Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 22.05.2011, 23:22:44
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am fost ateu sau agnostic (cand una cand alta) si mai sunt si alte persoane pe forum care au fost atei inainte.
P.S. Religia ortodoxa e foarte exclusivista, nu-i accepta ni pe Budha, nici alte religii. Ca sa stii in ce te bagi.
Da, știu, Cătălin. Tu ești ortodox acum?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 22.05.2011, 23:24:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Da, știu, Cătălin. Tu ești ortodox acum?
Eu incerc sa fiu ortodox.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 22.05.2011, 23:26:25
Radianta Radianta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit nu mai amenintati lumea pe forumuri

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
radianta baga-ti sabia in teaca, sa nu mori de sabie asa cum spune scriptura si scoate sabia duhului daca simti si traiesti ortodox asa cum vrei sa ne spui,micuta frumoasa si dragalase.sa sti ca tovarasiile rele[cu ateii] strica obiceiurile bune, tot scriptura spune,pentru mine este: da si Amin.
Domnul sa te Binecuvinteze.Amin.
lumea ar fi mult mai perceptiva la comentariile dumneavoastra daca nu ati folosi amenintari
Reply With Quote
  #114  
Vechi 22.05.2011, 23:28:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Draga mea Yasmina, mi-am făcut cont pentru că sunt interesată de religii (de toate, nu doar de cea ortodoxă) și nu exclud varianta de a mă converti la o religie, care mi se pare mie că s-ar potrivi sufletului meu. Dar pentru asta vreau să fiu documentată, să discut cu oameni în măsură să îmi ofere unele răspunsuri. Din păcate, nu am găsit aici decât blamări și acuze personale și jigniri. Nu mi s-a răspuns cu același respect pe care eu consider că l-am arătat. Dar asta e altă poveste.

Aici, referitor la subiectul "homosexual"... uită-te puțin cum acești buni creștini mi-au vorbit și m-au tratat, fără ca măcar să mă întrebe care e poziția mea vis-a-vis de homosexualitate. Ei consideră că eu sunt aici pentru a-i "obliga" să iubească homosexualii. Adevărul e nici eu nu sunt de acord cu ceea ce fac. Eu nu am venit ca să propovăduiesc iubirea lor, ci toleranța față de semeni, fie ei homosexuali sau criminali sau hoți. Pentru că din câte am înțeles eu din lectura bibliei, Dumnezeu dorește pace pe pământ și iubire între semeni. Poate mă înșel.
Daca esti interesata de ideologia credintelor si in speta aici pe forum de cea ortodoxa,poti sa gasesti mai multe pe crestin ortodox website,pe forum sunt doar discutii pe marginea unor concepte.Mult mai bine ar fi sa incepi cu teoria,sa cunosti ceea ce aceasta religie propaga.
Cat despre pretentiile pe care le ai vis-a-vis de forum...ce sa zic??Nu te astepta sa gasesti aici toata crema ortodoxiei(desi sunt destui desavarsiti),sunt membri de toate categoriile:incepatori,medii,avansati.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 22.05.2011, 23:30:02
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca esti interesata de ideologia credintelor si in speta aici pe forum de cea ortodoxa,poti sa gasesti mai multe pe crestin ortodox website,pe forum sunt doar discutii pe marginea unor concepte.Mult mai bine ar fi sa incepi cu teoria,sa cunosti ceea ce aceasta religie propaga.
Cat despre pretentiile pe care le ai vis-a-vis de forum...ce sa zic??Nu te astepta sa gasesti aici toata crema ortodoxiei(desi sunt destui desavarsiti),sunt membri de toate categoriile:incepatori,medii,avansati.
Teorie știu eu destulă. Am umblat la biserică ani întregi, am studiat biblia, precum și istoria religiilor. Eu vreau să discut cu adepții acestei religii. Dar văd că nu se poate. Nu cu toți.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 22.05.2011, 23:38:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Teorie știu eu destulă. Am umblat la biserică ani întregi, am studiat biblia, precum și istoria religiilor. Eu vreau să discut cu adepții acestei religii. Dar văd că nu se poate. Nu cu toți.
Se poate discuta cu destul de multi membri,importanta este atitudinea ta cu care te apropii de aceasta tabara.Cu salutul prieteniei sau cu sabia scoasa?
Chestie de autoaparare...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 22.05.2011, 23:40:11
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Se poate discuta cu destul de multi membri,importanta este atitudinea ta cu care te apropii de aceasta tabara.Cu salutul prieteniei sau cu sabia scoasa?
Chestie de autoaparare...
Uită-te peste postările mele și vei vedea dacă m-am apropiat cu prietenie sau cu sabia scoasă :)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 22.05.2011, 23:40:32
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Din acel moment, ștergi cu buretele toată bunătatea și mila pe care ți-a arătat-o, pentru că e ateu și nu crede în dumnezeul în care crezi tu?
ca sa punem capat tatal meu a fost ateu si a facut si bune si rele insa inceputul inctelepciunii este frica de Dumnezeu,rautatea omului si milostivirea samariteanului sunt cunoscute mie. acel raspuns de sus lai dat tu, mie nu imi apartine.
si acum te rog cu tot respectul sa imi torni pe ranile pricinuite cu bota, untdelemn si vin sa ma usture sa sar in sus, si sa ma invat minte sa mai prind vorba cu tine dragalase ce esti.
tu chear nu pricepi ca nu iti port pica,si te iubesc in masura in care poate un crestin sa aiba incredere in tine.
daca intrarea pe forum ti-o faceai cu salutul:
Slavit sa fie Domnul, altfel erai privita in staulul nostru

Last edited by mihaila_alin; 22.05.2011 at 23:43:44.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 22.05.2011, 23:49:36
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ca sa punem capat tatal meu a fost ateu si a facut si bune si rele insa inceputul inctelepciunii este frica de Dumnezeu,rautatea omului si milostivirea samariteanului sunt cunoscute mie. acel raspuns de sus lai dat tu, mie nu imi apartine.
si acum te rog cu tot respectul sa imi torni pe ranile pricinuite cu bota, untdelemn si vin sa ma usture sa sar in sus, si sa ma invat minte sa mai prind vorba cu tine dragalase ce esti.
tu chear nu pricepi ca nu iti port pica,si te iubesc in masura in care poate un crestin sa aiba incredere in tine.
daca intrarea pe forum ti-o faceai cu salutul:
Slavit sa fie Domnul, altfel erai privita in staulul nostru
Deci tatăl tău a fost ateu și a făcut și rău și bine. Dar oare nu așa fac și creștinii? Fac rău, fac și bine. Ca tot omul. Deci unde e diferența? Cu ce e creștinul mai presus?

Nu vreau să torn nimic peste rănile tale. Dacă chiar ți le-am provocat, îmi pare sincer rău. Nu a fost intenția mea să rănesc sau să jignesc pe nimeni. Am priceput că nu-mi porți pică (deși din unele replici ale tale reiese altceva) și nici eu nu îți port.

Dar tu dacă intrai pe un forum de atei sau agnostici ai fi salutat cu "nu există dumnezeu. ce faceți, fraților?"?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 22.05.2011, 23:49:47
Radianta Radianta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Question

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ca sa punem capat tatal meu a fost ateu si a facut si bune si rele insa inceputul inctelepciunii este frica de Dumnezeu,rautatea omului si milostivirea samariteanului sunt cunoscute mie. acel raspuns de sus lai dat tu, mie nu imi apartine.
si acum te rog cu tot respectul sa imi torni pe ranile pricinuite cu bota, untdelemn si vin sa ma usture sa sar in sus, si sa ma invat minte sa mai prind vorba cu tine dragalase ce esti.
tu chear nu pricepi ca nu iti port pica,si te iubesc in masura in care poate un crestin sa aiba incredere in tine.
daca intrarea pe forum ti-o faceai cu salutul:
Slavit sa fie Domnul, altfel erai privita in staulul nostru
eu nu tin minte sa fi citit ca Iisus sa fi zis vreodata ca trebuie sa-ti fie "frica de Dumnezeu". poate ma insel eu. daca ati putea sa-mi dati si mie un pasaj din Noul Testament care sa ma contrazica v-as fi recunoscator.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 07:24:19
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 08:33:02
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 11:17:23
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 20:37:18