Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 08.09.2016, 15:42:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' eu mă înșel.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #282  
Vechi 08.09.2016, 16:48:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

As vrea sa citesc si eu undeva un studiu la obiect care sa arate exact care e problema cu Sinodul ala.
Da' nu de genul "a zis ala ca e eretic" ci pe puncte, aia nu e ok pentru ca, etc.
https://www.youtube.com/watch?v=mfbJkIeI25Q

"studiu" despre ortodoxia Sinodului si despre "ortodoxia" masurilor extreme ale unor ultrasi.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 08.09.2016, 17:05:54
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai ce scrie in articolul ala este exact pe dos fata de titlu.

Titlul zice asa: "Părintele Matei Vulcanescu se dezice de orice manifestare schismatică s™i de orice formă de dezbinare a Bisericii" si continutul e un indemn la exact manifestari schismatice si repeta exact acelasi mantre a scrantitilor aia.

Bine zis parsiv.
Bă, voi mai știți să citiți? Scrie clar că canonul ăla enervant NU e obligatoriu. Voi chiar nu vedeți că prin asta le-a luat covorul zburător de sub cracii ultrașilor?! Teodot și Saccsiv și alți imbecili de genul nu se mai pot prevala: "avem sprijin preoțesc". Ciuciu: M. V., Aldea, Stanciu, etc. care sînt preoți, s-au delimitat de creierele-fără-cooler.
Și nepomenirea NU e schismă: a nepomeni decît episcopul în chestiune, adică propriul chiriarh, nu înseamnă a pomeni în loc alți episcopi, ferească Cerul, în nici un caz tot felul de "ierarhi" slătioriști.
Iuliu, gîndești ca un catolic în chestiuni de ierarhie. La prietenii noștri catolici e absolut natural și dezirabil să gîndească așa: sînt credincioși catolici, și inimile lor vor fi întotdeauna cu ierarhii lor, de la chiriarhul propriu la Papă, pentru că este normal ca, pentru frații noștri în comuniune imperfectă din Apus, ierarhia, cu Suveranul Pontif în frunte, ESTE Biserica. Patriarhul nostru NU este "Sfîntul Părinte Daniel". A propos, îl respect foarte mult; în viața mea nu am mers și nu voi merge la o aglutinare infectă, adică o demonstrație antiepiscopi. Am părerile mele, le știți toți, pe cît de originale pe atît de ferme acum, dar în nici un caz nu îisusțin pe nespălații și psihoticii gen teodot sau saxiv. Nu sînt de acord nici cu dialogul ecumenic pentru că e o diplomație sterilă și cronofagă. Dacă ierarhia ortodoxă ar fi fost unită, ar fi abrogat întîi canoanele alea stupide de care se prevalează istericii. Dacă poporul ar fi fost catehizat, ar fi fost discuții și mese rotunde înainte și în timpul sinodului cretan, ca să nu aibă javrele nespalate de calugari fugari loc de manevre schismatice. Si asa mai departe.

Calea de mijloc este, aproape intotdeauna, calea perfecta.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 08.09.2016, 17:25:55
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe de altă parte, M. V. exagerează clar cînd îi dă într-una cu "sinodul din Creta a fost eretic/tîlhăresc". Grecii se prea agită pe chestiuni abstracte, gen "cîți îngeri stau pe ac" sau dacă sinodul cutare e eretic sau nu, și alte aiureli lipsite de simț practic al vieții. Cred că Occidentul ar trebui să îi înfometeze economico-financiar nițel mai mult pe urmașii lui Pericle: după un post de cîteva săptămîni bune, grecul ar lăsa naibii și fanatismul ortodox, și pe cel comunist, și rusofilia patologică. Deja Athosului i-a venit mintea la cap: călugărașii și moșii de acolo nu mai fac nepomeniri și schisme de toată penibilitatea.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 08.09.2016, 17:35:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu stiu ce inseamna ca gandesc ca un catolic. Probabil cu cat dai mai tare in ierarhi, cu atat esti mai ortodox, cam asta crezi tu. Sau daca majoritatea credinciosilor punea mai mult pret pe cuvintele Parintelui Cleopa decat pe ale Patriarhului, inseamna ca mai bine urmam orice preot decat pe Patriarh. Nu-i chiar asa, Parintele Cleopa era ascultat pentru ca era mare, nu pentru ca avea idei cretine despre ideile cretane asa cum au vulcanestii si teodotii. :)

Daca te referi la ce am scris despre Colectiv, atunci da, Biserica era Patriarhul pentru ca oamenii care il atacau pe Patriarh urau de fapt Biserica, nu neaparat pe Patriarhul ei. Profitau doar de imaginea proasta a Patriarhului pentru a lovi in Biserica. Ori in acel moment, crestinul e dator sa-si apere Patriarhul si Biserica, nu sa spuna dati cat vreti in el dar lasati Biserica in pace.
De fapt la vreo cateva zile, parintele Vulcanescu s-a prins si el ca de fapt se lovea in Biserica si nu in Patriarh. Pacat ca nu se prinde si acum. :)
Reply With Quote
  #286  
Vechi 08.09.2016, 20:00:55
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu stiu ce inseamna ca gandesc ca un catolic. Probabil cu cat dai mai tare in ierarhi, cu atat esti mai ortodox, cam asta crezi tu. Sau daca majoritatea credinciosilor punea mai mult pret pe cuvintele Parintelui Cleopa decat pe ale Patriarhului, inseamna ca mai bine urmam orice preot decat pe Patriarh. Nu-i chiar asa, Parintele Cleopa era ascultat pentru ca era mare, nu pentru ca avea idei cretine despre ideile cretane asa cum au vulcanestii si teodotii. :)

Daca te referi la ce am scris despre Colectiv, atunci da, Biserica era Patriarhul pentru ca oamenii care il atacau pe Patriarh urau de fapt Biserica, nu neaparat pe Patriarhul ei. Profitau doar de imaginea proasta a Patriarhului pentru a lovi in Biserica. Ori in acel moment, crestinul e dator sa-si apere Patriarhul si Biserica, nu sa spuna dati cat vreti in el dar lasati Biserica in pace.
De fapt la vreo cateva zile, parintele Vulcanescu s-a prins si el ca de fapt se lovea in Biserica si nu in Patriarh. Pacat ca nu se prinde si acum. :)
Lasa oamenii de paie: NU cred asta, "cu cit dai mai tare in ierarhi, cu atit esti mai ortodox". Nu. Insa trendul lumesc nenorocit al unificarii/globalizarii/standardizarii nu are ce cauta in Biserica. La atacat evolutionismul esti ok, dar te faci ca nu vezi ca, ce mare surpriza, ecumenismul si dialogurile lui timpite, care nici convertiri in massa, nici congrese de istoria bisericii nu sint, au aparut taman in perioada aparitiei Societatii Natiunilor. Ce ciudat si ce coincidenta, domnule, vorba unei piese de Eugen Ionesco! Impulsul de a asculta ordinele, sau mai rau, ordinele neexplicite, adica trendul sau "ghicirea dorintei stapinilor" e ceva ce nu inteleg si nu accept. Fac baietii din umbra, pe ruinele in progresie ale marilor imperii, in secolele XIX si XX, state nationale? Facem si noi tot felul de scaune, autocefalii, si ne certam pe intaietati si locuri, ca niste fraieri, ca de, "realitatile geopolitice" brusc devin mai importante decit "Imparatia Mea nu este din lumea aceasta".
Nu arunc cu noroi in vreun ierarh, nu am facut-o si nu o voi face; nu sint unul din handicapatii frumosi si liberi. Si nici vreun zelot, dat fiind ca eu cred efectiv in a fi caldicel, ma simt bine asa si o si sustin public. Deci nu as putea achiesa la o credinta facuta de altii pina la capat/in intregime, cu atit mai putin nu as ajunge pina la exagerari patologice zelotiste, no way in hell.
Dar sint deoptriva pentru ca "cei mici sa asculte de cei mari, iar cei mari sa le dea socoteala celor mici". Adica feedback.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 08.09.2016, 20:17:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai ce am spus eu vreodata ca as fi de acord cu tot ceea ce se intampla ? Acum cativa ani spuneam despre spectacole gen Assisi 86 si altele care au urmat si probabil continua si astazi, ca par un spectacol de dans tematic organizat in onoarea cuiva pe care nu-l vedem.

Dar una e una si alta e alta. Una e sa pui un pic de presiune asa cum spune Parintele Vlaicu in clipul postat de mine - ca ar fi pus Sfantul Munte pe Patriarhul Ecumenic atragandu-i atentia ca dialogul este ok dar rugaciunile sunt ceva cam mult :) , si cu asta sunt foarte multi ortodocsi de acord si alta e sa te legi de un document pe care nu il intelegi fie ca nu te duce capul fie ca nu vrei sa-l intelegi - chestia cu bisericile si asa mai departe.

Daca ar fi dupa Vulcanescu, nici un ortodox nu ar trebui sa discute cu nici un crestin de o alta confesiune ( dar ce le spun eu crestini ca aia-s eretici anatemizati toti :) ). In afara de el desigur, ca el ar cutreiera facebook-ul impartind anateme in stanga si in dreapta de dragul ereticilor si poruncindu-le acestora sa se intoarca la ortodoxie daca nu vor sa arda in iad.

Sunt sigur ca are foarte mult spor si a adus sute de mii inapoi la credinta in felul asta, deci are o cununa deja pregatita acolo sus. Nu ca ecumenistii astia care se duc pe la penticostali si le expun alora intr-un mod decent credinta ortodoxa ( vezi cazul Parintelui Necula de exemplu ).
Reply With Quote
  #288  
Vechi 08.09.2016, 20:20:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

http://www.parohiacopou.ro/nicodim-m...ea-episcopului
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #289  
Vechi 08.09.2016, 20:36:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca te referi la ce am scris despre Colectiv, atunci da, Biserica era Patriarhul pentru ca oamenii care il atacau pe Patriarh urau de fapt Biserica, nu neaparat pe Patriarhul ei. Profitau doar de imaginea proasta a Patriarhului pentru a lovi in Biserica.
E posibil si asa. Dar in ce sens crezi ca urau Biserica? Si, mai ales, toti cei care au aratat o indignare sau alta atunci, chiar aveau ceva impotriva Bisericii si a Patriarhului?

Uite, eu am niste amici vechi, amatori de rock (chiar si cantareti sau organizatori de spectacole), printre care se numara si unii care au scapat cu viata atunci in Colectiv.
Ei bine, am discutat de cateva ori cu ei si pot sa iti spun ca ei nu urasc Biserica si nici pe Patriarh. Mai mult chiar, desi unii sunt atei mai sunt si altii care sunt credinciosi - ma rog, oameni care se intampla sa mai mearga si la slujbe. Nu dau ei in foc de iubire pentru cele considerate sfinte, nu stau lipiti de usa bisericii dar cred si ei, ca si noi, in Dumnezeul crestinilor, chiar daca uneori asculta rock.

Acestia nu au nimic impotriva Bisericii, ci au ce au cu nesimtitii care se poarta de parca ar fi confiscat ei Biserica lui Hristos. Pe acesti impostori lacomi si cinici ii resping si ii dispretuiesc unii rock-eri, nu pe Hristos ori pe Biserica Lui.
Tinerii care asculta rock, ma crezi sau nu, au uneori sentimente mult mai curate fata de om si fata de Dumnezeu decat multi care se dau slujitori ai Domnului. Nu de putine ori acesti rockeri arata multe insusiri alese, virtuoase, la care unii credinciosi ar cam trebui sa ia aminte. Cerceteaza si vezi ca asa e!
Reply With Quote
  #290  
Vechi 08.09.2016, 20:42:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu am vorbit despre doamnele in capot, Cetepisti si altii care se intrebau pe la tv de ce nu s-a dus Patriarhul nu stiu unde. altii care au profitat de tot scandalul ca sa-si promoveze chestia cu spitalele si altii care au dat cu pietre in Biserica la propriu. Nu m-am referit la rockeri, am scris la momentul acela ca printre ei sunt si destui oameni credinciosi sau macar cu 7 ani de acasa. Asa or fi si prietenii tai ca oamenii care se aseamana se aduna.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 13:49:50
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 18:39:34
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 04:49:55
Biroul de Presă și Comunicații al Patriarhiei Române Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 1 12.03.2009 23:40:05