Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.12.2012, 05:27:47
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul

Legat de principiul ca mirii ar trebui sa astepte cel putin trei zile dupa nunta pana la inceperea vietii conjugale...ce sa zic, ar fi frumos sa fie asa.
Cunosc insa doua cazuri similare in care s-a dorit sa fie asa, dar nu a fost. Exact ce se discuta, mireasa era chiar in perioada aceea a lunii si mirele nici n-a vrut sa auda sa astepte invocand ca a asteptat doi ani pentru acest lucru. In afara faptului ca nu s-a tinut cont de Sfanta Impartasanie, mi se pare ca s-a incalcat un principiu moral si etic. Din cate am inteles nu e chiar un caz izolat.
Prin urmare, chiar nu stiu ce sa zic legat de chestia asta. Eu cel putin sunt dezgustata de astfel de situatii. Barbati care se dau drept crestini si dupa ce s-au vazut cu sacii in caruta, nu mai au rabdare nici macar o zi.
Aiurea. Impreunarea cand femeia este la mentra este oprita de Biserica. In sensul ca nu este indicata deloc, se considera chiar pacat. Apoi, nu ai voie sa te Impratasesti daca esti la mentra, nu stiu, unii duhovnici recomanda sa se reprogrameze nunta daca femeia este la mentra. Oricum, eu aveam impresia ca toate femeile isi tin un fel de calendar si pot anticipa, daca nu data, macar perioada in care trebuie sa le vina. Si daca tine seama de calendar, poate sa aranjeze nunta cand stie ca sigur nu se va intampla nimic. :) Si nici din punct de vedere medical nu este recomandata impreunarea cand femeia este la menstra(nu luam in calcul ce spun sexologii si aia de la planificare familiala).

Nu stiu daca acei doi barbati sunt ortodocsi cu adevarat. Daca erau, ar fi stiut aceste treburi. Si ar fi tinut cont in primul rand de Domnul si de Legea Sa. Eu am impresia ca unii barbatii se dau crestini practicanti doar sa isi impresioneze iubita si cand se casatoresc, isi dau arama pe fata, caci de, nu se poate sa fie falsi toata viata. Sunt cazuri si de genul acesta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.12.2012, 14:47:46
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Aiurea. Impreunarea cand femeia este la mentra este oprita de Biserica. In sensul ca nu este indicata deloc, se considera chiar pacat. Apoi, nu ai voie sa te Impratasesti daca esti la mentra, nu stiu, unii duhovnici recomanda sa se reprogrameze nunta daca femeia este la mentra. Oricum, eu aveam impresia ca toate femeile isi tin un fel de calendar si pot anticipa, daca nu data, macar perioada in care trebuie sa le vina. Si daca tine seama de calendar, poate sa aranjeze nunta cand stie ca sigur nu se va intampla nimic. :) Si nici din punct de vedere medical nu este recomandata impreunarea cand femeia este la menstra(nu luam in calcul ce spun sexologii si aia de la planificare familiala).

Nu stiu daca acei doi barbati sunt ortodocsi cu adevarat. Daca erau, ar fi stiut aceste treburi. Si ar fi tinut cont in primul rand de Domnul si de Legea Sa. Eu am impresia ca unii barbatii se dau crestini practicanti doar sa isi impresioneze iubita si cand se casatoresc, isi dau arama pe fata, caci de, nu se poate sa fie falsi toata viata. Sunt cazuri si de genul acesta.
Da, ai mare dreptate cu ceea ce spui. Bineinteles, ca se poate calcula. In cazurile despre care zic eu, au programat nunta in functie de alte aspecte cum ar fi locatia si nasii. In primul caz, vroiau un anumit restaurant care era liber doar pe o data din timpul verii si au ales-o indiferent de alte circumstante iar in celalalt caz, nasii veneau din strainatate si nu puteau sa-si ia concediu oricand.
Mie sincer, mi se pare absolut oribil sa dai peste un astfel de barbat. Se da drept crestin ortodox, cat esti prietena cu el, spune ca vrea o casatorie curata si dupa slujba Nuntii, nu mai tine cont de nimic. Nu este o practica izolata, asta e problema.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.12.2012, 17:08:03
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

toate nuntile la care am participat,ba mai mult,toate nuntile despre care am auzit (si nu am fost la ele) au avut loc sambata,astfel incat,acum cateva luni,cand mi-a picat in mana cartea "Calauza ortodoxa in familie si societate" a Parintelui Ioanichie Balan am ramas uimita cand am citit ca nunta nu se face sambata,ci duminica.
pe de alta parte,asa cum spunea Parintele Teofil Paraian,anume ca in ziua de azi nu e pacat sa mergi la o nunta cu lautari(pt ca majoritatea nuntilor se fac acum cu lautari si daca te cheama la nunta un prieten apropiat,o ruda si tu nu te duci pe motiv ca "nunta cu lautari e pacat",persoana respectiva mai mult ca sigur se va supara),tot asa ma gandesc ca nu e pacat sa faci nunta sambata(nu ca nu ar fi minunat ca aceasta sa aiba loc in zi de duminica,dar acest lucru e mai greu de realizat atunci cand ai mai multi invitati care nu sunt "crestini practicanti" pt ca risti sa dai nastere la fel si fel de dispute;pana la urma,trebuie tinut cont si de invitati pt ca sunt totusi persoane importante,rude sau prieteni,nu mi se pare corect sa calcam peste cadavre).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.03.2018, 11:41:15
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Depinde daca e nunta de zi sau de noapte. Am fost la multe nunti Duminica, dar au fost de zi.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata lui Lazar Mia Mia Diverse Sarbatori 12 13.04.2014 07:18:13
putem concepe copilul sambata seara sau duminica seara? ioanaz Nunta 217 26.02.2012 00:24:49
Rugaciunea de Sambata gabi3010 Intrebari utilizatori 4 10.07.2011 15:36:19
sambata de sus podolski Generalitati 3 20.09.2008 09:55:32