Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.10.2009, 15:17:53
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Draga Costel , stai linistit ca vremea aceasta(a impartasirii cu lingurita de acasa) a si venit pe alocuri prin Bucuresti.Si ce este mai grav ca o promoveaza unii preoti si inca profesori la Teologie (nu-i dau numele ca pe unii ii cunoasteti). Preafericitul Teoctist, Dumnezeu sa-L odihneasca cand il vedea zicea :"Parintele cu linguritele, ia vino incoace! Tot mai impartasesti cu setul pe acolo la biserica la sfintia ta?"
Atata vreme cat credem ca putem sa ne imbolnavim de la lingurita care contine Sfantul Trup si Sange al Mantuitorului Iisus Hristos, ne aratam nevrednici de Sfanta Impartasanie si mare pedeapsa agonisim asupra noastra.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.10.2009, 17:16:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Inca o data: important si sfant este Trupul si Sangele Domnului si este binesa le primim/luam. Lingurita preotului nu a fost niciodata obiect sfant, decat prin continutul ei.
Sa nu fim asa exagerati.
Sarutatul icoanei:
@Costel - da, de acord cu tine, dar comparatia nu este buna: sotul/sotia si alte persoane dragi sunt unice si nu le pupa zilnic o omen ire intreaga, asa cum se face icoanele in biserici.
Nu stiu nici eu cum e mai bine.
Eu acasa am icoane, le sarut cand ma rog, dar sunt numai eu si sotul si le mai si sterg.
Intelegi acum ce vreau sa spun. Le iubim, ne inchinam, dar nu-i musai sa punem buzele pe ele.
Repet nu stiu nici eu cum e mai bine. E vorba de masuri de igiena in timpuri in care virusii si bolile sunt tot mai rai/rele. Credinta/Dumnezeu sa le vindece si sa-i faca sa dispara. Asa ar fi bine, dar...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.10.2009, 17:42:57
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Sophia , sa stii ca si lingurita face parte din Sfintele Vase la fel ca si Sfantul Discul , Sfantul Potir, Steluta , Sfanta Copie, si se sfinteste la fel printr-o rugaciune speciala prin care se consacra pentru a sluji la Sfintele Taine (Sfintele Vase se si stropesc cu Aghizma Mare la sfintire) . E clar , o astfel de Lingurita nu va mai putea fi folosita decat pentru a impartasi cu ea si nu pentru a amesteca ,de pilda , zahar in cafea.
Si din acest punct de vedere nu se poate folosi lingurita crestinului care o aduce de acasa pentru a se impartasi , pentru ca nu stim pe urma la ce o va mai folosi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.10.2009, 17:44:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Este clar ca cei care se indoiesc de puterea harului prin icoane au o mentalitate impersonala- nu inteleg ca "asa cum nu este corp lipsit de umbra asa nu este icoana lipsita de prezenta nevazuta a Sfantului"- Sfantul Teodor Studitul.
Asa ne vom intreba si in legatura cu sfintele moaste si prin urmare si cu Trupul Lui Hristos din taina Sfintei Euharisti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.10.2009, 18:12:13
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca s-ar intampla, desi duhovnicul meu nu ar face asta, sa-mi ceara sa nu mai sarut icoanele sau sa vin cu o lingurita de unica folosinta pentru impartasire, l-as parasi. Prefer sa fiu cu Hristos, decat cu oameni care nu cred in puterea lui Hristos.
deosebit ai spus Costel bunul Dumnezeu sa randuiasca cum e mai bine pentru sufletele noastre sa putem avea parte de mantuire
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.10.2009, 18:28:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@GeorgeS - asta cu lingurita n-am stiut-o. Deci se sfinteste si ea?
Atunci chiar nu mai stiu. Nu se pot sfinti mai multe lingurite si sa le aibe preotul pentru copii separat si pentru alte situatii speciale (bolnavi cu virusi, etc.)?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.10.2009, 19:01:15
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Sophia ,din motive pur practice, exista 2 lingurite, una de dimensiuni obisnuite si alta mai mica pentru Impartasirea copiilor mici si ,mai ales ,a pruncilor nou-botezati .In aceasta din urma incape o faramita f.mica din Sfantul Trup si o picatura din Sfantul Sange, indeajuns insa ca pruncul sa le ia fara pericol de a da pe jos Sfanta Impartasanie.
Pentru cei bolnavi de alte boli , chiar molipsitoare ,daca nu credem ca ne vindecam prin Sfanta Impartasanie, mai bine sa nu ne impartasim ,fiindca dam dovada de necredinta si "Vai de cel ce se impartaseste cu Trupul si Sangele lui Hristos cu nevrednicie".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.10.2009, 20:06:17
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ieri am citi un mesaj care spune clar sa nu venim la biserica daca ne simtim rau, sa nu pupam potirul, mina preotului si icoanele si sa ne dezinfectam miinile inainte de a participa la slujbe, ca sa nu raspindim virusul.

Dincolo de faptul ca se zice fara confirmari... ca "de 2000 de ani nu s-a imbolnavit nimeni nici in vreme de ciuma", oare ce facem, riscam sau nu?

Ce ati face cu copiii vostri cu batrinii?..stiind ca deja s-au semnalat cazuri de morti subite ale unor copii din cauza gripei(11 si 13 ani)
Am fost la București cu ocazia sărbătorii Sf.Dimitrie Basarabov.Am stat la rând împreună cu mii de pelerini,am sărutat sfintele moaște dar nu m-am gândit nici eu și sunt convinsă nici alții că am putea lua vreun virus și nici nu am luat.
De luat am luat totuși ceva...o pace și o liniște pe care o doresc tuturor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.10.2009, 21:58:58
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Talking Ma intreb si eu ...

MA INTREB SI EU ...Ce s-o fi intamplat cu zecile de milioane de credinciosi (mai mult sau mai putin) care timp de aproape 2000 de ani s-au impartasit cu aceeasi lingurita, au sarutat icoane fara sa fie dezinfectate, maini de preoti care poate nu erau spalate (zic poate)? S-or fi mantuit? Sau au murit toate de gripa porcina/aviara, gripa x0y1z, etc...
Daca sunt preoti care recomanda impartasirea cu lingurita personala sunt de ras... (sau de plans-dpvd al credintei)
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 31.10.2009 at 22:03:26.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.10.2009, 22:15:42
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@GeorgeS - asta cu lingurita n-am stiut-o. Deci se sfinteste si ea?
Atunci chiar nu mai stiu. Nu se pot sfinti mai multe lingurite si sa le aibe preotul pentru copii separat si pentru alte situatii speciale (bolnavi cu virusi, etc.)?
sophia fara suparare, dar inseamna ca prin frica pe care o ai pentru transmiterea unor boli, ca urmare a folosirii a unei singure lingurite pt euharistie, nu crezi ca in potir este cu adevarat Hristos, painea si vinul nu sunt doar simboluri, iar datorita faptului ca acolo este Hristos nu doar ca acea lingurita se sfinteste precum s-a sfintit Sfanta Cruce dar suntem feriti si de boli, desigur daca luam Sfantul Trup si Sange cu vrednicie
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
A început pervertirea celor sfinte! colaps Generalitati 21 07.07.2010 03:58:13
H1N1 - Finlanda andreicozia Generalitati 3 27.10.2009 16:51:51
mercur in vaccinul pt H1N1 andreicozia Generalitati 0 03.08.2009 03:58:45
Extinderea virusului H1N1 andreicozia Generalitati 48 05.06.2009 14:07:01