Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2008, 22:59:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am citit de curand in cartea "Viata launtrica" de Sfantul Teofan Zavoratul, urmatorul indemn: "nu le intinde gandurilor mana ta, nu le intampina precum intampini prietenii, dand mana cu ei. Goneste, respinge gandurile. Patimile negasind hrana in ganduri, mor... Daca o lada cu haine este lasata multa vreme fara ingrijire, haina va putrezi; la fel si gandurile, daca nu le vei pune in practica vor disparea, vor putrezi".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.07.2008, 23:10:18
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

La care ganduri face referinta? Pentru ca nu vad cum ai putea trai printre oameni fara ganduri....si parca gandul la moarte,pe care spun multi parinti sa il avem, cel care da sens vietii e tot un gand.Si nu oare gandurile/ gandirea ( nu in mod exhaustiv ) ne fac/face sa alungam patimile? si parca mai era o vorba care spunea ca pe langa credinta e nevoie si de ratiune, ca ele ar fi cele doua aripi de care are omul nevoie spre a se mantui.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2008, 23:12:14
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Gandurile nu sunt cu folos in timpul rugaciunii, desi la inceput, gand cu gand la Dumnezeu, dar si cu inima, poate sa devina rugaciune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2008, 23:18:14
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Ce să fac când se apropie patimile?


Ucenicul l-a întrebat pe avva Iosif: „Ce să fac când se apropie patimile? Să le țin piept ori să le las să intre?“. Bătrânul îi zice: „Lasă-le să intre și luptă-te cu ele“. Celălalt s-a întors la Sketis. Între timp, a venit acolo cineva de la Tebaida și zicea fraților: „L-am întrebat pe avva Iosif: când se apropie vreo patimă de mine, îi țin piept ori o las să intre?“ și el mi-a zis: „în nici un caz să nu lași patimile să intre, ci ține-le piept fără preget“. Auzind avva Pimen că avva Iosif i-a spus altceva călugărului din Tebaida, s-a sculat și s-a dus iarăși la Panefisi. Îl întreabă: „Avva, eu ți-am destăinuit gândurile mele, iar tu una mi-ai spus mie și alta fratelui din Tebaida“. Bătrânul îi zice: „Oare nu știi că-mi ești drag?“. El răspunde: „Ba da“. „Nu m-ai rugat să-ți vorbesc ca mie însumi?“. „Așa a fost.“ Bătrânul zice: „Dacă lași patimile să intre și ajungi să le stăpânești, ele te fac mai iscusit. Eu ți-am vorbit ca mie însumi. Alții însă nu au nici un folos dacă lasă patimile să intre; aceștia trebuie să le curme de îndată“. (Pateric, ediția Polirom, 2005)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2008, 23:34:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La gandurile rele facea referire. Explicatia am gasit-o la parintele Teofil Paraian: "Nu se poate ca cineva sa stea fara sa gandeasca; unii spun: "Eu pot sa stau fara sa gandesc nimic!" Dar nu-i adevarat... Cine zice asa, totusi gandeste ceva: gandeste ca nu gandeste. Asa ca, pana la urma, omul totusi gandeste."

Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2008, 23:42:30
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Deci din pilda reiese ca unii au mai mult folos daca primesc gandurile, le analizeaza, dar nu le da curs in fapta ci se lupta apoi sa le alunge, sa le stearga din minte. Neprimind deloc gandul pacatos nici nu va sti sal recunoasca, sa-l deosebeasca. Altii insa care sunt mai slabi, e bine sa le taie din prima. Ultima e valabila si pt incepatori.
Mai pe la inceput, cand imi citeam rugaciunile am constat ca desi eram atent la textul rugaciunilor, pe langa atentia la text se strecurau totusi ganduri netrebnice. Si ce mi-am zis, Daca sunt doua benzi pe care vine gandul (ca asa simteam), trebuie sa o ocup si pe a doua. Asa ca inainte sa-mi citesc rugaciunile imi fixam in minte un text scurt care sa-l am pe fundalul texuluirugaciunii. Daca era psalmul 50 pe fundal aveam cuvintele si starea "sunt un pacatos/netrebnic" . Daca era o rugaciune catre Dumnezeu, Maica Domnului, Sfinti, asezam pe fundalul gandului cuvintele si starea " fie-va mila de mine" etc etc. Asa reuseam sa ajung la sf rugaciunii fara tulburari. Insa cncentratia era mare si obositoare pt minte. Dar cu timpul se obisnuia si mintea si nu mai era asa obositor. Asta a fost un truc de inceput. Sunt curios ce strategie aveti voi?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.07.2008, 11:24:44
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

asa este ,si Parintele Cleopa spunea sa nu ne indulcim cu gandurile.Sa le aruncam de "piatra Hristos".sa zicem "Doamne IIsuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu,milueste-ma pe mine pacatoasa".Asta sa fie arma noastra impotriva lor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.07.2008, 15:03:27
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

oricine este ispitit de diavol,Insusi Iisus a fost ispitit.si gandurile nu sunt clasificate numai in cele care aduc dragoste si cele care aduc intristare.Te poti gandi si la un copil si sa crezi ca e un gand bun dar de fapt sa fie de la diavol.Gandurile sunt atat de inselatoare..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.07.2008, 17:22:23
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Un frate a venit la avva Pimen si i-a zis : avvo, multe ganduri am si ma primejduesc din pricina lor. Si l-a scos pe el batranul afara sub vazduh si i-a zis : intinde bratul si tine vanturile. Iar el a zis : nu pot sa fac aceasta. Si i-a zis batranul : daca asta nu poti s-o faci, nici gandurile nu le poti opri sa nu vina . Alt lucru este insa sa le stai impotriva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.07.2008, 17:32:53
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Toti Sfintii s-au straduit sa fie permanent în rugaciune iar rostirea unei formule scurte a fost folosita pentru a obisnui mintea sa stea adunata launtric, nu risipita în gânduri sau actiuni asa cum e în mod natural. Unii au avut darul haric al rugaciunii care se rosteste singura în inima, Dumnezeu ajutându-i în acest fel sa-si adune mintea.

Practica îndelungata a luptei cu risipirea mintii face ca pâna la urma ea sa stea permanent în inima, adica launtric si chiar daca vrei s-o scoti afara ca odinioara sa nu poti, dupa cum spune Sf. Siluan.

Ramânerea mintii în inima nu împiedica venirea gândurilor dar omul are acum posibilitatea sa le supravegheze, atentia e mereu treaza si observa venirea lor si nu mai e târât în analize ale ideilor sau atras spre pacate ca înainte.

Aceasta ramânere cu atentia neîmprastiata e starea de veghe poruncita de Mântuitorul, rugaciunea neîncetata, ramânerea în Hristos fara de care nu putem aduce roada duhovniceasca. Fiindca numai asupra unui om cu mintea adunata poate lucra înspiratia harica care în timp îl preschimba pe om, îi schimba modul de a gândi, de a vedea lucrurile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ne cunoaste Dumnezeu gandurile? moldoveanu Din Vechiul Testament 85 11.08.2012 21:22:12
gandurile de dinaintea Impartasaniei ana ana Impartasania (Taina Euharistiei) 34 21.12.2011 08:55:38
Gandurile din timpul rugaciunii slamdaffodil Generalitati 40 28.09.2010 15:32:48
lupta cu gandurile consuela Generalitati 81 28.09.2009 16:42:13
Razboiul nevazut cu gandurile Florin-Ionut Pocainta 17 23.05.2009 16:07:39