Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.06.2011, 16:58:32
Ana_Maria Ana_Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2011
Mesaje: 7
Implicit Dati-mi un sfat, va rog

Urma sa ma casatoresc cu persoana iubita cel tarziu anul viitor.Pe modelul actual al relatiilor moderne, ne-am mutat impreuna. Nu ar fi fost asta o problema, pentru ca ne intelegeam foarte bine, ca familie, daca pot sa spun asa. Greseala noastra ne-am angajat impreuna, pe acelasi proiect, la aceeasi firma. Practic, la serviciu ar fi trebuit sa fim colegi, in timpul liber, un cuplu. Am amestecat borcanele si din cauza serviciului am inceput sa ne certam. La un moment dat, in viata lui a aparut o femeie de moravuri usoare, pe care eu nu am bagat-o in seama la momentul potrivit. La ultima cearta, pe motiv neintemeiat ( a recunoscut ca a exagerat si ca nu avea dreptate) s-a dus la ea. Si de atunci cam sunt impreuna. Certurile noastre nu aveau niciodata un temei, ci erau niste exagerari, suparari de moment, sau din cauza programului foarte incarcat si stresului acumulat in timp ( noi fiind studenti, ultimul an, amandoi).
Parintii lui sunt foarte suparati, au incercat sa il faca sa acorde o sansa relatiei noastre, mai ales ca eu mi-am schimbat si serviciul, dar el e cu ea. Stiu ca tine inca la mine si ca e doar o ratacire de moment. Ar vrea sa se intoarca la mine, dar e prins momentan intr-o "relatie", sau cel putin asa spune el (adica e cu ea). Incerc sa il fac sa renunte la ea, dar nu vrea. Dati-mi un sfat, ce as putea sa fac ca sa il determin sa renunte la ea si nu neaparat sa se intoarca la mine. Am incredere in Dumnezeu si stiu ca el ne va lumina calea, dar atata timp cat e langa ea, el se autodistruge (e tot timpul obosit, miroase a fum de tigara, desi el nu fumeaza, ea da), ceea ce nu facea cand eram impreuna, oricat de greu ne era.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.06.2011, 17:07:57
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

"Am incredere in Dumnezeu si stiu ca el ne va lumina calea, dar atata timp cat e langa ea, el se autodistruge (e tot timpul obosit, miroase a fum de tigara, desi el nu fumeaza, ea da), ceea ce nu facea cand eram impreuna, oricat de greu ne era."

Este foarte bine ca ai incredere ca Dumnezeu este cel care te va ajuta in aceasta problema si ca nu deznadajduiesti ca problema nu are cine sa o rezolve. Din punctul meu de vedere, eu zic ca rugaciune. Rugaciunea este mijlocul nostru de comunicare cu Dumnezeu. Roaga-te cu inima buna si curata, cu mintea luminata pentru ca trebuie sa stii exact ce ceri in rugaciune si ceea ce spui prin rugaciune, si rabdare. Trebuie sa ai rabdare pentru ca exista posibilitatea ca problema sa nu se rezolve foarte repede si atunci sa nu spui ca rugaciunea ta nu a fost ascultata caci asa va fi. Dumnezeu incearca si rabdarea omului pe langa credinta. Sper sa-ti fie de folos si ma voi ruga si eu pentru tine sa-ti ajute Dumnezeu.Amin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2011, 17:11:26
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Roaga-te pentru el!
Daca vei incerca sa-l lamuresti ca nu face bine adancindu-se in noua relatie nu vei face altceva decat sa-l indarjesti si mai mult impotriva ta. Fii tu mai inteleapta decat el! Rabdare si rugaciune....de astea ai nevoie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2011, 17:25:09
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

E greu de dat un sfat intradevar , nu stiu care este planul lui Dumnezeu in legatura cu soarta fiecaruia dintre voi , nici dupa o judecata omeneasca nu am toate datele pe care le-as fi vrut ca sa pot presupune ca veti avea un viitor impreuna.
Daca relatia voastra era una speciala in care ati simtit ca va apartineti asa cum isi apartin doi soti sau logoditi si ca va aduce acea fericire si implinire unica e posibil ca etapa asta sa fie una trecatoare -o incercare pt invatatea unor lectii.
Faptul ca va certati erau niste semne care indica faptul ca reteta unei relati perfecte nu a fost respectata intocmai ori ca nu este inca timpul pentru ea ori ca nu e sa fie.
Daca el merge inspre rau oricum nici relatia aceea nu va tine prea mult ci doar pina intr-un moment in care ..asa nu se mai poate. Cind probabil el va ajunge intr-un punct din care va dori sa se intoarca si apoi sa mearga numai inainte- cu lectia invatata.
Uneori poate dura si ani de zile sau chiar o viata asa incit ideal ar fi sa te detasezi de situatie si sa ai rabdare.
In rest ..poti sa te rogi pentru el dar cu buna masura .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.06.2011, 17:28:00
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Un fir, o dată rupt, poate fi legat la loc, dar rămâne nod.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2011, 17:40:20
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga Ana-Maria, se vede ca inca mai tii la acest barbat cu toata inima ta. dar dupa ce te-a parasit pt niste certuri banale si mai ales pt o alta femeie, oare ce incredere ai mai putea avea vreodata in el? cu ce ochi il vei mai privi si cum vei mai putea crede in promisiunile lui?
gandeste-te bine si nu dispera. esti o femeie independenta dupa cate spui, ai un loc de munca si nu depinzi de el.
si gaseste timp pt o conversatie cu Domnul, roaga-l sa te lumineze si sa iei cea mai buna decizie pt tine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2011, 17:48:55
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Un fir, o dată rupt, poate fi legat la loc, dar rămâne nod.
Riscurile meseriei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.06.2011, 19:12:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca problemele nu apareau la servici, apareau acasa.

Se pare ca tii destul de mult la el, nu-ti face iluzii ca lucrurile sunt reciproce.
Iar o casatorie fara aceasta reciprocitate nu poate supravietui.
La primul hop, cum s-a intamplat, carutza s-a rupt.

Cel mai bine e sa-ti vezi de viata ta, si nu mai fa greseala concubinajului.

El in mod evident este un om fara prea multe pretentii si cam slab de inger, gandeste-te ca poate meriti ceva mai bun. Altfel, va trebui sa-l cari toata viata in spate, sa-l tii din scurt ca poate-poate calca stramb, el o sa fie frustrat si oricum o sa faca ce vrea pana la urma, esti sigur ca asta iti convine?

Ca sa nu mai vorbim ca si daca va impacati, riscul de a repeta experienta nu este deloc mic.
Ma mir ca dupa ce ti-a demonstrat ceea ce poate, inca mai vrei sa fii cu el.

Nu, nu tine la tine, asta iti imaginezi tu pentru ca probabil esti inca indragostita de el.
Daca ar fi tinut cat de cat, s-ar fi intors la tine din momentul in care ar fi auzit ca ii acorzi o adoua sansa.
Momentan, tine la ea. Chiar merita afectiunea lui atata bataie de cap?

Last edited by AlinB; 20.06.2011 at 19:15:40.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.06.2011, 20:08:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Rabdare si rugaciune...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.06.2011, 20:09:52
Ana_Maria Ana_Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2011
Mesaje: 7
Implicit

Cat a fost cu mine, l-am adus pe un drum bun. Asta o poate confirma si parintii lui, care in momentul de fata sunt foarte suparati pe el si isi doresc foarte mult sa il vada din nou cu mine.
De cand s-a rupt legatura intre noi, el arata altfel, minte foarte mult. Nu era asa cand l-am cunoscut. S-a schimbat foarte mult in rau. Acum trebuie sa ne mai intalnim cateva zile. Cat e cu mine, e aproape la fel cum il stiam, cum pleaca de langa mine si se duce langa ea, devine o persoana rea pe care nu o recunosc
Oricum, greselile pe care le-am facut nu le mai repet.
Va multumesc pentru sfaturi . Simt ca am nevoie de Dumnezeu mai mult ca oricand. Ma intreb, daca ma rog pentru el (desi asta am facut pana acum), oare are vreo sansa sa isi revina ? Nu neaparat sa revina la mine, caci nu sunt sigura ca imi doresc asta, desi l-am iertat, dar macar sa fie omul bun pe care il stiam eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dati-mi un sfat izmenuzza Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 64 10.09.2012 19:28:47
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 08.02.2009 23:00:49
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 22:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26