Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.04.2010, 20:47:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ideea e ca omul vine la biserica sa se roage, sa asculte slujba. Si in loc sa-si vada de rugaciune trebuie sa stea sa cumpere carti, casete, lumanari, harfe. Deranjeaza si pe altii , se creaza vanzoleala si uita scopul pentru care a venit. Scopul e Dumnezeu. In fata Lui lasi toate preocuparile lumesti si-I dai cinstea cuvenita. Pentru vanzari exista piata.
Sfintii din vechime umblau smeriti, posteau si-si scoteau incaltamintea cand intrau intr-un loc sfant unde era Dumnezeu. Noi nu mai avem respect.
Nu stiu ce sa zic, vanzoleala nu se creeaza doar din cauza achizitionarii lumanarilor, ci mai sunt multe alte motive...dar observ ca se cam uita de restul. Eu una nu am vazut credinciosi care sa isi ia CD-uri, si vrafuri de carti in timpul Slujbei, ci la sfarsit...deci, e ceva normal.

Apoi credinciosii nu ajung toti la aceeasi ora, unii duc pomelnice, altii se inchina la icoane, unii aduc pomeni...si acum nu stiu sincer daca trebuie neaparat sa trecem in revista vanzoleala, sau sa ne limitam la ea....cand poate ca fiecare credincios isi aduce si el jertfa in fata lui Dumnezeu, prin lumanarea aia...sau prin tartina cu zacusca.

Eu cred ca important e sa reusim noi sa nu ne abatem de la ceea ce ni se pare important, cat despre restul...Dumnezeu le stie sufletul, si le vede intentia!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.04.2010, 20:51:10
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

nu este vorba doar de lumanare...pe langa carti sunt si obiecte de cult si ale accesorii bisericesti ... ma rog mi-am facut o idee multumesc pentru raspunsuri am sa ma interesez si Duminica la Biserica si postez raspunsul
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.04.2010, 20:51:14
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu cred ca important e sa reusim noi sa nu ne abatem de la ceea ce ni se pare important, cat despre restul...
Sigur, n-avem de ales...Insa oare ce-ar zice Hristos daca ar veni acum intr-o biserica? Oare si-ar face iarasi bici?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.04.2010, 20:53:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sigur, n-avem de ales...Insa oare ce-ar zice Hristos daca ar veni acum intr-o biserica? Oare si-ar face iarasi bici?
Nu cred...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.04.2010, 20:54:59
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sigur, n-avem de ales...Insa oare ce-ar zice Hristos daca ar veni acum intr-o biserica? Oare si-ar face iarasi bici?
poate ca da poate ca nu dar banuiesc ca nu,daca ar fi fost rau s-ar fi aratat vreun semn nu sau semnul sa se fi aratat si sa fie bine ascuns ? hmm Dumnezeu imi testeaza credinta si imi ies in minte o mie si una de porcarii
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.04.2010, 21:00:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu insa ma gandeam asa...voi ce sugerati de fapt, ca acel credincios care ar vinde lumanarile, sa stea afara si sa nu auda Sfanta Liturghie?

Altceva, eu chiar cred ca aceasta solutie nu s-a gasit degeaba, pentru ca pe timpul iernii, si al toamnelor friguroase...vanzatorul ar trebui sa stea afara, in frig...si nici sa nu poata asculta si el Sfanta Liturghie, ci sa stea AFARA....

Probabil ca inainte, oamenii s-or fi plans ca nu le vinde nimeni lumanari, intrebau cine vinde, unde e...si ce asteapta, si astfel s-a gasit solutia cea mai buna, impacand si capra si varza ( pacat insa, ca nemultumiti vor exista intotdeauna!).

Eu din ce am vazut, cei care vand lumanarile, stau foarte smeriti pe un scaunel, ascultand Sfanta Liturghie, vand tot in liniste ce li se cere....si nu am remarcat pana acum asa o mare vanzoleala produsa de existenta chioscului in interiorul Bisericii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.04.2010, 21:03:22
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

se poate face un pangar langa biserica am vazut multe biserici cu pangar afara dar si inauntru...ma rog tot una e
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.04.2010, 21:04:38
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
poate ca da poate ca nu dar banuiesc ca nu,daca ar fi fost rau s-ar fi aratat vreun semn nu sau semnul sa se fi aratat si sa fie bine ascuns ? hmm Dumnezeu imi testeaza credinta si imi ies in minte o mie si una de porcarii
Nu intotdeauna Dumnezeu a dat semne. Sau poate nu le-am inteles noi intotdeauna. Insa avem Scripturile.
Tu esti inca tanar...Roaga-te si intareste-te in credinta, adolescenta e o perioada fragila , cu multe intrebari. Dar nu te lasa clatinat si iubeste-L pe Dumnezeu cu toata inima.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.04.2010, 21:08:13
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

asta incerc sa fac...Duminica voi intreba la biserica cand ma duc in Altar despre lucrurile astea si raspunsul il voi posta aici si apoi sa il comentam :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.04.2010, 21:12:23
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Hristos a inviat !

Eu nu inteleg o chestie,acum ceva timp mi-am adus aminte de evanghelia care zicea ca Iisus a intrat in biserica cu biciul si a darmat tarabale la negustori si a certat pe schimbatoii de bani...ei bine daca Iisus a facut asta de ce in biserica se vand icoane,lumanari etc...Nu este tot comert,negustorie ? Stiu ca nu este asa dar poate pare absurd dar de ce nu este asa cum imi imaginez eu ?
Daca vrei cumperi, daca nu vii cu ce ai nevoie de acasa si gata. Nu cred ca te obliga cineva sa iei de la biserica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu inteleg ceva Eliana Despre Sfanta Scriptura 10 11.08.2010 22:18:48
ajutati-ma sa inteleg catalinabalhui Sectiune dedicata profesorilor de religie 1 23.09.2009 12:32:00