Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.12.2013, 15:20:08
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Ce reprezinta Craciunul pentru atei?

Nu pot să mă abțin să nu întreb: ce semnificație are sărbătoarea Crăciunului pentru atei?
1. O zi în care nu te duci la muncă, stai acasă, te odihnești, mănânci, bei, te simți bine; sau
2. O zi în care nu te duci la muncă, și profiți pt a-ți face treburile personale, cel puțin pe cele casnice (curățenie, reparații, etc) pt că cele publice evident nu funcționează...???

Și încă o curiozitate am: ce șanse sunt ca o căsnicie "mixtă" să funcționeze??? Afară desigur de varianta în care persoana "credincioasă" renunță la obiceiurile ei? Cum funcționează o soluție de compromis, o săptămână crezi, cealaltă nu, o dumincă mergi la biserică alta nu, dc te duci anul ăsta de Crăciun la anul te duci de Paști, sau cum??? Un copil îl botezi, altul nu, când moare cineva din familie îi faci parastas, dar la următorul nu-i mai faci?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.12.2013, 16:13:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Și încă o curiozitate am: ce șanse sunt ca o căsnicie "mixtă" să funcționeze??? Afară desigur de varianta în care persoana "credincioasă" renunță la obiceiurile ei? Cum funcționează o soluție de compromis, o săptămână crezi, cealaltă nu, o dumincă mergi la biserică alta nu, dc te duci anul ăsta de Crăciun la anul te duci de Paști, sau cum??? Un copil îl botezi, altul nu, când moare cineva din familie îi faci parastas, dar la următorul nu-i mai faci?
Nu stiu daca putem vorbi de casatorii mixte in cazul ateilor. Daca ateul nu se cununa, nu e casatorie. Si daca o fac, cred ca totul este formal.

Last edited by gabriela8; 25.12.2013 at 16:26:50.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.12.2013, 17:10:15
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu pot să mă abțin să nu întreb: ce semnificație are sărbătoarea Crăciunului pentru atei?
1. O zi în care nu te duci la muncă, stai acasă, te odihnești, mănânci, bei, te simți bine; sau
2. O zi în care nu te duci la muncă, și profiți pt a-ți face treburile personale, cel puțin pe cele casnice (curățenie, reparații, etc) pt că cele publice evident nu funcționează...???
Aceași semnificație ca și pentru marea majoritatea românilor, nici una. Este perioadă în care te aduni cu familia la o masă festivă la o poveste, alții se odihnesc, merg în concediu etc.
Dacă tu îmi zici mie că românul sărbătorește crăciuniul pentru că este ziua în care s-a născut Isus te minți singur(ă).

Dacă chiar vrei să găsim o „semnificație”, în primul rând nimeni nu știe data corectă când s-a născut Isus, în al doilea rând crăciunul este o sărbătoare păgână ce datează cu mult înainte de Cristos, bănuiesc că a-ți auzit de solstițiu de iarnă.


Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Și încă o curiozitate am: ce șanse sunt ca o căsnicie "mixtă" să funcționeze??? Afară desigur de varianta în care persoana "credincioasă" renunță la obiceiurile ei? Cum funcționează o soluție de compromis, o săptămână crezi, cealaltă nu, o dumincă mergi la biserică alta nu, dc te duci anul ăsta de Crăciun la anul te duci de Paști, sau cum??? Un copil îl botezi, altul nu, când moare cineva din familie îi faci parastas, dar la următorul nu-i mai faci?
Ai enumerat exact zilele în care românii sunt „ortodoxi”: nuntă, botez, paște, înmormântare, și când trebuie să completeze un act.
Am un nume pentru această categorie din care fac parte cei mai mulți români: „creștini ortodox în acte” adică nu cunoaște nimic din dogmă, nu au deschis o biblie în viața lor, nu urmează nimic din învățătură dar merg la biserică în acele zile și se declară ortodoxi la recensământ din tradiție.
Deci pot să zic cu ceritudine că majoritatea românilor nu le pasă ce religie are partenerul, singurul motiv pentru care fac nunta la biserică este din cauza tradiției.
Cei care au probleme cu acest aspect, sunt cei care fac parte din familii religioase, cum ești tu probabil.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu stiu daca putem vorbi de casatorii mixte in cazul ateilor. Daca ateul nu se cununa, nu e casatorie. Si daca o fac, cred ca totul este formal.
Mă faci să râd. Dacă vrei să te căsătorești faci cununia civilă și gata. Cununia religioasă e doar o fesitivitate care din punct din vedere legal nu înseamnă nimic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.12.2013, 17:36:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul

Mă faci să râd. Dacă vrei să te căsătorești faci cununia civilă și gata. Cununia religioasă e doar o fesitivitate care din punct din vedere legal nu înseamnă nimic.
Poti sa razi linistit. Pentru mine casatorie este Taina savarsita in Biserica de catre preot prin care mirii primesc binecuvantarea lui Dumnezeu. Actul civil este doar in fata oamenilor, a statului si atat. Inaintea lui Dumnezeu nu are valoare, insa fara el nu esti cununat in biserica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.12.2013, 20:59:55
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
...în primul rând nimeni nu știe data corectă când s-a născut Isus, în al doilea rând crăciunul este o sărbătoare păgână ce datează cu mult înainte de Cristos, bănuiesc că a-ți auzit de solstițiu de iarnă.
...in primul rand esti ignorant total.
Hint1:care e diferenta de varsta intre Hristos si Ioan?
Hint2oti sa afli data exacta a nasterii lui Ioan? are legatura cu anuntul ingerului facut exact cand Zaharia intrase in Sfanta Sfintelor?se stie exact data cand se intra de arhiereu singura data pe an?

deci rezulta ca:..si in al 2-lea rand esti ignorant total...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.12.2013, 22:28:31
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
...in primul rand esti ignorant total.
Hint1:care e diferenta de varsta intre Hristos si Ioan?
Hint2oti sa afli data exacta a nasterii lui Ioan? are legatura cu anuntul ingerului facut exact cand Zaharia intrase in Sfanta Sfintelor?se stie exact data cand se intra de arhiereu singura data pe an?

deci rezulta ca:..si in al 2-lea rand esti ignorant total...
Spre surprinderea ta am citit biblia și cunosc povestea din noul testament cu anunțul îngerului Gabriel, problema este că nu este dată nici o dată, tot ce scrie în biblie este că în același timp verișoara Mariei este și ea gravidă „în luna a șasea”. De aici cum a-ți ajuns la 25 decembrie nu știu. Defapt știu, voi socotiți că anunțul a fost făcut pe 25 martie, din nou, dată scoasă din fund, nu scrie nimic în biblie, și nici nu există nimic care să ateste acest lucru.
Te rog eu, îndrumă-mă spre acea sursă de informație care îți susține ipoteza.

Click - Mi se pare mult mai plauzibil acest studiu

Last edited by Alin.D.Zaharia; 25.12.2013 at 22:53:40.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.12.2013, 23:10:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

S-a deschis cutia Pandorei! :)

Acuma, stabilirea datei sarbatoririi Nasterii Domnului este foarte contemporana cu stabilirea canonului biblic, asa cum il avem acum, adica tot de la Constantin cel Mare, daca-i vorba asa.

Noi, crestinii, nu comemoram pe 25 decembrie 2013 ani de la nasterea unui personaj! NU, NU. Noi pe 25 decembrie a fiecarui an traim cu totii la timpul prezent minunea nasterii lui Hristos Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.12.2013, 23:38:05
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Spre surprinderea ta am citit biblia și cunosc povestea din noul testament cu anunțul îngerului Gabriel, problema este că nu este dată nici o dată, tot ce scrie în biblie este că în același timp verișoara Mariei este și ea gravidă „în luna a șasea”. De aici cum a-ți ajuns la 25 decembrie nu știu. Defapt știu, voi socotiți că anunțul a fost făcut pe 25 martie, din nou, dată scoasă din fund, nu scrie nimic în biblie, și nici nu există nimic care să ateste acest lucru.
Te rog eu, îndrumă-mă spre acea sursă de informație care îți susține ipoteza.

Click - Mi se pare mult mai plauzibil acest studiu
Mda...Ai citit Biblia de pe siturile ateiste. E usor e aflat. Afli pe ce dată intra arhiereul in Sfanta Sfintelor. Era o data pe an. «In luna a șaptea, în ziua a zecea a lunii, să postiți și nici un lucru să nu faceți, nici băștinașul, nici străinul care este între voi, căci în ziua aceasta vi se face curățire, ca să fiți curați de toate păcatele voastre, înaintea Domnului, și curați veți fi. Aceasta e cea mai mare zi de odihnă pentru voi și să smeriți sufletele voastre prin post. Aceasta este lege veșnică. De curățit însă să vă curețe preotul care este uns ca să slujească în locul tatălui său. Să se îmbrace el cu veșmintele cele de in și cu veșmintele sfinte; și va curați Sfânta Sfintelor, cortul adunării, va curați jertfelnicul și pe preoți și va curați și toată obștea poporului… o dată în an să curățiți pe fiii lui Israel de păcatele lor». Și Aaron a făcut așa cum poruncise Domnul lui Moisi” (Levitic 16, 29-34).
Mai ai de aflat organizarea calendarului evreiesc si ce inseamna luna respectiva si...EVRIKA!

Last edited by paduretu; 25.12.2013 at 23:41:01.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.12.2013, 00:13:45
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
Mda...Ai citit Biblia de pe siturile ateiste.
Asta îi bună, biblie pe site-uri ateiste, bun banc. Adevărat, nu am citit biblia tipărită de biserica ortodoxă, ci varianta King James în engleză pentru că mi-a fost mai ușor de digerat.

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
E usor e aflat. Afli pe ce dată intra arhiereul in Sfanta Sfintelor. Era o data pe an. «In luna a șaptea, în ziua a zecea a lunii, să postiți și nici un lucru să nu faceți, nici băștinașul, nici străinul care este între voi, căci în ziua aceasta vi se face curățire, ca să fiți curați de toate păcatele voastre, înaintea Domnului, și curați veți fi. Aceasta e cea mai mare zi de odihnă pentru voi și să smeriți sufletele voastre prin post. Aceasta este lege veșnică. De curățit însă să vă curețe preotul care este uns ca să slujească în locul tatălui său. Să se îmbrace el cu veșmintele cele de in și cu veșmintele sfinte; și va curați Sfânta Sfintelor, cortul adunării, va curați jertfelnicul și pe preoți și va curați și toată obștea poporului… o dată în an să curățiți pe fiii lui Israel de păcatele lor». Și Aaron a făcut așa cum poruncise Domnul lui Moisi” (Levitic 16, 29-34).
Mai ai de aflat organizarea calendarului evreiesc si ce inseamna luna respectiva si...EVRIKA!
Cum ziceam, nu există nimic care să ateste datele. „Dovada” ta este doar o interpretare.
Am să închei „dezbaterea” acestei teme aici pentru că îmi pierd timpul, „esența” acestui topic este oricum cu totul alta.

Crăciun fericit!

Last edited by Alin.D.Zaharia; 26.12.2013 at 00:19:37.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.12.2013, 00:31:07
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Cum ziceam, nu există nimic care să ateste datele. „Dovada” ta este doar o interpretare.
Am să închei „dezbaterea” acestei teme aici pentru că îmi pierd timpul, „esența” acestui topic este oricum cu totul alta.

Crăciun fericit!
Nope, nici o interpretare.Negru pe alb, citate clare din Vechiul Testament+Noul Testament.Tac-pac si ursu'(ateist) cade.
Craciun fericit tuturor!
Reply With Quote
Răspunde