Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 13.09.2016, 13:22:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Aceasta evidenta nu are niciun argument. O redare fidela a chipului Sau evident nici nu ar fi fost posibila.

Insa este mai plauzibil ca gestul binecuvantarii sa-si aibe originea in invatatura Invatatorului decat intr-o inovatie culturala a crestinismului timpuriu. Argumentul il gasesti in postarea anterioara.
Nu susțin argumentul tău. Nu se potrivește cu doctrina ortodoxă. Apostolii n-au transmis simboluri; Sfânta Împărtășanie nu este un simbol, ci Trupul și Sângele lui Hristos. Care n-a fost doar un guru, cum văd că Îl (des)consideri. Iar dacă pentru tine asta este, atunci te rog încă o dată: Fii onest și nu te mai numi creștin.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #572  
Vechi 13.09.2016, 15:13:58
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Au transmis, totusi, si simboluri. Acolo unde cele Ceresti nu puteau fi comunicate ca atare, in realitatea lor dumnezeiasca.
De pilda, chipul pictat al unui sfant din icoana este si simbol, in ceea ce nu poate fi comunicat direct/ca atare din el.
Tocmai de aceea icoana ramane teandrica, precum sunt teandrice multe din Biserica.
Pentru a lua/mentine deschisa legatura/comunicarea cu Cerul, Apostolii si mai apoi toti crestinii s-au folosit si de simboluri.
  #573  
Vechi 13.09.2016, 15:17:51
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Eu mi-am gasit calea, si ce am gasit nu are nimic in comun cu Hristos...
Inseamna ca ai gasit tocmai calea nimicului, Ilie. Ce poate fi din viata adevarata fara sa aiba nimic in comun cu Hristos?
Poate te razgandesti, totusi si cauti o alta cale. Care sa le aiba pe toate in comun cu Hristos!
Asa sa iti ajute Dumnezeu!
  #574  
Vechi 13.09.2016, 16:26:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da' tu chiar crezi ca ce a scris omu' cela a fost vreun moment serios?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #575  
Vechi 13.09.2016, 16:34:20
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Au transmis, totusi, si simboluri.
De acord, au transmis și simboluri; mă corectez. Nu intră, însă, Sfânta Euharistie în această categorie. Simbolurile, cum spunea cineva, sunt expresia văzută a ceva nevăzut. Sunt o modalitate de comunicare mai presus de cuvinte. Nu cred că putem include, însă, și mantre budiste între simbolurile transmise de Hristos. Pentru că au semnificația lor proprie.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #576  
Vechi 13.09.2016, 16:37:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai tot topicul asta despre asta e vorba: cum putem asimila crestinismul (inferior dogmatic), budhismului (superior dogmatic) dupa dl.
FlorinBudhan.

Si asta nu pentru ca ar dori intr-adear sa asimileze crestinismul, ci pentru ca existenta lui il incomodeaza, parca ar fi o voce pe undeva in directia asta care nu-l lasa sa alunece total in apostazie, mai intai trebuie sa desfiinteze (dogmatic) crestinismul si pe urma abia poate urma in liniste vocea de sirena a neobudhismului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.09.2016 at 16:39:45.
  #577  
Vechi 13.09.2016, 16:46:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Chiar așa, vorba lu' Ioan.
Căcatul ăsta de topic de ce mai viețuiește aici și nu-n coșul de gunoi?
Doar pentru traficul pe care-l generează?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #578  
Vechi 13.09.2016, 16:50:35
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu cred că putem include, însă, si mantre budiste între simbolurile transmise de Hristos. Pentru că au semnificatia lor proprie.
Desigur, sunt cu totul altceva decat continutul Bisericii. Au alta inraurire, alta finalitate, alte conexiuni. Dar Florin n-o sa fie de acord...((:
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare