Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 01.03.2012, 00:47:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
In acest punct pozitia mea teologica este aceeasi cu a fratelui „Ucenic”.
De aceea am sa dau si raspunsul meu:
- Sunt frati ortodocsi si catolici si protestanti care cred ca botezul bebelusilor este valid.
- Eu cred ca botezul valid se face la maturitate.
Dar cine sunt eu sa am impresia ca detin toata cunostinta?
Am cunoscut cativa oameni despre care nu am vreo indoiala ca apartin lui Dumnezeu si care erau botezati de mici.
Tipii astia de care iti zic aveau o dedicare pentru Dumnezeu la care eu nu stiu daca voi ajunge vreodata.

Dumnezeu ne va judeca pe fiecare dupa masura de informatie la care am avut acces, dupa cunostinta la care am reusit sa ajungem si, mai ales, dupa implinirea poruncilor pe care le-am inteles.
Dar ce inseamna la maturitate ? La ce varsta ar trebui cineva botezat ? Avem in Biblie scris ca X si casa lui sau X si toti ai lui au fost botezati. Ce inseamna asta ? Avem marturii din primele secole in care se spune chiar ca e o mare greseala sa se astepte 8 zile ca sa se boteze un copil ( probabil botezul era pentru ei ce era circumcizia pentru evrei ) .
Reply With Quote
  #152  
Vechi 01.03.2012, 00:47:48
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Botezul este ingenunchere a omenescului inaintea Cuvantului, fratilor!
Omenescul e legat de la persoana la persoana, prin Duhul Sfant.
Ca urmare, in locul tau eu spun DA desi tu nu poti spune acum (ca esti bebe).
A spus Omenitatea lumii prin mine. Putin importa ca tu nu ai apucat sa zici. Vei zice DA cand vei putea. Acum doar faci parturi in Pampers...:)
Dar eu spun pentru tine, cu bucurie nespusa si sfant cutremur, inaintea Domnului: DA!

Veti spune ca nu e libertate?
Liberatatea celui mic vine intotdeauna in dar de la cel mare.
Iti trebe pasaport pentru calatoria in tara libertatii, iti trebe permisiune. Permis de libera trecere. Altfel faci ca hotul, ca violatorul, ca satana cazutul din sfintenie in intuneric. Fur de cele sfinte esti.
Liberul arbitru nu este musai individual, ci se primeste in dar PRIN RELATIE. Abia dupa ce l-ai primit si a devenit bun personal, se pune problema cum il folosesti. Deocamdata el traieste in relatia de dragoste dintre cel mic (bebe) si cel mare (nashul si Domnul).

Last edited by ioan cezar; 01.03.2012 at 01:00:46.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 01.03.2012, 01:02:55
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar ce inseamna la maturitate ? La ce varsta ar trebui cineva botezat ? Avem in Biblie scris ca X si casa lui sau X si toti ai lui au fost botezati. Ce inseamna asta ? Avem marturii din primele secole in care se spune chiar ca e o mare greseala sa se astepte 8 zile ca sa se boteze un copil ( probabil botezul era pentru ei ce era circumcizia pentru evrei ) .
Tu implinesti tot ce ai inteles din Carte? Ca eu inca nu.
Hai sa implinim mai intai tot ce am inteles la fel.
Si in celelalte Dumnezeu ne va lumina.

O noapte linistita si odihnitoare!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 01.03.2012, 01:13:13
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Botezul este ingenunchere a omenescului inaintea Cuvantului, fratilor!
Omenescul e legat de la persoana la persoana, prin Duhul Sfant.
Ca urmare, in locul tau eu spun DA desi tu nu poti spune acum (ca esti bebe).
A spus Omenitatea lumii prin mine. Putin importa ca tu nu ai apucat sa zici. Vei zice DA cand vei putea. Acum doar faci parturi in Pampers...:)
Dar eu spun pentru tine, cu bucurie nespusa si sfant cutremur, inaintea Domnului: DA!

Veti spune ca nu e libertate?
Liberatatea celui mic vine intotdeauna in dar de la cel mare.
Iti trebe pasaport pentru calatoria in tara libertatii, iti trebe permisiune. Permis de libera trecere. Altfel faci ca hotul, ca violatorul, ca satana cazutul din sfintenie in intuneric. Fur de cele sfinte esti.
Liberul arbitru nu este musai individual, ci se primeste in dar PRIN RELATIE. Abia dupa ce l-ai primit si a devenit bun personal, se pune problema cum il folosesti. Deocamdata el traieste in relatia de dragoste dintre cel mic (bebe) si cel mare (nashul si Domnul).
Iarta-ma dragul meu frate, dar mi-e greu sa inteleg filozofia aceasta. Hatisurile sunt evidente si anevoie de deslusit. Intelegem cu Biblia in mana, da sau nu.
Apoi, eu am, ca frati in Hristos, buni prieteni din alt cult evanghelic (Biserica Evanghelica Romana - BER) care boteaza copii de mici. Nu avem astfel de discutii. Eu am aceasta intelegere din Scriptura, referitor la botez, pe care a-ti citit-o, dar cata vreme exista crestini (asemenea user-ului "lacrimi") care sunt botezati de mici si Il urmeaza si Il marturisesc pe Hristos in viata lor, personal cred ca sunt in adevar copii ai lui Dumnezeu, nascuti din nou. Nu fac din taina botezului o dogma. Am doar aceasta incredintare. Tocmai de aceea iti spun tie, din toata inima: frate in Hristos.

Last edited by ucenic; 01.03.2012 at 01:21:27.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 01.03.2012, 01:20:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da frate, inteleg bine cum spui. OK. Ce vreau sa zic e ca nu avem nici un motiv sa ne indoim de validitatea Tainei la o varsta frageda. Nu varsta sau puterea mintii unui om e criteriul validitatii. Deoarece persoana, atentie te rog frate, nu e tot una cu individul!!!
Individul e incapsulat in parametrii sai, persoana e RELATIE. Or, tocmai in si prin relatie devine de inteles de ce un bebelus poate fi botezat fara vreo indoiala.
Daca am fi doar indivizi, iar nu persoane, nici nu am putea comunica verbal ori altcumva. Am fi piese alaturate, obiecte pe o etajera. Fiecare cu inzestrarile si cu lipsurile lui. Influenta nu ar fi decat poate lectrica, magnetica, fizica in tot chipul. Dar nu sufleteasca.
Dar suntem persoane! Porti deschise larg spre semeni si spre Energia Necreata! Pe de o parte delimitati prin insusiri individuale, pe de alta deschisi la tot felul de schimburi.
Gandeste-te, cand esti la rugaciune, cum comunici cu Domnul: de la individ la individ? Sau de la persoana la Persoana? Te rog, daca binevoiesti, cugeta mai intai la asta apoi treci prin sita rodului acestei cugetari si problema Botezului. Apelez la experienta ta la rugaciune, care cred ca e tare buna. Foloseste-o o clipa, mai intai!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 01.03.2012, 01:32:28
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Da frate, inteleg bine cum spui. OK. Ce vreau sa zic e ca nu avem nici un motiv sa ne indoim de validitatea Tainei la o varsta frageda. Nu varsta sau puterea mintii unui om e criteriul validitatii. Deoarece persoana, atentie te rog frate, nu e tot una cu individul!!!
Individul e incapsulat in parametrii sai, persoana e RELATIE. Or, tocmai in si prin relatie devine de inteles de ce un bebelus poate fi botezat fara vreo indoiala.
Daca am fi doar indivizi, iar nu persoane, nici nu am putea comunica verbal ori altcumva. Am fi piese alaturate, obiecte pe o etajera. Fiecare cu inzestrarile si cu lipsurile lui. Influenta nu ar fi decat poate lectrica, magnetica, fizica in tot chipul. Dar nu sufleteasca.
Dar suntem persoane! Porti deschise larg spre semeni si spre Energia Necreata! Pe de o parte delimitati prin insusiri individuale, pe de alta deschisi la tot felul de schimburi.
Gandeste-te, cand esti la rugaciune, cum comunici cu Domnul: de la individ la individ? Sau de la persoana la Persoana? Te rog, daca binevoiesti, cugeta mai intai la asta apoi treci prin sita rodului acestei cugetari si problema Botezului. Apelez la experienta ta la rugaciune, care cred ca e tare buna. Foloseste-o o clipa, mai intai!
Negresit ca de la persoana la persoana. Inteleg si recunosc nevoia de relatie "personala" cu Dumnezeu. De aceea il marturisesc ca Domn si Mantuitor personal. Adevarul acesta il inteleg, il cred si il traiesc.
Pentru intarirea acestei intelegeri vine Domnul Iisus care ne invata cum sa ne rugam Tatalui Ceresc.
"Ci tu, cand te rogi, intra in odaita ta, incuie-ti usa si roaga-te Tatalui tau, care este in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati." (Matei 6:6)

Cat de personal!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 01.03.2012, 01:53:40
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Noapte buna tuturor si maine o zi binecuvantata!
Reply With Quote
  #158  
Vechi 01.03.2012, 06:46:55
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
in vremurile apostolilor se dadea 100%, dar dumneavoastra nu aveti apostoli, asa ca banii scosi din buzunar, mai bine ii puneti in buzunarul celalalt!
... dacă aș fi eu însumi apostol. Măcar unul... de carton...
Reply With Quote
  #159  
Vechi 01.03.2012, 06:49:55
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Dumnezeu ne va judeca pe fiecare dupa masura de informatie la care am avut acces, dupa cunostinta la care am reusit sa ajungem si, mai ales, dupa implinirea poruncilor pe care le-am inteles.
Dureros de adevărat! Ferice de ortodocșii care n-au avut acces la prea multă "informație" și vai de neoprotestanții care n-au pus în aplicare poruncile înțelese! Spun acestea gândindu-mă în special la mine...
Reply With Quote
  #160  
Vechi 01.03.2012, 08:30:30
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Dumnezeu ne va judeca pe fiecare dupa masura de informatie la care am avut acces, dupa cunostinta la care am reusit sa ajungem si, mai ales, dupa implinirea poruncilor pe care le-am inteles.
deci Domnul ne judeca, mai ales, dupa poruncile pe care le-am inteles??? ei, hai ca asta-i buna! daca eu nu inteleg ca a fura este pacat, nu mi se ia in considerare acest pacat, conform "teoriei" acestui domn.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46