Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2011, 17:40:13
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit Divort...

Intrebare. Stiu ca nu exista slujba de divort in Biserica. Dar totusi oamenii se despart. Stiu ca o vreme nu te puteai recasatori decat daca sotul/sotia murisera. Acum insa am auzit ceva tare ciudat. Dai 100 RON si ti se da o foaie cum ca da, esti divortat si te poti recasatori. Foaia o primesti de la episcopia ortodoxa, nu sta nimeni de vorba cu tine, dai banii si gata, esti divortat si bisericeste. Si costa. Stiti si voi cumva de asa ceva pe unde sunteti si voi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2011, 18:09:35
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de culianul Vezi mesajul
Intrebare. Stiu ca nu exista slujba de divort in Biserica. Dar totusi oamenii se despart. Stiu ca o vreme nu te puteai recasatori decat daca sotul/sotia murisera. Acum insa am auzit ceva tare ciudat. Dai 100 RON si ti se da o foaie cum ca da, esti divortat si te poti recasatori. Foaia o primesti de la episcopia ortodoxa, nu sta nimeni de vorba cu tine, dai banii si gata, esti divortat si bisericeste. Si costa. Stiti si voi cumva de asa ceva pe unde sunteti si voi?
e vorba de divort bisericesc ceea ce zici tu .Se percepe o taxa pt a ti se elibera acest act .In mod normal cererea se face fie prin preotul paroh si protoierie fie direct la protoierie .E adevarat ca ar trebui ca sa fie intrebat omul asupra cauzei de divort dar la fel de adevarat e ca nimeni nu are dreptul sa se bage cu forta in viata omului pentru ca fiecare hoataraste singur asupra vietii lui .Preotul sau duhovnicul are dreptul doar sa sfatuiasca sa recomande omului ce ar fi bine sa faca decizia insa revine omului in cauza .Si da se da dreptul la a doua casatorie in BOR ,dar asta e o alta discutie .
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2011, 13:35:08
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am cautat si eu raspunsuri in sensul acesta si am aflat doua posibile ipoteze,cum ca daca vrei sa te recasatoresti iti poti lua aceasta hartie inainte de a 2 a casatorie sau daca nu e cazul de casatorie sa ai certificatul de casatorie religioasa,hotararea de divort si sa te duci cu ele la episcopia de judet,asa am auzit poate ma insel nu stiu.
In ambele cazuri ar trebui ca si divortul sa fi fost facut din motive acceptate de biserica,atltfel nu primesti binecuvantarea sau cum se numeste-ingaduinta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2011, 17:10:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
In ambele cazuri ar trebui ca si divortul sa fi fost facut din motive acceptate de biserica,
Care are fi motivele de divorț acceptate de biserică ? Unde se pot găsi acestea enumerate ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.08.2011, 10:29:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pana la urma la ce foloseste hartia respectiva?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.08.2011, 11:41:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Care are fi motivele de divorț acceptate de biserică ? Unde se pot găsi acestea enumerate ?
intrebarea asta mi-am pus-o si eu
pe ce temei se face casatoria a doua unei persoane divortatae?
scripturistic nu am gasit inca nici unul
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.08.2011, 12:03:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
intrebarea asta mi-am pus-o si eu
pe ce temei se face casatoria a doua unei persoane divortatae?
scripturistic nu am gasit inca nici unul
Părintele Ilarion Argatu, în ale sale "Sfaturi duhovnicești" spunea ceva de genul "soțul/soția să nu-si lase soția/soțul decât pe motiv de preacurvie" și continua cu "respectivii să ceară divorțul bisericesc de la episcopul locului că altfel sunt bigami în caz de recăsătorie".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2011, 07:46:37
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Exista un temei scripturistic pentru a doua sau a treia cununie, doar atunci cand sotul/sotia au murit (Sf Apostol Pavel spune despre vaduve ca mai bine se casatoresc decat sa arda... ceva in directia asta)

Multa vreme biserica nu recasatorea decat daca erai vaduv/vaduva.

Mare parte din "regulile" legate de casatorie sunt stabilite prin canoane, care au temeiuri in traditie. Multe sunt si vadit anti-scripturistice (episcopii nu au voie sa fie casatoriti - Sf Ap Petru a fost casatorit, deci nu exista un conflict intre casatorie si hirotonie... Mai ales ca in primele 3 veacuri crestine, episcopii se putea casatori)

Problema mea cu "ingaduinta" episcopala este faptul ca se da pe bani. Ca nici nu apuci sa intri in audiennta la episcop, ci secretarul episcopiei iti da foaia daca ii dai banii. Ceea ce mi se pare (si chiar este) o forma fara fond... Da, am gresit ca am luat-o pe fata asta, mi-am dat seama la cateva luni dupa casatorie (stiu ca multi ar comenta la asta, dar nu stiu daca sunt trecuti prin viatza..). Nu ma lasi sa ma recasatoresc, e ok. Dar sa imi iei bani aiurea pentru o foaie, o foaie de existenta careia episcopul are toate sansele sa nu stie, asta e problema mea
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.08.2011, 14:33:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. Chestia cu casatoria/necasatoria episcopilor nu poate fi (ne)scripturistica dintr-un motiv foarte simplu: nu este normala morala ci tine de "regulamentul de ordine interioara" a Bisericii.

Adica s-ar putea foarte bine ca de maine sa se ceara sa fie casatoriti iar peste 100 ani sa fie necasatoriti si tot asa.

Pentru cine are chemare pe linia asta, face si ascultare de Biserica si se supune regulilor timpului sau.

Mai departe, pentru certificatul de divort nu cred ca e nevoie de audienta la episcop.
Episcopul nu ti-l poate refuza, nici nu ti-l poate da in regim de "magna cum laudae".

Este practic o formalitate inutila.

Daca vrei sa te re-casatoresti este suficient sa mentionezi ca ai mai fost o data casatorit si in functie de persoane cu care te casatoresti (daca a mai fost sau nu casatorita) ti se face slujba care trebuie.

Nu stiu daca ti se cere musai hartiuta in cauza si nu vad ce utilitate ar avea.

Oricum, peste duhovnic si peste episcop poti trece fara cine stie ce probleme, dar daca ai divortat din motivele gresite, fii sigur ca vei da socoteala in fata lui Dumnezeu.

La fel si daca ai mai fost casatorit si in fata preotului pretinzi ca nu.

Nu de judecata oamenilor trebuie sa te temi (desi tare sunt curios ce intelegi tu prin "trecut prin viata") ci de judecata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2011, 14:34:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
intrebarea asta mi-am pus-o si eu
pe ce temei se face casatoria a doua unei persoane divortatae?
scripturistic nu am gasit inca nici unul
Pe temeiul ca e mai bine asa decat sa traiasca in desfranare.

Dar degeaba a primit binecuvantarea pentru ce-a de a doua casatorie, daca nu are roadele pocaintei si a unei vieti curate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 14:47:22
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
Divort mai usor fllorina Stiri, actualitati, anunturi 9 12.09.2008 18:28:24
despre divort fyr Generalitati 28 10.03.2008 22:55:07
Divort nemtesc Laurentiu Generalitati 1 31.03.2007 12:52:07