Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.03.2013, 19:34:42
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Arrow Cum este corect să te rogi pentru alege o persoană potrivită pentru tine?

Întrebarea care o pun sună cam în următorul fel: "Cum trebuie să se roage corect o persoană (indiferent că e de sex femenin ori masculin) pentru ca bunul Dumnezeu s-o ajute să-și aleagă o persoană în vederea unei relații? Dar să fie o relație care place lui Dumnezeu, nu care nu place.".
Cam așa sună întrebarea mea. Nici nu se pune problema că nu se găsesc persoane de sex opus pentru o relație. Defapt poți găsi (ca băiat) și azi o persoană de sex opus chiar cu care să întreții relații intime; însă așa ceva nu place lui Dumnezeu. Ca fată, tot azi poți găsi pe un băiat pentru destrăbălături: te duci în club dar nu numai, și agați pe unul; e foarte ușor și pentru câteva clipe de plăcere poți avea mari probleme: de la bebeluș nedorit până la a da peste un nebun care să te terorizeze până te omoară, din gelozie ori nebunie.
Deci repet, aș dori să aflu cum trebuie să ne rugăm corect pentru a fi ajutați să avem o relație bună din punct de vedere creștinesc. Așa cum te rogi ca să scapi de diverse alte probleme (dușmani, de diverse patimi cum ar fi băuturam etc.) așa ar trebui sau este dar nu știu eu și de aceea întreb, să ne putem ruga și pentru relații.
Nu se pune problema că nu găsim persoane de sex opus. Ba da, găsim, am și spus mai sus cele mai ușoare (și păcătoase) căi. Dumnezeu probabil că nu e ca un site de matrimoniale însă cu siguranță că o relație creștinească te ajută să-ți faci. Ideea e așa: nu vreau să găsesc doar o persoană pentru o relație ci vreau să găsesc o persoană pentru o relație care să fie așa cum îi place lui Dumnezeu: bazată pe iubire și credință, nu pe interes și destrăbălare.
Cum ne rugăm pentru așa ceva?
În afară de mers la biserică în mod regulat, spovedit & împărtășit ... ce rugăciuni mai trebuie să spunem sau poate (deși poate greșesc forumul) cum să ne comportăm? Și modul de comportament poate conta.
Mi-ar plăcea să răspundeți la această întrebare și în special să răspundă eventual și cineva care e implicat în biserică (preot, dascăl, sau chiar credincios).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.03.2013, 19:45:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
Întrebarea care o pun sună cam în următorul fel: "Cum trebuie să se roage corect o persoană (indiferent că e de sex femenin ori masculin) pentru ca bunul Dumnezeu s-o ajute să-și aleagă o persoană în vederea unei relații? Dar să fie o relație care place lui Dumnezeu, nu care nu place.".
Cam așa sună întrebarea mea. Nici nu se pune problema că nu se găsesc persoane de sex opus pentru o relație. Defapt poți găsi (ca băiat) și azi o persoană de sex opus chiar cu care să întreții relații intime; însă așa ceva nu place lui Dumnezeu. Ca fată, tot azi poți găsi pe un băiat pentru destrăbălături: te duci în club dar nu numai, și agați pe unul; e foarte ușor și pentru câteva clipe de plăcere poți avea mari probleme: de la bebeluș nedorit până la a da peste un nebun care să te terorizeze până te omoară, din gelozie ori nebunie.
Deci repet, aș dori să aflu cum trebuie să ne rugăm corect pentru a fi ajutați să avem o relație bună din punct de vedere creștinesc. Așa cum te rogi ca să scapi de diverse alte probleme (dușmani, de diverse patimi cum ar fi băuturam etc.) așa ar trebui sau este dar nu știu eu și de aceea întreb, să ne putem ruga și pentru relații.
Nu se pune problema că nu găsim persoane de sex opus. Ba da, găsim, am și spus mai sus cele mai ușoare (și păcătoase) căi. Dumnezeu probabil că nu e ca un site de matrimoniale însă cu siguranță că o relație creștinească te ajută să-ți faci. Ideea e așa: nu vreau să găsesc doar o persoană pentru o relație ci vreau să găsesc o persoană pentru o relație care să fie așa cum îi place lui Dumnezeu: bazată pe iubire și credință, nu pe interes și destrăbălare.
Cum ne rugăm pentru așa ceva?
În afară de mers la biserică în mod regulat, spovedit & împărtășit ... ce rugăciuni mai trebuie să spunem sau poate (deși poate greșesc forumul) cum să ne comportăm? Și modul de comportament poate conta.
Mi-ar plăcea să răspundeți la această întrebare și în special să răspundă eventual și cineva care e implicat în biserică (preot, dascăl, sau chiar credincios).
"fie voia Ta" ... atât.
dar vezi că El are un obicei cam ciudat pentru noi oamenii.
nu bagă în sac.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.03.2013, 19:47:23
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Pai daca tu esti "motan25" , corect este sa te rogi (cuvintele, formularea , nu conteaza deoarece nu este magie !) pt "pisi19-23".
Si astfel ai rezolvat problema !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.03.2013, 23:51:33
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pai daca tu esti "motan25" , corect este sa te rogi (cuvintele, formularea , nu conteaza deoarece nu este magie !) pt "pisi19-23".
Si astfel ai rezolvat problema !
Amuzant raspuns. Ai reusit sa ma inveselesti. :) Multumesc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.03.2013, 10:03:52
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
Întrebarea care o pun sună cam în următorul fel: "Cum trebuie să se roage corect o persoană (indiferent că e de sex femenin ori masculin) pentru ca bunul Dumnezeu s-o ajute să-și aleagă o persoană în vederea unei relații? Dar să fie o relație care place lui Dumnezeu, nu care nu place.".
Cam așa sună întrebarea mea. Nici nu se pune problema că nu se găsesc persoane de sex opus pentru o relație. Defapt poți găsi (ca băiat) și azi o persoană de sex opus chiar cu care să întreții relații intime; însă așa ceva nu place lui Dumnezeu. Ca fată, tot azi poți găsi pe un băiat pentru destrăbălături: te duci în club dar nu numai, și agați pe unul; e foarte ușor și pentru câteva clipe de plăcere poți avea mari probleme: de la bebeluș nedorit până la a da peste un nebun care să te terorizeze până te omoară, din gelozie ori nebunie.
Deci repet, aș dori să aflu cum trebuie să ne rugăm corect pentru a fi ajutați să avem o relație bună din punct de vedere creștinesc. Așa cum te rogi ca să scapi de diverse alte probleme (dușmani, de diverse patimi cum ar fi băuturam etc.) așa ar trebui sau este dar nu știu eu și de aceea întreb, să ne putem ruga și pentru relații.
Nu se pune problema că nu găsim persoane de sex opus. Ba da, găsim, am și spus mai sus cele mai ușoare (și păcătoase) căi. Dumnezeu probabil că nu e ca un site de matrimoniale însă cu siguranță că o relație creștinească te ajută să-ți faci. Ideea e așa: nu vreau să găsesc doar o persoană pentru o relație ci vreau să găsesc o persoană pentru o relație care să fie așa cum îi place lui Dumnezeu: bazată pe iubire și credință, nu pe interes și destrăbălare.
Cum ne rugăm pentru așa ceva?
În afară de mers la biserică în mod regulat, spovedit & împărtășit ... ce rugăciuni mai trebuie să spunem sau poate (deși poate greșesc forumul) cum să ne comportăm? Și modul de comportament poate conta.
Mi-ar plăcea să răspundeți la această întrebare și în special să răspundă eventual și cineva care e implicat în biserică (preot, dascăl, sau chiar credincios).

Pai da, la biserici gasesti fete de calitate...in club...nu prea....daca vrei sa te imprietenesti cu o fata de calitate la biserica te duci...sunt grupuri de tineri....gasesti acolo....bine poti gasi peste tot, dar trebuie sa filtrezi...daca vrei o familie...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2013, 12:12:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca scopul vietuirii crestine este mantuirea, atunci trebuie sa ne pregatim pentru acest pas cu responsabilitate, luandu-i ca aliati pe sfinti precum: Sfantul Nicolae, Sfanta Xenia din Petersburg, Sfanta Iuliana din Lazarevo si alti sfinti la care avem evlavie.

Sa cerem ajutor unui duhovnic care apoi va deveni duhovnicul familiei. Sa citim carti despre mantuirea prin calea casatoriei.

Pacatele mari se platesc scump, asa ca trebuie sa tinem seama de poruncile divine daca vrem sa si mentinem persoana potrivita langa noi.

Apoi, chiar de ar semana perfect cu noi insine, am avea ispite, caci nu suntem perfecti. Asa ca o doza de autocunoastere e binevenita. Asadar, sa ne spovedim si sa ne rugam pentru mantuirea noastra mai intai si apoi pentru casatorie binecuvantata de Dumnezeu. Sa ne rugam sa scapam de patimi precum egoismul, trufia,madria, zgarcenia, lenea etc. Multe incercari in casatorie pot proveni din cauza acestor patimi ale noastre sau ale celui/celei de langa noi.

Last edited by antoniap; 29.03.2013 at 12:20:30.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.04.2013, 11:45:21
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Unii parinti ne sfatuiesc sa ne rugam pentru persoana potrivita chiar inainte de a o cunoaste:) pentru ca rugaciunea ajuta ca persoana respectiva sa-si poata pastra curatia, credinta etc.
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2013, 02:07:21
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pai daca tu esti "motan25" , corect este sa te rogi (cuvintele, formularea , nu conteaza deoarece nu este magie !) pt "pisi19-23".
Si astfel ai rezolvat problema !
Hi hi...m-ati facut sa rad!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2013, 02:11:13
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

In orice caz, observ ca sunt in jurul meu multi tineri din biserica singuri (ma includ si pe mine) pe la 30 de ani si ma intreb pana unde ar trebui sa mearga rabdarea noastra. Cu adevarat grea cruce este sentimentul de parasire si singuratate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2013, 11:29:25
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
In orice caz, observ ca sunt in jurul meu multi tineri din biserica singuri (ma includ si pe mine) pe la 30 de ani si ma intreb pana unde ar trebui sa mearga rabdarea noastra. Cu adevarat grea cruce este sentimentul de parasire si singuratate.
Rugati-va sa il acceptati pe cel care vine la voi, nu ii cautati nod in papura, rugati-va pentru el sa fie iubitor al Cuvantului Lui Dumnezeu, slujitor al Cuvantului Lui Dumnezeu si sa nu spuna ca stapaneste Cuvantul Lui Dumnezeu!
Dintro traire neplacuta spun ca o persoana de varsta ta a inteles din libertate si iubire de aproapele mai mult decat mi-as fi putut eu imagina! Pentru ia sentimentele trebuiau darutie pentru toti in mod egal!
In iubirea fata de jumatatea ta, acolo trebuie investita toata fidelitatea de pe acest pamant si toate sentimentele care sunt o binecuvantare si nu o ispita in acest caz! daca le investesti in toti in mod egal, risti sa te indragostesti de multi si sa ajungi sa nu stii pe care sa il vrei, pentru ca nu mai simti fata de nimeni un atasament puternic care sa te tina acolo o viata!
Daca ai un iubit sau o iubita si umbla ochii in dunga si se formeaza relatii paralele, ajungi sa fii sluga la doi stapani sau la mai multi, apoi incep ascunzisuri, minciunele din partea unuia si gelozie din partea celuilalt! De regula gelozia este usor rezolvata de Duhovnic - E gelos, verdictul e de la Diavol! Eu recomand sa se cerceteze cauzele pentru care a devenit gelos! Luati aminte ca gresala unuia nu se iarta intr-o zi sau intr-o saptamana, omul este de regula tentat sa isi caute adapost in bratele unuia de sex opus daca sunt suparate din pricina dragostei, chiar si daca sunt sot sau sotie! Nu toate, in genere!
Alegi si ai rabdare si ramai fidel, nu umblii cu multi si dupa aceea te plangi ca nici unul nu e bun, pentru ca asa e, unul nu e bun in frunte cu cel care striga ca lumea e plina de pacatosi, in frunte cu mine!
Am spus ca si cum nu as spune de la mine! Roaga-te doar sa accepti pe cel care vine la tine, lasa din mandrie si timpul se poate scurta, altfel il vei lungi sau vei alege asa cum te potri! Daca te porti bine vei alege bine, daca vei miti vei alege un micinos, daca vei fi mandra vei alege un om mandru!
Nu te atac, iti impartasesc din trairile mele!

Imi cer scuze ca pun tot aici acest paragraf, nu are legartura cu Caty
In ceea ce priveste gelozia, va rog sa luati aminte, ca doar cel care iubeste cu adevarat poate fi gelos pe o jumatate infidela, care demonstreaza prin infidelitatea ca nu il iubeste si totusi continua sa se joace cu el!
Nu va jucati, sarutul sa fie ca o logodna, iar unirea trupului ca o casatorie!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, relatie

Thread Tools
Moduri de afișare