Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 08.10.2013, 23:18:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
asa stiam si eu.
Sunt curios de unde știi?
  #432  
Vechi 09.10.2013, 09:04:14
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sunt curios de unde știi?
Un handicapat ca tine firește că nu cunoaște rostul ortografiei și al semnului întrebării.
Mănâncă porcule și altceva decât nutreț, cu florin din timișoara ori lima de gât.
  #433  
Vechi 09.10.2013, 15:31:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
uite-asa ne invrtim intr-un cerc la nesafarsit. S-a discutat indelung despre acest fals pe un alt topic.

Un pic de bun simt nu strica. Daca tot nu iti place o anumita persoana , macar infranarea(doar tot suntem in post, nu?) de a nu raspandi o barfa. Caci in definitiv asta e, o barfa.
Mulți văd/aud, puțini pricep.

Last edited by ovidiu b.; 09.10.2013 at 16:38:44.
  #434  
Vechi 09.10.2013, 16:02:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vezi în "Pe urmele unui sfânt". Se minte acolo, mint și eu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #435  
Vechi 09.10.2013, 16:22:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Așa este, te înțeleg acum.
  #436  
Vechi 09.10.2013, 16:27:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

domnilor Ovidiu si Cezar Ion, va rog sa aratati putina toleranta in mesajele pe care le trmiteti unul altuia!
  #437  
Vechi 10.06.2015, 17:06:28
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Prima ,,minune,, a lui Arsenie Boca - pentru cei care se inchina la ,,sfinti,,necanonizati

https://www.youtube.com/watch?v=89gjq9vC71A

Parintele Arsenie Papacioc si P. Ioanichie Balan -despre ratacirile P. Arsenie Boca: https://www.youtube.com/watch?v=w9AAI9iwvkM
  #438  
Vechi 10.06.2015, 23:52:54
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Alte marturii despre ratacirile parintelui Arsenie Boca 2015: https://www.youtube.com/watch?v=UymIdI-BRdw
  #439  
Vechi 15.06.2015, 22:04:53
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Am sa adaug aici ce a scris Pr.Aldea despre Pr.Boca, ptr. a nu deschide un nou topic. Consider ca ce spune dansul este corect, si lamureste si problema picturii lui Franciss.
*
SE DISCUTĂ OARE DESPRE PĂRINTELE ARSENIE BOCA?
SAU DOAR SE REVARSĂ PATIMILE UNORA?

A început de ceva vreme un război orb și surd.

În care se schimbă invective, acuzații, bârfe, bănuieli și alte asemenea revărsări ale patimilor.

În care dialogul lipsește.

O linie a frontului este a celor care contestă Ortodoxia Părintelui Arsenie Boca. O afirmație gravă, extrem de gravă, care trebuie probată cu cea mai mare seriozitate și prezentată cu cea mai mare durere. Amândouă cerințele sunt însă de lipsă în masa contestatarilor. Unde batjocura, bucuria jubilantă de a-l declara pe cineva ca osândit veșnic sunt adesea atât de evidente, atât de urâte, chiar scabroase adeseori, încât nu dovedesc decât depărtarea de Ortodoxie a emițătorilor.

Cealaltă linie a frontului este a unora care de la cinstirea sfinților ca prieteni ai lui Dumnezeu ajung la idolatrizare. Și care contestă chiar și cele mai evidente observații, chiar civilizat făcute, ale unor greșeli ale Părintelui Arsenie Boca.

Mulți confundă sfințenia cu infailibilitatea. Mă întreb de la ce nivel devine această confuzie erezie.

A pretinde că sfinții nu au nicio greșeală este grav - ba chiar osândit de sinoadele ecumenice. A crede că dacă cineva are o greșeală dogmatică se duce în Iad este grav și aruncă pe toți în Iad. Începând cu Sfântul Iustin Martirul și Filosoful.

Sunt cazuri și cazuri.

Greșesc și cei care încearcă să nege orice greșeală la un sfânt, și cei care cred că dacă un sfânt are greșeli înseamnă că e în Iad.

Alt cântar trebuie, unul liniștit, nepătimaș, mult chibzuit.

Videoclipurile și textele ca cele mai multe dintre cele postate de contestatarii Părintelui Arsenie Boca fac atâta risipă de patimi, bârfe și speculații încât nici ceea ce spun corect nu mai pare corect. Pentru că, oricum, suma finală este greșită.

Pe de altă parte, există așa-ziși apărători ai Părintelui Arsenie Boca atât de departe de duhul Ortodoxiei încât dau apă la moară contestațiilor chiar prin "apărarea" lor.

Între aceste cete, atât de vehemente și tulburate, este foarte greu să păstrezi calea cea dreaptă.

Și atât de necesar!

Doar atunci când va înceta gălăgia și va începe dialogul se vor putea lămuri lucrurile. Doar atunci se vor putea auzi glasurile celor cuminți, care privesc lucrurile cu dragoste de Dumnezeu și nu ca jendari ai Ortodoxiei - de parcă ar fi nevoie de așa ceva!

Și doar atunci se va putea înțelege limpede ce a fost și ce este Părintele Arsenie Boca.

Până atunci, ar fi bine ca mulții agitați să își aducă aminte de două sau chiar trei lucruri:

1. Că "pentru orice cuvânt deșert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecății" (Matei 12.36)
Deci mare grijă la ce și cât vorbim!
2. Că Fiul lui Dumnezeu a zis "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri" (Matei 7.21). Deci în loc de vorbe goale și pătimașe să punem o viață creștină!
Și dacă Dumnezeu ne va da cuvânt, la vremea potrivită vom și vorbi.
al treilea, poate cel mai important,
însă uitat de mai toți "apărătorii" uneia sau alteia dintre poziții:
3. "Pentru că (poruncile): Să nu săvârșești adulter; să nu ucizi; să nu furi; să nu mărturisești strâmb; să nu poftești... și orice altă poruncă ar mai fi se cuprind în acest cuvânt: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți." (Romani 13.9)

Pace tuturor!

Pr. Mihai-Andrei Aldea
  #440  
Vechi 15.06.2015, 22:15:19
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

A mai complet, raspunzand la comentarii.
*
I. "1. În trecut era foarte răspândită imaginea unui Francisc de Asisi serafic, plin de blândețe, iubitor față de cei mai amărâți, un om cu o trăire și o viață asemenea sihaștrilor ortodocși, persecutat de aceea de Papalitate. Pe scurt, se credea că Francisc de Asisi a fost un fel de "ortodox în Catolicism", o excepție de la regulă. O părere asemănătoare exista și față de Ulfila, ba chiar și față de Origen. Aceasta era părere generală, dacă nu unanimă, în școlile teologice în care au învățat Nichifor Crainic, Arsenie Boca și mulți alții. Chiar și în vremea în care am urmat eu Facultatea de Teologie Ortodoxă din București am avut mâhnirea unor dispute în această privință cu unii părinți profesori. Și era deja spre sfâșitul anilor 90!
Informația despre greșelile doctrinare și de viață ale lui Francisc de Asisi (și Ulfila!) se răspândește la noi abia după 1992, când Părintele Arsenie Boca era demult trecut la cele veșnice.

De asemenea, în vremea în care Părintele Arsenie a pictat Biserica Drăgănescu exista o URIAȘĂ speranță de revenire a catolicilor la Ortodoxie. Existau în acest sens nenumărate semnale. Că erau de fapt fățarnice, având alt scop decât părea, s-a dovedit abia după 92-94 încolo. Și mulți au fost dezamăgiți, deși mulți încă sunt amăgiți, sperând într-o unire care, cred eu, nu va avea loc niciodată. "
*
Si
II. “Iată că se întâmplă exact ceea ce nu doream: transformarea ȘI a aces tui loc într-o dispută pe temă.

Știam că imediat se va lansa cineva care se crede deținător al adevărului și care, precum evoluționiștii, crede că dacă poate presupune ceva a dovedit deja.

Din această clipă orice replică s-ar da, oricât de blândă sau echilibrată, va risca să declanșeze bulgări de zăpadă tot mai mari, până la avalanșă. Așa cum se întâmplă mereu.

Dacă tot vorbim de a fi nepărtinitori, puteam să ne oprim aici și să continuăm discuția pe privat, ca în atâtea privințe, pentru a putea veni apoi public în armonie, cu lucrurile limpezite.

Dar, dacă tot s-a lansat public problema, susțin că este aberant să pui sensul egal între aprecierea unei persoane și aprecierea unei doctrine.
Chiar și la nivelul aprecierii sfințeniei.

Indiferent ce ar spune cei care cred că le știu pe toate, Părintele Arsenie Boca a avut în operele lui o poziție corectă față de Catolicism. Știu asta pentru că le-am citit.

Eu nu discut aici despre ce spun unii sau alții pe seama Părintelui Arsenie Boca, ci despre ceea ce am citit în operele scrise de el, verificabile prin manuscrisele rămase de la el. Precizez asta deoarece bârfele sunt lege în România. Iar eu în această privință nu fac rabat, adică nu pot accepta afirmații neverificate serios.

Trebuie să subliniez aici un lucru de cea mai mare importanță: lucrurile se judecă întotdeauna nuanțat și în funcție de epocă.

Liniile extremist tranșante sunt întotdeauna falsificatoare.

În epoca în care a trăit Părintele Arsenie Boca exista o cunoaștere a vieții lui Francisc de Asisi care îl făcea pe acesta un ortodox în Catolicism. Acest lucru se poate vedea la mulți teologi și l-am auzit eu însumi în Facultatea de Teologie Ortodoxă din București.

În România abia după 1995 a început să se răspândească și altă părere despre Francisc de Asisi și informațiile să devină diversificate. Doar că atunci Părintele Arsenie Boca era deja dincolo!

Câtă vreme Părintele Arsenie Boca și-a exprimat în scris nădejdea revenirii catolicilor la Ortodoxie, nu a unei uniri în neant sau relativiste; câtă vreme Părintele Arsenie Boca a arătat clar faptul că Papalitatea este greșeală și îndrumă pe cei care o urmează pe o cale greșită; câtă vreme Părintele Arsenie Boca a spus clar că Biserica lui Hristos este Biserica Ortodoxă, faptul că a crezut că Francisc de Asisi este o excepție în Catolicism – așa cum a fost și încă este crezut de zeci de milioane de oameni din întreaga lume – nu constituie o greșeală dogmatică. Înseamnă că în acea privință a fost dezinformat.

Cunosc un caz care mi se pare – dacă nu suntem pătimași – foarte lămuritor.

Un creștin evlavios, anti-ecumenist, a văzut pe stradă un preot cu părul alb, barbă albă și o cruce evident ortodoxă la gât, așa cum îi era toată ținuta. A cerut binecuvântare și i-a sărutat mâna. Apoi a aflat că era preot greco-catolic. Ceea ce, desigur, l-a întristat, deoarece el nu îi consideră pe aceștia preoți. Și a venit la mine să-mi spună că “a căzut în erezie” (așa îi spusese cineva…). I-am explicat că de vreme ce el l-a crezut preot ortodox Dumnezeu așa i-a primit închinarea, chiar dacă binecuvântare nu a primit. Și că așa ceva nu este erezie, ci greșeală. Că, desigur, cere mai multă băgare de seamă, mai mult discernământ pentru viitor, dar nu este cădere din credință, așa cum îi spuseseră unii “încurajatori”.

Și în cazul Părintelui Arsenie Boca avem evident o greșeală. Ca unul care cunosc mediul în care au învățat teologia Nichifor Crainic sau Părintele Dumitru Stăniloaie, știu foarte bine cât de greu era să scapi de toate greșelile de acolo.

Asemenea erori au fost prezente și la sfinții închisorilor – printre care, de altfel, a fost și Părintele Arsenie Boca – și sunt scuzabile prin lipsa de informație.

Desigur, se poate contraargumenta la ceea ce am spus.
De fapt, se poate contraargumenta la orice.
Partea tristă este că tocmai asta aș vrea să evităm, un șir necontenit de replici. Care sigur vor ajunge prea departe. Și voi fi nevoit să încep să șterg.

Cei care se știu teologi pot coresponda cu mine pe mail ca să încercăm să lămurim lucrurile pe temă, pot face un grup de lucru spre a lămuri serios problema, fără patimă și agitație. Dar mania nesfârșitelor certuri pe facebook sau alte medii virtuale mi se pare cu totul dăunătoare și anti-creștină, ca să nu spun eretică. Deși nu este deloc departe de această stare.

(Închei cu un citat din Părintele Arsenie Boca, în același timp celebru și prea puțin cunoscut – depinde despre care tabără vorbim:
,,Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor. Căderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica ortodoxă, fie ei: arhierei, preoți de mir, călugări sau mireni. Înapoi la Sfânta Tradiție, la Dogmele și Canoanele Sfinților Părinți ale celor șapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Ferească Dumnezeu!’’ (Talanții împărăției, p.197))”
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 17:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 15:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 21:40:31