșit.
Nu știi, nu cunoști și nu simți, pentru că nu ai experiența concretă a vieții în Biserică.
Dar dacă, prin Harul Domnului, ți s-ar lua perdeaua de preconcepții străine de pe ochi și nu ai mai fi orb, atunci te-ai mira și, cu o anumită durere pentru semeni și pentru propria ta viață de mai înainte, te-ai întreba: dacă așa este Adevărul, de ce eu nu L-am cunoscut până acum? Și de ce atâția oameni încă nu Îl cunosc și nici nu Îl vor cunoaște vreodată?
La aceste întrebări și la multe altele vei primi atunci răspunsuri pe măsura puterii tale de înțelegere și a folosului de care te vei bucura tu și cei care sunt în vreo relație cu tine, direct sau indirect.
Deocamdată însă ești în afara cestiunii și, desigur, te simți bine așa pentru că te-ai obișnuit cu condiția orbului și cu obrăznicia cu mască politicoasă a necredinciosului ateu. Dar înțelege că sunt și lumi mai cuprinzătoare gătite pentru om! În Casa Tatălui nostru multe lăcașuri sunt... Ți-o spune unul care a cunoscut și el temnița întunericului, cândva și care nu s-ar întoarce în ea pentru nimic în lume.
Dincolo de faptul că necredincioșii doar mimează logica și bunul simț, întrucât nu le pot duce niciodată mai departe de unele limanuri ale raționalismului împietrit, ai putea cugeta într-o clipă de îndoială de sine că, atunci când unul îți tot repetă în baza experienței atât a orbirii cât și a luminii că ești orb, se cuvine să verifici cu atenție ipoteza. Noi cei care am început să deslușim ceva prin pâclă, așa am făcut. Așa facem și azi când scrutăm întunericul căruia i-am aparținut și noi cândva și din care am fost scoși prin Mila Domnului.
Caută să crești, pentru a te ridica la oferta Vieții, în loc să zaci în aceeași stare așteptînd la nesfârșit să se micoreze Viața pe măsura ta. A făcut-o, nu-i vorbă, cândva, dar pentru că acea micșorare și golire a avut preț de Sânge și, pentru că mai apoi a fost dăruit Duhul Sfânt, acum nu mai e timp de leneșă nepăsare ci doar de efortul cățărării și al lepădării de moarte prin lepădare de sine. Căci dacă te complaci în sfidarea și bagatelizarea Adevărului, dacă Îl așezi pe Dumnezeu Întrupat în același plan cu oamenii și cu idolii, nu doar că nu ai parte de nespusele daruri ale Lui încă de aici, dar vei primi, după dreptate, acel cutremurător (să nu fie!) "Facă-se voia ta!". Și cum vei simți și gândi atunci când, săltat în planul Veșniciei, vei vedea că voia ta a fost să alegi o veșnică suferință în ciuda Celui Care ședea la ușa ta și aștepta să renunți la satisfacțiile facile ale mândriei?
Nu te cutremură, omule, ceasul morții? Cât de nepăsător (anesteziat, oare?) poți fi față de propria viață dacă privești ceasul acela al sfârșitului fără pic de cutremur, fără pic de speranță... Să arunci la coș o întreagă viață de om doar pentru că îți plăcea cum sună o idee rebelă și seacă... Mă crucesc și, iartă-mă că mărturisesc, spun "Doamne ferește!".
Reply With Quote
  #102  
Vechi 03.06.2015, 17:02:08
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
vreau si eu dovada aceea, daca zici ca e dovedit... Eu stiu ca e cum zicea abaaa...
Actul sfințirii nu atârnă de vreun lucru de pe lumea asta. Nici un lucru din lume nu se poate ridica singur peste limitările lui firești naturale.
Iar dacă se întâmplă minuni, în toate planurile vieții omului (fizic, psihic, social etc.), prin rugăciunile unor oameni către Cer, aceasta arată simplu că sfințirea vine de Sus, iar nu de la buruieni.
Similar, iar asta o scriu pentru "postitorii" de pe forum, îmbunătățirea unui om nu vine din legumele ori frunzele cu care înlocuim carnea, laptele și ouăle, nici din abstinența prin care și-au chinuit testiculele și ovarele (iar un dobitoc și-a tăiat și penisul, nenorocitul, înțelegînd strâmb Cuvântul),
ci vine numai din binecuvântarea, adusă printr-un om al lui Dumnezeu, aceluia care și-a pus toată nădejdea în Hristos. Binecuvântarea duhovnicului deschide ușa postului către Cer.

Așadar rugăciunile acelea ale preotului sunt, da, "cheia" prin care natura trecătoare se deschide Harului și care astfel, prin mângâierea Lui, ea se transfigurează și devine altceva decât a fost și încă mai pare. Capătă, deci, alte însușiri. Iar asta da, în scopul lămuririi depline a necredincioșilor, a fost demonstrat de mii și mii de ori. Inclusiv "științific", pentru cine are timp și dorință reală să se informeze.
Nu mai pomenesc de învierea morților, de vindecarea orbilor etc., că și voi știți acestea.
Dar nu le credeți.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 03.06.2015, 19:48:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Nu te cutremură, omule, ceasul morții? Cât de nepăsător (anesteziat, oare?) poți fi față de propria viață dacă privești ceasul acela al sfârșitului fără pic de cutremur, fără pic de speranță... Să arunci la coș o întreagă viață de om doar pentru că îți plăcea cum sună o idee rebelă și seacă... Mă crucesc și, iartă-mă că mărturisesc, spun "Doamne ferește!".
Cred ca nu mi-e frica pentru ca nu stiu de ce anume sa-mi fie frica. Daca as sti, probabil mi-ar fi.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 03.06.2015, 22:38:33
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dacă au tradus greșit, e treaba lor.
În Coranul în limba română scrie că pe musulmani îi așteaptă 72 de femei virgine la Allah, la fel și în Coranul din Engleză.
S-au fi simțit și ei un pic lezați, și au început să scoată exprimarea aia, dând vina pe o traducere greșită din originalele lor, pe care oricum 90% din populația globului nu o cunoaște. Dacă vor să-ți scoată basma curată de idioțenia aia, cinste lor.
Dar mai rămâne Jihadul, declarațiile lui allah că va da musulmanilor care ucid cât mai mulți infideli râuri de lapte și miere. Infideli, cu notă de subsol: evreii și creștinii.
Pe asta n-o mai pot scălda. Niciodată. Și o practică din belșug.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sunt foarte multe versete in Vechiul Testament unde spune "sa omori pe cutare, X sa moara daca face Y". Sa zicem ca crestinii le ignora, iar musulmanii le aplica.
În Vechiul Testament scrie, porunca a 6-a-i: SĂ NU UCIZI. Deci simplu.

Legea Talionului: ochi pentru ochi și dinte pentru dinte, nu a dat-o Dumnezeu, ci a inventat-o Moise. Era lege morală, nu lege Dumnezeiască, cum sunt și cărți istorice, în Biblie, nu doar profetice. De aceea Hristos, vine și o desființează Legea lui Moise, a Talionului.

Evreii când au început să ucidă au părăsit pe Dumnezeu, și au ajuns robi la egipteni, la babiloniei, etc.

E mult de vorbit aici. Deci dacă ai studiat teologie, vei ști lucrurile astea, dacă nu, vorbești prostioare, cum ți-e obiceiul.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ierimia 23:24
Poate omui sa se ascunda in loc tainic, unde sa nu-l cad Eu? zice Domnul. Sau nu umplu Eu cerul si pamantul?

Deeeeeciii....
Referirea mea cu "divinul nu umple orice", este strict cu privire la implicarea lui Dumnezeu în activitățile omului. Asta nu face Dumnezeu, fiindcă ajungem la erezia predestinației. Dumnezeu intervine prin pronie, adică purtarea de grijă, dar niciodată nu va călca libertatea omului, liberul albitru, de care spun Sfinții Părinți.

Da? Deci Dumnezeu este peste tot, respirăm pe Dumnezeu, fără să ne dăm seama, dar nu intervine în acțiunile oamenilor, fiindcă atunci nu ar mai fi nevoie de credință, am vedea îngerii, demonii, am fi toți creștini și... multe altele. Dumnezeu nu vrea asta, fiindcă starea noastră muritoare, este trecătoare, temporală. Pământul și materia ce se oxidează și moare, este temporară. Va veni un timp, când timpul și moartea și păcatul, nu vor mai fi.

Tu ai spus că "divinul umple orice", cu caracterul budist de meditație. Eu am respins acel lucru, fiincă budismul, spune că Budha ajută vrei nu vrei, pe toți oamenii. E o aberație. Și am spus "divinul nu umple orice", cu sensul neîncălcării libertății omului.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Asta nu este un argument pentru care budismul este o religie falsa. Faptul ca este diferita de ortodoxie nu o face falsa, ci.... diferita.
E diferită pentru un necreștin. Pentru un creștin, e falsă. Budismul e o credință falsă, ilogică, mincinoasă, anostă, irațională, o morală seacă și goală, practici hilare și atitudini inumane. Putem vorbi mai multe, despre budism, fiindcă l-am studia din belșug.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Mantuirea ar fi un echivalent.
Mântuirea nu e echivalentul iluminării, ci luminării.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
In sfarsit, o mica doza de toleranta din partea ta. :)
Sunt creștin. Deci sunt tolerant prin excelență. Și deschis la dialog absolut. Întotdeauna. Chiar și prigonit sau ucis, există o singură cale: Cuvântul. La început a fost Cuvântul. Deci azi, dialogul.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu cunosc vreo ramura crestina care sa fie anti Biblie...
Toate ereziile sunt anti-biblie. Toate ramurile "creștine" afară de Biserică, sunt erezii. Începând cu primii protestanți: "romano-catolicii", apoi reformații, alți protestanți, apoi, neo-protestanții. Toți sunt eretici și sunt anti-biblie. Dovedit biblic, dogmatic, patristic, istoric, canonic.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dovedit? Atunci posteaza dovada, nu ma tine in suspans!
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9569711
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...12091/abstract

Uite aici, dovedit stiintific (daca ai rabdare sa citesti aceste lucrari stiintifice).
Nu contest proprietățile de conservant al diferitelor plante, spun doar că fără rugăciunea de sfințire a apei, degeaba pui plante, că tot se va strica apa.
În butoaiele imense de la Sfânta Bobotează, nu se pune busuioc, doar se face semnul Sfintei Cruci, cu Crucea și busuiocul, în timpul Sfintei Slujbe a Sfințirii Apei, și acea apă, nu se strică nici peste 2-3 ani. Am acasă apă de Bobotează, din anul 2011, și e mai dulce și mai bună decât a fost atunci.
În fine, dacă nu crezi, harul nu stă la tine, și apa se poate strica. Sunt multe de vorbit și aici.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ideea este ca nu poti in nici un fel sa dovedesti ca o religie este adevarata si celelalte sunt false, decat daca mori si vezi ce este pe partea cealalta. Tot ce faci este sa arati de ce celelalte religii sunt diferite de ortodoxie, si atat.
Ba da poți să dovedești.
Biblic, Patristic, Dogmatic, Istori, Canonic :) am spus și mai sus.

Dacă vrei, vorbim despre asta. Oricât de detaliat dorești.

Spor la mântuire.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #105  
Vechi 03.06.2015, 22:39:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca nu mi-e frica pentru ca nu stiu de ce anume sa-mi fie frica. Daca as sti, probabil mi-ar fi.
Nu știi? Sau de fapt nu crezi ceea ce astăzi știe toată lumea...
Cum e de fapt?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 03.06.2015, 22:43:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Nu știi? Sau de fapt nu crezi ceea ce astăzi știe toată lumea...
Cum e de fapt?
Nu stiu, pentru ca multe lume crede multe. Asa ca decat sa aleg orbeste o varianta, zic... nu stiu!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 03.06.2015, 23:10:18
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Legea Talionului: ochi pentru ochi și dinte pentru dinte, nu a dat-o Dumnezeu, ci a inventat-o Moise.
„Iată acum rânduielile pe care tu le vei pune'n fața lor:" (Ieșirea cap. 21 versetul 1, Dumnezeu i se adresează lui Moise).

"Dacă însă cineva va merge până acolo încât să-l omoare pe aproapele său cu vicleșug și va fugi la altar, chiar și de la altarul Meu să-l iei și să-l omori." (Ieșirea cap. 21 versetul 14, în mod evident Dumnezeu este cel care dă această Lege, referindu-se la Sine însuși - "altarul Meu").

Iar după aceea, în cap. 24, după ce se sfârșește relatarea legilor proclamate de Dumnezeu: A venit Moise și a adus la cunoștința poporului toate cuvintele lui Dumnezeu și toate rânduielile. Iar poporul întreg a răspuns într'un glas: "Toate cuvintele pe care le-a grăit Domnul le vom face și le vom asculta!"
Emiliane, ești sigur că ai făcut Teologia ?

Last edited by GMihai; 03.06.2015 at 23:20:52.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 03.06.2015, 23:51:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ți se arată și se explică clar și limpede, sub nasul tău, dar n-ai ochi, ești orb:

Dumnezeu spune: "Iată acum legiuirile pe care tu le vei pune în vedere lor:" (Ieșirea 21, 1)

Deci spune acolo "tu" le vei pune în vedere lor, adică el, Moise, legiuirile pentru casnici și pentru criminali, pentru ucideri, le pune el în vedere la evrei.

Sfinții Părinți, spun că Moise, când vorbea cu Dumnezeu, i-a cerut la Dumnezeu să dea câteva legi morale, legiuiri pentru popor, iar Dumnezeu după ce l-a ascultat, a aprobat legiuirile ce a vrut să le dea Moise și le-a susținut Dumnezeu, pentru a fi spuse evreilor. Deci au fost create de Moise, împreună cu Dumnezeu, la idea lui Moise și susținute de Dumnezeu, care le-a îmbunătățit și le-a dat varianta finală, spre a fi urmate de popor. Nu erau ca cele 10 porunci, dictate și date direct de Dumnezeu. Fiindcă Dumnezeu știa că legile lui Moise, sunt temporare, până la venirea lui Hristos, Desăvârșitorul Legii.

Iar Hristos vine și spune clar: "Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte". Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa." (Matei 5, 38-40)

Lasă ironiile, Mihăiță, pune mâna pe Patristică, sau dacă tot vrei să ataci, fă pe nevinovatul și întreabă: aici cum e?
Că noi nu avem voie să tâlcuim Scripturile după mintea noastră, că nu ducem în hăuri !

"Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." - II Petru 3, 16.

Nu răstălmăci, și nu înțelege niciodată după literă. "să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu." - II Corinteni 3, 6.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 04.06.2015 at 00:02:08.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 04.06.2015, 00:01:46
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu stiu, pentru ca multe lume crede multe. Asa ca decat sa aleg orbeste o varianta, zic... nu stiu!
Aha! Deci pentru tine a crede Evanghelia înseamnă să alegi orbește... Curios lucru!
Și mai aflu de la tine că băieții ăștia de au format Biserica de la începuturi erau alde "multă lume"... Nu erau așa multă lume, câțiva Apostoli, acolo, și vreo 3000 de se nimeriseră, pesemne din întâmplare, hîm?...
Cât despre miile de sfinți mărturisitori, de seama unora ca Sfântul Ioan Hrisostom, Sfântul Isaac Sirul ori Sfântul Ioan Damaschin, precum și alții, cu miile de același calibru ori pe-aproape (unii au rămas peste secole cu numele de Hristofor, Teofor sau Teolog)- rămâi la același "multă lume crede multe"? Niște primitivi, nu-i așa? Oieri analfabeți din vechime, nu? Și niște creduli, așa-i? Precis că ei băteau câmpii înaintea lui abaaab când scriau omiliile alea din Filocalia, drept este?
Ia zi prietene, acuma pe bune ca între amici, ai citit în viața ta vreo pagină din Ioan Hrisostom? Dar din Isaac Sirul? Ori, poate, "măcar" din Grigorie Palama?
Zi sincer, citiși?
Și dacă ai citit... nimic frate, nimic?
Nici măcar Fericitul Augustin nu te-a pus pe gânduri? Numa Marx și Engels, Lenin și cu Stalin ți-au mers la inimă?
Oh!.....

Last edited by Ioan_Cezar; 04.06.2015 at 00:36:52.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 04.06.2015, 00:13:30
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dumnezeu spune: "Iată acum legiuirile pe care tu le vei pune în vedere lor:" (Ieșirea 21, 1)
Deci Dumnezeu dă aceste legiuiri,și îl însărcinează pe Moise să le transmită, să le pună în vedere, evreilor.

Iar tu ai afirmat că ar fi fost "inventate" de către Moise.

Încă o dată, Emiliane, chiar ai absolvit Teologia ?
Reply With Quote
Răspunde