Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.07.2010, 13:28:30
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Dumnezeu sa o ierte!Condoleante familei pentru greaua pierdere .E dureros ce s-a intimplat ,e mai bine sa lasam speculatiile si sa acceptam si astfel de momente nu tocmai usoare pentru noi.Poate aceasta a fost voia lui Dumnezeu.Doamne apara-ne de toate relele si pazeste-ne.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.07.2010, 13:40:14
friosia friosia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Intr-o societate care incurajeaza ipocrizia, ce se vede la suprafata de obicei e inselator.
Anchetele nu cerceteaza sinucideri. Ancheteaza morti, verdictul dandu-se dupa ancheta. Dar intr-o societate care incurajeaza prejudecatile de ce sa ne mire o afirmatie atat de aberanta cum e cea de la PS-ul tau.
Si mamele se sinucid. Dar intr-o societate in care este incurajata mediocritatea de unde pretentia ca lumea sa stie de astfel de cazuri.
cu mentalitatea asta tu oricum accepti orice ti se spune ca trebuie sa crezi. asa ca nu conteaza ce zici.

eu ma intreb de ce ar fi facut-o, iar faptul ca nu primesc nici un raspuns ma face sa pun la indoiala... tacerea, adica sinucidera in sine.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.07.2010, 13:43:36
friosia friosia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

"Cineva putea trimite mesajul de pe telefonul ei (...) O mama cu un copil de un an, care arata asa cum arata Madalina Manole, cu situatia ei sociala, renunta greu la viata, impulsul sinucigas nu vine din interiorul ei" , a declarat Mariana Stefan, care a precizat ca loviturile provocate de o cadere dupa o sinucidere cu pastile nu pot fi foarte grave.

http://www.ziare.com/madalina-manole...avocat-1029072
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.07.2010, 14:06:58
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Nu exista depresie,exista doar necredinta in Dumnezeu.....

Este adevarat insa k cele mai multe "depresii" li se intampla in general bogatzilor si celor celebrii,care sunt si cei mai fara de Dumnezeu,tocmai k ei si-au agatat destinele de bani,faima,impliniri lumesti, si mai ales sanatate,pentru k toate celelante sa fie implinite,iar cand acestea se prabusesc,isi pierd "sprijinul" si clacheaza.Recurg la cea mai lasha si egoista metoda:sinuciderea.
AI AVUT TU DEPRESIE NU? VB TU IN CUNOSTINTA DE CAUZA? E UITE EU TOATA VIATA MEA L-AM IUBIT SI IL IUBESC PE DUMNEZEU SI UITE CA AM Avut depresie. mama ce imi place voi cei care le stiti pe toate , bine zice DUMNEZEU : NU JUDECATI CA SA NU FITI JUDECATI, nu vreau sa iti urez sa treci prin ce am trecut eu ca poate te-ai lecui sa vb aiurea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.07.2010, 14:10:59
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Nu exista depresie,exista doar necredinta in Dumnezeu.....

Este adevarat insa k cele mai multe "depresii" li se intampla in general bogatzilor si celor celebrii,care sunt si cei mai fara de Dumnezeu,tocmai k ei si-au agatat destinele de bani,faima,impliniri lumesti, si mai ales sanatate,pentru k toate celelante sa fie implinite,iar cand acestea se prabusesc,isi pierd "sprijinul" si clacheaza.Recurg la cea mai lasha si egoista metoda:sinuciderea.
Daca ai face un sondaj, pe acest forum, la care toti membrii activi sa raspunda cu o sinceritate 100%, cred ca ai fi socat de % celor care au experimentat si experimenteaza DEPRESIA!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.07.2010, 14:18:19
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de friosia Vezi mesajul
"O mama cu un copil de un an, care arata asa cum arata Madalina Manole, cu situatia ei sociala, renunta greu la viata, impulsul sinucigas nu vine din interiorul ei" , [/url]
da' ce repede trage concluzia avocata asta. ai copil, cariera, arati bine, automat esti si fericit! sunt destui oameni care o duc f bine si se sinucid, nimic nou sub soare.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.07.2010, 14:33:47
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Ce să mai zică „Sherlock holmes”?

Păi ori s-a sinucis ori a fost ucisă... ori mai e o posibilitate.

Deci mai sunt și alte posibilități:
-să fi glumit ea când a trimis mesajul pe telefon dar s-a împlinit,
-să îl fi trimis criminalul mesajul mai înainte de pe telefonul ei, sau imediat după crimă și a zis că a murit mai târziu,
-să fi luat ceva pastile care din contraindicații au amețit-o și chiar i-a făcut rău, a otrăvit-o sau amețită cum era a ieșit la baie, s-a împiedicat și a dat cu capul de ceva și a murit,
-poate a fost iluzia slavei de la oameni care îi lipsea și crezându-se bătrână și urâtă s-a deznădăjduit și a intrat în bănuieli că e bolundă, că e deprimată, iar psihologii și psihiatrii au „tratat-o” de nu s-a văzut,
-poate suferea de dureri, avea cancer și fiind în fază terminală, neștiind nimeni a hotărât că așa aduce cea mai puțină suferință familiei și oamenilor luând cu ea urâțenia suferinței și scurtând drama și coșmarul,
-poate s-a sinucis din prostie, după o ceartă cu soacra și cu soțul, s-a simțit neiubită și părăsită, bine măcar că n-a luat și copilul cu ea,
-poate a omorât-o soțul, dar nu s-au găsit urme, o fi bătut-o cu saci de nisip sau o fi împins-o în deznădejde...
-poate soacra, o fi văzut-o cu altul și i-a făcut felul cu otravă în mâncare ca să nu-l mai vadă pe fiul ei că suferă...
-poate pur și smplu a făcut un infarct,
-poate a suferit o comoție cerebrală și nimeni nu a știut, de la tensiune, sau de la cafia...

Oricum misterul se va elucida... cândva.

Dar și dacă s-a sinucis fiind capturată și împinsă de satana la astfel de gesturi necugetate, mă doare amarnic fiindcă am iubit-o pe sărmana fată dragă, căci ea a cântat din insuflarea Domnului... visase că va fi cântăreață și a fost... probabil diavolul n-a putut suferi, n-a suferit urâtorul de bine și de oameni ca cineva să aibe voință și putere de a plini ce i-a dăruit Dumnezeu... de sus.

Așa că Fată dragă nu fi tristă fiindcă e păcat! Și nu deznădăjdui!

Last edited by vsovivi; 14.07.2010 at 14:55:43.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.07.2010, 14:34:15
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Dumnezeu s-o odihneasca! +
__________________
Fie voia Ta Doamne
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.07.2010, 14:42:06
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
da' ce repede trage concluzia avocata asta. ai copil, cariera, arati bine, automat esti si fericit! sunt destui oameni care o duc f bine si se sinucid, nimic nou sub soare.
Este atat de trist si de compatimit. Macar pentru acel copil sa fi gasit puterea sa traiasca.
Dumnezeu sa o odihneasca si sa aibe mila de sufletul sau pe cat va voi....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.07.2010, 14:57:15
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
nu prea cred ca la Domnul a plecat asta e problema, insa nu aveti dreptul s-o judecati cei care nu ati avut depresie, gura mica.
Depresiile ți le faci, nu le ai! Ca să vorbim corect: "Mi-am făcut o depresie", nu ''Am avut o depresie."
Fie-mi permis: depresia e un soi de sinucidere, dar la scară mai mică (Scuzați că fac pe filosoful, nu aceasta e intenția mea). Supărările, frustrările și necazurile le ținem sub control cu rugăciune, nu cu psihologi, pentru că, odată ajunși la aceștia, în mod cert, vom ajunge la depresii. În treacăt fie spus, un psiholog competent va fi tot timpul la dispoziția ta (evident, contra unei taxe) să-ți spună ce să faci și eventual, să-ți mai întrețină vreo depresie (totuși, el e plătit la numărul de ședințe). Și oricum, terapia oferită de ei, chiar dacă are efect, este unul momentan, de scurtă durată, pentru că, dacă ar fi pe viață, din ce ar mai trăi stimabilii?

Dumnezeu să o ierte!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 14.07.2010 at 15:08:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 16:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 11:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 13:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 13:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 13:13:17