Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.05.2010, 20:34:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Azi am invatat cat de mult conteaza o mama cu adevarat crestina - Sf. imparateasa Elena.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.05.2010, 20:46:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Acest topic imi da senzatia de un jurnal si imi place. Astazi a plouat. Nu m-am grabit sa merg si nu m-am stropit. Daca voi reusi sa fac acest lucru si in viata, cred ca voi avea mai multe sanse de a nu ma "pata".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.05.2010, 21:35:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Astazi am invatat ca Dumnezeu cand da,da cu 2 maini.
Pentru ca ieri am invatat ca suferinta,necazul care il mai patim in viata(un coleg de servici m-a nedreptatit),e de fapt cea mai mare binecuvantare ,pentru ca doar in necaz suntem autentici,si strigam cu sinceritate si adevarat catre Dumnezeu.Asta era ieri.
Iar azi,Dumnezeu a intors totul in favoarea mea,si mi-a mai dat si pe deasupra.
Fericiti cei ce plang....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.05.2010, 11:57:50
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit un mesaj foarte scurt

Am invatat ca cel mai mare adversar al unei schimbari in bine vei fi chiar tu insuti si nu cei din jurul tau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.05.2010, 12:11:34
suflet si inima si constiinta suflet si inima si constiinta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Mesaje: 18
Implicit

Am invatat ca desi, nu reusim mereu sa fim imaculati de pacate, pentru ca adevarat e ca nu exista om fara pacat, lupta noastra si atitudinea de luptator al binelui(credintei in Dumnezeu) cheama bunatatea Sa catre noi.Si oricat am cadea si de greu ne-ar fi, tot sa ne ridicam sa privim spre Cer si sa-l Iubim pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.05.2010, 12:25:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Cred ca invat multe lucruri in fiecare zi...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.05.2010, 17:05:06
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Azi am invatat ca atunci cand crezi suficient de mult ca exista bine in oameni, el va iesi la suprafata, oricat de adanc ar fi ascuns.
Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Astazi mi'am dat inca o data seama ca Dumnezeu ma iubeste.
Cata manie am in inima mea si cat judec pe aproapele... si El tot imi da ravna si dorinta de a'L cauta.
Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu am invatat astazi,ceea ce stiu si de ieri si din zilele trecute,ca pierd vremea...
Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Acest topic imi da senzatia de un jurnal si imi place. Astazi a plouat. Nu m-am grabit sa merg si nu m-am stropit. Daca voi reusi sa fac acest lucru si in viata, cred ca voi avea mai multe sanse de a nu ma "pata".
Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Am inteles ca, pe lume,copiii vin curati ca niste ingeri. Ceea ce devin - rodul celor intalnite in viata. Sa avem grija de copii!
Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Am invatat ca cel mai mare adversar al unei schimbari in bine vei fi chiar tu insuti si nu cei din jurul tau.
Azi am invatat mai multe numai citind de la acest topic.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.05.2010, 17:14:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As spune ca am invatat sa nu mai judec, pentru ca o surpriza foarte placuta mi-a produs-o cineva pe care l-am judecat cam aspru. Dar daca maine voi uita ce am invatat astazi?!

De invatat, iaca mai invat cate ceva, din carti duhovnicesti, din experienta ori de la altii, dar ma impotmolesc la practica...

Am citit despre viata de familie inainte de Hristos si m-am inspaimantat. Un gand de recunostinta mi se indreapta catre Iisus Hristos Care , prin jertfa Sa, a facut posibila mantuirea atat in viata de familie cat si in cea monahala si a schimbat soarta femeii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.05.2010, 20:29:48
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Am invatat ca oricat de mult bine vei face, nu trebuie sa astepti sa fii rasplatit tot cu bine. Fa binele si mergi mai departe!Nu intrerupe lantul iubirii!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2010, 20:32:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Azi am invatat ca atunci cand esti intr-un grup, e bine sa iti calci voia si sa urmezi celorlalti, nu propriilor capricii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
astazi, invatatura, lectie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati zambit cuiva astazi? iosif Generalitati 101 11.09.2009 22:35:06
invatat Anna Generalitati 20 09.05.2009 20:58:38
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59
rugaciune pentru invatat Annamarria Rugaciuni 23 19.09.2008 00:41:24
Astazi sarbatoarea Sf. Cuv. Parascheva Tudor Stiri, actualitati, anunturi 3 01.11.2005 19:26:01