Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 15.05.2011, 16:58:14
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.D.Andrei Vezi mesajul
Sf.Grigorie Dialogul, Papa Romei: Scrisoare despre supremația episcopală
http://paterika.wordpress.com/2011/0...ia-episcopala/
Copy-paste din link-ul dumneavoastra:

" Acum opt ani, când încã trãia Pelaghie, predecesorul nostru de sfântã pomenire, confratele nostru, coepiscopul Ioan, profitând de ocazia ivirii unei alte probleme, a întrunit un sinod în orașul Constantinopol și s-a strãduit sã ia titlul de “universal”. De îndatã ce predecesorul meu a luat cunoștințã de aceasta, el a trimis scrisori prin care, în virtutea autoritãții sfântului apostol Petru, a anulat actele acelui sinod."

Iata ce spune sfintul Grigorie, papa al Romei: "in virtutea autoritatii sfintului apostol Petru, a anulat actele acelui sinod". Multumesc ca-mi intariti credinta: ultimul cuvint in materie de credinta il are episcopul Romei, "in virtutea autoritatii sfintului apostol Petru".
  #812  
Vechi 15.05.2011, 19:55:31
r.D.Andrei's Avatar
r.D.Andrei r.D.Andrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru r.D.Andrei
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Copy-paste din link-ul dumneavoastra:

" Acum opt ani, când încã trãia Pelaghie, predecesorul nostru de sfântã pomenire, confratele nostru, coepiscopul Ioan, profitând de ocazia ivirii unei alte probleme, a întrunit un sinod în orașul Constantinopol și s-a strãduit sã ia titlul de “universal”. De îndatã ce predecesorul meu a luat cunoștințã de aceasta, el a trimis scrisori prin care, în virtutea autoritãții sfântului apostol Petru, a anulat actele acelui sinod."

Iata ce spune sfintul Grigorie, papa al Romei: "in virtutea autoritatii sfintului apostol Petru, a anulat actele acelui sinod". Multumesc ca-mi intariti credinta: ultimul cuvint in materie de credinta il are episcopul Romei, "in virtutea autoritatii sfintului apostol Petru".
Iertare, credeam că numai sectarii scot din context doar ce le convine.
Citiți mesajul întregii scrisori, care vorbește clar despre faptul că toți episcopii Bisericii sînt egali și nu poate exista unul care să fie mai presus decît ceilalți.
__________________
Atunci se mărește numele păcii, cînd nu ne vom împotrivi părerilor Sfinților, nici nu vom făptui împotriva hotarelor acelora. (Sf.Chiril cel Mare)
http://paterika.wordpress.com/
  #813  
Vechi 15.05.2011, 20:13:52
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.D.Andrei Vezi mesajul
Iertare, credeam că numai sectarii scot din context doar ce le convine.
Citiți mesajul întregii scrisori, care vorbește clar despre faptul că toți episcopii Bisericii sînt egali și nu poate exista unul care să fie mai presus decît ceilalți.
Nu cred ca am scos nimic din context, insa pentru mine e clar : daca in probleme de credinta cineva greseste, cel care in final decidea asupra greselii este acela care autoritatea sfintului apostol Petru.

Referitor la egalitatea episcopilor Bisericii, ei sint si acum egali. Insa, iata, apar probleme,iar rezolvarea lor nu poate fi facuta prin adunarea tuturor episcopilor si despicarea firului in 4. Cineva trebuie sa ia o decizie, uneori rapid, exact cum s-a intimplat in scrisoarea la care faceti referire. Problema a fost rezolavata DE UN SINGUR EPISCOP, care, adevarat, nu vroia sa-si spuna "universal", insa avea o autoritate mai mare, data de succesiunea la scaunul sfintului Petru, lucru recunoscut si de el.
  #814  
Vechi 15.05.2011, 20:15:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Iata ce spune sfintul Grigorie, papa al Romei: "in virtutea autoritatii sfintului apostol Petru, a anulat actele acelui sinod". Multumesc ca-mi intariti credinta: ultimul cuvint in materie de credinta il are episcopul Romei, "in virtutea autoritatii sfintului apostol Petru".
Nu sunt sigur că intenția dlui Andrei a fost aceea de a vă întări credința. Dacă ortodocșii de azi ar crede, așa cum au crezut Sfinții Părinți ! Dacă ar crede cu adevărat că autoritatea Papei este aceeași cu autoritatea Sf Petru, așa cum a crezut Sf Grigore ! Dacă ar crede că Isus Cristos l-a rânduit pe Petru ca să guverneze toată Biserica, așa cum a crezut Sf Ioan Gură de Aur !
Dar, mă tem că ei nu mai cred nici măcar că ceilalți episcopi au autoritate apostolică. Ei nu cred în episcopii lor, nu în episcopii noștri. Unii, îi socotesc "ecumeniști", dacă nu cumva "anticriști". Alții, îi socotesc "fundamentaliști". Ideea că sunt urmașii apostolilor, că lor le-a spus Isus "Mergând, învățați neamurile !" le scapă. Uneori, mă gândesc că dacă ar veni însuși Sf Ap Andrei și ar fi iarăși pus pe cruce de păgânii zilelor noastre, alegând din nou crucea în "X" așa cum a făcut, ei ar spune: "ia uite, a venit să smintească lumea ! Uite ce simbol își trage ! Dar capul nostru nu e Andrei, capul nostru este Isus ! Huo, Andrei, anticristule!" Un val de contestare a propriei autorități își face de cap în Biserica Ortodoxă. Un val de cea mai rea inspirație protestantă. Numai că, în timp ce la protestanți punctul de sprijin vizibil este, totuși, Biblia, vedem că la mulți ortodocși punctul de sprijin vizibil este câte un călugăr cu nume ciudat, ori un cod de canoane de la 1200 din cine știe ce parte a Răsăritului.
Veniți, fraților, la credința Bisericii celei Una, la credința Bisericii Vii ! Petru are un urmaș ! Și Andrei are un urmaș. Și Toma, și Filip ! Nu v-ați săturat de certurile nesfârșite dintre voi, nu v-ați săturat ca Biserica Ierusalimului să dea de pământ cu Biserica Bucureștiului, iar Moscova să nu încapă de Constantinopol, în vreme ce Biserica Bulgariei se sfădește cu...Biserica Bulgariei, spre deruta credincioșilor ? Dar arhiereii voștri par a se fi săturat, acum strigă după unitate ! Nu auziți cum Supremul Păstor își cheamă oile într-un singur staul ? Dacă nu putem să ne rugăm ori să lucrăm pentru unitatea Bisericii, măcar să nu zădărâm noi aici, jos, punțile pe care arhiereii noștri se străduiesc să le întindă sus ! Să nu repetăm experiențe triste, cum au mai fost în secole trecute, în care arhiereii au ajuns cu trudă la consens, dar de unire s-a ales praful prin lucrarea Dezbinătorului !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #815  
Vechi 15.05.2011, 20:36:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu sunt sigur că intenția dlui Andrei a fost aceea de a vă întări credința. Dacă ortodocșii de azi ar crede, așa cum au crezut Sfinții Părinți ! Dacă ar crede cu adevărat că autoritatea Papei este aceeași cu autoritatea Sf Petru, așa cum a crezut Sf Grigore ! Dacă ar crede că Isus Cristos l-a rânduit pe Petru ca să guverneze toată Biserica, așa cum a crezut Sf Ioan Gură de Aur !
Dar, mă tem că ei nu mai cred nici măcar că ceilalți episcopi au autoritate apostolică. Ei nu cred în episcopii lor, nu în episcopii noștri. Unii, îi socotesc "ecumeniști", dacă nu cumva "anticriști". Alții, îi socotesc "fundamentaliști". Ideea că sunt urmașii apostolilor, că lor le-a spus Isus "Mergând, învățați neamurile !" le scapă. Uneori, mă gândesc că dacă ar veni însuși Sf Ap Andrei și ar fi iarăși pus pe cruce de păgânii zilelor noastre, alegând din nou crucea în "X" așa cum a făcut, ei ar spune: "ia uite, a venit să smintească lumea ! Uite ce simbol își trage ! Dar capul nostru nu e Andrei, capul nostru este Isus ! Huo, Andrei, anticristule!" Un val de contestare a propriei autorități își face de cap în Biserica Ortodoxă. Un val de cea mai rea inspirație protestantă. Numai că, în timp ce la protestanți punctul de sprijin vizibil este, totuși, Biblia, vedem că la mulți ortodocși punctul de sprijin vizibil este câte un călugăr cu nume ciudat, ori un cod de canoane de la 1200 din cine știe ce parte a Răsăritului.
Veniți, fraților, la credința Bisericii celei Una, la credința Bisericii Vii ! Petru are un urmaș ! Și Andrei are un urmaș. Și Toma, și Filip ! Nu v-ați săturat de certurile nesfârșite dintre voi, nu v-ați săturat ca Biserica Ierusalimului să dea de pământ cu Biserica Bucureștiului, iar Moscova să nu încapă de Constantinopol, în vreme ce Biserica Bulgariei se sfădește cu...Biserica Bulgariei, spre deruta credincioșilor ? Dar arhiereii voștri par a se fi săturat, acum strigă după unitate ! Nu auziți cum Supremul Păstor își cheamă oile într-un singur staul ? Dacă nu putem să ne rugăm ori să lucrăm pentru unitatea Bisericii, măcar să nu zădărâm noi aici, jos, punțile pe care arhiereii noștri se străduiesc să le întindă sus ! Să nu repetăm experiențe triste, cum au mai fost în secole trecute, în care arhiereii au ajuns cu trudă la consens, dar de unire s-a ales praful prin lucrarea Dezbinătorului !
Asta pare mai mult o invitatie la convertire. Bazata pe neadevaruri. Pana acum am scris despre Sf. Ioan Gura de Aur, ca nu auzise niciodata de primat, dvs. veniti dupa cateva zile si spuneti ca ar fi spus de primat. Mai mult, nu ati citit scrisoarea Sf. Grigorie. Exact ca el credem si noi, ortodocsii.
  #816  
Vechi 15.05.2011, 20:53:37
r.D.Andrei's Avatar
r.D.Andrei r.D.Andrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru r.D.Andrei
Implicit

Cîtă credulitate. Noi trebuie să fim credincioși, nu creduli.

Dacă ar fi papa așa cum spuneți dvs., cum ar fi posibil ca papii de la Roma să ajungă a împărtăși atîtea erezii? Știți la care mă refer: filioque, infailibilitatea papală, imaculata concepție, purgatoriu... Ne acuzați că nu credem la fel cum au crezut Sfinții Părinți, dar voi nici măcar nu rostiți Crezul pe care îl rostea Sf.Grigorie Dialogul, și nici botezul nu-l faceți așa cum îl făceau Ei, ca să nu mai zic că nici una dintre cele enumerate mai sus nu era nici în gînd, nici în cuvîntul vreunui Sfînt Părinte.
Interesant e că toate pretențiile pe care le enumerați la adresa noastră țin de primatul papal, adică de un lucru administrativ, și nici una de dreapta credință, pe care Ortodoxia o păstrează întocmai. Hristos ne-a lăsat credința în dogmele cele mîntuitoare, nu credința în papa.
__________________
Atunci se mărește numele păcii, cînd nu ne vom împotrivi părerilor Sfinților, nici nu vom făptui împotriva hotarelor acelora. (Sf.Chiril cel Mare)
http://paterika.wordpress.com/
  #817  
Vechi 15.05.2011, 21:05:12
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.D.Andrei Vezi mesajul
Cîtă credulitate. Noi trebuie să fim credincioși, nu creduli.

Dacă ar fi papa așa cum spuneți dvs., cum ar fi posibil ca papii de la Roma să ajungă a împărtăși atîtea erezii? Știți la care mă refer: filioque, infailibilitatea papală, imaculata concepție, purgatoriu... Ne acuzați că nu credem la fel cum au crezut Sfinții Părinți, dar voi nici măcar nu rostiți Crezul pe care îl rostea Sf.Grigorie Dialogul, și nici botezul nu-l faceți așa cum îl făceau Ei, ca să nu mai zic că nici una dintre cele enumerate mai sus nu era nici în gînd, nici în cuvîntul vreunui Sfînt Părinte.
Interesant e că toate pretențiile pe care le enumerați la adresa noastră țin de primatul papal, adică de un lucru administrativ, și nici una de dreapta credință, pe care Ortodoxia o păstrează întocmai. Hristos ne-a lăsat credința în dogmele cele mîntuitoare, nu credința în papa.
Domnule, eu nu v-am acuzat de nimic. Eu doar imi sustin credinta, iar argumentele pe care mi le-ati adus imi intaresc aceasta credinta. Dumneavoastra chiar vi se pare ca Biserica Ortodoxa e unitara si are o viata ca pe vremea Sfintilor Parinti? Cind vad atitea cefalii, autocefalii si tot felul de diviziuni, ceea ce hotaraste biserica e infirmat de duhovnici, ceea ce se hotaraste in Romania nu e valabil in Rusia etc... Va doresc din toata inima sa fiti nu numai dumneavoastra, ci toata Biserica Ortodoxa, o biserica traitoare ca in primele secole. Pina atunci eu ma regasesc mult mai bine in Biserica Catolica, iar toate "ereziile" la care faceti referire, fiind aducatoare de roade bogate, ne arata ca nu sint erezii decit in mintea unora care nici macar nu se obosesc sa verifice ceea ce afirma.
  #818  
Vechi 15.05.2011, 21:10:48
r.D.Andrei's Avatar
r.D.Andrei r.D.Andrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru r.D.Andrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Va doresc din toata inima sa fiti nu numai dumneavoastra, ci toata Biserica Ortodoxa, o biserica traitoare ca in primele secole.
Mulțumesc, și eu mi-o doresc din toată inima.

Cît despre unde vă simțiți dvs. mai bine, cred că știți că Sfinții Părinți ne îndeamnă să nu ne încredem în propriile simțiri, fiindcă firea nostră căzută poate fi înșelată cu ușurință de diavol, inclusiv prin simțiri false, iar erezia nu poate aduce roade bogate.
Îmi cer iertare dacă am vorbit prea radical.
__________________
Atunci se mărește numele păcii, cînd nu ne vom împotrivi părerilor Sfinților, nici nu vom făptui împotriva hotarelor acelora. (Sf.Chiril cel Mare)
http://paterika.wordpress.com/
  #819  
Vechi 15.05.2011, 21:17:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Copy-paste din link-ul dumneavoastra:

" Acum opt ani, când încã trãia Pelaghie, predecesorul nostru de sfântã pomenire, confratele nostru, coepiscopul Ioan, profitând de ocazia ivirii unei alte probleme, a întrunit un sinod în orașul Constantinopol și s-a strãduit sã ia titlul de “universal”. De îndatã ce predecesorul meu a luat cunoștințã de aceasta, el a trimis scrisori prin care, în virtutea autoritãții sfântului apostol Petru, a anulat actele acelui sinod."

Iata ce spune sfintul Grigorie, papa al Romei: "in virtutea autoritatii sfintului apostol Petru, a anulat actele acelui sinod". Multumesc ca-mi intariti credinta: ultimul cuvint in materie de credinta il are episcopul Romei, "in virtutea autoritatii sfintului apostol Petru".
Am mai discutat despre asta, nu stiu daca aici sau pe forumul catolic.
In timpul predecesorului Pelagius II aparuse o divergenta intre el si Patriarhul Constantinopolului. Acesta din urma convocase un sinod si isi luase titlul de "universal". Papa Pelagius II nu a acceptat aceasta si nu a recunoscut sinodul.
La acest episod se refera Sf. Grigorie. Bineinteles ca nu-l bagase patriarhul in seama pe papa Pelagius II si urmatorul patriarh tot universal se numea, asa ca Sf. Grigorie insista. Se stie ca unii papi credeau intrun primat, fara sa-i bage cineva in seama. Sa vedem daca Sf. Grigorie se referea la primat sau la faptul ca Roma era considerata fondata de Sf. Petru. La fel cum alte episcopate devenite patriarhii erau fondate de Apostoli. La aceasta autoritate se referea Sf. Grigorie.
Dar vedem in continure ca sf. Grigorie exclude vreun primat, cel putin in sensul dat de BC azi. El se refera in continuare la intaietatea data de sinod Romei.
"Cum stiti prea bine Sanctitatea Voastrã, pe care o venerez în mod deosebit, acest titlu de "universal" a fost oferit de Sfântul Sinod de la Calcedon episcopului din scaunul apostolic al cãrui slujitor sunt prin harul lui Dumnezeu. Dar nici unul dintre predecesorii mei n-a vrut sã se serveascã de acest cuvânt profan; pentru cã, de fapt, dacã un patriarh este numit "universal", le rãpeste celorlalti titlul de patriarh. Departe, departe sã fie de tot sufletul crestin dorinta de a uzurpa câtusi de putin sau de a diminua onoarea fratilor sãi! Dacã noi refuzãm o onoare care ne-a fost oferitã, gânditi-vã cât de rusinos este sã fie uzurpatã violent de cãtre un altul. "

Vedem ca Sf. Grigorie spune ca niciun papa nu s-a considerat superior celorlalti, adica universal (primatul asta inseamna). Chiar daca la Calcedon Romei i s-a dat un titlu de intaietate, primul intre egali.

Iata dovada clara a ceea ce credea Sf. Grigorie. Prima scrisoare e adresata Patrarhilor Alexandriei si Antiohiei (iata ca ii instiinta si pe ei si le cerea sprijiunul, ar fi trebuit sa le spuna in virtutea primatului. Mai sunt alte scrisori adresate Patriarhului Ioan Postitorul si imparatului (imparatul aproba numirea papilor, printre altele).
In scrisoarea catre Patriarhul Ioan Postitorul (epistola 25, liber 1)Sf. Grigorie scrie: Ce veti spune lui Hristos, Care e capul Bisericii universale, la judecata finalã, dacã prin titlul de universal v-ati supus toti membrii ei? (...) Petru, primul între apostoli, si membru al Bisericii sfinte si universale; Pavel, Andrei, Ioan nu sunt ei capi ai anumitor popoare? - si totusi toti sunt mebrii sub un singur Cap. )...) Nu sunt ei membrii ai Bisericii? Si totusi nici unul dintre ei n-a voit sã fie universal (...).

asadar, iata si adevarul, ce credea Sf. Grigorie cel Mare, niciunul din Apostoli nu a fost universal. Capul e Hristos si toti Apostolii egali.
  #820  
Vechi 15.05.2011, 21:23:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Iata in alte scrisori ce crede Sf. Grigorie despre cel ce s-ar numi "universal", adica un conducator, cap al Bisericii si al celorlalti episcopi.

In scrisoarea Sfântului Grigorie cãtre împãrat (cartea a V-a, scrisoarea 20, editia benedictinã): ""Dacã cineva uzurpã în Bisericã un titlu care rezumã în el pe toti credinciosii, atunci Biserica universalã - o, ce blasfemie! - va cãdea odatã cu el, pentru cã el este numit universal! Asadar, toti crestinii trebuie sã respingã acest titlu blasfemiatoriu, acest titlu ce surpã onoarea sacerdotalã a tuturor preotilor de cum este, nebuneste, uzurpat de unul singur!"
Într-o altã scrisoare cãtre împãrat, Grigorie scria (cartea a VII-a, scrisoarea 33): "Eu spun - fãrã cea mai micã ezitare - cã oricine se numeste episcop universal sau doreste acest titlu este - prin mândria sa - precursorul lui anticrist, cãci prin aceasta pretinde sã se înalte mai presus decât ceilalti. Gresala în care el cade vine dintr-o mândrie egalã cu a antihristului, pentru cã dupã cum acest pervers a vrut sã fie privit ca fiind mai presus decât ceilalti oameni, tot asa si cel ce doreste sã fie singur numit episcop se ridicã pe sine mai presus decât ceilalti".


Vedem aici cum Sf. Grigorie ii condamna pe papii ulteriori care au luat acest titlu, de "unversal", primat. Nu e prima data cand un papa antemizeaza pe catolici, Papa Ioan VIII, aproband hotararile Sinodului 879 ii anatemiza pe cei ce sustin Filioque.
Subiect închis

Tags
primatul papal, roma, vatican