Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 19.07.2016, 13:49:35
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
s-au luat masuri antiortodoxe?
Nu ar fi antiortodoxe, daca s-ar lua, ci disciplinare.
Reply With Quote
  #562  
Vechi 19.07.2016, 14:04:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Antonia, vorbesti niste prostii cat tine de mari.

Toate asertiunile tale tin de o fantezie paranoida cu tenta schismatica.

Dar ma rog, avand in vedere povestile tale anterioare cu conspiratia dentistilor care baga cipuri in maseluta, astea deja sunt parfum.
Lasă fanteziile, răspunde la întrebare. E corect sa fie caterisit un preot care nu e de acord cu hotărârile sinodului din Creta? Considera ca întrebarea aceasta ti-ai pus tu, nu o paranoica amatoare de conspirații, cum zici ca sunt. Crima organizata e o realitate, nu o invenție paranoida. Acoper-o cu prestigiul tău de AlinB, dacă ăsta iti place.
Reply With Quote
  #563  
Vechi 19.07.2016, 14:10:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
s-au luat masuri antiortodoxe?
Daca la sinod s-au luat hotărâri antiortodoxe ai vrut sa întrebi, probabil. Da, s-au luat hotărâri care nu respecta tradiția bisericii ortodoxe.
Reply With Quote
  #564  
Vechi 19.07.2016, 14:23:35
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Adevărul e că ne cramponăm mult de unele chestiuni legate de tradiții la care unii țin atât de mult, încât consideră că mântuirea lor atârnă de niște amănunte. Spre exemplu, pentru rascolnici, la care făcea referire și Adrian mai devreme, era o chestiune de viață și de moarte dacă să se închine împreunând două sau trei degete. Probabil în zilele noastre ar însemna apostazie să ne închinăm de la stânga la dreapta, precum catolicii.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #565  
Vechi 19.07.2016, 14:36:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E corect sa fie caterisit un preot care nu e de acord cu hotărârile sinodului din Creta?
Părerea mea că da.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #566  
Vechi 19.07.2016, 14:40:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Adevărul e că ne cramponăm mult de unele chestiuni legate de tradiții la care unii țin atât de mult, încât consideră că mântuirea lor atârnă de niște amănunte. Spre exemplu, pentru rascolnici, la care făcea referire și Adrian mai devreme, era o chestiune de viață și de moarte dacă să se închine împreunând două sau trei degete. Probabil în zilele noastre ar însemna apostazie să ne închinăm de la stânga la dreapta, precum catolicii.
Catolicii au crucea răsturnată. Nu e vina catolicilor de rand, ci a celor care le- au prezentat-o ca fiind corecta. Crucea ortodoxa este crucea pe care S-a răstignit Mântuitorul. Și atunci de ce sa nu se ia ei după noi? Umărul drept, umărul stâng, frunte și buric. Nu o cruce răsturnată din toate punctele de vedere, ca la catolici! Crucea adevărată mântuieste, iar crucea strâmbă osândește.
Reply With Quote
  #567  
Vechi 19.07.2016, 14:46:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Părerea mea că da.
Ăsta înseamnă trădare a Ortodoxiei, orice ai spune. Adică preotul nu mai trebuie sa sust›ină ceea ce s™tie de la Sfint›ii Părint›i, ci ceea ce il învat›ă sinodul din Creta, ca altminteri caterisirea îl as™teaptă!
Reply With Quote
  #568  
Vechi 19.07.2016, 14:49:04
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Mantuieste Hristos de pe cruce, daca i-am inchinat viata. Daca nu, nu ne mantuieste semnul crucii, oricat de corect l-am face.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #569  
Vechi 19.07.2016, 15:01:30
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Crucea adevărată mântuieste, iar crucea strâmbă osândește.
Atat talharul de-a stanga cat si cel de-a dreapta nu au fost rastigniti pe cruci
strambe si totusi desi talharul de-a stanga era pe o cruce identica cu cea a celui de-a dreapta, numai cel de-a dreapta s-a mantuit si nu cel de-a stanga.
Citeste ce a scris Cristian si mare atentie unde ne punem crucea.Sa nu fie de-a stanga si atunci tot ce credem noi ca avem lumina sa nu fie de fapt intuneric.
Buhuhu.
Reply With Quote
  #570  
Vechi 19.07.2016, 15:05:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Atat talharul de-a stanga cat si cel de-a dreapta nu au fost rastigniti pe cruci
strambe si totusi desi talharul de-a stanga era pe o cruce identica cu cea a celui de-a dreapta, numai cel de-a dreapta s-a mantuit si nu cel de-a stanga.
Citeste ce a scris Cristian si mare atentie unde ne punem crucea.Sa nu fie de-a stanga si atunci tot ce credem noi ca avem lumina sa nu fie de fapt intuneric.
Buhuhu.
Adică, indirect, propui sa ne îndoim de credință ortodoxa?
Reply With Quote
Răspunde