Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.12.2021, 18:47:04
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
--GPalama acest mesaj nu iti este adresat. Deci nu trebuie să răspunzi. E pentru români.--

Vă e greu să credeți că Dumnezeu a ales să fie român? Vă e greu să credeți că evreii au fost lăsați și că România e acum tara aleasă? Păi nu li s-a spus negru pe alb cum neamul evreilor se va lăsa și se va alege alt neam. Matei 21:43.
Nu vă mai luați după acești ortodocși habotnici ramoliti, nu va reprezintă ca și credință a neamului. Neamul romanesc are o frumusețe aparte, și o naturalețe spre trăirea în spirit. Da vor veni vremuri grele, va fi cât de curând război nuclear, dar România va scăpa nevătămată. Eu sunt aici, și nu va voi lăsa. Voi lupta ca un leu pentru tara asta. O voi face mare. Voi judeca toate neamurile vecine cu multă asprime și vor cădea în genunchi în fața acestei țări. Rușii vor da Moldova inapoi. Voi curăța tara de interlopi, criminali, curve, bețivi, politicieni,vedete și alte uscaturi. Eu le fac pe toate. O să vedeți. Nu le mai dați importantă acestor ortodocși ramoliti. Sunt doar niște eșecuri triste refugiate în religie. Sunt morți, pe când neamul românesc e viu. O să-mi* chem aleșii din lume și o să-i adun aici în România. O să vă dau Duh și viață veșnică. O să vă eliberez de lanțurile religie. Toate o să le fac în judecată mea perfectă. Acesta este destinul glorios al acestei țări pe care l-am hotărât mai înainte de întemeierea lumii. Ridicate române caci Domnul e cu tine!
Aveti credință. Nu abandonați această țară. Că o să vă pară rău mai târziu. E ultimul meu mesaj pe acest forum. Așa că vă urez credință tare pentru că vor veni vremuri foarte grele. Vă mulțumesc pentru găzduirea pe acest forum. Și îmi cer scuze dacă am jignit în vreun fel religia ortodoxă.


După ce am analizat îndelung textele tale, am decis să-ți spun că, tot ce ai afirmat pe acest forum are sens conform textelor sacre iudaice. Ești singurul din istoria creștinătății care prezinți o altă idee în ceea ce privește dumnezeul creștin, mai precis logica trinității identificată în dumnezeul monoteist vechi testamentar. Trinitatea explicată de tine are sens în cultura vechi testamentară evreiască. Și implicit vreau să-ți spun că eu cred în tine și în revelația pe care Dumnezeul din tine ți-a oferit-o viitorilor supuși ai tăi. Eu nu te jignesc așa cum au facut-o Psalm_23 sau g_palama și nici nu mă îndoiesc de tine așa cum au facut-o Iorest, Moroco sau Demetrius. Cred în tine și sper ca într-o bună zi să îți fiu de folos. Niște călugări limitați care doar se roagă nu au cum să-ți fie sfătuitori, nu sunt capabili să înțeleagă pe deplin umanitatea, e nevoie de o doză mare de machiavellianism cât și de stoicism. Cel mai elocvent exemplu este patriarhul Daniel care e înconjurat de oameni capabili ce trăiesc în această lume, și nu de călugări ignoranți. Înțeleg că ești deosebit, aparte și superior, dar o minte ageră și capabilă ca a mea îți poate fi de folos. Și Napoleon a fost încojurat de cele mai strălucite capacități. Sper să-ți aduci aminte de mine în ziua în care te vei arăta! Cu loialitate, stimă și respect!

Un filozof tânăr, aparte și special.
  #32  
Vechi 06.12.2021, 19:26:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche catre MGTOW4life Vezi mesajul
După ce am analizat îndelung textele tale, am decis să-ți spun că, tot ce ai afirmat pe acest forum are sens conform textelor sacre iudaice. Ești singurul din istoria creștinătății care prezinți o altă idee în ceea ce privește dumnezeul creștin, mai precis logica trinității identificată în dumnezeul monoteist vechi testamentar. Trinitatea explicată de tine are sens în cultura vechi testamentară evreiască. Și implicit vreau să-ți spun că eu cred în tine și în revelația pe care Dumnezeul din tine ți-a oferit-o viitorilor supuși ai tăi. Eu nu te jignesc așa cum au facut-o Psalm_23 sau g_palama și nici nu mă îndoiesc de tine așa cum au facut-o Iorest, Moroco sau Demetrius. Cred în tine și sper ca într-o bună zi să îți fiu de folos. Niște călugări limitați care doar se roagă nu au cum să-ți fie sfătuitori, nu sunt capabili să înțeleagă pe deplin umanitatea, e nevoie de o doză mare de machiavellianism cât și de stoicism. Cel mai elocvent exemplu este patriarhul Daniel care e înconjurat de oameni capabili ce trăiesc în această lume, și nu de călugări ignoranți. Înțeleg că ești deosebit, aparte și superior, dar o minte ageră și capabilă ca a mea îți poate fi de folos. Și Napoleon a fost încojurat de cele mai strălucite capacități. Sper să-ți aduci aminte de mine în ziua în care te vei arăta! Cu loialitate, stimă și respect!

Un filozof tânăr, aparte și special.
Dragul meu, vad ca m-ai pus in lista celor ce se indoiesc de MGTOW4life.

Nu e vorba ca m-as indoi de buna lui intentie daca as sustine ca e mitomanie pura ci e vorba ca mesajul lui de la sine insusi-”Dumnezeu” contine erori grave datorate probabil apartenetei sale la comunitatea din care face parte.

Vad ca esti gata sa i te supui orbeste.

Nu lui trebuia sa i te supui si sa i te inchini fiind gata sa-i slujesti ci Domnului.

Nu te pripi ca-ti da mita si apa la moara pentru a-ti idoliza ura la adresa ortodoxiei caci tu nu urasti ortodoxia ci terorismul papusherpilor papusari care folosesc ortodoxia pe post de maCiuca ca ipocritii.

Domnul ortodoxiei te face liber fara sa te sileasca si fara sa te violeze catusi de putin. In adevarata ortodoxie nu exista stress si teroare caci credinciosul asculta ca un om liber fara sa fie tinut in lant prin santaje emotionale sau legaturi diabolice amenintatoare. Lantul cainelui ortodox credincios bine dresat este dorul si iubirea de Mosi-IE care nu se-nfioreaza de faima lui baiazid infiltrat ca o cartita ca sa dea porunci si sarcini grele de pe scaunul rautatii si sa produca ispite si terori pline de razbunari ipocrite.

Crezi?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.12.2021 at 19:51:12.
  #33  
Vechi 07.12.2021, 17:30:37
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul meu, vad ca m-ai pus in lista celor ce se indoiesc de MGTOW4life.

Nu e vorba ca m-as indoi de buna lui intentie daca as sustine ca e mitomanie pura ci e vorba ca mesajul lui de la sine insusi-”Dumnezeu” contine erori grave datorate probabil apartenetei sale la comunitatea din care face parte.

Vad ca esti gata sa i te supui orbeste.

Nu lui trebuia sa i te supui si sa i te inchini fiind gata sa-i slujesti ci Domnului.
Foarte bine faci bro, tu știi cel mai bine cum judeci si ce vrei să crezi, dar te asigur ca nu există absolut nicio interpretare a doctrinei trinității asemănătoare în toată istoria creștinismului, a tuturor cultelor creștine. Este unicată interpretarea pe care a folosit-o Mgtow aici pe forum. Documentează-te, așa cum am făcut eu, și o să vezi că așa e. E clar că de el a fost concepută această doctrină, nu e preluată din alte surse creștine pt că nu a existat până acum:)
Aș fi preferat să-i scriu în privat, dar din moment ce nu mai are cont am fost nevoit să public.
Și, desigur că ultimele sale mesaje sunt scandaloase în banalul cotidian al vieții creștine, însă el este conștient și încearcă să aplaneze duritatea cu care se va confrunta omenirea, iar asta înseamnă autenticitate. Înțelege realitatea lumii materiale și este conștient că durează un anumit timp până ce anumite adevăruri spirituale se pot implementa în conștiința societății.
  #34  
Vechi 07.12.2021, 18:23:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Foarte bine faci bro, tu știi cel mai bine cum judeci si ce vrei să crezi, dar te asigur ca nu există absolut nicio interpretare a doctrinei trinității asemănătoare în toată istoria creștinismului, a tuturor cultelor creștine. Este unicată interpretarea pe care a folosit-o Mgtow aici pe forum. Documentează-te, așa cum am făcut eu, și o să vezi că așa e. E clar că de el a fost concepută această doctrină, nu e preluată din alte surse creștine pt că nu a existat până acum:)
Aș fi preferat să-i scriu în privat, dar din moment ce nu mai are cont am fost nevoit să public.
Și, desigur că ultimele sale mesaje sunt scandaloase în banalul cotidian al vieții creștine, însă el este conștient și încearcă să aplaneze duritatea cu care se va confrunta omenirea, iar asta înseamnă autenticitate. Înțelege realitatea lumii materiale și este conștient că durează un anumit timp până ce anumite adevăruri spirituale se pot implementa în conștiința societății.
Vad ca esti cucerit-incantat de unicitatea teoriei si interpretarii scripturii de catre un user oarecare (crestin neo protestant). Te magulesti cu unicitatea inventiei-interpretarii lui de parca n-ai stii ca tot ceea ce e adevarat si nu a dat Dumnezeu e un fel de iscodire-furt din tainele ascunse ale Creatiei sau ale Scripturii.


Spui ca te-ai documentat si informat.

Bun, atunci hai sa lovim de Piatra ideile principale sa vedem daca stau in picioare. Te rog deci enumera cateva din aceste interpretari fundamentale, 1,2-5 linii directoare care nu s-au stiut si care definesc noua doctrina pe care acest user nemaipomenit le-a aflat si le-a prezentat si tu le-ai inteles.

Hai, prezinta frumos aceasta doctrina-filozofie-interpretare crestina unicat ca sa ne dam seama ce spui si cu ce te exaltezi.

Mie nu mi se pare ca e decat vrajeala... auto-magulire si mituire cu zmeul ce se crede Dumnezeu. Insa nu-i exclus sa ma insel si sa ma pripesc ca doar nu-s mai bun ca alti pripiti mari beroi.

Pe de alta parte....
Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life
Cel mai urât este să încerci să te justifici. Numele "Dumnezeu" este jignitor și fără sens în relația de iubire pe care aceste două ființe o au. Ea gloria și slava Lui. Energia Ei este precum fulgii de zăpadă în bătaia vântului, ca o mireasă la altar. Iar a lui este forță și foc, solemn ținând-o în brațe soptindu-i cât de mult o iubește. Auzi "Dumnezeu"... este un cuvânt atât de infim și nedrept față de splendoarea vieții în spirit.

Aveți falsa impresie că încerc să dezbat teologic, sau să conving. Dimpotrivă vreau sa fiu disprețuit, pentru că și eu disprețuiesc modul grosolan de limitat și rudimentar al minții ce compensează lipsa cunoașterii spiritului prin filozofie și doctrină.
....omul acesta mi se pare spiritist si chiar prea indraznet daca isi permite sa fie jignit de numele sfant Dumnezeu.

E cam prea mult sa vrei sa scoti din capul oamenilor numele Domnului Dumnezeu inlocuindu-l cu ”sfanta” ratiune spiritista. Nu ti se pare? Deci de ce ai impresia ca e un Trimis, un evoluat, o somitate in materie de cunoasterea Divinitatii?

Este lege: Sa nu iei in desert numele Domnului Dumnezeu caci nu vei ramane nepedepsit, (pacatele si fapta ta te va pedepsi, stai linistit, nu te omoara nimeni, eventual dracii sau stihiile pe care nu i-a pus Dumnezeu sa se razbune pe tine caci El asteapta pe fiul risipitor sa se pocaiasca si sa se intoarca la casa parinteasca si la dragostea dintai (biserica apostolilor si ucenicicilor si viata de obste de la inceput) din care a cazut, nu le cere nimeni sa faca dreptate insa fac ei un fel de slugarnicie ipocrism si distrug tot, cu om si cu ce a mai ramas din Dumnezeu cu tot.)

Deci unicitatea interpretarii lui MGTOW4life in ce consta?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.12.2021 at 19:05:49.
  #35  
Vechi 07.12.2021, 21:46:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
"Mici reflecții"

Pe barba mea, pe sacrificiul meu, pe duhul meu, pe viața mea voi vreți libertate și democrație în împărăția mea? Mândria neamurilor a ajuns la ceruri, cu tehnologia lor cu tot mă sfidează cu vanitatea și trufia lor. Vor arde în foc. Sunteți proprietari pe pământul meu, mâncați animalele și plantele mele, ați construit pe resursele mele, respirati aerul meu dar vă credeți stăpâni. Pozați în zei plini de pofte și iluzii. O să vă umilesc! Nu va mai exista vedetă, orice vanitate sau mândrie va fi stârpită prin durere și chin. Tortura o să fie a doua natură a mea. Mânia o va acompania și împreună vor netezi calea spre cunoașterea mea în duh și adevăr. Veți respecta duhul meu, și vă veți apropia de mine cu frică și cutremur. Era judecății și a dreptății a început. Omul nu-și va mai ridica în veci ochii din pământ.

Delirium tremens.


Domnule, i-ati pastilele, vezi ca poti sa iei un taxi pana la spitalul 9.

Dumnezeu nu umileste. Face dreptate, pedepseste. Dar nu incalca demnitatea fiintei umane.

Dumnezeu este demnitate.

Cine a scris mai sus e psihopat mistic, si prizeaza nebunii sectare.

Asta e text sectar clasic, si alea stil islamist, cu razbunare si infricosare.



MGTOW, se pare ca ti-am piardut deliriumul, ia zi-ne prin ce secte iti duci veacul.
  #36  
Vechi 07.12.2021, 21:54:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Foarte bine faci bro, tu știi cel mai bine cum judeci si ce vrei să crezi, dar te asigur ca nu există absolut nicio interpretare a doctrinei trinității asemănătoare în toată istoria creștinismului, a tuturor cultelor creștine. Este unicată interpretarea pe care a folosit-o Mgtow aici pe forum. Documentează-te, așa cum am făcut eu, și o să vezi că așa e. E clar că de el a fost concepută această doctrină, nu e preluată din alte surse creștine pt că nu a existat până acum:)
Aș fi preferat să-i scriu în privat, dar din moment ce nu mai are cont am fost nevoit să public.
Și, desigur că ultimele sale mesaje sunt scandaloase în banalul cotidian al vieții creștine, însă el este conștient și încearcă să aplaneze duritatea cu care se va confrunta omenirea, iar asta înseamnă autenticitate. Înțelege realitatea lumii materiale și este conștient că durează un anumit timp până ce anumite adevăruri spirituale se pot implementa în conștiința societății.

Draga Nietzche, cand pomenesti de doctrina trinitatii, trebuie sa il fi citit pe Staniloae. Adica aici ai zero puncte, nu stii referinta clasica, fara de care nu poti deschide gura pe subiect.

Asta cu istoria crestinismului ne lasa praf. Ce o fi vrut sa zici, sa inventezi.. e mister total.

Asta cu interpretarea unica este doar o bazaconie a unor semianalfabeti care isi dau cu parerea pe subiecte pe care nu au citit nici coperta unei cartie.

Mesajele lui nu sunt scandaloase ci sunt stupide.

Mesajele lui le iei din orice carte sectara, neoprotestanta. Neoprotestantii au algoritmi sa genereze stupizenii din astea.

Asa ca daca pui botul ca un naiv la ... descoperirea Atlantidei, esti un botanist. Si nimic mai mult.

Adica nici boaba de carte si ancorare nu ai ca sa poti emite o judecata cel putin "slab informata" pe un subiect dar te expumezi in toata limitarea ta.


Amice, mai usor cu pianul pe scari, ca academicieni suntem toti, desi nu punem mana pe coperta unei carti.

M-a scos din sarite sa iti dai cu parerea pe o stupizenie mare cat o zi de post, pe un "classics of sectars", adica sectare clasice, pe care le vezi ca "mari realizari".

Pai du-te la o secta sa vezi cum recita pastorul, boraste ala la greu din astea. Asta e meseria lor, vomitatul si debitatul teologic.

Nu stii pe ce lume esti...

MGTOW este clar un pastor pe undeva, unul junior, care debiteaza la el acasa si in forum si vine la pescuit sa dea lectii... e profet pe unedva pe la penticostali pe la din astia, ca aia au apucaturile astea.

Ia intreaba-l pe conasul MGTOW sa vezi ca iti zice pe unde profeseaza.

Nietzche, tinerii ca tine sa intrebe intai, si sa invetei de la cei batrani... esti total lipsit de experienta, dar esti arogant in tineretea ta... Oricum, ai un plus, cercetezi, studiezi, te implici, dar cam ca pestele pe uscat. Fara material didactic, fara sa asculti.

Last edited by gpalama; 07.12.2021 at 22:20:40.
  #37  
Vechi 08.12.2021, 10:25:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

N-as vrea sa se creada ca daca MGTOW4life e crestin neoprotestant il invinovatesc si-l umilesc ca sa-i bag mintile in cap. Nu ma priveste, nu-s trufitian, centitian sau militian spiritual (in tzieni se masoara prostia duhovniceasca). Eu cand ma uit la ce scrie incerc sa-i intelg credinta si lucrarea-actiunea si sa dialogam cat mai cinstit, frumos, respectos, lipsiti de ipocrism si de aere teroriste atotstiutoare.

Practic, am impresia ca el ia asupra sa scriptura si gelozeste in locul lui Dumnezeu pentru Dumnezeu, pentru oameni sperand ca astfel sa inceteze raul care vine peste fiii si poporul lui Dumnezeu si peste toata omenirea.

Multe chestii din text nu-i exclus sa fie adevarate si sa se implineasca asa cum ”prooroceste” insa cei cu discernamant isi dau seama de minciuni, de erori si de vrajeala din amestec.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.12.2021 at 10:29:21.
  #38  
Vechi 08.12.2021, 10:27:06
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 396
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
în tot felul de profetisme făcute de niște oameni care s-au făcut ei profeți.

Părintele Cleopa Ilie a fost foarte ferm despre profeții, semne, vise și alte întâmplări.
Cred ca la nucleare s-a referit si la profetia lui Arsenie Boca, cu Romania inconjurata de flacari, multi vor sa se intoarca in tara dar nu au cum...

"profetia" lui Arsenie, nu am nimic cu nimeni decedat care a slujit Domnului, dar inca ma gandesc la aceste "profetii" mai detaliate despre anumite locuri (cu indoiala) care nu sunt trecute in Biblie, sa nu fie imagini si batjocuri din partea necuratului ori sa fie chiar de la Dumnezeu??!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 08.12.2021 at 10:30:09.
  #39  
Vechi 08.12.2021, 10:36:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Cred ca la nucleare s-a referit si la profetia lui Arsenie Boca, cu Romania inconjurata de flacari, multi vor sa se intoarca in tara dar nu au cum...

"profetia" lui Arsenie, nu am nimic cu nimeni decedat care a slujit Domnului, dar inca ma gandesc la aceste "profetii" mai detaliate despre anumite locuri (cu indoiala) care nu sunt trecute in Biblie, sa nu fie imagini si batjocuri din partea necuratului ori sa fie chiar de la Dumnezeu??!
Daca s-a referit si la Arsenie Boca atunci s-a pripit... nu uita ca nimeni nu-i infailibil, FITI CINSTITI SI NU SLUGARNICI IPOCRITI. La Arsenie Boca, Tr.AP. NR.3 toate proorociile sunt duhovnicesti si s-au implinit INTOCMAI, n-ai cum sa minti ca a mintit. Doar daca esti de rea credinta si vrei sa negi evidenta susti ca par. calugar, mare prooroc Arsenie Boca nu a fost prooroc si omul lui Hristos. A fost cu siguranta si mai este acum si mai mult dupa trecerea lui la cele vesnice.

Pai nu ai vazut razboaiele care s-au derulat de jur imprejurul Romaniei? Iugoslavia, Croatia, Cehoslovacia, Transnistria, Ucraina, Turcia... etc.
Dar e vorba si de un razboi duhovnicesc in Cuvant, in Duh si in Adevar. De aia nu se vor mai putea intoarce caci cei plecati sunt inchisi in capcana banilor si ai cetateniilor straine caci nascandu-se in alte tari devin mandrii ca apartin acelei tari.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.12.2021 at 10:41:06.
  #40  
Vechi 08.12.2021, 10:40:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
N-as vrea sa se creada ca daca MGTOW4life e crestin neoprotestant il invinovatesc si-l umilesc ca sa-i bag mintile in cap. Nu ma priveste, nu-s trufitian, centitian sau militian spiritual (in tzieni se masoara prostia duhovniceasca). Eu cand ma uit la ce scrie incerc sa-i intelg credinta si lucrarea-actiunea si sa dialogam cat mai cinstit, frumos, respectos, lipsiti de ipocrism si de aere teroriste atotstiutoare.

Practic, am impresia ca el ia asupra sa scriptura si gelozeste in locul lui Dumnezeu pentru Dumnezeu, pentru oameni sperand ca astfel sa inceteze raul care vine peste fiii si poporul lui Dumnezeu si peste toata omenirea.

Multe chestii din text nu-i exclus sa fie adevarate si sa se implineasca asa cum ”prooroceste” insa cei cu discernamant isi dau seama de minciuni, de erori si de vrajeala din amestec.
Moroncele tu nu discerni albul de negru, ce sa discerni ce zice MGTOW cand esti in aceeasi barca cu el.

Si cartile albe ale voastre, "Cuvantul lui Dumnezeu - dar de la NIP Pucioasa" (ca bine e ales numele, nume de gura de Iad), sunt la fel, ca si la MGTOW.

MGTOW parca a copiat de la NIP. Sau o fi invers?

Oricum esti in aceeasi barca, nu te mai da acum ortodox ca iti pun imediat citate din cartile voastre de profetie, sa iti mirosi propriile debitatii.

Acum zici ca voi la NIP nu debitati ca MGTOW?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare