Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 15.06.2015, 16:41:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Și o mică comparație:








Last edited by ovidiu b.; 15.06.2015 at 16:54:24.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 15.06.2015, 16:42:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Reply With Quote
  #233  
Vechi 15.06.2015, 17:09:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si uleiul e cam la fel de ieftin in ziua de azi, pana la urma.
Și atunci care e problema eliminării uleiului (și a lumănărilor)? Faptul că se afumă pictura? Sau pentru e mai comod, mai practic și dă mai "bine". Deocamdată vorbim de cazuri izolate, nu de o tendință generală, deși putem vorbi chiar de o tendință generală de a se înlocui lumina lumănărilor cu lumina generată de curent. La icoane încă ard candele (slavă Domnului!), indiferent de sursa de lumină existentă în biserică.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar electricitatea e o inventie recenta, mai are pana sa genereze sentimente atat de profund-atavice :)
Și cum va spune preotul la Inviere "Veniți de luați curent" în loc de "Veniți luați lumină"? Just kidding, expresia topicului. :))
Reply With Quote
  #234  
Vechi 15.06.2015, 17:11:12
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/liturgi...tin-96344.html
"Lumanarea nu poate lipsi de la nici o slujba sau rugaciune, ce ne insoteste totdeauna cand ne intalnim intr-un fel anume cu Dumnezeu. Cand cineva se boteaza, cand se cununa, cand se impartaseste, cand se roaga in Biserica sau acasa, cand merge la Santul Altar cu prescura si pomelnicul, si in orice alt moment cand se adreseaza lui Dumnezeu sau in fata Lui, omul credincios aprinde lumanarea."
Reply With Quote
  #235  
Vechi 15.06.2015, 21:53:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ovidiu - doar o observatie:

(Ma uit si la pozele din exemplul tau).

1. E vorba ca asa se cere acum in biserici. Preotii vor sa protejeze icoane,
picturi, pereti.
Asta este situatia.

2. In pozele tale nimeni nu citeste. Una este sa te rogi la lumina lumanarilor, alta
sa trebuiasca sa citesti.

3. Nu e vorba de cultul lumanarilor si alte cele. Nimeni nu exclude lumanarile.
E vorba numai de anumite aspecte practice.

In rest ma abtin.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #236  
Vechi 15.06.2015, 22:04:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. In pozele tale nimeni nu citeste. Una este sa te rogi la lumina lumanarilor, alta
sa trebuiasca sa citesti.
Sper ca poza asta să te lămurească, deși am postat-o mai sus. Părintele, din câte văd eu, citește. Pozele sunt de la privegheri, ori prighere fără să citești nu prea am văzut.


Last edited by ovidiu b.; 15.06.2015 at 23:51:03.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 15.06.2015, 22:59:35
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
E vorba numai de anumite aspecte practice.
Întocmai, Sophia.
Aspecte practice ale vieții liturgice.
Practica liturgică din sfintele lăcașuri e cu totul altceva decât practica.păgână. Să ne reamintim mereu de această diferență, dacă voim să nu transformăm biserica în maidan, casă de cultură sau butik!

Last edited by Ioan_Cezar; 16.06.2015 at 00:43:54.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 16.06.2015, 11:06:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Problema care mă necăjește pe mine e legată, de la început, de locul ales - în vecinătatea monstruozității aceleia care se vede în fundalul imaginii postate de Mihai. Nu pot să sufăr Căsoiul poporului. Nu pot și pace.
Îmi pare o nulitate totală, un pietroi trântit de mințile unor alte pietroaie, pline de nesimțire și prostie. O urâțenie uriașă așezată în mijlocul altor urâțenii care au sfârtecat Bucureștiul de-a lungul câtorva decenii de "avânt luminos".
Cum să pui Catedrala Neamului lângă monstruozitatea aia megalomană?
Sau poate are loc un concurs național trans-epoci pe tema megalomaniei, a lipsei de gust, a prostiei?
Revoltător. Urât. Ce treabă are megalomania pompoasă și triumfalistă cu duhul creștinesc, umil și discret...?
Acela e staul pentru oițe?
Mai degrabă depozit planetar pentru cizmele lustruite ale mărșăluitorilor însetați de glorie și de sânge, prin istorie...
Poate ca ce se aseamana (prin megalomanie) se aduna la un loc, cel putin spatial..

Intr-adevar, alaturarea e frapanta, plus un soi de asimetrie.
De banii aruncati cu care se puteau ridica mii de biserici in toata tara pentru sute de mii de credinciosi, am mai vorbit si cu alta ocazie.

O fi vreo logica pozitiva ascunsa?
Cine stie, in orice caz n-am vazut-o argumentata solid pe nicaieri.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 16.06.2015, 11:07:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Întocmai, Sophia.
Aspecte practice ale vieții liturgice.
Practica liturgică din sfintele lăcașuri e cu totul altceva decât practica.păgână. Să ne reamintim mereu de această diferență, dacă voim să nu transformăm biserica în maidan, casă de cultură sau butik!

De fapt si de drept, prin utilizarea focului ca element de cult, cred ca mai degraba se aseamana decat se diferentiaza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 16.06.2015, 14:02:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Ultima contribuție pe acest topic (și nu numai)

Cel mai avangardist proiect de biserică ortodoxă pe care l-am găsit aparține celebrilor arhitecți elvețieni Herzog și De Meuron.

Ei au gândit un concept de templu pravoslavnic minimalist în aspectul exterior, dar ultrainovator în privința interiorului.





Exteriorul ar fi arătat ca o Kaaba dreptunghiulară:



Pentru interior elvețienii au propus pereți din alabastru translucid, cu instalație de iluminat încorporată, pe care urma să fie serigrafiat un program iconografic sistematizat după dorința beneficiarului.

Mă întreb cum ar fi reacționat credincioșii ortodocși din toată oikumena dacă o asemenea biserică s-ar fi construit...!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Recaderea de dupa fallen Impartasania (Taina Euharistiei) 17 12.05.2012 20:57:32
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Ce ramane dupa noi? Ioan_Ciobota Generalitati 0 22.09.2008 19:27:45
Dupa 20 de ani. Ioan_Ciobota Generalitati 10 22.08.2008 11:33:25